uusi raskaus keskosen jälkeen
Olemme mieheni kanssa alkaneet haluta toista lasta. Pelkäämme kuitenkin,että mahtaako toisestakin lapsesta tulla keskonen. Miten teillä on seuraavat raskaudet sujuneet ja millä viikoilla lapset syntyneet? Edellisessä raskaudessa minulla oli painoindeksi 37,olen kuitenkin laihduttanut tämän jälkeen itseni normaalipainoon eli bmi on 24. Mahtoiko tämä laihduttaminenkaan auttaa mitään?
Kommentit (4)
sanoa, kun itse olen aina ennen raskauksia ollut jopa alipainon rajalla (päinvastainen ongelma kuin sinulla, eli painoa ei vain tule.)
Mutta tosiaan hyvin voi onnistua raskaus ´keskosen jälkeen ja usein onnistuukin, kun silloinhan on aina erityisseurannassa ja ongelmat huomataan ajoissa.
Onnea yritykseenne!
2
siis että onko riski saada toinenkin keskonen suurempi mutta tiedän monia sellaisia, joilla seuraavat raskaudet ovat menneet ongelmitta täysiaikaisiksi. Varmasti päinvastaisiakin esimerkkejä löytyy mutta itse en jättäisi toista lasta hankkimatta sen takia.
Riippuu varmasti paljon keskosuuden syistä.
T. Kolmen keskosen äiti
seuraavat lapset ovat syntyneet 37+3, 37+0 ja 38+2, eli täysaikaisia ovat olleet. Raskaudet ovat olleet suht rankkoja etenkin henkisesti, ja kolmosesta ja vitosesta jouduin makaamaan sairaalassa useita viikkoja uhkaavan ennen aikaisuuden takia. Kuitenkin sitten, kun kriittisten viikkojen yli on päästy noilla ei ole enää ollut mitään kiirettä syntyä vaan loppuraskaudesta on voinut jo ihan normaalisti elellä.