olen tapaillut kivaa miestä - nyt selvisi ikävää miehen taustoista
Olen jo jonkin aikaa tapaillut ihan vakavalla mielellä erään miehen kanssa, mies on ollut myös vakavissaan.
Jonkin verran olemme myös puhuneet toistemme menneisyydestä, ainakin itse olin siinä käsityksessä, että ne oleellisimmat on kerrottu.
Nyt sitten selvisi, että mies on ollut 2 kertaa naimisissa ja kerran avoliitossa, jokaisesta näistä suhteista on myös lapsia. Mies on nolo ja vaitinainen asiasta, minusta nuo ovat taas sellaisia, jotka olisi pitänyt kertoa.
Ei pelkästään se, että salasi asiat, myös se ihmetyttää että lapsia on kolmen eri naisen kanssa. En tiedä tapaako edes lapsia, ei ainakaan säännöllisesti.
Miehen mielestä nyt ylireagoin, omasta mielestäni en. Tekisi mieli juosta karkuun ja kovaa, mutta tuo mies on kyllä kiva.
Kommentit (62)
ei pidä yhteyttä lapsiinsa. Mutta lapsia kolmen eri ihmisen kanssa on yleisesti vähän kulmakarvoja nostattava toteamus, ymmärrän että olisi kova paikka kertoa uudelle suhteelle että lapsia on kolmen eri ihmisen kanssa.
Ajattele jos saat lapsia kanssasi ja sitten hylkää ne tosta vaan.
Kannattaisi myös miehenä juosta, jos naisella on kolme lasta eri isien kanssa?
Ihan varmasti osaa olla kiva vielä tossa vaiheessa, onhan monta naista jo retkuun saanut. Kyllä minun mielestäni kertoo miehestä jotain se, ettei maininnut sinulle heti lapsistaan. Eivät siis ainakaan ole tärkeysjärjestykseeä siellä kärkipäässä.
Kannattaisi myös miehenä juosta, jos naisella on kolme lasta eri isien kanssa?
Juokse henkesi edestä, jos et vielä ole rakastunut korviasi myöden! Kuulostaa liian oudolta. Miksi salailee? Minun aviomieheni valehteli minulle yhdestä asiasta monta vuotta ja se tuli ilmi vasta, kun olimme olleet naimisissa vuoden. En tahtonut ottaa eroa, sillä rakastan miestäni ja tahdon olla hänen kanssaan loppuelämäni, mutta silti se asia vaivaa minua aina! En osaa antaa anteeksi valehtelua ja on vaikeaa luottaa, että muut asiat ovat totta. Se haittaa vähän suhdetta. Asia ei liity mitenkään muihin naisiin tai lapsiin. Jos olisin tiennyt asian oikean laidan, en olisi alkanut seurustella hänen kanssaan ja hön tiesi sen, siksi valehteli. Aina kun ajattelen asiaa, se vaivaa minua. Siksi sanon, että JUOKSE, tuo poikakaverisi juttu on vielä paljon isompi kuin se, mitä minun mieheni valehteli.
mielestäni vain 4kk liian myöhään. Tuli juttua lapsista ym ja automaattisesti oletin, ettei hänellä ole lapsia, silloin siis paljasti nämä.
Eli en siis ylireagoi jos pidän outona sitä, että miehellä on lapsia kolmen eri naisen kanssa ja kaikki nämä suhteet päätyneet eroon?
pitkin poikin tapaamatta ja rakastamatta OMIA LAPSIAAN ihminen on täysin läpimätä ja valmis valehtelemaan - sinullekin.
Veikkaan narsistia tai psykopaattia. Ainakin sitoutumisongelmia ja patologinen valehtelija. Luultavasti myös hyvä manipuloimaan ja hyvin kylmäverinen ihminen.
Juokse, tyttö, juokse. Näitä on nähty ja silkkaa paskaa, tämä oli luultavasti ensimmäinen raapaisu. Lisää luurankoja on luultavasti vähän siellä sun täällä.
Yleensä ihmiset eivät kerro itsestään ensiksi kiusallisia asioita. Katso nyt rauhassa tilannetta, eihän sun tartte heti ryhtyä lisääntymään hänen kanssaan.
Vaikea uskoa etta ihan viaton olisi.
Ja tosiaan, jos puhuu omista lapsistaan vasta 4 kk seurustelun jalkeen on tosi pelottava tapaus...
Eli en siis ylireagoi jos pidän outona sitä, että miehellä on lapsia kolmen eri naisen kanssa ja kaikki nämä suhteet päätyneet eroon?
Vaikea uskoa etta ihan viaton olisi.
Ja tosiaan, jos puhuu omista lapsistaan vasta 4 kk seurustelun jalkeen on tosi pelottava tapaus...
Esim ekan kanssa vahinko, toinen kieroillut ja kolmannen kanssa suunniteltu mutta ero tuli silti?
Mies valehteli sulle, vehtasi tuollaisella asialla, antoi sinun uskoa ettei hällä ole lapsia. Idiootti se on, minä se sua oikein pitää?? Mieti nyt kaksi kertaa haluatko tuollaisen moukan itsellesi, kuvottavaa...
Cleckleyn luettelo psykopatian piirteistä
1. Pinnallinen viehätysvoima ja älykkyys
2. Harhaluulojen ja muiden irrationaalisten ajattelun merkkien puuttuminen
3. Hermostuneisuuden tai psykoneuroottisten oireiden puuttuminen
4. Epäluotettavuus
5. Valheellisuus ja epärehellisyys
6. Katumuksen ja häpeän puuttuminen
7. Epäsosiaalinen käyttäytyminen, joka on heikosti motivoitunutta
8. Huono arvostelukyky ja kyvyttömyys oppia kokemuksista
9. Patologinen itsekeskeisyys ja kyvyttömyys rakastaa
10. Yleinen tunneköyhyys
11. Oivalluskyvyn spesifi puute
12. Välinpitämättömyys interpersoonallisissa suhteissa
13. Outo ja luotaantyöntävä käyttäytyminen juopuneena ja joskus muulloinkin
14. Tekee harvoin itsemurhan
15. Sukupuolielämä on persoonatonta, triviaalia ja heikosti integroitunutta
16. Elämän suunnitelmattomuus
Tuskin ap ja tää mies yhessä vielä asuu joten mistä päättelette ettei ole lapsia nähnyt?
A) Valehteli? Ei, jos se ei tullut puheeksi.
B) Salaili? Ei, katso edellinen.
C) Jokainen ei koe lyhyen (4 kk ajan) seurustelun aikana sopivaksi tuoda lapsia esille, niin tekee yh-mammatkin se tuntuu olevan ok?
Jos ei tapaa lapsiaan, on outoa ja kamalaa.
Jos tapaa, mieti elämäänne käytännössä.
aika pian kävisi ilmi normaalin miehen kanssa, että sillä on ainakin 3 lasta. Tyyliin, lapset soittaa kun ollaan ulkona tai ei sovi tänään, kun lapset tulee meille... tai mies nyt yleensä puhuu elämästään ensimmäisen 4 kuukauden aikana sellaisena kuin se on...
no kylla makin tuossa tilanteessa "ylireagoisin" ja ottaisin jalat alleni. Ja taitaapa mieskin tietaa tuon, koska kuitenkin on asian sulta salannut tahan asti.