Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

***MARRASMASUT vko.45*OMA KUU***

02.11.2009 |

NIMIMERKKI______LA______KUINKA MONES_____SYNNYTYSSAIRAALA___SP VEIKKAUS

papu’08’09_____1.11._____2._____KSKS_____poika

Mari88________1.11._____1._____VKS______tyttö

Hande83______1.11._____1._____VKS______tyttö

paakkis________4.11._____3._____KOS

anskupa_______4.11._____1._____Oulaskankaan sairaala

odessa________4.11._____3._____Kätilöopisto

Suhmura______5.11._____1._____K-S KS

Aippu77_______5.11._____2._____TYKS

pikkupippuri___6.11._____3._____SAS_____tyttö

Misu&masu___6.11._____3.______Ruotsi____poika

sirppis_______6.11._____5.______Oulaskankaan sairaala

julianna1______8.11._____1._____Jorvi

Nennu77______8.11._____3._____KOKS_____poika

anilja_________9.11._____3.______K-P KS

Adara________9.11._____2.______KSKS

uma81_______11.11._____2._____K-P KS

murumakkarat_11.11._____3.____TAYS

riina_________11.11______1._____TAYS

Piitaliina______13.11._____4._____NKL____poika

Lotta________14.11._____3.______Kätilöopisto

Kirsiliini______15.11._____3._____KOKS

peppipihlaja__16.11._____4._____KSKS_____tyttö

miau4fun____16.11._____1._____NKL

Nemilia______17.11._____1.______Kätiöopisto_____poika

OmeNainen___18.11.____3.______TAYS

Nyyny_______18.11._____2._____TYKS

Huldahuoleton_18.11.____3._____TAYS_____tyttö

Parsa87______18.11._____1._____TAYS_____tyttö

Irish79_______19.11._____1._____KYS

Jane_________19.11._____1._____?______tyttö

Helene4______20.11._____4._____LUS

joleen________20.11._____2._____HYS_____poika

MaggyOo_____21.11._____1._____KOKS

jenskae_______21.11._____2._____Kätilöopisto

UnelmaSäleikkö_22.11.____1._____TAYS

Jumppis______22.11._____3._____KHKS____tyttö

HeMuliini_____22.11._____4._____Kätilöopisto

Jonn@_______22.11._____5._____TYKS_____poika

mymmeli_____22.11._____2._____SEKS

minitassu_____23.11._____2._____OYS

RokkiMami____23.11_____2._____Seinäjoki

Aotearoa_____24.11._____4._____TYKS_____tyttö

Jemina_______25.11._____2._____OYS_____tyttö

höttis____24. tai 29.11.____2.____Jorvi

Santsuli______26.11._____1._____Lohja

toscana_______26.11.____1._____KSKS

Marsupialia____26.11.____1._____OYS_____poika

susbell________26.11.____1._____Kätilöopisto____poika

Höpö_________26.11.____3._____Jorvi

Eveliina87_____28.11.____1._____Raahen sairaala

xarda_________29.11.____1._____KHKS

Pinky´s mom___29.11.____1._____NKL_____poika

kaisuliini______29.11.____1._____SAS

epeli09_______29.11.____1._____NKL____tyttö



***SYNTYNEET ***

Nimimerkki____pvm____rvt______SP______paino____pituus____pipo



Aotearoa____12.10.____33+6____tyttö____2680g____48,5 cm____31 cm

Piitaliina_____14.10.____35+5____poika___2355g____45 cm______32,5 cm

Pinky's mom____19.10.____________poika___1340g_____42 cm_____27,5 cm

Kommentit (76)

1/76 |
02.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Uuden viikon aloitusta en nähnyt ainakaan, liekö päivittäjämme PIKKUPIPPURI lähtenyt tositoimiin?:)



Oma kuumme alkanut, nyt saa tulla marrasvauvoja!!



Helene 37+3

Vierailija
2/76 |
02.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tänään oli pelkopolin lekuri ja se totes, et on kohdunkaula vähän lyhentynny ja pehmeä on tuo kohdunkaula. Mut saa nähdä kauan tää pysyy viel tääl masussa. Alkaa jo oleen tukalat oltavat, eli olisin valmis jo saamaan tän syliin :) Vaavi kuulemma kiinnittynyt tuonne alas, eli selittää mun pissaamis tarpeen :) Ilmassa on ollu havaittavissa pientä panikointia, itkuisuutta sekä polttavaa tunnetta selässä. Jos tätä kestää vielä kuus viikkoa niin APUA! Vaavi oli nyt 3150g paino-arviossa.



Toivottavasti muut marrasmasut saavat nyyttejään pikaisesti syliinsä :)





rv 36+1

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/76 |
02.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hui ja hai...täällä ollaan kasassa eikä merkkiäkään synnytyksestä.

Alaselkä on tosi kipeä eikä ihme, sillä pää on vajonnut tosi alas eikä liiku. Mulla oli pe neuvola eikä siellä ollut muuta uutta kuin painoa tullut yli kilon viikossa. Varmaan nestettä ja terkkarin mielestä turvotusta on vähän. Muutoin tässä jaksaa kyllä, mutta kävely on jo tuskallista.

No, eipä luulis kun äsken pompin tisikipöydällä siivoamassa keittiökaappien PÄÄLLISIä. Homma vähän eskaloitui, kun mun piti vaan pyyhkiä ovet ulkoapäin. No siellä yläreunassa oli sellaista pöly-rasvaa, joka ei lähtenyt kuin vimillä (cif siis). Tuli sitten kuurattua tosiaan kaappien päälliset ja NYT on kipee selkä.



Adara kirjoitteli tuolla aiemmin vauvan tulosta. Mulla just samanlaiset fiilikset! La aivan pian enkä ole vieläkään valmis tutustumaan uuteen perh.jäseneen. Kuulostaa varmaan kauhealta, mutta ehkä tää on normaalia, kun tietää kaiken muuttuvan. Olen myös miettinyt millainen luonne, onko keneen tullut ja minkä näköinen.

Taitaa hän sitten näyttäytyä viimeistään parin viikon päästä...



Taitaa kans kaikilla olla vauvan potkut aika pontevia. Iltaisin tuntuu, että tulee vatsan läpi ja potkut tosiaan sattuu. Aluksi toivoi, että liikkeet tuntuis paremmin ja nyt riittäis sellaiset pienet liikkeet :)



Voimia kaikille uuteen viikkoon ja vauvakuulumisia odotellen



pp ja Hjördis 39+3

Vierailija
4/76 |
02.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihana kun kohta alkaa marrasmasut poksahdella ;D



Oma olotila alkaa olemaan ahdas. Luulen että vauva laskeutunut, koska juilii ja sattuu tuonne alakertaan aika makiasti välillä, varsinkin liikkeessä. Välillä tuntuis painavan peräsuoleenkin :P Lienekkö ihan normaalia?



Minä sain hulluuskohtauksen ja aloin pesemään saunaa. Hinkkasin ja puunasin juuriharjan kanssa ja sain selkäni kipeäksi. Sittenpä jäi saunan lattia pesemättä kun en saa lauteita nostettua ku koskee selkään... ja alle ei mahdu enää menemään ilma että nostaa lauteet seinälle... Miestä siis odotettava kotiin, jotta saa taas nauraa mun toilailulle. Siellä on nyt lauteiden alla aikas likasta muuhun saunaan nähden ;) Onneks siellä sentäs viemäri vetää että meni lauteenpesuvesi sinne eikä jää lattialle lillumaan.



No, pakkohan mun oli keksiä jotain korvaavaa tekemistä ja aloin leipomaan. Kakku tuli kyhättyä ja sitten huomasin ettei ole enää illaks juurikaan maitoa... käytin siihen kakkuun. Ja en pääse/voi mennä kauppaan ku koskee selkään ja liikkuminen on entistä enemmän aku ankka-maista... Eiku ukko asialle siis sinnekin ;D



Itkua pukkaa täällä ainakin melko herkästi. Tai tulee kyyneleet silmiin ku ajattelen että muutaman viikon päästä täällä on oikeesti se meidän vauva... Miten mä osaan, apua!!



Irish 37+4

Vierailija
5/76 |
02.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Moikka,



Irish, mullakin vauva painaa nyt tuonne peräsuolen puolelle kovasti. Synnytyksissä ponnistamisen tarvekin on mulla kovasti muistuttanut kamalaa kakkahätää :) eli ihan normaalia on että paine alkaa tuntua sinnepäin.



Noi teidän puuhailutkin kuulostaa tutulta, PP ja Irish, esikoista odotellessa pari päivää ennen synnytystä sain päähäni kuurata kylppärin katon ja edellisenä päivänä leivoin pullaa litran taikinan. Nyt olen kanssa puuhannut jos jonkinmoistssa, joka päivälle joku isompi kotityö. Pakastin pursuaa jo pullaa ja makaronilaatikkoa... Tänään pesin/ vaihdoin tyttöjen lakanat kun en muuta keksinyt.



Viime yönä tehtiin taas lähtöä kovasti. Nukuin vajaat kolme tuntia ja sain aamulla päiväkodilla kommentteja freesistä ulkonäöstäni. ;) Herättelin pikkuveljenkin ennen puolta yötä että valmistautuu tulemaan lapsenvahdiksi jos soitan yöllä. No en sitte soittanut, supistukset loppuivat puoli viiden maissa. Olin kyllä oikeastaan tyytyväinen, koska tänään oli kuopuksella neuvola jota oli jo kertaalleen jouduttu siirtämään. Tädillä on ajat niin tiukassa että olis taas mennyt pari kk eteenpäin jos olis tarvinut perua. Että hyvä näin, neuvolassa käytiin hänen kanssaan suunnitelman mukaisesti.



Mutta onpahan nyt kaikki kameran akut sun muut latingissa kun mies niitä yöllä hätäili. Kassi pakattu sairaalaan... Olen itse jo melko toiveikas jospa tämä ei menisikään sinne 42+ viikolle kuten olen koko ajan ajatellut. Nimittäin ei mulla tämmösiä varotteluja viime kerroilla ole ollut. Saapi nähdä nyt sitten... laskettuun aikaan vielä pari pv.



Tsempitetään nyt vaan, itse kukin...

Paakkis 39+5

Vierailija
6/76 |
02.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Heippatirallaa marrasodottajat!

Hikeä näköjään pukkaa vähä jokaisella jaksamisen kanssa. Yöt käyvät unettomiksi=)

Tänään oli siis mullakin tuo possurokotus. Hieman kyllä pelotti ottaa se piikki vastaan, mutta kun kenellekkään muille ei ole ilmennyt mitään niin uskalsin (olen seuraillut teidän kommentteja rokotuksen jälkeen). Mua kyllä varoiteltiin, että jonkinlaisia flunssan oireita saattaa ilmetä,mutta niitten pitäisi laantua parin päivän sisällä. Saas nähä onko asia mun kohdalla niin, ukko nimittäin potee syys flunssaa, kiva.

Muuten neuvolassa sanottiin, että vauva voi hyvin ja on kasvanut taas paljon viime viikon jälkeen vaikka multa on pudonnot puoli kiloa painoa. Fundus-mitta näyttää ihan keskikäyrän lukemaa eli 32cm. Kamalasti täti kehui, että tuli oikein ylpeä olo=)

Ainoa ongelma on se, että sattuu niin vieteristi tää kävely. Hyvä ettei hikikarpelot tuu pinnalle. Meiltä neuvolaan on n.15minsan kävelymatka niin taipeisiin sattu niin vieteristi ja nyt kun kotona ollessa nousen sohvalta/penkiltä niin iskee aivan tajuton kipu. Onko muita selityksiä kuin se että ne saattavat olla vaikn liitoskipuja? Onko muilla vastaavia? Tosi kipeitä ovat suurimmaks osaks kun yritän kävellä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/76 |
02.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Täällä ilmoittautuu pitkään jo taustaillut, mutta nyt vasta sain rekisteröinnin tehtyä. Ensimmäistä odotetaan täällä perämerenpohjukassa, laskettuaika 23.11. ja Kemiin länskään suunnataan synnärille.



Vast ikään päästiin kotiin synnytystapa arviosta, nyt viikot 37+0, ja painoarvioksi annettiin 3750 g. Määräys tuli ensi maanantaiksi käynnistykseen. Paikat hyvin vielä kiinni, joten alkavat kypsyttelemään paikkoja ilmeisesti. Mutta kyllä totta tosiaan tämä tieto heitti melkoisen jännityksen päälle. Kuitenkin 3 viikkoa olisi vielä viikolle 40, joten ensi viikko tuntuu jo kovin nopealta. :) Mutta parempi olisi neiti tietysti saada "piakkoin" ulos, ettei aivan valtavaksi kerkeä kasvaa. Itsekin kun olen ollut 4600 g syntyessäni ja leikkauksella olen tähän maailmaan tullut.



Kovin lähelle tulee neitokaisen syntymäpäivä omaani, tämän viikon torstaina pitäs "juhlistaa" omaa 24 vuotispäivääni. Muuten raskaus on edennyt kyllä todella hyvin. Mitä nyt pari viimeistä viikkoa paino on noussut yli kilon viikossa ja turvotusta on melkoisesti, lisäksi nivelkipuja on käsissä varsinkin öisin. Vauhti vain hidastuu hidastumistaan kävellessä, miehelle onkin siirtynyt koiran lenkeilyttäminen täysin kun itse en enää pysty ja kykene.



Rokotuksen sain viikko sitten, ja pistokohta oli arka kolmisen päivää rokotuksen jälkeen, muita oireita ei tullut.



Onko palstalaisilla hyviä vinkkejä hyvistä imetysrintaliiveistä ja tuttipulloista? Mitä olette käyttäneet aikaisempien lasten kanssa?



Johanna + toukka 37+0

Vierailija
8/76 |
02.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oma kuu ja oma viikko. Tai saa nähdä mikä viikko se oma oikein tulee olemaan. Tänään äippäloman ensimmäinen päivä! Ainakin virallisesti - käytännössä piti vähän hoidella juttuja pois pöydältä. Kotoa käsin kylläkin.



Kyllä tuntuu teillä kanssasisarilla riittävän energiaa! Minäkin mielelläni siivoisin ja järkkäilisin, mutta liikkuminen on yhtä tuskaa. En ymmärrä että miten vauva voi saada lonkat luiskahtelemaan pois paikaltaan?!? Tai siltä se ainakin tuntuu, tiedä sitten jos ihan oikeasti.



Neuvolantäti sai tänään taas syyn lähettää synnärille. Paineet oli koholla, 150/110, ja se sitä alkoi tohottamaan samoin tein. Sain sen sentään soittamaan lääkärille ensin, että jos oisi ollut mahdollista vaan kirjottaa lääkitys, mutta sinne oli taas mentävä. Meinasivat että huomenna käynnistykseen. Kuinka ollakkaan oli alapaine 95 kun tulin synnärille! Yritin siinä sitten sanoa että jos voisin kuitenkin kotiin lähteä, kun mitään oireitakaan ei ole, mutta taas piti maata kurvassa ja odottaa ikuisuus verikokeita. Eihän siellä mitään näkynyt ja pääsin sitten lähtemään kotiin. Käynnistystä en missään nimessä toivo - esikoisen käynnistämisestä ja huonot kokemukset.



Voisikohan joku alan ihminen selittää miten edes on mahdollista että alapaine heittelee noin paljon lyhyellä aikavälillä? Taitaa olla ettei neuvolassa ole kalibroitu laitteita kunnolla :/



Kamala päänsärky, ei lähde edes särkylääkkeellä. En kyllä todellakaan aio synnärille soittaa siitä. Paleltaa myös kovasti vaikka viimiset kuukaudet olen kylpenyt hiessä. Pitää toivoa että enteilisi lähestyvää synnytystä! Tänään on supistellut vähän lupaavammin hiljaisten päivien jälkeen.



m&m 39+3 (neuvola laskee aina päivän vähemmän samalla lasketulla - mistäköhän sekin johtuu?)







Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/76 |
02.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

täälä sitä vielä itekin ootellaan..supisteluja on joka pv jonkun verran,mutta ei edelleenkään säännöllisiä.vauva tuntuu olevan alhaalla ja liikkuminen rauhoittunut vauvalla...Vointi ollut melko hyvä..Musta tuntuu että tää menee reilusti ylite...saa nähä.rv 39+5.:)Koittakaahan jaksella vielä odotella muutkin.

Vierailija
10/76 |
02.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

No niin tänään oli neuvola ja kaikki oli ok. hb oli noussut melkeen lähtö lukemiin että kuulostaa hyvältä. Ei tämä pienokainen vain halua tulla pois, vaikka vähän väliä vihloo alapäätä ja jännästi aina toinen jalka, melkeen vuoro päivinä niin vetää kävellessä nivusesta kramppiin ja koko reisilihas.Pitää kävellä vaan hiljaa ettei kaadu kun sellanen kohtaus tulee. Kaupassakin pitää muka jäädä lukemaan jotain hyllyiltä kun sellanen kohtaus tulee ettei kaikki ajattele mikä tolla nyt on, kun pääsee vain muutaman metrin ja sitten kouristelee hyllyjen välissä. Jos mitään ei tapahdu niin keskiviikkona olis täälä rokotus päivä,mutta en viäläkään tiedä otanko sitä vai en.Mieli muuttuu sata kertaa päivässä. Perjantai 13 päivä käynnistetään synnytys jos pikkuinen ei ole sitä ennen tullu maailmaan.



Vointeja ja odotteluja



rv 40+1

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/76 |
02.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eikä yhtään ihme näillä viikoilla mitä meillä kaikilla on jo kasassa. Jännää nähdä kuka meistä seuraavaksi jakaantuu. Minä se en kyllä ainakaan ole...



Misujamasu: Jaahas, meidän uraohjus on viimeinkin äitiyslomalla :) En kyllä yhtään osaa sanoa mistä johtuu alapaineiden noin kova heittely, toivottavasti eivät kuitenkaan merkkaa mitään hälyttävää!



Joku, en muista yhtään kuka, kyseli imetysliiveistä. Itse omistan kahdet ja ajattelin josko niillä taas pärjäisi. Toiset oli pesussa ja toiset käytössä. Multa ei kyllä koskaan tullut maitoa tulvimalla ja liivinsuojat riitti hyvin suojaksi. Varmaan olisi tarvinut useammat jos maitoa olisi tullut oikein suihkuamalla.



Täällä kanssa vauva painaa takapuoleen mukavasti. Ai että kun muistuttaakin mukavasti miltä itse ponnistus tuntuu eli just siltä kuin olisi mahdottoman iso ja kova kakka tulossa =) Viimeksi laitokselta kotiuduttuani passitin miehen heti hakemaan apteekista vatsanpehmikkeeksi movicolia. Kukaan ei ollut varoittanut, että vatsa saattaa synnytyksen jälkeen mennä kovalle ja tikit alapäässä ja ponnistuskokemus tuoreena muistissa, ei ole mukava tikistellä kovin pitkään pöntöllä. Nyt on kaapissa vatsanpehmikkeet valmiina =)



Kovasti tuntuu näin loppupuolella virtaa riittävän kaikilla. Mulla sama, taidan olla nyt energisimmälläni koko raskausaikana. Viimeksi muutamia tunteja ennen lapsen syntymää vielä pyykkäsin ja järjestelin huonekaluja ja täytin kirjahyllyä. Oltiin saatu uusi sohva ja siirtelin sen paikkaa mieleisekseni, että on sitten laitokselta mukava kotiutua. Välillä nojasin seinään ja laulelin aaaata. Huoltomieskin pyörähti eteisen lampun vaihtamassa ja kysyi voiko tulla kengillä johon minä, että tee miten haluat, oli just supistus päällä.



Vauva jumppaa uskollisesti iltakymmenesetä eteenpäin muutaman tunnin. Kiva kun liikkuu, tietää, että kaikki kunnossa.



Adara 39+0

Vierailija
12/76 |
03.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Heipparallaa!

Mulla ei kyllä ole noin energinen olo kuin eräillä reippailla täällä :-). Supistelut vievät kyllä aika mukavasti energiaa. Eilen oli ihan supersuppari ilta ja aattelinkin jo, että nytkö sitä...? Mulla supisteli noin klo 15-23. Välillä tuli pitkään viiden minuutin välein, mutta jotkut olivat vain pikkuisen kipeitä, jotkut vähän tuntuvampia, eivätkä siitä sitten muuttuneet kivuliaammiksi ja loppuivat, kun menin nukkumaan. Ihme homma. Jotenkin on kaikki paikat ihan arkana ja hellänä, kun oli noin pitkä rupeama.



Misumasu, mulla myös eilen oikea vilutuspäivä, vaikka tähän asti oon vaan hikoillut. Ehkä se tosiaan on niitä lähestyvän synnytyksen merkkejä.



Mä oon miettinyt tota imetystäkin... muistelen, että aiemmin olis tässä raskauden loppuvaiheilla jo tullut esimaitoa ja rinnat olis ollu aika piukeina, mutta nyt ei kyllä ole mitään sellaisia merkkejä. Toivottavasti maito sitten kuitenkin nousee hyvin synnytyksen jälkeen..



Jumppis 37+2

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/76 |
03.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihanaa kun on meidän oma kuukausi :) Niin se aika vaan on rientänyt, vaikka nyt kyllä tuntuu että nää viimeset viikot matelee.



Mä alan olemaan jo vähän kateellinen supisteleville kun toivois itsekin jo että olis jotain merkkejä tulevasta synnytyksestä, mut ei, ei sitten mitään..!!



Mulle on joku ihmeen flunssapöpö iskenyt. Yskittää lähinnä ja nokka vähän vuotaa. Olo on aika väsynyt mutta kuumetta ei kuitenkaan ole. Mistähän lie tämän olen saanut, voi olla että liian vähissä vaatteissa lenkkeillyt..



misujamasu, mitattiinko neuvolassa ihan oikealla mittarilla? Ne digimittarithan saattaa näyttää ihan päin honkia. Oikealla mittarilla aina luotettavampi tulos.



Santsuli 36+5

Vierailija
14/76 |
03.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

NIMIMERKKI______LA______KUINKA MONES_____SYNNYTYSSAIRAALA___SP VEIKKAUS

papu’08’09_____1.11._____2._____KSKS_____poika

Mari88________1.11._____1._____VKS______tyttö

Hande83______1.11._____1._____VKS______tyttö

paakkis________4.11._____3._____KOS

anskupa_______4.11._____1._____Oulaskankaan sairaala

odessa________4.11._____3._____Kätilöopisto

Suhmura______5.11._____1._____K-S KS

Aippu77_______5.11._____2._____TYKS

pikkupippuri___6.11._____3._____SAS_____tyttö

Misu&masu___6.11._____3.______Ruotsi____poika

sirppis_______6.11._____5.______Oulaskankaan sairaala

julianna1______8.11._____1._____Jorvi

Nennu77______8.11._____3._____KOKS_____poika

anilja_________9.11._____3.______K-P KS

Adara________9.11._____2.______KSKS

uma81_______11.11._____2._____K-P KS

murumakkarat_11.11._____3.____TAYS

riina_________11.11______1._____TAYS

Piitaliina______13.11._____4._____NKL____poika

Lotta________14.11._____3.______Kätilöopisto

Kirsiliini______15.11._____3._____KOKS

peppipihlaja__16.11._____4._____KSKS_____tyttö

miau4fun____16.11._____1._____NKL

Nemilia______17.11._____1.______Kätiöopisto_____poika

OmeNainen___18.11.____3.______TAYS

Nyyny_______18.11._____2._____TYKS

Huldahuoleton_18.11.____3._____TAYS_____tyttö

Parsa87______18.11._____1._____TAYS_____tyttö

Irish79_______19.11._____1._____KYS

Jane_________19.11._____1._____?______tyttö

Helene4______20.11._____4._____LUS

joleen________20.11._____2._____HYS_____poika

MaggyOo_____21.11._____1._____KOKS

jenskae_______21.11._____2._____Kätilöopisto

UnelmaSäleikkö_22.11.____1._____TAYS

Jumppis______22.11._____3._____KHKS____tyttö

HeMuliini_____22.11._____4._____Kätilöopisto

Jonn@_______22.11._____5._____TYKS_____poika

mymmeli_____22.11._____2._____SEKS

minitassu_____23.11._____2._____OYS

RokkiMami____23.11_____2._____Seinäjoki

JMK_________23.11._____1._____LPKS

Aotearoa_____24.11._____4._____TYKS_____tyttö

Jemina_______25.11._____2._____OYS_____tyttö

höttis____24. tai 29.11.____2.____Jorvi

Santsuli______26.11._____1._____Lohja

toscana_______26.11.____1._____KSKS

Marsupialia____26.11.____1._____OYS_____poika

susbell________26.11.____1._____Kätilöopisto____poika

Höpö_________26.11.____3._____Jorvi

Eveliina87_____28.11.____1._____Raahen sairaala

xarda_________29.11.____1._____KHKS

Pinky´s mom___29.11.____1._____NKL_____poika

kaisuliini______29.11.____1._____SAS

epeli09_______29.11.____1._____NKL____tyttö



***SYNTYNEET ***

Nimimerkki____pvm____rvt______SP______paino____pituus____pipo



Aotearoa____12.10.____33+6____tyttö____2680g____48,5 cm____31 cm

Piitaliina_____14.10.____35+5____poika___2355g____45 cm______32,5 cm

Pinky's mom__19.10.___________poika____1340g____42 cm______27,5 cm

Pikkupippuri_____4.11.____39+5____tyttö____3280g___49 cm____34 cm

Misu&masu____5.11.____39+6____poika_____3880g____51 cm

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/76 |
03.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

olen mä tänään...syytä en tiedä, mutta kait mä reipastun, kun alan kuuraamaan uunia seuraavaks :)



Tervetuloa Johanna+toukka, sulla taitaa olla jo kohta vauva sylissä :)



Kyselit pulloista. Meidän eka sai korviketta ja tissimaitoa alunpitäen ja tottui hyvin kaikkiin silikoonisiin tutteihin ja pulloihin. Käytössä oli avent ja ainu. Avent siksi, että mulla sen rintapumppu ja myöhemmin olen käyttänyt mukina lapsilla, kun siihen saa ne nokat.

Kuopus sai pulloa vasta 5 kk iässä eikä oppinut kuin luonnonkumisiin tutteihin ja (myös huvitutit) eli aventit jutut eivät olleet käytössä lainkaan ja käytössä olivat ainu-pullot. Pulloon opettaminen vaati vähän harjoitusta, kun olis vaan tykännyt olla tissillä. Mutta mun oli pakko mennä töihin muutaman kerran viikossa sekä vauvan paino alkoi laskea. (mun maito sellaista rasvatonta versiota)

Musta silikooniset ovat kätevämpiä, kun kestävät paremmin. Toivottavasti tämä vauva ottais ne taas omakseen.



Ei taida olla helppoa nyt kellään tässä loppumetreillä, toivotaan ettei menis viikkotolkulla kellään yliaikaiseksi!



pp ja Hjördis 39+4

Vierailija
16/76 |
03.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nopeasti tulin vaan kirjoittamaan, esikoisen 3v neuvola odottaa puolen tunnin päästä.



Ei supistele, ei sitten yhtään. Toisaalta olen kateellinen teille supistelijoille, toisaalta en. Mulle kelpais semmonen kunnon vesien lorahdus. Mulla ei kestäis hermo kellon kanssa mittailla supistuksia, varsinkin jos ne välillä loppuu. Mutta niin siinä käy, katsotaan vaan. Ei näitä kukaan valita saa.



En ole kyllä yhtä energinen kuin useimmat muut. Mulle riittää nuo perusaskareet; ruuanlaitto, tiskit ja pyykit. ja päiväunet. Mutta ehtiihän se myöhemminkin tulla. Nyt täytyy mennä herättelemään poikaa.



Nyyny 37+6 ja Nasu

Vierailija
17/76 |
03.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pitikin sanomani palelusta. Nyt hikoillaan taas.



Haha Adara :), uraohjuksesta olen kaukana - taitaa kyse olla enemmän siitä ettei tuo kotona olo koskaan ole kiehtonut. Mulla on tapana työllistää itseni tavalla tai toisella ja kotona ollessa saa talo kyytiä - mikä ei taas ole kovin hyvä yhdistelmä pienten päivärahojen kanssa ;)



Ajatella että ensimmäiset on jo saaneet käynnistysajan "just in case" :-O Jotenkin on vielä vaan vaikeeta sisäistää tämä synnytyksen lähestyminen. Muistan kyllä että kakkosesta olin ihan hölmistynyt kun synnytys käynnistyi. Tiedostamatonta pakoilua kenties ;)? Olen Nyynyn kanssa samoilla linjoilla, että menisi nyt vaan vedet kertaheitolla niin ei tarvisi kellotella ja arvuutella!



Eipä täällä silti juuri mitään kelloteltavaa olekkaan...



Verenpaineet on yhä vaan mysteeri. Ihan "oikealla" mittarilla ne neuvolassakin on aina otettu. Kotona mulla on digitaalinen mittari, mutta sitä en ole kaivanut esiin aikoihin, koska tulokset on mitä on. Toisaalta näyttää siltä että tulokset heittelee mun kohdalla perinteisinkin mittauskeinoin, että ehkä syy ei olekkaan digimittarissa.



Huomenna käyn taas kontrollissa. En meinaa tosiaan päästä enää kävelemään turvotukselta. Jalat on kun isot klöntit mistä erottuu muutamat ulokkeet - luulisin varpaiksi... En saa edes parhaiten venytettyjä kenkiä enää jalkaan. Kukas niistä nivelkivuista kirjotteli? Mulla on kanssa varsinkin öisin ja aamuisin aika kovat nivelkivut varsinkin sormissa, niitä olen vähän ihmetellyt.



Täällä myös vauva välillä painaa takapuoleen oikein kunnolla. Toissayönä jouduin ottamaan särkylääkettä, kun sattui oikein tosissaan. Onneksi tuo vähän vaihtaa kylkeä välillä, niin ei paina samaan paikkaan koko aikaa.



Saas nähdä tuleeko täältä säännöllinen miekkonen juuri sovittuna aikana (tai mielummin juuri vähän ennen), niinkuin äitinsä, vai tuleeko ikuinen aikaoptimisti vähän myöhässä, niinkuin isänsä.



Ketuttaa kun tekisi mieli tehdä ja hoitaa tuhat ja yksi asiaa, mutta tämä fyysinen olotila rajottaa.



Kumma jos ei kohta tule lisää vauvauutisia!



m&m 39+4...vähiin käy ennen kun menee yliajalle :)

Vierailija
18/76 |
03.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Täälläkin siivotaan kotia sen minkä kerkiää (lintujen huoneeseen en koske, se kuuluu miehen tehtäviin) ja leivotaan=) Joku muukin oli innokas leipuri=) kohta pakastimeen ei mahdu mitään. Pyykit pitäisi tässä vielä silittää, mutta nyt on semmonen olo ettei millään pysty kun rupee taas nivusiin sattumaan.

Käsi on hieman kipeä vielä eilisen rokotteen jäljiltä, mutta eipä muita oireita ookkaan tullu. Kipeästä kädestä huolimatta meikäläinen painaa kuin hullu=)

Joo, tosiaan, lapsivesi saisi tulla. En oikein jaksa myös laskea suppareita ja näin ensikertalaisena voi käydä niinkin, että en lähde sairaalaan kun vasta lapsiveden mentyä ellei sitten oo todella kipeitä suppareita. En oikein osaa vielä hahmottaa, että mimmosissa suppareissa sinne lähetään. Laskun tiedän,mutta silti...

Miksi mulla ei oo turvotusta ilmennyt? Oon lueskellut niin jotkut potevat turvotusta ja samoin kaverini (synnytti viime vuonna). Ei niin minkäänlaista turvotusta ole tullut. Tai sitten ne tulee synnytys vaiheessa.

rv37+6

Vierailija
19/76 |
03.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Täälläkin vielä ollaan yhtenä kappaleena, vaikka silloin yksi yö jo mahtavasti supistelikin. Sen koommin ei ole ollut minkäänlaista tuntemusta puoleen eikä toiseen. Loppuviikosta olisi käynti äitipolilla, mietitään silloin sitä käynnistyksen mahdollisuutta. Toivottavasti ei enää kauhean kauaa tarvitsisi odotella!



Parsa, erotat kyllä varmasti ne oikeat synnytyssupistuksen sitten jos niitä alkaa tulla. Yleensä ne on säännöllisiä ja väli lyhenee koko ajan. Ja kipu on ihan eri kaliiberia kuin näissä harjoitussupistuksissa. Ne on sitten niitä tehokkaita suppareita, jotka saavat kohdunsuun avautumaan. Ja ainahan voi synnärille soittaa ja kysäistä jos on yhtään epävarma!



Itse muistan esikoista odottaessani, että jännitin ihan valtavasti niitä supistuksia...että erotanko ne varmasti ja ehdinkö ajoissa sairaalaan... No, kyllä erotin. Supistukset alkoivat keskiyöllä, enkä miettinyt hetkeäkään olisiko ne nyt niitä oikeita supistuksia. Aamu viiteen asti kippuroin kotona ja sitten lähdettiin sairaalaan. Perille päästyämme olin kuitenkin auki vasta 3 cm... eli ei tullut kiire :)! Seuraavat synnytykset menikin sitten niin nopeasti etten ehtinyt kunnolla edes tajuta mitä tapahtuu, kun vauva oli maailmassa. Näinpä, jokainen synnytys on erilainen, eikä koskaan varmasti osaa asennoitua juuri oikein, se on mentävä vaan ihan "pers-tuntumalla" :D !



Tämän hetkinen pers-tuntuma on tosiaan pers-tuntuma. Vauva painaa takapuoleen ja toisaalta taas kylkiin. Sf-mitta oli eilisellä neuvola käynnillä jo 37 cm...ihan kamalaa... Pää keikkuu yläaukeamassa eikä ole laskeutunut, eikä varmastikaan laskeudu lainkaan ennen kuin synnytys käynnistyy.



Olen siivoillut komeroita, pessyt talvivaatteita ja herkutellut, eipä tässä ihmeisiin enää kykene kun kenkien jalkaan saaminenkin aiheuttaa tuskan hikeä ja kamalasti ylimääräistä kiroilua ja ähellystä...



Tulkaahan joku pian kertomaan iloisia vauvauutisia, joillakin on h-hetki ihan jo ovella :D!



Peppipihlaja 38+1

Vierailija
20/76 |
03.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pitää tulla pikaiseen kommentoimaan tuohon verenpaine asiaan....

Siis täällä vielä taustalla notkutaan, viestit ehdin kyllä joka päivä nippa-nappa kahlaamaan läpi...aika ei vaan tahdo riittää keskusteluihin osallistumiseen!!!

Misujamasu, kyselit noista paineiden vaihteluista...Mulla oli ekan ja nyt tän kolmannen raskauden kanssa just noiden alapaineiden vaihteluiden kans sähläystä!! Toisinaan paineet oli kotona ihan ok, alapaine 86-92...oikeestaan kaks ekaa kolmannesta. Sit molempien kohdalla tän viimisen kolmanneksen aikana lukemat alko vaihtelemaan 85-110 välimaastossa, ilman mitään selkeetä logiikkaa!! Oon ollu neuvola-seurannassa 3vk välein koko tän raskauden ajan, ja nyt viimisen kuukauden paineita on seurailtu viikottain synnärillä. Kolme viikkoa sitte kirjottivat synnärillä tuon Albetol-lääkityksen. Lääkitys on laskenu paineita hyvin, välillä vähän liiankin tehokkaasti! Nyt paineet vaihtelee 120/70 - 145/90 maastossa. Supistelujen aikana kohoaa kiitettävästi lääkityksen aikanakin tonne 145/100, eli mitähän lie olisivat ilman lääkkeitä!!??

Keskimmäisessä raskaudessa tällaisiä ongelmia ei ollut, paineet pysy ihan kohtuullisina alusta loppuun. Mitään selitystä tälle ei oo löytyny, samalla kaavalla on menty muutoin nää kolme raskautta!!!



Nytkin täällä supistelee ihan kiitettävästi, tehoa ja kestoa vaan kaivattais vähän lisää... Eilen kävin taas synnärillä kontrollissa, uusi aika maanantaille... "Siihen asti tuskin tarvii odottaa..." ;oli kätilön komentti. Supistukset on avannut kohdunsuuta jo niin paljon, että kiire-lähtö saadaan tehdä kun kunnon supistukset alkavat!!

Eli sitä odotellessa....lähden nauttimaan leffaillasta ja namisäkistä :DDD ....lenkillä ja saunassa tulikin jo käytyä ;D



Vointeja kaikille!!!



Nennu rv39+2