Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

~*~ ENSIKOT helmikuu ~*~

04.02.2008 |


Tässä meille pinkka koko täksi kuukaudeksi. Vanha pino oli jo sivulla kolme ja kahden viikon aikana kirjoitettu vain muutama sivu.



http://www.vauva-lehti.fi/keskustele/tm.asp?appid=46&m=12213514&p=3&tmo…



Missä kaikki on?



-Koiruus-

Kommentit (51)

Vierailija
1/51 |
04.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset


Eipä meille mitään sen kummempia uutisia kuulu, täti oli ja meni ja nyt odotellaan vain sitä lääkärin soittoa ensi maanantaina. :/ Toivottavasti päästään jo vähän konkreettisempiin tutkimuksiin. :/



Pariisitar: Kuulumisia? Bongailitko oviksen merkkejä? Nythän saattaa olla, ettei pilsujen jälkeen kierto asetukkaan heti oikeisiin uomiin. Kiitos kysymästä, mieli on vieläkin melko matala... tai lähinnä semmonen, että millään ei oo mitään merkitystä.



-Koiruus-

Vierailija
2/51 |
04.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Koiramammalle kiitos pinon aloituksesta. Kurja kuulla, että siellä ollaan (ymmärrettävästi) matalissa tunnelmissa *lohtuhali* Voi kuin saisitte nyt tutkimukset kunnolla käyntiin mahdollisimman pian! *bdbdbd*



Täällä ei ovista näy eikä kuulu, tosin en tiedä tunnistaisinkokaan:) Nyt kp 13/?, miehus lähtee valloittamaan maailmaa (=työmatkalle) ke...niisk. Ikävä on aina aika tolkuton...no, peittoja ollaan pöllytelty aika kivasti tähän asti, ja varmasti vielä ennen matkaakin ihan varmuuden vuoksi:)



Ihan uteliaisuudesta (kun tämä alkaa mennä meitin kahden väliseksi palstailuksi, mihin lie kaikki meidän kaverit kadonneet, huhuuu), minkälaisia haukkuja Siulla on kotosalla? Meitillä isohko löytökoiruus, jo 8v, mutta aika duracell-pupu silti:) Entä minkä alan ihmisiä olet? Mie olen sairaanhoitaja, on kai tullut jo jostain ilmikin...esittelypinosta tosin ei ole enää pienintäkään havaintoa...



Nyt nukkumaan, onneksi hu vapaapäivä. Ajattelin hiukan leipoa...iskenyt joku ihme kotirouva-kausi, ei ole ennen moista miulla ollutkaan:)



Vilkuttaen,



pariisitar

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/51 |
05.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

tulla pinoa sohimaan, että saataisiin keskusteluja aikaiseksi ;) Olihan täällä aikoinaan paljonkin porukkaa, joiden kaikkien kohtalosta en tiedä... Onko palstailu sitten vain jäänyt, vai plussattu/siirrytty muualle? Marzun ainakin muistan (vilkutukset hänelle jos käy vielä lukemassa), oli ahkera palstailija :)



Koiramammalle, odottavan aika on tosiaan pitkä... Harmistus vielä siitä pieleen menneestä koerumbasta, olisi varmasti ihanaa saada pian asiaan selvyyttä! Toivotaan, että lääkäri tekisi nyt sitten ihan jotain konkreettista. Piristyshaleja sinne :) :) :)



Ja Pariisitar, teillä on jänskät ovisajat menossa ;) Eikä se nappiajoitus välttämättä ole asian " pointti" , on niitä plussia saatu vaikka ei juuri päivän päälle olekaan touhuiltu. bd bd bd



ON: Täällä menossa pp 8. Joten viikonloppuna/alkuviikosta se tätskä tulee jos on tullakseen. Ovulaation aikaan tuli poikkeuksellisesti hieman verta, joten osasin ainakin luullakseni paikallistaa o:n. Meillä mentiin nyt joka-toinen-pv -taktiikalla, saas nähdä oliko mitään hyötyä. Oireita ei ole suuntaan eikä toiseen, lämmöt ei vaan tahdo pysyä kunnolla koholla, joten en nyt sitten tiedä onko mitään toivoa.

Painelen terkkarille tämän kierron jälkeen, jos ei sitä plussaa saada.



Mukavaa viikkoa kaikille :)



-baulie-

Vierailija
4/51 |
05.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiva Baulie, kun jaksat kirjoitella tännekin päin:) Jänskät ajat teillä menossa, kun loppuviikkoon päästään. *bdbdbd* Saisi se plussa oikein kirkkaana nyt teille kyllä pärähtää (ja monelle muullekin. L-puolen Enskojen puolesta tuntuu vain niin tosi kurjalta, varsinkin nyt kuin tuntuu, että plussa-aallon jälkeen siellä on tullut monella mutkia matkaan. Epistä, sanon mie!!!) !!!!! Mutta jään odottelemaan kuulumisia:)



Tuo harjoittamamme joka toinen päivä-taktiikka kuullostaa hyvältä; meilläkin on sitä vaihtelevalla menestyksellä kokeiltu:) Joskus vain nukuttaa niin kauhiasti, että ei jaksa ja joskus taasen on niin ihana harjoittaa lähempää kanssakäymistä tiheämminkin:) Tuo pilsujen lopetus on kyllä selvästi vaikuttanut haluihin, ihan kiva sinänsä.



Tänään siis kp 14/?, oviksesta mokomasta ei ole hajuakaan. Ja miehus lähtee hu, tänään ehtinee vielä pöllyttää peittoja ja kaipa nuo simpat jonkun aikaa elelee, kun ovat kerran matkaan pääseetkin, jos ovis ei osu ihan juuri nyt...Tosin epäilen suuresti, että ekasta kierrosta (tai edes tokasta tai kolmannesta) plussaisin, mutta tiukkaa yristystä ja toivoa alusta asti. Niin kauan olen nyyttiä odotellut, että nyt saa kuumeilla sitten ihan luvan kanssa ja kybällä:)



Kaunista tiistai-päivää Enskattarille. Ja käy Baulie ihmeessä useamminkin moikkaamassa:)



pariisitar

Vierailija
5/51 |
07.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset


baulie: Kiva kun jaksat pyöriä välillä täälläkin, niin ei meän tarvi pariisittaren kanssa pyörittää enskoja kahdestaan. :) Ite en oikein koe kotoisaksi tulla sinne L-puolelle ihan vielä, kun ei kerran mitään konkreettista oo todettu/tehty.



pariisitar: Meillä on kaks tämmösta isohkoa seropia. <3 Vanhempi täyttää 5v., narttu ja rotuina mm. sakua ja rotikkaa. Nuorempi on reilu 4v. palliton uros, roduista ei tietoa. Vähän jänskättää, että sitten jos/kun se vauva joskus tulee, että miten ne suhtautuu ja miten elämä alkaa pyörimään ja että miten itse jaksan. Tosin nyt myös kun ei tää projekti edisty niinku on toivottu, niin koirakuume nostaa taas päätään. Ei kyllä oo mitenkään realistista, varsinkaan jos sattuisikin tärppäämään ihmisvauvan kanssa. :/



-Koiruus-

Vierailija
6/51 |
07.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Koiruus; seropihan tuo meitinkin on, todellinen coctail; ulkomailta tuotu kulkukoira, perheessäkin kyllä asunut. Leikattu uros, noutajan kokoinen. Just tultiinkin lenkiltä:) Onko teitin haukut ollut lapsien kanssa tekemisissä? Meitin on, ollut mukana kummitytön elämässä vauvasta lähtien, tulevat hienosti juttuhun. Ja hyvin se ulkoilukin sujuu vaunujen ja haukun sekä taaperon kanssa:) Oma jaksaminen kyllä silti mietityttää, jos/kun vauva on, miten saa lenkit yms hoidettua. Ja että haukullekin olisi tarpeeksi aikaa. Asiasta viidenteen, oliko Siulla maanantaina se lekurin soittoaika? Infoilepa, miten män!



ON: kp 16/?, ja ovis bongattu (ällövaroitus) limoista. Miehuksen kanssa pupuiltiin ennen työmatkaa ti, joten ajoitus ihan passeli ainakin. No, eipä tässä silti auta hehkuttaa, ihan tyytis olo vain, jos ovis on ihan oikiasti tapahtunut ja suht loogiseen aikaankin, josko siis kierrot palaisivat normaaleiksi... Tietääkö joku tarkemmin, millaisia ongelmia pillerien lopetuksen jälkeen oviksen kanssa voi olla? Ymmärtääkseni ainakin, ettei ovuloi ollenkaan. Tosin (ällövaroitus) nuo limat olivat kyllä niin klassisen näköisiä ovislimoja, joten niissä en usko erehtyneeni. Hm, jänskää, sitten vasta muuttuukin jännäksi, kun alkaa piinailuajat, hui:) Miehuskin niin mukana tässä kuumeilussa, että itse on ihan onnesta pakahtumaisillaan:)



No, ei kai auta kuin hipsiä kohta iltapalalle ja yksin nukkumaan. Aamuvuoro huomenna, sitten vapaa vkl. Mukavaa tulevaa vkl:a sinne päin kaikille Enskoille ja spesiaali vilkutukset Koiruudelle ja Baulielle:)



pariisitar



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/51 |
07.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kirjoittelempa tännekkin että plussa pärähti kp 32/27-30 Predictorilla.



Ensimmäiset pari tuntia jalat ja kädet oli aivan vetelänä ja päässä vilisti miljoona asiaa, nyt shokki on muuttunut pikkuhiljaa lämpimäksi onnentunteeksi ! :)



Raskausoireista senverran... Joskus hyvin pian hedelmöittymisen jälkeen alkoi herkistely... eli alkoi itkettää ihan kaikki pienimmätkin asiat, esim. joku tv-mainos ! :D Mieskin sanoi et nyt ei oo kaikki kohdillaan .

Rintoihin tuli ihan verenpunaisia uusia raskausarpia :o

Ja palelu !



Hirveästi plussatuulia kaikille, toivon kaikille sydämeni pohjasta onnea yritykseen !

Vierailija
8/51 |
08.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihanaa, kun viikonloppu alkaa! Tulin hetki sitten koulusta pyörällä kotiin, helpotus kun huomenna aamulla ei tarvitse herätä aikaisin... Näin keväällä tuo koulu kiinnostaa entistä vähemmän ;) Motivaatio on varmasti tipotiessään, kun päästään loppukevääseen!



Mekin ollaan " koirallisia" , kotona pyörii 2,5-vuotias seropi, saksanpaimenkoira/pystykorva/norjanharmaa; mukava pakkaus! Sitä oon itsekin välillä miettinyt, että miten tulee pärjäämään sitten joskus pienen vauvan ja koiran kanssa. Ulos lähteminen tietysti vie hieman enemmän aikaa ja kun mies on päivät töissä. Kovin usein ei sillä aikaa varmaan ulkoillakaan... Hihnassa kulkee ihan nätisti, toiset koirat vaan tuppaa kiinnostamaan välillä hieman liikaa ;) Mut ylikiltti ihmisiä kohtaan, en usko että koskaan tulee pienten lasten kanssa vaaratilanteita.



Mitäs Koiramammalle kuuluu? Onko sulla ensi viikolla se puhelinaika? Jotenkin en tunne itseäni enää " vauvakuumeiseksi" , tilanne on ehkä enemmänkin sellainen, että plussaan en tällä hetkellä juurikaan usko... Mutta jos niin ihana asia tapahtuisi, niin en voisi olla onnellisempi! L-puolella on ihania & ymmärtäväisiä ihmisiä (kuten täälläkin!), jotka ovat tosiaan " konkreettisemmin" lapsettomia kuin me... Itselleni tuntuu ihan luontevalta kirjoitella sinne, mukaan toki mahtuu kun siltä tuntuu. Taisit sinne joskus aikaisemmmin kirjoittaakin, ainakin kerran?

Toivottavasti jotain selviäisi sitten kun pääset lääkärin puheilla ja saisitte asiat liikkeelle!



Pariisitar: Noniin, tulihan se ovis sieltä, oireiden perusteella :) Jännä tunne tuo, kun pääsee vihdoin " oikeesti" piinailemaan, vaikka loppuajasta hermot saattaakin mennä. Tekin olette perheenlisäystä jo niin kauan suunnitelleet :)

Me alettiin silloin aikoinaan suoraan yrittämään raskautta, ilman sen suurempia suunnitelmia. Jännä ajatella, että millaistahan olisi ollut, jos mekin oltaisiin lykätty tätä vauva-asiaa tulevaisuuteen... Siis olisinkohan itse osannut odottaa sitä tulevaa ajankohtaa, kun konkreettisesti oltaisiin alettu lasta yrittämään ;) Sullahan vauva-asia oli hyvinkin usein mielessä, kun täällä niin kauan taustailit! Jotenkin veikkaan, että mä olisin lyönyt " hanskat tiskiin" ja halunnut alkaa yrittämään heti ns. kunnolla :D

Nyt on siis teilläkin kaikki mahdollista, ihanaa :) :) :)



Niin, vielä tuosta ehkäisyn poisjättämisen jälkeen ovuloinnista. Itse olen kuullut (tai lukenut jostain tutkimuksesta, en muista) sellaista, että pillerien ehkäisevä vaikutus saattaa jatkua pitkäänkin! Siis että hormoonit jäisivät verenkiertoon x-ajaksi.

En sitten tiedä tuon perusteluja, kun periaatteessahan ehkäisytehon pitäisi loppua kun pillerit jättää pois!?



Ja SadeOrkidealle suuret onnittelut! Nimimerkkisi muistan, tänne jonkin verran kirjoittelit. Onnea jatkoon :)



ON: Kynnet alkaa olla mennyttä kamaa :D Tulee järsittyä, kun jämähtää ajatuksiinsa... Piinaviikko siis vetelee viimosiaan täällä.

Nyt piinapäivä 11, eipä ole kuitenkaan mitään odotuksia, eikä tuntemuksiakaan. Päivällä lämmöt heittelee vähän miten sattuu, mutta illalla noin 0,3 astetta normaalia lämpöä korkeammalla. Pitäsihän sen kait olla enemmän?! Mielestäni kyllä ovuloin. Vai onko jo vajaa puoli astetta merkki ovuloinnista? Kun en itse tarkkaan muista.

Mut tulen kertomaan viimestään sit kuulumiset, kun tiedän itse enemmän.



-baulie-

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/51 |
08.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Baulie; tekin kuulutte haukullisiin Enskoihin, kiva. Ihana coctail teillä siellä karvakuonona:) Niin, ja Teitilläpä on muuten jänskät ajat siellä käsillä!!! Aika lupaavalta kuulostaa kyllä. Koskapa ajattelit testailla,jos ei täti punaista ala näkyä? Huisia:) *bd bd bd* Juu, ja oikiassa olet siinä, että kärsivällisyyttä on vaadittu, että on jaksanut odotella itse yrityksen aloittamista, mutta nyt viimeinkin sitten. Oikeastaan (vaikka kuumeilinkin kybällä) aika ei ehkä ollut ihan se oikea, vain tarttettiin aika toisillemme ja muille koetoksille ensin, ennen varsinaisen yrityksen aloittamista (ollaan siis prosessoitu ajatuksen tasolla asiaa jo kauan). Ja miusta tärkeää, että aloite pilsujen lopetukseen tuli mieheltä loppupeleissä.



Niin, ja pillereistä piti vielä kommentoida, että googlettaessani löysin jostain luotettavan oloisesta lähteestä (kun vain muistaisi mistä...nim. googlettanut niin paljon asian tiimoilta), että nykyaikaiset yhdistelmäehkäsypillerit poistunee elimistöstä ihan muutamassa päivässä, tiedä sitten. Muutenhan kaikki taitaakin olla ihan sattumankauppaa, miten kierto lopulta asettuu, ja ovuloiko alkuun ollenkaan...



Pakko muuten kysyä ovikseen liittyen, että onko teillä ollut kunnon rintojen kipuilua ovisaikana/ sen jälkeen? Kovin on arat tissit täällä ja turvonnut olo. Ihme eroja kehossa huomaa pilsujen aikaiseen elämänn verrattuna:)



SadeOrkidealle vielä onnittelut Plussasta:)



Koiruuden kuulumisia odotellaan, huhuu:)



Mukavaa iltaa Enskattarille.



Plussatuulia puhallellen,



pariisitar (kp 17/?)



Vierailija
10/51 |
09.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

jos nyt niin onnellisesti kävisi, että menkkoja ei kuulu ensi viikolla, niin voisin uskaltaa testata perjantaina (dpo 18/kp 30). Mua hieman sekottaa, kun arvelen ovulaation olleen oireiden perusteella jo kp 12, mut ehkä mä siihen luotan...

Jos raskaana olisin, niin näkyisihän plussa ehkä jo aikaisemmin, mutta en halua hötkyillä, en kestä negatiivisia r-testejä (2 kertaa elämäni aikana olen testannut...).



Mutta, en todellakaan jaksa uskoa plussaan. Kun ei ole mitään oireita.



Mulla ei ole koskaan ollut ovulaation aikaan rinnat kipeänä. Mutta se tosiaan on toisilla merkki ovulaatiosta! Muutenkin o-oireet mulla tosi vähissä, oikeastaan vaan munasarjoja särkee (voimakkuuskin vaihtelee, joskus ei tunnu mitään ja tässä kierrossa poikkeuksellisen vahvana usean päivän ajan). Ja sitten limoistakin voi päätellä jotain, mutta ei muuta...



Mukavaa viikonloppua :)



-baulie-

pp 12

kp 24/26-28

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/51 |
11.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Heippa vain kaikille:)



Koiruus odottaa vähän kärsimättömänä lenkille pääsyä (menen siis iltavuoroon), mutta josko äkkiä muutama sananen:)



Baulie, miltäpä siellä näyttää? Aika lupaavalta ainakin vkl:na:) Meinaatko tosiaan, että vasta pe testailet, aika sisukas olet, jos niin kauan jaksat odotella:) Nim. en mitenkään kärsimätön...hih. Mutta infoilepa ihmeessä, mitä sinne kuuluupi? *bdbdbd*



Hei, Koiramammalla oli tänään soittoaika lekurille; miten män???:) *bdbdbd*



Täällä kp 20/?. Tissit yhä aika arat, mistä lie johtuneekaan. Ikävää, kuin tiukat paidatkin tuntuu inhottavilta. Mies palailee kotia pe, kunhan ei nyt menkat ennen sitä alkaisi...ihan tolkuton ikävä miehusta ollutkin kyllä:(



Mites muuten Enskojen vkl on mennyt? Me olin tyttöjen kanssa ulkoilemassa, mikä teki ihan hyvää kamalan perjantain jälkeen (sain kelalta yli 1000e laskun opintotukien takasin perinnästä,kun olin opisk.aikana saanut luovutusvoittoa muutaman tonnin myymästäni asunnosta; no ei heti ekana tullut mieleen, kun maksoin jo voitosta veron, että se summa vaikuttaa opintotukeen...meni sit säästöt tämän myötä ja jurppii aika sikana, itkultakaan ei vältytty...sori omanapainen höpötys...). Sunnuntaina sitten vain herkuttelin ja kahtoin hyvää leffaa sekä siivoilin ja lenkkeilin kunnolla koiran kanssa. Ihana päivä. Kun vain vielä saisi tuon miehen jo kotiin (ei miulla mitenkään ikävä ole, ei...):)



Mukavaa alkanutta viikkoa kaikille:)



vilkuttaen,



pariisitar

Vierailija
12/51 |
11.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tulin pitkästä aikaa kuumeilupuolen juttuja lueskelemaan ja mitä näenkään?? Pariisitar aloittanut kuumeilun uudestaan? =) Wautsi!!! Muistanko oikein että sä erosit ja löysit sitten uuden miehen....? vai muistanko ihan väärin? No kuiteskin kiva kuulla susta ja teidän yrityksestä, toivottavasti tärppää pian!!

Täytyy tulla tästä lähtien useammin lueskelemaan tän pinon kuulumisia, plussaonnea teille kaikille++++



Meidän pikkuvauva kasvaa huimaa vauhtia. Eetu oli viime viikon neuvolassa 7310g ja 62.5cm, kovasti yrittää kääntyä masulleen mutta ei ihan vielä onnistu. Ihana hymyilevä ja tyytyväinen poika, terveinä ollaan onneks saatu olla koko talvi. Eetuhan täyttää ens viikolla jo 5kk. Nopeasti aika menee!



Voikaa hyvin!



hermione ja Eetu

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/51 |
11.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Poikkean teitä morjenstamaan kun täällä kotosalla olen, synnyttämään pääsemisestä ei oo merkkiäkään. Raskausaika on mennyt suuremmitta ongelmitta ja hyvin on voitu. Nyt äippälomalla meinaa vaan aika käydä välillä pitkäks. Teidän kuulumisia on tullut välillä käyty vakoilemassa :)



Muistaakseni mulla ei ikinä ollut minkäänlaisia ovisoireita, eikä mitään suurempia oireita plussasta, mutta niin se vaan sieltä yhdestä kierrosta tuli :)



sadeorkidealle onnittelut plussasta ja tervetuloa odotuspuolelle enskojen pariin :)



Mun koneen kätköistä löytyi vanha esittelypino, joten pyyhkäsin siitä esittelyt yms pois ja laitan sen sellaisenaan tähän jos joku haluaa sitä ruveta päivittämään vaikka teidän kuukausipinojen alkuun. (tonhan saa tuolta välistä vastaa tähän viestiin, ja poistaa kaiken muun epäolennaisen)





[color=HotPink][size=3]Hyvä Herra Haikara,[/size]



tässä on lista kaikista meistä [b]Ensikoista[/b], jotka haaveilemme ensimmäisestä ikiomasta vauvasta. Tilaamme kaikille ainakin yhden nyytin ja toimitus tietenkin pikana. Jos törmäät tätiin matkalla, harhauta sitä niin, ettei se enää pääse kiusaamaan meitä!



Parhain terveisin,



[color=plum]+ ~ + ~ + ~ + ~ + ~ + ~ +



[size=3]ENSIKOT[/size]



+ ~ + ~ + ~ + ~ + ~ + ~ +[/color]





[color=blueviolet][b]Nick [/b] esittely



[color=plum]+ ~ + ~ + ~ + ~ + ~ + ~ +



[size=3]PLUSSANNEET ENSIKOT[/size]



+ ~ + ~ + ~ + ~ + ~ + ~ +[/color]



[color=deeppink]



[/color]





Paljon plussatuulia teille kaikille :)



toivottelee: Sara-Maria rv 39+5-

Vierailija
14/51 |
11.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihana kuulla vanhoista Enskakamuista<3



Hermionelle isot vilkutukset:) Juu, Teitin Eetuhan on jo iso mies, niin se aika vain menee...joko pikkukakkonen on käynyt mielessä? Oikein muistit, että erosin tuossa vuosi sitten ja uusi miehus käveli aivan yllättäen elämään melkeinpä saman tien- ikinä en ole ollut näin onnellinen, elämä tuntuu vain olevan juuri sellaista kuin pitääkin:) Tuntui alkuun hurjalta ruveta vauvapuuhiin näin pian,mutta toisaalta ollaan melkeinpä tapaamisesta lähtien asuttu yhdessä (kun ei ollut mitään järkeä maksaa loppupelissä kahta vuokraa, kun oltiin aina jomman kumman luona) ja eletty ja koettu arkea kaikkine vastoinkäymisineen. Ja kuin arvot ja unelmat on samat ja mukana vielä iso annos rakkautta sekä ikääkin jo jonkinverran, niin lopulta päätettiin why not:) Ollaankohan ihan hulluja? :):):) Mutta joka tapauksessa haleja sinne päin (muistanko oikein, et Siekin olit hoitsukollega?) ja Eetulle terkkuja, että kasvaa potraksi miehenaluksi (hyvällä alulla taitaa jo ollakin):)



Sara-Marialle myös vilkutuksia ja kiitos esittelypinosta (kukakohan sitä alkaisi hoitaa? mie olen niin onneton, että paree, että jättää jollekin vähemmän blondille tämän tekniikan kanssa...). Suppareita sinne päin myös:) Keräile nyt voimia vauva-arkeen, vaiks kotona käykin aika pitkäksi.



pariisitar

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/51 |
11.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eetu kiittää terkuista =)

Tosi mukava kuulla että olet onnellinen!!! Ettekä tosiaan ole hulluja vaikka yritättekin lasta näin " pian" , silloinhan se pitää kun siltä tuntuu. Toivottavasti tärppää pian!!



Ja hoitsuhan mä oon, en kylläkään sh vaan lähihoitaja. Just jouluna ajattelin että mun valmistumisesta tuli 10vuotta! Mihin tämä aika katoaa?? joskus on ollut haaveissa että jatkaisin lukuja sairaanhoitajaksi mutta nyt ainakin se haave ihan jäissä kun on muuta tärkeempää. Ja mulla on lähihoitajan vakituinen tehtävä kaupungilta joten sen puolesta turvallinen olo. Kyllä toi vakipaikka aina jonkin verran tuo elämään turvallisuutta.

Mulla on ollut haaveissa kokoajan toinen lapsi ihan pienellä ikäerolla, saa nyt nähdä miten pian tärppää. Ei kyllä olla alettu yrittään vielä, sovittiin et jos syksyllä sitten. Imetän vielä niin eipä ole menkkojakaan näkynyt.



Plusssatuulia teille++++



hermione

Vierailija
16/51 |
11.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siis toiveissa on tulevaisuudessa toinen lapsi, eihän se ole ollenkaan varmaa suodaanko meille toista lasta.

Toivossa on hyvä elää!

Vierailija
17/51 |
11.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

on ollut vilinää :) Kiva!



Ja kiitokset Sara-Marialle tuosta esittelypinosta. Oon sun kuulumisia käynyt lueskelemassa tuolta-o-puolelta ja kohtahan teillä pitäisi tapahtua :) Jännää tietää, että masussa se sama ihminen on kasvanut ja kehittynyt ja kohta sitten pääsette näkemään ja tuntemaan hänet ihan oikeesti!



Mäkään en oo koneiden kanssa mitenkään haka, joten en tiedä onnistuuko tuo päivittely multakaan. Klikkasin Sara-Marian viestin kohdalla sitä " vastaa tähän viestiin" linkkiä, mut se ei näytä mulle tuossa viestikentässä mitään tekstiä? Vai riittääkö, että sen esittelytekstin kopioi tuosta sellaisenaan ja alkaa sitten omalla wordilla lisäilemään tekstiä... Eli avuton olen ;)



Mitähän mä tein vkonloppuna... Katottiin ainakin " disturbia" ja se oli yllättävän hyvä! Siis oikeesti sai jännätä, et miten siinä käy... Siskoni kävi vierailulla tuolta pohjoisesta ja hänen kanssaan jonkin verran tuli vietettyä aikaa. Käytiin myös etsimässä meille olohuoneeseen rahia (siis ihan kunnon kokoista), mut kaikkialla oli niin kamalan kallista... 600 euroa kun ei viitsisi siihen sijoittaa, olisi siinä tapauksessa kallimpi kuin meidän sohva o_O

Sitten vaan olla möllötin, saunottiin ja telkkua, ei juuri muuta! Eikä tarvinnutkaan :)



Tänään siis Dpo 14/Kp 26 ja vahvasti näyttää siltä, että menkat alkaa huomenna/ylihuomenna. Aamulla ei vielä mitään siihen viittaavaa, mutta koulussa sitten huomasin, että alkaa tuhruttamaan. Kotiin kun pääsin, niin lämmötkin oli jo laskeneet (nyt 35,7). Aamulla vielä lupaavasti 36,6.



Mä oon niin VÄSYNYT tähän yrittämiseen, kaikki pitää taas aloittaa alusta... Miksi sitä ei vaan osaa olla ajattelematta asiaa ja olla niin kuin ei oliskaan? Vois olla vähän helpompaa...



Mutta joo, suunnittelen sitä terkkarille menoa tälle viikolle.



-baulie-

Vierailija
18/51 |
11.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Testaan siis vain, miten teksti näkyy, kun klikkaa tuosta " vastaa tähän viestiin" ...

Vierailija
19/51 |
11.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hyvä Herra Haikara,



tässä on lista kaikista meistä Ensikoista, jotka haaveilemme ensimmäisestä ikiomasta vauvasta. Tilaamme kaikille ainakin yhden nyytin ja toimitus tietenkin pikana. Jos törmäät tätiin matkalla, harhauta sitä niin, ettei se enää pääse kiusaamaan meitä!



Parhain terveisin,



+ ~ + ~ + ~ + ~ + ~ + ~ +



ENSIKOT



+ ~ + ~ + ~ + ~ + ~ + ~ +





Nick esittely



+ ~ + ~ + ~ + ~ + ~ + ~ +



PLUSSANNEET ENSIKOT



+ ~ + ~ + ~ + ~ + ~ + ~ +





Vierailija
20/51 |
11.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

nyt sain selkoa tuosta esittelypinon päivittelystä ja muutenkin sen muokkaamisesta! Sori noi äsköset ;)



Eli laittakaahan esittelyjä tulemaan :)