Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Esikoinen 2v4kk kun vauva syntyy, mitä tiedossa??

Vierailija
01.03.2006 |

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
01.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aluksi meni kaikki ihan hyvin. Esikoinenkin oli iloinen pikkusiskostaa. Mutta jossain vaiheessa tuli ekana uhmis ja sit mustasukkasuus.... sit olikin yhtä kiukkua, opitut taidot alkoivat takerrella, kuten kuivana pysyminen, pientä ilkeilyä silloinkun olis pitänyt imettää vauvaa jne...



Itse olin jossain vaiheessa aika väsynyt, kun esikoinen jätti päikkärit pois. Ja ite ei saanutkaan ottaa enään päivällä nokosia, vaikka kroppa niitä huusikin yövalvomisien johdosta.



Mutta jotenkin niistä selvittiin, ja nyt kolmen vuoden jälkeen tytöt ovat parhaat kaverit, vaikka vielläkin on välillä " ihanaa" sisarrakkautta, joka voi olla kova otteistakin :-o Se on elämää

Vierailija
2/4 |
01.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mustasukkaisuutta ei ollut ollenkaan, vaan isoveli oli aivan ihastuksissaan. Toisen ja kolmanen väli on 2v5kk ja keskimmäinen ei välitä vauvasta juuri ollenkaan. Saattaa joskus tuoda vauvalle lelun tai käy silittelemässä ja sitten taas häipyy. Esikoinen taas on aivan hullaantunut vauvaan ja haluaa ottaa usein syliin ja silittelee ja haluaa syöttää ym.



Uskon, että riippuu ihan lapsesta miten suhtautuu. Iällä ei suurta merkitystä. Meillä on mennyt todella hienosti kaikki eikä missään asiassa ole tullut takapakkia. Isommat lapset pitää ottaa mukaan vauvanhoitoon ja tehdä heti alussa selväksi lapselle, että hän saa olla mukana hoitamassa vauvaa ja antaa tarpeeksi myös kahdenkeskistä aikaa isommalle lapselle.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
02.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vaipat meinasivat tulla takaisin, mutta selvittiin yhdellä vastasyntyneen vaipalla, kuka viitsii olla vaipassa, jonka teipit on liimattu ihoon kiinni.

En ole mitenkään uskonnollinen, mutta muistan papin sanat kakkosen ristiäisissä aina ensin täytyy alkuaikoina huomioida esikoinen. Sen kun muistaa on paljon helpompaa, ei turhaa mustasukkaisuutta.

Vierailija
4/4 |
02.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset


Vauva oli itkuisa ja huonosti nukkuva ->äiti oli itkuisa ja huonosti nukkuva, esikoinen oli itkuisa ja kiukkuinen.



Vauva lähti liikkeelle ihan liian aikaisin ja tietysti sotki esikoisen leikit

->esikoinen itkuisa, kiukkuinen ja kärttyinen. ->vauva oli kiukkuinen, kun ei ymmärtänyt, miksi ei saa kontata miljoonatta kertaa esikoisen autojen päältä.



Kuinka teillä tulee menemään, on paljon tuurista kiinni. Jos vauva on normaaliuninen, terve ja rauhallinen, voi olla että menee loistavasti. Pahimmassa tapauksessa voit varautua helvetilliseen elämään.



Toivon teille parasta.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi kolme kuusi