Minkä ammattikunnan palkka/työmäärä-suhde ärsyttää?
Kommentit (72)
paljon enemmän se, miten se työmäärä määritellään tai siis yleensä jätetään määrittelemättä.
Siis tuijotetaan ainoastaan vaikkapa työtunteja sen sijaan että mietittäisiin mitä ne tunnit sisältävät. Tai ei huomioida sitä, miten ne työtunnit jakautuvat päivässä, viikossa, vuodessa jne. Tai jätetään täysin huomiotta valtava vastuu, joka säilyy loppuelämän. Tai ei huomioida sitä, että jonnekin vain mennään ja tehdään, mitä käsketään ja toisessa paikassa pitää ottaa vastuuta suurista kokonaisuuksista ja tuloksesta. Tai ei huomioida sitä työmäärää, mikä pitää tehdä työajan ulkopuolella esim. uusien asioiden opiskelua, tietojen päivitystä, puhelimeen vastaamista ja asioiden järjestelyä vapaa-ajalla jne...
olematonta riman alittamista. Ei opeteta argumentointia saatika ajattelua ja ymmärtämistä. Semiotiikan pitäisi kuulua jo ylästeella oleelliseksi osaksi opiskelua.
Mitään ei koskaan opeteta, tehdään vaan päämäärättömästi.
sellaisia tapauksia, jossa mielestäni palkkaa on liian vähän työmäärään ja vastuuseen nähden? Ekaksi tulee mieleen hoitajat ja kääntäjät.
Toiseen suuntaan taas...Mielestäni lääkäreitä glorifioidaan vähän liikaakin ja sitten vaikkapa paperikoneenkäyttäjät.
Saavat saman palkan, vaikka pitävät viisi viikkotuntia vähemmän kuin reaaliopet. Ja lukutunteja on eli oppilaat lukevat kirjaa KOKO tunnin ja ope nostaa täyden palkan. USKOMATONTA mutta totta. Suomi ainoa maa Euroopassa, joka tällaista sietää.
Kun niiden opettajienhan ei tarvitse esim. suunnitell tunteja, korjata kokeita ja lukea itse niitä samoja kirjoja. Äidinkielenopettajan homma on opettajista raskain!
Kerätään välillä kuolleet linnut pois ja automatiikka hoitaa melkein kaiken muun.
Ei tuo minua tietenkään ärsytä, mutta on totta.
Eipä paljon yllätä, että mammat listaa täällä naisvaltaisia matalapalkka-aloja. Nainen on naiselle susi.
Noista pörssimeklareista olen kyllä samaa mieltä.
Reaaliopettajille syydetään uusia kursseja, heillä ei ole lukutunteja, jolloin korjailla kokeita kuten äikän maikoilla, edellisten aineet voi korjata, kun seuraavat kirjottavat niitä. Reaaliopettajat tekevät kaiken tämän kotona. Lisäksi he maksavat ammattiyhdistykselle isomman jäsenmaksun suhteessa pidettyihin tunteihin eli kun pitää viisi viikkotuntia vähemmän ja maksaa silti saman maksun kuin reaalimaikka, niin liittokin rokottaa reaaliopettajaa enemmän. Reaalikokeiden korjaus on vaativampaa kuin aineiden, sillä tietoja joutuu tarkastamaan paljon enemmän!
Ainoa ala jota oikeasti kunnioitan ja ovat tosi huonotuloisia.
katsoa miten pää kestää painetta, kiirettä, tulosvastuuta ja tuhat asiaa kesken-tunnetta.
Olen ollut kesäduunissa aikoinaan vanhainkodilla perushoitajaa vastaavassa hommassa sekä Suomessa että Ruotsissa ja apulaisena päiväkodissa. Työ oli vaativuudeltaan aivan eri planeetalta. Kun työvuoro päättyi hyppäsin fillarin selkään ja lähdin vihellellen kotiin. Hyvin harvoin jäi kahvitauko pitämättä ja sairastua uskalsi.
On hyvin, hyvin, vaikea arvioida toisen työtä jos ei ole sitä tehnyt.
t. Analyytikko (tälläkin hetkellä pitäisi tehdä töitä, eikä kirjoitella tänne). Eilen meni 23.30 saakka työasioiden parissa - eikä ollut edes järin poikkeuksellinen juttu.
Nimimerkki kesä- heinä- ja elokuu
katsoa miten pää kestää painetta, kiirettä, tulosvastuuta ja tuhat asiaa kesken-tunnetta.
t. Analyytikko (tälläkin hetkellä pitäisi tehdä töitä, eikä kirjoitella tänne). Eilen meni 23.30 saakka työasioiden parissa - eikä ollut edes järin poikkeuksellinen juttu.
Mutta saadaan 100 000-150 000€ vuodessa vähemmän! ( yksi joka vahtii kvarttaalinpäätösnumeroita systeemissä, jotta te armot analyytikot voisitte taas arvailla vähän lisää mihin suuntaan jonkun firman tulosodotus ehkä muuttuu)
Onko teidän mielestänne 85 e/20 min ->255 eur/h + toimistomaksu päälle jotenkin kohtuullista?
Kun kyseessä ei kuitenkaan ole mikään rakettitiede vaan tavallinen näöntarkastus?
kaikki joiden kuukausipalkka on yli 10 000 euroa. Eihän tuon ylimenevällä ole suurta lisäarvoa palkansaajalle. Tai no ainahan voi ostaa hienomman asunnon, auton, kesäasunnon jne...mutta siis pointti on, että yli kymppitonnin palkka on silkkaa ahneutta. Usein nämä huippupalkkoja vetävät ovat muutenkin varakkaita, esim. on paljon pääomatuloja.
mihin ammattiin koulututtautuu? Jos nyt saisin valita uudelleen, niin ajattelisin järjellä enkä tunteella, menisin kauppakorkeaan ja valmistuisin KTM:ksi. Enkä tosiaankaan kurapalkalla opettaisi noita teinejä... ;)
Itsepä olen siis soppani kettänyt joten ai auta valittaa :)
Mutta erityisesti lentäjät. Pölöttävät vastuusta, jota eivät koskaan kanna.
Vaan olen enemmänkin aina ajatellut, että siihen hommaan en kyllä ikiku rupeis.
Aina töissä ja hirveet työolot. Ei kiitos.
Sitä paitsi omista hommistanikin saan ihan ok palkkaa (vaikka en analyytikoille/traidaajille pärjääkään).
Opettajana olisi kyllä kivat työajat. Mun lastenkin opettajat toivoo, ettei heille soitettaisi enää klo 16 jälkeen, jotta heilläkin olisi vapaa-aikaa!!!! Siis illat ja kesät vapaita!!!
Tekevät kyllä kaiketi kauhean pitkää päivää, mutta tulot on järjettömät >200- 300 000€/kk toisten rahoilla pelaamista ja spekuloinnista