Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Alkoholinkäyttö ja raskauden yritys

Vierailija
10.08.2008 |

Olen huomannut, että nyt kesällä alkoholinkäyttö on huomaamatta noussut, vaikka en juo humalahakuisesti. Melkein joka ilta on tullut juotua lasi tai kaksi viiniä. Tai sitten jos on ollut jotain erityistä, niin puoli pulloa viiniä menee ihan huomaamatta.

Nyt olisi hyvä aika alkaa yrittämään toista lasta. Minua vain mietityttää, että riittääkö se, että lopetan alkoholinkäytön nyt tässä vaiheessa, kun alamme yrittämään. Kp on nyt siis 7. Olen varmaan vähän ylihysteerinen, mutta poden huonoa omaatuntoa alkoholinkäytöstäni joka on mielestäni ollut liian runsasta. Ja mietin voiko se "takautuvasti" vaikuttaa lapseen...Eli olisiko turvallisinta lopettaa alkoholinkäyttö esim kuukausi ennen kuin aloittaa lapsen yrittämisen? Vaikka tiedän kyllä, että monet juovat yritysvaiheessakin lasillisen.

Jokatapauksessa vähennän nyt radikaalisti, kesä on ohi ja arki kuitenkin alkaa. Se ei ole koskaan ollut minulle mikään ongelma.

Olisi kiva saada vähän mielipiteitä!

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
10.08.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos lopetat alkoholinkäytön jo ennen odotettua ovista niin lapselle ei koidu minkäänlaista vaaraa.



Tähän voisi vetää sen klassisen, että ajattele kaikki niitä jotka ovat juoneet alkuraskauden ensimmäisinä viikkoina, edes tietämättä olevansa raskaina. Itselläkin oli näin ensimmäisessä raskaudessa (oli vahinko), ja lääkäri sanoi että ei mitään hätää, ei silloin vielä vaikuta.

Vierailija
2/5 |
10.08.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

kävi niin etten tiennyt olevani raskaana, ja jollain 3.lla viikolla vedin perseet. Kaikki meni kuitenkin hyvin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
10.08.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kummaa stressaamista. Ja aika oletus, että heti tärppää. Entä jos yrität vuosia, eikä tärppää...

Vierailija
4/5 |
10.08.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ekassa raskaudessa tärppäsi heti, ja join rv 4 pari lasia viiniä. Se vaivasi koko raskauden, vaikka kaikki sanoivat ettei sellaisella ole mitään merkitystä.

Voihan tosiaan olla, ettei nyt toisella kertaa edes tärppää heti.

Vierailija
5/5 |
10.08.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Alkoholi vaikuttaa sikiöön vasta sitten kun äidillä ja sikiöllä on yhteinen verenkierto mitä kautta alkoholi pääsee sikiöön. Tämä tapahtuu noin 1-2 viikon kuluttua hedelmöittymisestä.



Vielä senkin jälkeen on pari viikkoa sellaista aikaa, että alkion kaikki solut pystyvät muuntautumaan miksi vain, eli elinvaurioita ei synny vaan ainoastaan saattaa tulla varhainen keskenmeno jos alkoholinkäyttö on runsasta. Vasta noin 4.-5. raskausviikosta lähtien alkoholi aiheuttaa elinvaurioita sikiölle.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän seitsemän kolme