Voiko vauva imeä väärällä otteella vaikka käyttää rintakumia?
Vauva on 2 viikkoinen ja nännit on alusta asti ollut verillä vaikka olen koko ajan käyttänyt rintakumia matalien nännien vuoksi.
Imeekö se väärin vai onko tissit vielä vain arat ja tämä menis ohi? Inhottavaa kun vauva joutuu nielemään myös vähän verta ja pulauttelee sitten sitä ja on vähän vatsavaivojakin.
Olen yrittänyt pumpata ja antaa rintojen levätä imetyksestä mutta en saa pumpulla tarpeeksi tyhjiksi rintoja vaan ne on ihan liian täynnä ja sitten tulehdus uhkaa, jos en imetä. Mitä ihmettä pitäis tehdä?
Kommentit (6)
Molemmat imetykset epäonnistuivat matalien rinnanpäiden takia eikä imetys onnistunut kumillakaan.
Sairaalan kätilöt eikä neuvolan terkka saaneet kukaan vauvoja imemään suoraan rinnasta ja imetys oli lopetettava.
kanssa tarkistaa vauvan imuotetta. On tosi tärkeää, että vauvan alahuuli menee ikäänkuin rullalle ja että suu on appoisen auki. Ja yrität ja yrität etkä menetä uskoasi. Itse imetin esikoista kivikkoisen alun jälkeen onnellisesti vuoden verran, mutta alka oli siis kamalaa. Rinnat olivat tosi kipeät ja jouduin käyttämään 3 vkoa rintakumia koska en pystynyt kivulta muuten imettämään. Ja vauva ei meinannut millään tajuta miten siitä rinnasta imetään kunnes sitten yhtäkkiä homma alkoi sujua. Neuvolantäti kävi kyllä kotona asti neuvomassa meitä ja aina kun kävimme neuvolassa pyysin häntä tarkistamaan imuotteen.
Muista myös tuoda vauva ihan lähelle sinua, niin että pelkkä pää ei ole sinuun päin vaan koko vauva. Laita vaikka tyyny vauvan alle, jotta korkeus on sopiva.
Paljon tsemppiä, ne rinnat kyllä tottuvat pian imetykseen ja kipu helpottaa. Rintakumista kantsii sitten aika pian opetella pois, tosi harvallahan on niin matalat rinnanpäät että ihan oikeasti tarttis rintakumia.
aina meni niin että ensin taistelin vauvan kans noin puoli tuntia ennen kuin sai otteen paljaasta rinnasta, sitten oli aina niin uupunut ettei jaksanut imeä vaan nukahti rinnalle. Ja hällä oli niin huono ote, ettei saanut kunolla maitoa rinnasta tulemaan.
Esikoista täysimetin lähes puoli vuotta rintakumien kanssa koko ajan. Kaikki meni hänen kohdallaan hyvin, en ymmärrä miksi nyt takkuaa näin pahasti. Olen kyllä valmis imettään vaikka kumien kanssa tätäkin koko ajan, mutta tuntuu ettei niidenkään kanssa onnistu. Vauva saa kyllä hyvin maitoa mutta tämä on semmoinen nautiskelija että on niin pitkään rinnalla, että nännit hiertyy verille.
alkup.
nännit oli ihan paskana suoraan sanottuna. Rintakumi vaan pahensi niitä kun joutuivat venymään siellä kumin sisällä. Mutta pakko oli käyttää sitä, kun muuten ei vauva osannut imeä olematonta nänniä. Joinakin päivinä puppailin välillä, kun kertakaikkiaan en pystynyt imettämään, sattui ja tähtiä näkyi. Vauva puklasi verta.
Joka päivä koitin myös ilman kumia, vauva hermostui aina ja sitten äkkiä kumi. Yhtenä päivänä kun vauva oli 1,5kk hän vihdoin nappasi nänniin kiinni ilman kumia. Rinnat paranivat viikossa, enkä tarvinnut enää kumia lainkaan. (vauva nyt 4kk)
Imetysotteella ei ollut mitään tekemistä ongelman kanssa. Kumi vaan pakotti nännin tosi pitkäksi verrattuna normaaliin " melkein tasaiseen" olotilaan. Mutta toinen vaihtoehto olisi ollut imetyksen lopetus, joten olen nyt tosi iloinen että jaksoin. Imetys on ihanaa!!! Eikä enää tarvitse keitellä kumeja ja kaivella niitä kassista ja asetella tissiin jos joutuu jossain vähän julkisemmalla paikalla imettämään.
Tsemppiä!! Ps. mulla tosiaan oli niin matalat nännit että jos minä onnistuin niin varmaan sinäkin. Koita kestää vielä vähän, nännin muoto muuttuu myös nyt kun imetät kumilla ja se tulee paremmin esiin.
(kauhee vuodatus, mutta on niin sydäntä lähellä tämä aihe..)
mulla parani kipeet rinnanpäät bevitalla ja sillä, että käytin imetysten välillä silikonimaidonkerääjiä. (kerääjävinkki löytyi babyidean sivuilta). Meillä käytettiin myös aluksi rintakumia kun vauva ei aluksi jaksanut imeä ilman.
Ota yhteyttä imetystukihenkilöön, näin nettipalstalla aika vaikea antaa hyviä neuvoja.