Vuoden alussa korotetaan päivähoitomaksuja 24%
Voi stana miten on mahdollista. Tukia leikataan ja hinnat nostetaan pilviin. Ei ole varaa kohta enään käydä töissä.
Kommentit (150)
Jo oli aikakin. Suomen päivähoitomaksut ovat naurettavan alhaiset.
[quote author="Vierailija" time="18.07.2015 klo 20:08"][quote author="Vierailija" time="18.07.2015 klo 20:07"]
Voi stana miten on mahdollista. Tukia leikataan ja hinnat nostetaan pilviin. Ei ole varaa kohta enään käydä töissä.
[/quote]no jää pois töistä, ei kukaan pakota töihin
[/quote]
Haista ite!!!
[quote author="Vierailija" time="18.07.2015 klo 20:10"]Eikä koroteta
[/quote]
Kyllä korotetaan tuo 24% on minimi koroitus, hallitus käsittelee asiaa elokuussa. Ja nousu on varma kyse vaan kuinka paljon kehdataan nostaa ensin kun kesällä tulee toinen korotus.
Ei vittu ole todellista. Älkää tehkö lapsia.
Oikeastiko? Suunnitelmissa olis palata kolmen vuoden äitiys- ja hoitovapaan jälkeen töihin alkuvuodesta. En ole vielä laskenut mitä meillä tulis kahdesta lapsesta hoitomaksut olemaan, mutta tiedän että paljon se on. Ja nyt siis vielä enemmän jos kerran hinta nousee.
Mitä järkeä tässä on? Eikä kauheasti kannusteta kotiinkaan jäämään kun hoitotukikin tippui. Tai siis se kuntalisä, aiemmin sai 200e nyt enää 130e. Silti voi olla kannattavampaa olla kotona kuin mennä töihin, jos hoitomaksut vievät melkein puolet palkasta.
[quote author="Vierailija" time="18.07.2015 klo 20:08"]Jo oli aikakin. Suomen päivähoitomaksut ovat naurettavan alhaiset.
[/quote]
300€/kk
Ei kannata tehdä niitä lapsia jos ei ole varaa. Ei ole yhteiskunnan vastuulla hoitaa puoli-ilmaiseksi!
Kotona olevilta pitäisi ottaa päivähoito-oikeus pois. Meillä laitetaan lapset isovanhemmille hoitoon, jahka tulevat siihen ikään. Ovat eläkkeellä, aikaa on.
Sehän on hyvä asia. Päivähoito voisi olla kustannuksia vastaavan hintaista. Tässä olisi hyvä säästökohde. Vanhemmathan ivat itse halunneet lapsen tehdä.
Missä sanotaan? Huhhuh, 730€ hoitomaksuihin, kannattanee jäädä ansiosidonnaiselle kotiin, jää enemmän käteen kuussa.
[quote author="Vierailija" time="18.07.2015 klo 20:18"]
Ei kannata tehdä niitä lapsia jos ei ole varaa. Ei ole yhteiskunnan vastuulla hoitaa puoli-ilmaiseksi!
[/quote]
Kannusteongelmahan se tuossa ongelma on. Eli vähiten tienaavat tai loisivat saavat kaiken ilmaiseksi, työtä tekevät maksavat taas kaiken. Lopputulemaksi tulee, että työtä ei aina kannata tehdä, mikä taas ei ole yhteiskunnan etu.
Työttömien ja köyhien lapset hoidetaan ilmaiseksi, mutta keskituloisten koko palkka menee päivähoitomaksuihin :(
Kotona hoitavien tukia voisi antaa vain äitiysloman ajalta. Sehän on ruhtinaallisen pitkä Suomessa nykyään. Hassua maksaa siitä, että joku hoitaa omaa lastaan kotona. Saa siutä ikään kuin palkkaa. Tähän ei yhteiskunnalla ole varaa.
[quote author="Vierailija" time="18.07.2015 klo 20:18"]
[quote author="Vierailija" time="18.07.2015 klo 20:08"]Jo oli aikakin. Suomen päivähoitomaksut ovat naurettavan alhaiset. [/quote] 300€/kk
[/quote]
Niin. Ihan helvetin halpaa. JOs jaetaan tuo vaikka 20 (keskimäärin hoitopäiviä) se tekee 15e per päivä.
Sillä saa lapselle kokopäivähoidon, toimintaa, aamiaisen, lounaan ja päivällisen.
Tämä hallitus ajaa naisia kotiin. Lessut ja muut uskovaiset vallassa. Kaikki tähtää siihen, että naiset eivät voisi käydä töissä.
Voisiko joku laittaa linkin uutiseen? Muuten en usko.
[quote author="Vierailija" time="18.07.2015 klo 20:07"]
Voi stana miten on mahdollista. Tukia leikataan ja hinnat nostetaan pilviin. Ei ole varaa kohta enään käydä töissä.
[/quote]no jää pois töistä, ei kukaan pakota töihin