Harvoin töitä tarjolla -nyt olisi ja vauva 9 kk. Mitä teen?
Olen jo ehtinyt lyödä päätä seinään, kun töitä ei löydy sellaiselta alueelta, että kotoa asuen siellä voisi käydä. Ahdistaa elämän vaihtoehdottomuus, nuori ihminen, minä siis, ja tulevaisuutena pitkäaikaistyöttömyys.
Nyt sitten tulisi äkkisellä aikataululla hyvä työtilaisuus eteen. Hyvä siis jo sen takia, että se olisi koulutukseeni sopivaa, innostavaakin ja ihan normipalkattua eikä mitään ilmaisharjottelua tms.
Mies jäisi lapsen kanssa kotiin, mikä tuntuu tosi ihanalta miehen ja lapsen kannalta, mutta silti äitiä tässä nyt ahdistaa. Vauva kun vielä kovastikin rintaruokinnan varassa ja syömättömyydellä osoittaa mieltään, jos on jotain muutosta tai epämiellyttävää ollut.
Että mitä nyt tehdä? Hiljaa mielessäni tiedän, että otan työn vastaan, koska tällaista tilaisuutta ei toista vuosiin tule enkä halua ilman vakituista työpaikkaa pudota täysin työelämästä. Silti tuntuu kurjalta, työpäivät matkoineen olisivat noin 10 tuntia.
Kiitos jos jaksoit lukea ja ehkä kommentoidakin.
Kommentit (11)
Tokihan se kirpaisee, mutta isä jää kuitenkin kotiin ja sekin on hyvä ja taatusti kantaa tulevaisuudessa hedelmää.
Meillä menin töihin rahasyistä lapsen ollessa 10 kk. Mies lomautettu, joten asuntolainallisina emme voi molemmat olla kotona. Kyllähän se kirpaisee, mutta hienosti ovat kotona pärjänneet ja varmasti entisestään lähentyneet. Ja mullakin menee se 10h.
Vanhempainloma on loppu, ja tokihan isä voi tässä vaiheessa olla jo lapselle ensisijainen hoitaja. Näin yritän ajatella. Tämäkin työ on määräaikainen, joten jos nyt on ihan katastrofi, niin loppuu tämäkin järjestely aikanaan.
ap
Annat isälle mahdollisuuden ja samalla oman työsi kautta lapselle tulevqisuuden
En edes halua ajatella, miten oma pääni ja pankkitili jakselee esim 3 vuoden päästä, jos töitä ei siinäkään vaiheessa olisi löytynyt. Ihan mahdollinen kuvio tuokin.ap
Isä pärjää varmasti lapsen kanssa ja imettää voit aamuisin, iltaisin tai öisin, jos siltä tuntuu.
vielä mietit :)? Todellakin otat työn vastaan! Jos miehesi vielä kerran jää kotiin lastanne hoitamaan niin ei ole mitään syytä olla ottamatta paikkaa vastaan.
Vanhempainloma on loppu, ja tokihan isä voi tässä vaiheessa olla jo lapselle ensisijainen hoitaja. Näin yritän ajatella. Tämäkin työ on määräaikainen, joten jos nyt on ihan katastrofi, niin loppuu tämäkin järjestely aikanaan.
ap
Ihanaa, että miehelläsi on halua ja mahdollisuus astua remmiin! Määräaikainenkin työ kannattaa ottaa, saat työkokemusta ja se poikii taas uutta! Onnea matkaan!
Mä luopuisin jo tosiaan imettämisestä, vauva vaan ei... Mutta nyt se sitten rajoittuu pakostakin. Ihanaa kun voi vähäksi aikaa taas unohtaa työttömyyshuolet!
tietysti otat työn vastaan!! Imetystä voit jatkaa aamuin/illoin/yöllä ja tuon ikäinen syö jo kiinteitä sen verran, että pärjää päivän ilman maitoakin, jos pullo ei kelpaa.
Matkoineen päiväsi tulevat olemaan aika pitkiä ja varmasti lasta tulee ikävä. Mutta toisaalta, lapsi ja isä pärjäävät varmasti hyvin ja suot heillekin ainutlaatuisen tilaisuuden läheisen suhteen muodostamiseen. Ei se helppoa tule olemaan, ja varmasti kuulet arvostelevia kommentteja, mutta älä välitä niistä. Teet mitä teidän perheelle on parasta! Hyvin se menee!