Taas on ateistiäidillä valinta edessä... :(
Tai valinta on siis jo tehty, mutta saa nähdä, kuinka se käytännössä toimii. Lapsi meni eskariin ja ope kertoi lapsen joutuvan istumaan yksin kirjastossa sen aikaa, kun muut kuuntelevat kristillistä aamunavausta.
Viime vuonna lapsi ahdistui uskonnollisissa tapahtumissa siitä, että me vanhemmat emme usko ja mitä siitä raamatun mukaan seuraa. Valitsimme sen takia täyden uskonnottomuuden esikoulussa, jonka seurauksena lapsi poistetaan luokasta ja laitetaan istumaan kirjastoon joka viikko. :( Toivoin niin kovasti, että ryhmässä olisi muitakin uskonnottomia, mutta näköjään joutuu yksin istumaan. Tulee paha mieli lapsen puolesta. Ei kuusivuotiaan pitäisi vielä joutua miettimään hengellistä suuntautumistaan.
Kommentit (134)
Minusta on aika outoa reagoida noin jyrkästi lapsen sanomisiin. Itse olisin vastaavassa tilanteessa selittänyt lapselleni sekä oman kantani asiaan, että uskonnon kannan asiaan. Ja vakuuttanut, että vaikka Raamattu jotain sanookin, se on kuitenkin ihmisten kirjoittama, eikä välttämättä pidä täysin paikkaansa. Ja kyseenalaistanut Raamatun kuvan rakastavasta Jumalasta, joka lähettää ihmisiä kadotukseen. T: Toinen ateistiäiti, jonka lapset käyvät sekä seurakunnan perhekerhossa, että osallistuvat uskonnon opetukseen. Luotan lapsieni kykyyn arvioida omaa uskoansa ja opetan kunnioittamaan muiden näkemyksiä.
Ihmeen tyhminä monet ateistit tuntuu lapsiaan pitävän, kun ne menevät ihan sekaisin vähän kaikesta.
Itse ajattelen kristinuskon lähinnä kulttuurisena juttuja, mielestäni se on iso osa suomalaista kulttuuria, ja haluan lasteni jo sen takia siihen tutustuvan.
se kuuluu kulttuuriimme. Jeesus on todistetusti elänyt ja oikea henkilö, mihinkään muuhun kantaa ottamatta. On se hieman eri asia vetää islamilainen aamunavaus kuin kristitty maassa, jossa on kristillinen valtionkirkko kalenterissa olevine juhlapyhineen, kaikki traditio ja vuodenkulku jne. Islamilaisuus kuuluu esim. Lähi-itään samalla tavalla kuin luterilaisuus Suomeen. Se, joka selittää lapsellekin kiihkeästi muiden valehtelevan, voi hyvinkin olla fundamentalisti ollessaan kiihkeä, suvaitsematon, tiukkapipoinen ja vasten "perimätietoa". Kannattaisi hieman relata, ei tämä elämä niin vakava asia ole.
että ap:n pitäisi laittaa lapsensa kuuntelemaan ev.lut. aamunavausta. Ei tietenkään pidä. Ei ev.lut:kaan haluaisi laittaa lastaan kuuntelemaan esim. islamilaista aamunavausta. En edes tajua, miksi siellä eskarissa pitää olla joka ikinen aamu uskonnollinen aamunavaus. Eikö voisi olla ihan kohtuullista, että parina päivänä ei olisi? Esim. meidän koulussamme torstaisin on seurakunnan aamunavaus ja sitten ennen juhlia (joulu, pääsiäinen) saattaa olla vielä uskontoon liittyvää aamunavausta. Kaikki muut aamunavaukset vuoden mittaan ovat aiheeltaan ihan yleisiä. Miksi siis eskarissa on oltava uskonnollissävytteisiä aamunavauksia ihan joka päivä? Tottakai nyt on asiaa helppo perustella, kun kaikki muut paitsi ap:n lapsi kuuluu kirkkoon, mutta eihän eskariin kuulu uskonnonopetus. Onko edes näillä eskariopeilla siihen mitään pätevyyttä? Minkä suunnitelman mukaan näitä aamunavauksia noudatetaan? Kiinnostaisi ihan tietää jo senkin takia, että oma lapsikin lähestyy eskari-ikää. Mies ei kuulu kirkkoon, minä kuulun ja samoin lapset, mutta kauhistuin melkoisesti, kun eskarilainen serkkutyttö kertoi, mitä olivat oppineet pääsiäisenä (ristiinnaulitsemisesta ja aiheista, joita en halua poikani ihan tuosta vaan oppivan). Oma uskonnollisuuteni keskittyy muuhun kuin siihen, että pahat ihmiset ristiinnaulitsivat hyvän Jeesuksen, joka sitten kuoli mutta ei kuollutkaan. Lapsi ei pääse tuosta kuolemasta yli eikä ympäri, ja tässä sitä puidaan nyt päivittäin.
islamilaisessa maassa ja lapsemme kävisivät koulua, jossa olisi islamilaisia aamunavauksia, toki hän saisi niihin osallistua.
että ap:n pitäisi laittaa lapsensa kuuntelemaan ev.lut. aamunavausta. Ei tietenkään pidä. Ei ev.lut:kaan haluaisi laittaa lastaan kuuntelemaan esim. islamilaista aamunavausta. En edes tajua, miksi siellä eskarissa pitää olla joka ikinen aamu uskonnollinen aamunavaus. Eikö voisi olla ihan kohtuullista, että parina päivänä ei olisi?
Esim. meidän koulussamme torstaisin on seurakunnan aamunavaus ja sitten ennen juhlia (joulu, pääsiäinen) saattaa olla vielä uskontoon liittyvää aamunavausta. Kaikki muut aamunavaukset vuoden mittaan ovat aiheeltaan ihan yleisiä.
Miksi siis eskarissa on oltava uskonnollissävytteisiä aamunavauksia ihan joka päivä? Tottakai nyt on asiaa helppo perustella, kun kaikki muut paitsi ap:n lapsi kuuluu kirkkoon, mutta eihän eskariin kuulu uskonnonopetus. Onko edes näillä eskariopeilla siihen mitään pätevyyttä? Minkä suunnitelman mukaan näitä aamunavauksia noudatetaan?
Kiinnostaisi ihan tietää jo senkin takia, että oma lapsikin lähestyy eskari-ikää. Mies ei kuulu kirkkoon, minä kuulun ja samoin lapset, mutta kauhistuin melkoisesti, kun eskarilainen serkkutyttö kertoi, mitä olivat oppineet pääsiäisenä (ristiinnaulitsemisesta ja aiheista, joita en halua poikani ihan tuosta vaan oppivan). Oma uskonnollisuuteni keskittyy muuhun kuin siihen, että pahat ihmiset ristiinnaulitsivat hyvän Jeesuksen, joka sitten kuoli mutta ei kuollutkaan. Lapsi ei pääse tuosta kuolemasta yli eikä ympäri, ja tässä sitä puidaan nyt päivittäin.
Ihan siitä syystä, etten näe tarvetta sille. ET-tunneilla käsitellään paljon kristinuskoa (jo kulttuurisyistä), mutta se tehdään aidosti puolueettomasti. Uskonnonopetus ei näin toimi - jos toimisi, niin eihän ET:a tai muiden uskontojen tunteja tarvitsisi lainkaan!
Lisäksi pystyn selittämään itse paljon, jos lapsella on kysyttävää.
että ap:n pitäisi laittaa lapsensa kuuntelemaan ev.lut. aamunavausta. Ei tietenkään pidä. Ei ev.lut:kaan haluaisi laittaa lastaan kuuntelemaan esim. islamilaista aamunavausta.
varma? Olen samaa mieltä kuin joku aikaisempi kirjoittaja. Eli jos asuisin intiassa ja lapseni kävisi koulua jossa pidetään hindulainen päivänavaus, en ymmärrä miksei hän voisi sitä kuunnella. Ei tietenkään ehdoin tahdoin, jos olisi ev.lut-vaihtoehtokin olemassa, mutta jos vaihtoehto on kurja kirjastossa kököttäminen, niin onko se nyt niin kamalaa.
Silloin kun itse olen ollut koulussa, päivänavauksessa kerrottiin joku opettavainen tarina ja ehkä rukoiltiin, että jumala varjelisi koulutiellä. Mitä ahdistavaa ja pelottavaa siinä on? En vain ymmärrä, miten nykyajan lapset yhtäkkiä saisivat noista aamunavauksista jotain helvettiinjoutumispainajaisia.
silti papereihin merkitty, että lapselle annetaan uskonnon opetusta ja kaikki kirkko menot.
Oma vikasi, jos kiellät uskonnon opetuksen.
Ne kristiliset juhlat sun muut sattuvat olemaan kulttuuriperintöämme, ei jainalaiset tai juutalaiset.
Toisekseen koulun ev.lut. uskonnontunneilla usein käy eri uskontojen edustajia esittelemässä omaa uskoaan silloin kun noita käsitellään. Eikä kukaan vedä herneitä nenuun.
ET-tunneilla voi olla toinen juttu, sinne ei ehkä suvaita yhtään minkään uskonnonedustajia, kun ateistivanhemmat pahastuisivat.
Joulu ja muut vuodenkiertoon liittyvät juhlat ovat olleet perinteisiä pakanajuhlia, joista kristityt ovat tehneet omia juhliaan. Nykyäänkin suuri osa suomalaisista juhlii "uskonnollisia" juhlia täysin uskonnottomasti. Vaikka koulussa yritetäänkin korostaa joulua Jeesuksen syntymäjuhlana, monet juhlivat sitä nimenomaan talven selän taittumisena. Tärkeintä on yhdessä oleminen, syöminen, rauhoittuminen ja joulun tunnelma (kynttilät, koristeet jne.).
ET:n tunneilla käsitellään varmasti enemmän muita uskontoja kuin ev.lut.-tunneilla. Tuskinpa ateistivanhemmat pitävät ongelmana sitä, jos koulussa käy eri uskontojen edustajia kertomassa OMASTA uskostaan. Se on yleissivistävää ja kasvattavaa. Samoin on perusteltua kertoa enemmän luterilaisuudesta kuin muista uskonnoista, koska se on toistaiseksi valtauskonto Suomessa. Sen sijaan ongelmana on se, jos opettajat, rehtori ja seurakunnan väki säännöllisesti julistaa yhtä uskontoa absoluuttisena totuutena kaikille yhteisessä koulussa. Siinä ei jää paljon tilaa kyseenalaistamiselle saati sitten sille, että osattaisiin pitää toisenlaisia elämänkatsomuksia yhtä hyvinä.
Ne eivät ahdista ja tuskin ahdistavat lastanikaan. Toisesta korvasta sisään ja toisesta ulos.
Typerinä niitä kyllä pidän. Meillä pitäisi olla uskonnollisesti sitoutumaton valtio (pah!), joten valtion laitoksissakaan ei pitäisi olla mitään uskonnollista juttua.
Aamunavauksesta riippuen, ne todella voivat olla melkoista "jeesustelua", rukoilua ja jopa toisten arvottamista uskonnon mukaan. Kuvottavaa, mutta ei vaarallista.
Silloin kun itse opetin ET:a, tunnilla kävi kaksi kristittyä (ord. ja ev.lut.), muslimi ja wicca :)
Kannattaa ottaa huomioon, että ET-tunneilla ei välttämättä ole pelkkiä ateisteja, vaan joukossa voi olla myös sellaisen uskonnon edustajia, joille ei ole omia oppitunteja.
Vaikka kaikki ei ollutkaan täydellistä meidän lapsuudessa tai nyky-Intiassa, ei se silti tarkoita sitä, ettei kannattaisi pyrkiä parempaan. Päiväkoti ja koulu ovat parempia paikkoja, jos niissä yhtäkään lasta ei jouduta eristämään muista ryhmäläisistä vanhempien vakaumuksen vuoksi.
Vaikka ateistit alkaisivatkin suvaita kristittyjen lähetystyötä puolustuskyvyttömien lasten keskellä, aina tulee olemaan eri tavoin uskovia, jotka eivät kristillistä aivopesua suvaitse. Ja se johtaa lasten eriarvoiseen kohteluun.
Päiväkotien ja koulujen on vähitellen alettava kunnioittaa erilaisia uskontoja ja maailmankatsomuksia ja laitettava ne samalle viivalle. Yhtä uskontoa tai elämänkatsomusta ei voi suosia kaikille tarkoitetussa päiväkodissa tai koulussa. Seurakunnan omissa tilaisuuksissa näin saa tehdä. Ja seurakunnat saavat järjestää omia tilaisuuksiaan 24 tuntia vuorokaudessa.
Päiväkoteihin ja kouluihin uskontotuputus ei kuulu. Päiväkotiin ei kuulu minkäänlainen uskontokasvatus. Kouluun kuuluu yleissivistävä uskontotietous, joka auttaa ymmärtämään ja kunnioittamaan myös eri tavoin uskovia.
kuitenkin, pitäisi ottaa nuo aamuhartaudet yleiseen kulttuuriin kuuluvina, eikä uskonnon tuputuksena. Jokainen järkevä ihminen voi tehdä itse omat päätöksensä, mutta esim. 70- ja 80-luvulla syntyneistä vanhemmista valtaosa siis hyvin suuri osa on saanut uskonnon opetusta. Mitäs sitten? Silti meissä on uskonnottomia ja kristittyjä tai mitä lie luonnonuskovaisia.
Jos minä asuisin vaikka Intiassa ja siellä olisi hinduaamunavaus niin itse antaisin lapseni olla siellä mun porukan mukana. Kotona sitten annettaisiin sellainen kasvatus, kuin oman perheen vakaumus on. Ei minusta mitenkään outoa tai ristiriitaista.
Haluan vain sanoa, että elämä on helpompaa, jos ei ole ihan niin ehdoton. Onhan meistäkin tullut näin erinomaisia yksilöitä, vaikka kasvatuksemme on ollut mitä sattuu aikanaan...
Kannattaa ottaa huomioon, että ET-tunneilla ei välttämättä ole pelkkiä ateisteja, vaan joukossa voi olla myös sellaisen uskonnon edustajia, joille ei ole omia oppitunteja.
Myös lapsemme ET:n tunneilla enemmistö on muiden uskontojen edustajia. Ateistiperheiden lapset ovat vähemmistössä. Mielestäni tämä moninaisuus on rikkautta!
Mitä mieltä olisitte siitä, jos koulussa kyseisen alueen valtapuolue saisi julistaa kerran viikossa omaa puolueohjelmaansa lapsille aamunavauksissa? On alueita, joilla yksi puolue on aina ollut erittäin vahva. Tällöinhän se kuuluu selvästi alueen kulttuuriin. Poliittisella puolueella on vahvat perinteet, jotka on opetettava alueen lapsille. Jos ei halua lapsensa kuuntelevan poliittista propagandaa, lapsi laitetaan yksin johonkin kopperoon siksi ajaksi.
Enemmistö ei voi toimia miten tahansa. Mitä pienempi vähemmistö on, sitä tärkeämpää on, että vähemmistöä kohdellaan reilusti. Etenkin kun kyse on pienistä lapsista!
tarvitaan yleissivistävää tietoutta luterilaisesta uskosta, muista uskonnoista ja elämänkatsomuksista, mutta ei uskonnon harjoittamista (rukoilu, virret jne.) tai lähetystyötä!
Kannattaa ottaa huomioon, että ET-tunneilla ei välttämättä ole pelkkiä ateisteja, vaan joukossa voi olla myös sellaisen uskonnon edustajia, joille ei ole omia oppitunteja.
Myös lapsemme ET:n tunneilla enemmistö on muiden uskontojen edustajia. Ateistiperheiden lapset ovat vähemmistössä. Mielestäni tämä moninaisuus on rikkautta!
Ja tämän moninaisuuden takia kannattaisin ET-tunteja kaikille. Mikä vuoropuhelun mahdollisuus! Ja parhaitenhan siinä oppii ymmärtämään myös toisia elämänkatsomuksia :)
että en pitänyt koulussa uskonnon tunneista ja uskonnollisista päivänavauksista. Vanhempani olivat liittäneet minut kirkkoon, ja siitä jouduin kärsimään. Minun kohdallani oli kyse pakkouskonnosta - eikä missään tapauksessa oikeudesta oman (???) uskonnon opetukseen!
Lukiossa olisin halunnut opiskella elämänkatsomustietoa, mutta eipä ollut mahdollista. (Ja vielä nykyäänkään kukaan kirkkoon kuuluva ei saa opiskella elämänkatsomustietoa, vaikka jokainen kirkkoon kuulumaton saa opiskella uskontoa!)
Mitä mieltä olisitte siitä, jos koulussa kyseisen alueen valtapuolue saisi julistaa kerran viikossa omaa puolueohjelmaansa lapsille aamunavauksissa? On alueita, joilla yksi puolue on aina ollut erittäin vahva. Tällöinhän se kuuluu selvästi alueen kulttuuriin. Poliittisella puolueella on vahvat perinteet, jotka on opetettava alueen lapsille. Jos ei halua lapsensa kuuntelevan poliittista propagandaa, lapsi laitetaan yksin johonkin kopperoon siksi ajaksi. Enemmistö ei voi toimia miten tahansa. Mitä pienempi vähemmistö on, sitä tärkeämpää on, että vähemmistöä kohdellaan reilusti. Etenkin kun kyse on pienistä lapsista!
miten politiikka liittyy lapsiin? Uskonnollisissa aamunavauksissa kyse on lähinnä hiljentymisestä ja oikean ja väärän erottamisesta. Miksi lapsille pitäisi opettaa, että ydinvoimaa pitää vastustaa ja natoon ei tule liittyä?
Ei minulla oikeasti kyllä olisi mitään tuotakaan vastaan, mutta en ymmärrä miten nuo asiat liittyvät kouluikäisiin lapsiin, kun he eivät edes äänestä eikä poliittisia periaatteita voi soveltaa kasvatukseenkaan.
Uskonnollisissa aamunavauksissa kyse on lähinnä hiljentymisestä ja oikean ja väärän erottamisesta. Miksi lapsille pitäisi opettaa, että ydinvoimaa pitää vastustaa ja natoon ei tule liittyä?
Sitähän politiikkakin on; oikean ja väärän erottamista ;)
Onko Nato hyvä vai paha? Ydinvoima? jne.
Uskonto on silkkaa politiikkaa. Sitä se on aina ollut. Valtakeino.
miten politiikka liittyy lapsiin? Uskonnollisissa aamunavauksissa kyse on lähinnä hiljentymisestä ja oikean ja väärän erottamisesta. Miksi lapsille pitäisi opettaa, että ydinvoimaa pitää vastustaa ja natoon ei tule liittyä?Ei minulla oikeasti kyllä olisi mitään tuotakaan vastaan, mutta en ymmärrä miten nuo asiat liittyvät kouluikäisiin lapsiin, kun he eivät edes äänestä eikä poliittisia periaatteita voi soveltaa kasvatukseenkaan.
Miksi lapsille pitäisi opettaa yhtä uskonnollista totuutta? Hiljentymiseen tai oikean ja väärän erottamiseen ei todellakaan tarvita yhtäkään uskontoa! Oikean ja väärän tulee olla sama kaikille suomalaisille uskonnosta riippumatta. Sitä ei voi määritellä vain uskonnon kautta. Lait ovat kaikille samat.
Pienellä lapsella ei ole omaa uskonnollista tai poliittista vakaumusta, eikä sitä pidä hänelle koulussa tyrkyttää. Niistä asioista lapsi muodostaa oman käsityksensä isompana.
Ihan varmasti poliittisilla puolueillakin on hienoja ja yleviä aatteita, joita kannattaisi opettaa lapsille :)
Ihmeen tyhminä monet ateistit tuntuu lapsiaan pitävän, kun ne menevät ihan sekaisin vähän kaikesta.
Itse ajattelen kristinuskon lähinnä kulttuurisena juttuja, mielestäni se on iso osa suomalaista kulttuuria, ja haluan lasteni jo sen takia siihen tutustuvan.