Onko normaalia että ekaluokan opettaja on töykeä lapsille?
Eikö ensimmäisen luokan opettajan pitäisi suhtautua hellävaraisesti näihin viikon koululaisena olleisiin lapsiin? Kaikki on kuitenkin lapsille uutta ja outoa, ja oletin automaattisesti että poikani opettaja suhtautuu tuoreisiin ekaluokkalaisiin auttavaisesti ja ymmärtäväisesti.
Toisin kuitenkin taitaa tämä eläkeikää lähestyvä naisopettaja ajatella. On ikäänkuin " luulot pois lapsilta" - meiningillä ollut koko viime viikon, ja esim. tänään poikani kertoi koulun jälkeen, että kun hän oli auttanut kaveriaan nostamaan lattialta kaverin tiputtamat pahvit ylös, niin opettaja oli tiuskaissut " Hoida sinä omat hommasi ja anna Riku kerää ne pahvit mitkä tiputti." Lisäksi on kuulemma tosi ivallinen, jos lapsi ei osaa heti vastata mitä kysytään,niin ei kuulemma viitsi keskittyä.. jne..
Tuntuu vaan pahalta että tuollaisella asenteella opettaja saa lannistettua monen vähänkin aremman lapsen. Ymmärrän toki että tiukat rajat on oltava alusta asti, mutta ei kai ilkeä ja ivallinen silti asiaa kuulu??
Tuntuisi aika hurjalta ottaa asiaa puheeksi, en sentään halua lapseani heti opettajan silmätikuksi. Ehkä juttelen toisten vanhempien kanssa onko heidän kotonaan lapset kertoneet vastaavista asioista..
Kommentit (37)
En myöskään vahingossakaan antanut poikani kuulla mitään kriittisiä kommentteja joita kuulin opettajasta, joten ihan on itse poika luonut kuvan opettajastaan. Harmittaa vaan kun poika odotti mukavaa opettajaa ja saikin huonosti käyttäytyvän epäesimerkillisen " vanhanpiian" .
Silloin hän oli alle 30-kymppinen täynnä hienoja ajatuksia ja vanhanajan kuria... toimi tehokkaasti, olen hiljaa vieläkin..
Ota asia puheeksi heti toisten vanhempien kanssa, rehtorin ym muuten tuo ope pilaa koko koulun lapseltasi.
se ekaluokan opettaminen on yhtä helevettiä jouluun saakka. Tenavia on paljon, aivan järjetön meteli päällä ja sähelöiminen. Minä kyllä ymmärrän aivan täysin lapsesi opettajaa. Mene joskus ihan huviksesi seuraamaan tunteja, niin näet, millaisessa hullunmyllyssä se ope niitä tenavia opettaa. Jos siinä ei pidä armeijakuria yllä, niin vain ne parhaat oppilaat oppii.
Nimimerkillä, kokemusta on
Iste olen ala-asteella vaihtanut luokkaa kun ei kemiat menneet yksiin opettajan kanssa ja nyt jo tuntuu että taitaa alkaa taistelu luokan vaihdosta tokalla...
Kyllä se on niin että opettajalla pitää olla sen verran itsehillintää ettei 7-vuotiasta poikaa hauku.
Mutta on se kyllä palkitsevaakin. Jollei opettaja pidä alaluokkien opettamisesta, on hänen mielestäni jätettävä homma niille, jotka niitä haluavat opettaa.
Alkuluokkia ilokseen opettava opettaja.
siirtoa normaalille luokalle ennen kuin opettaja tuhoaa muiden aloittaman positiivisen työn helmet...
En ihan allekirjoita tuota kuvaustasi helvetistä.. Tämä luokka on ollut yhdessä jo viime vuonna eskarissa ja yhteishenki ja käytöstavat on kyllä hallinnassa tällä porukalla. Olen joka päivä mennyt poikaani vastaan jo varttia aikaisemmin kuin koulu päättyy ja katsellut käytävästä luokan puuhia ( ovet ovat avoinna tuossa koulussa), enkä todellakaan ole nähnyt mitään sen suurempaa hälinää tai sähläystä.
Ja siis vaikka olisikin jotain hässäkkää, niin mikään taho ei anna opettajalle oikeutta ivata ja halveksia lapsia. Kurin pito ja huuto/halveeraus ovat minusta kaksi ihan eri asiaa. Ammattitaidottomuutta jos ei osaa muuten lasten kanssa kommunikoida kuin negatiivisesti.
On ikävä jos koulu alkaa epämiellyttävissä tunnelmissa koska ensimmäinen kouluvuosi antaa pohjan seuraaville ja pahimmillaan opettaja voi pilata seuraavatkin vuodet. Mutta ole kommenteissasi varovainen ja pyydä ettei rehtori mainitse sinun/poikasi nimeä ettei opettaja " kosta" hänelle. tätäkin kun valitettavan paljon näkee.
en tiedä, onko kenenkään etu, että vaadit luokan vaihtoa yleisopetukseen!
joskus opet, typerää kyllä, harjoittavat sarkasmia tai vastaavat kiukkuisella äänellä sillekin, joka ei ansaitse moitteita ja joskus käy niinkin, että lapsi tulkitsee opettajaa väärin
Mitä ihmeen hampaannäyttämistä tyyliin " soitan rehtorille" tuossa tilanteessa tarvitaan?
Eiköhän se ole opettajan tehtävä puhua niin ettei väärinkäsityksiä synny.
Vierailija:
joskus opet, typerää kyllä, harjoittavat sarkasmia tai vastaavat kiukkuisella äänellä sillekin, joka ei ansaitse moitteita ja joskus käy niinkin, että lapsi tulkitsee opettajaa väärin
Jotkut häiriintyneet opet simputtaa lasta entistä enemmän jos vanhempi ottaa yhteyttä. Eri asia jos opettaja suht normaali ja tulee vaan joskus ylilyönti, sellaisesta voi hyvin sanoa suoraan hänelle. Mutta ehdottomasti mahdollisimman neutraalilla tavalla, ei mitään syyttelyjä.
ettei väärinkäsityksiä synny. Heh.
Tuossa alempana mietitään, miksei 3-kymppisille kelpaa ei sitten minkäänlainen aviomiesehdokas. Samaa voisi kysellä äippä-ope-suhteista. Nykyäipälle ei kelpaa minkäänlainen opettaja. Antakaa oikeasti olla jo, antakaa työrauha. Älkää välittäkö joka naukaisusta, jonka ne lapset suustaan päästää. Arvatkaa, haukkuuko ne samat lapset teitä siellä koulussa. En mä silti soittele teille kotiin, et onkos nyt aikuisuus hukassa, kun ei osata sitä pikkuista jaripetruscaa kohdata kotielämässä oikein.
Ongelmat eivät ole sen luokan ongelmia että niitä ei voitaisi opettaa tavallisella luokalla ja 1 ainetta sitten pienryhmässä, ajattelin muutenkin että kun saa oppiminen tuulta purjeisiin niin saa siirtyä tavisten sekaan...
Taisi meidän " pehmeä lasku" mennä pahasti takapakkia ja taidanpa aloittaa asian eteenpäin viemisen ensikuun alkuun mennessä jos tämä nega palaute jatkuu pojaltani päivittäin.
olen varma, että opettajista 85% suhtautuu negatiivisesti lapsesi ottamiseen ekaluokalleen, erityisluokalta ja tässä vaiheessa vuotta. Harvassa kaupungissa erityisluokkapaikkoja jaetaan taviksille, kyllä paikan saamiselle on aina melkoiset perusteet.
Vai oletko niitä äitejä, jotka eivät myönnä lapsella ongelmia olevankaan?
Tuli selväksi kun opettajalle soitin
Minä olen sitä mieltä
T: 8
Ope oli suurimman osan ajasta aivan raivona ekan syksyn. Ei se nyt ollut kovin kamalaa. Kyllä lapsikin ymmärtää, että riehuminen yms. saa aikuisen suuttumaan. Me istuttiin monesti siellä koulussa jälkässä koko luokan voimin. Siis nekin, jotka ei mitään tehny. Ei jääny traumoja. Se on vain ihan normaalielämää.
Terveisin, ope ja äiti (ei curling)
ei tuo ole hyvä alku opintielle, toivottavasti käyttäytyminen muuttuu.
Ala-asteen opejen tulis olla ylipirtsakoita muutenkin IMHO