Joulukuiset 2013
Aloitetaan nyt tämäkin ketju :) Eilen tikutin haalean viivan ja tarkoitus olisi tikuttaa vielä huomenna aamulla uudestaan. Toivon kuitenkin kolmen lapsen jälkeen osaavani jo tulkita noita testejä niin että uskallan väittää olevani raskaana :) Noh, aamulla se selviää varmasti. 4 rakkauspakkaus siis tulossa ja tämä on kyllä jo mun laskujen mukaan meikäläiselle iltatähti :)
Kommentit (555)
Hei!
Täältä löytyy kolmas onnellinen tapaus! :) Kolmannen positiivisen testin jälkeen on kai uskottava nyt että raskaana ollaan! Meillä se olisi sitten ensimmäinen lapsi, liian monen vauvakuumeiluvuoden & mieheni lapsenyritysajatuksiin lämpeämisen odottelun jälkeen! Hassua, kun koko ajan oon pelänny lapsettomuutta, kun ei näistä ikinä tiedä tuleeko omalle kohdalle, en malta uskoa, että suht helposti tärppäsikin 3. yk:lla!! :)
Onnea talventähdelle ja m4mm4lle myös plussista!! :)
No alkaahan tänne tulemaan lisää väkeä :) Onnea vain Riiiinuskalle ensimmäisestä raskaudesta ja talventähdelle toisesta :)
Meidän tämänhetkinen kuopus menee myös eskariin syksyllä ja jotenkin tuntuu ettei muista niistä vauva-ajoista yhtään mitään :D Vaikka sillon tulikin 3 lasta suht tiuhaan tahtiin. Vannoinkin jo noiden pikkuihmisten jälkeen ettei enää. Että lapsiluku on varmasti täynnä. Never say never :D Niin ja toinenkin testi siis tehtynä, haalea muttei yhtä haalea viiva vahvistaa sen että kyllä tuolla masussa jotain kasvaa. Sen että mitä, sen näyttää aika :)
Minäkin mokoma ihan unohdin onnitella plussasta, joten onnea molemmille <3
Tänään tikutin itsekin vielä uudemman kerran, ymmärtääkseni,että raskaana sitä nyt todella ollaan :) Ja kyllä, niin ollaan!
Hassua miten sitä alkaa ihmettelemään ja kuulostelemaan omaa kroppaa, etsimään niitä merkkejä. Vaikka eihän tämä masumatkaaja ole kuin vasta kiinni tarttunut :)
Jokohan sitä muutaman viikon päästä uskaltaa neuvola-aikaa soitella?
Moi! Täällä kans yksi onnellinen odottaja! :) Neljän testin jälkeen on kans uskottava, että me odotellaan mieheni kanssa ensimmäistä yhteistä vauvaa! Voi tätä onnen ja ilon määrää. Meilläkin tärppäsi suhteellisen nopsaa vaikka itse ajattelin, että aikaa saattaa kulua ja pettymyksiä tulla useampiakin. Ihanaa! :) Onnea m4mm4lle, talventähdelle ja Riiiiinuskalle plussista!!! :) <3
Täällä olis kanssa yksi jouluvauvaa odottava. :)
Kaikkinensa tämä olis meidän neljäs lapsi. Kotona touhuaa tyttö 10/2007 ja poika 8/2011. Pilvenreunalta meitä katselee enkelityttö 12/2012. Menetimme kolmannen lapsemme kohtukuolemaan rv. 26.
Tytön kuoleman jälkeen oli itsestään selvyys yrittää uutta raskautta mahdollisimman pian. Kolmannesta kierrosta synnytyksen jälkeen tärppäsi. Tämä raskaus tulee varmasti olemaan aivan erilainen, mutta luottavaisesti eteenpäin.
kohtukuoleman lisäksi olen saanut kaksi alkuraskauden keskenmenoa, kumpikin rv. 7.. Mennessään näkee mitä tuleman pitää.
onnea kaikille plussista!
Liityn minäkin onnellisena joulukuun vauvoihin. Tänään tein ekan kerran positiivisen testin. Laskurin mukaan la olisi 9.12. Epätodellinen olo, vaikka on mulla raskausoireitakin. Olen 31 v ja kyseessä ensimmäinen raskaus. Onnea teille muille plussanneille ja ihanaa, ettei tarvitse olla yksin.
Niin joo, laskettuaika meillä olisi 1.12. uskomaton sattuma, mutta päivä on sama, jona enkelityttömme syntyi viime vuonna. <3
Eeam <3
Onko teillä muilla minkälaisia raskausoireita? Huomenna rv4 tasan, joten voinko luottaa clearbluen plussaan?
Hei! Jos vaikka uskallan tänne tulla. Tänään siis ilmestyi raskaustestiin 2 viivaa, huomenna teen aamulla vielä tuon toisen ni varmasti sitten voin asiasta olla varma :) Mutta kai nämä testit on ihan varmoja ?
Onnittelut plussasta kaikille! :) Mulla raskausoireina ainakin ihan älytön väsymys, voisin nukkua vaikka kuinka paljon. Rinnat jo nyt arat ja turvotusta mahassa :) Odotan jo kovasti sitä kun raskaus alkaa kunnolla näkyä.
Aamulla testin tulos 2 viivaa mutta toinen haaleampi kuin eilen. Itsellä rinnat arat, turvotusta, menkkamaisia kipuja ilman menkkoja ;)
Mulla oli kans toisessa testissä viiva haaleampi, mutta tein varmuuden vuoksi kaksi vielä lisää seuraavina päivinä kun en ollut uskoa plussia todeksi :) Ja juu unohdin mainita, että samoja menkkamaisia kipuja täälläkin..
ylhäällä eilen päivällä tehty ja alla tänä aamuna tekastu. Täytyy varmaan ootella koska en uskalla luottaa rfsu:n testeihin vai voinko? :))
Mulla ei kyllä ole valitettavasti kokemusta rfsu:n testeistä.. itse testasin sillon ekat plussat first signal testeillä ja sit ne kaks muuta oli clearblue:n. Mutta kai ne rfsu:n on ihan yhtä luotettavia :)
Kyllä kai kaikki raskaustestit on luotettavia. :) Ei se viiva ilmesty, ellei kehossa ole istukkahormonia. Roskishaamut on sit asia erikseen.
Heippa, ilmoittaudunpas minäkin tähän ketjuun :)
Elikkäs meillä on jo poitsu vm 2007, sen jälkeen keskenmeno vuonna 2011 ja hirvittävällä yrittämisellä ja apukeinoin viimein plussasin 28.4. Laskettu aika olisi jossain siinä joulukuun alussa :)
Jännittää ja pelottaa koko ajan, keskenmeno on niiiiiiin liian tuoreessa muistissa... mutta jotenkin on sellainen olo, että on pakko päästä tällaiseen ketjuun purkamaan ajatuksia ja kuulemaan muiden mietteitä - ehkä se jotenkin tekee tästä sitten todellisempaa...
Keskenmeno oli viikolla 16, just siinä vaiheessa kun oltiin alettu miettimään jo nimiä, kummeja, sängyn paikkaa jne... Nyt en uskaltais antaa itselleni mahista tämmösiä miettiä kun jos tää kuitenkin menee kesken.... :(
Onnitteluja sydämentäydeltä kaikille plussaajille <3
Ihanaa kun lisää plussaajia ilmestyy tänne!! Onnea sinullekin plussasta, toivotaan että mukana pysyy ihan loppuun asti! :)
Pakko kysyä onko jollain ollut huimaamista tälleen alussa? Aina kun ylös nousen niin päässä ns. pimenee. Ennen ei itsellä ole moista ollut.. :)
heh vainoharhasena eri testin tein vielä niin joo plussaa plussaa!! :) nyt voin olla oikeesti varma asiasta! Eikös se oo et kolmas kerta toden sanoo. ;)
Minäkin ilmoittadun mukaan!:) tänään tein plussatestin ja olo on aika epäuskoinen! Varmaan pitää hakea vielä toinen testi huomenna.. Meillä on reilu 1 vuotias esikoistyttö ja tämä tärppäs niin että yhdet menkat kerkes tulla. Jotenkin olin varautunut pidempään yritykseen. Laskettu aika olis laskureiden mukaan 3.12. :)
Heipä hei!
Täällä toinen, jolla masussa kasvamassa jouluntähti vm. 2013 :) Testi näytti komeaa plussaa 26.3 ja laskureiden mukaan 2.12 olisi laskettu-aika...
Meille tämä olisi sitten toinen rakkauspakaus ja isosiskonsa onkin jo tuleva koululainen....Tuntuu,että tämä on taas aivan uusi juttu ja kokemus, kun edellisestä odotuksesta on jo niin kauan :D
toivottavasti pian saapuu muitakin jouluntähtien odottajia.