Mä menen mukaan politiikkaan ja alan ajaa seuraavanlaista asiaa.
Suomalaisista lapsista 34% elää 3+ perheissä, vaikka isompia perheitä on vain 8% perheistä. Näiden perheiden äidit ovat usein kotiäitejä ja tulevat saamaan tulevaisuudessaan pienimmät eläkkeet, vaikka ovat tehneet suurimman työn tulevien veron ja eläkkeenmaksajien 'tuottajina'.
Alan siis ajaa eläkkeiden sitomista lapsilukuun enemmän ja vähemmän työtuloihin. Näin sais suurperheellisetkin edes jonkunlaisen korvauksen kovasta työstään.
Kommentit (53)
3+ perheistä, ei äidin pienestä ainoasta kullanupusta jota on kiva hoitaa kotona koulun alkuun asti
kotona ón maksettava tasan sama kuin olisi yhteiskunnalle menoja päivähoitopaikasta eli vaikka 900 Euroa miinus hoitomaksu... Kannattaisi hiukan tutustua talouden perusasioihin ja sen jälkeen tulla kertomaan, mikä se vertailusumma olikaan. En minä ainakaan sitä osaa laskea, osaako joku teistä? Noin karkeasti arvioituna jokaisen naisen, jolla on 3 tai vähemmän alle kouluikäisiä lapsia, ei kannata yhteiskunnan kannalta olla kotona. Tässä ei huomioida inhimillisiä tekijöitä vaan kylmät raha-asiat. Järkikin sen sanoo, että kokonaistuottavuus on korkeampi, jos yksi hoitaa vähintään neljää lasta kuin, että 1-2 lasta vie kokonaisen ihmisen työpanoksen.
Tiedot ovat vuosituhannen vaihteesta eikä siellä ole tosiaankaan otettu huomioon muuta kuin pieni numeroidenpyörittely. Ei ole ollenkaan edes arvailtu, millaisia vaikutuksia yhteiskunnassa se saisi aikaan. Miten hoitopaikkojen uusjako ja -tuotanto todella tapahtuisi? Mikä hoitopaikan hinta olisi? Kuinka moni todella jäisi kotiin? Mitkä olisivat mallin työmarkkinavaikutukset? Saisivatko edes niitä tarvitsevat niitä? Miten käy kuluttajasuojan? Mikä takaa laadun? Kontrolloisiko kukaan uusia hoitopaikkoja ja hoitajia? Kuka valvoisi ja hoitaisi kaiken sen paperityön, joita hoitorahan saajien pitäisi hoitaa, sotumaksuista, vakuutuksista veroihin? Nykyäänkin tämä on yksi iso työllistämisen este, kun ihmisillä ei ole aikaa ja osaamista hoitaa niitä.
Me emme halunneet edes nykysysteemin vallitessa lapsiani yhden pph:n mahdollisen hirmuvallan alle ja varahoitopaikkakurimukseen, vaan päiväkotiin, jossa on taattu hoito sovitulla aikavälillä joka päivä. Päiväkodit aikoinaan kehitettiin mm. siksi, että hoitotädit olivat mitä olivat, ilman mitään koulutusta ja osaamista.
Jos hinta kallistuisi niin se olis oikeastaan vaan voi voi... koska nykyinen malli ei ole oikeudenmukainen, ja tasarahamalli olisi sitä.
Nykymallissa päiväkotien pyöritykseen ja organisaatioon menee varmasti tosi paljon rahaa hukkaan, uudella mallilla homma toimisi tehokkaammin ja laadusta vastaisi kysynnän ja tarjonnan laki.
Jos tuosta kaikille jaettavasta potista nipistettäisiin päältä joidenkin kunnallisten valvojien palkat, jotka varmistaisivat osaltaan laatua, niin homma olisi varmasti hyvinkin toimiva
ja kolmen tai useamman lapsen työssäkäyneet vanhemmat eivät myöskään saisi korvausta kovasta työstään.
...ja maaseutuväestön mitään tekemättömille lisää etuja.
että veronpalautukset jaetaan alle 2500 eur/kk tienaaville. Nehän menee muuten rikkaille ja se on väärin.
enemmän kuitenkin lapsiluvun perusteella. Hyvät työeläkkeet laskis ja kotiäitien ja isojen perheiden isien eläkkeet nousis... siinä eläkkeessä olis siis työeläke ja lapsikorotus sen mukaan miten monta lasta on. Jos olis ollu vaikka 20 vuotta kotiäiti niin niistä sais eläkkeen kohtuullisen palkan mukaan + lapsikorotukset.
Vaikka niin että yksi lapsi olis esim + 150€ siihen eläkkeeseen minkä sais muuten.
ja tulla sitten vasta aukomaan päätään...
...ja maaseutuväestön mitään tekemättömille lisää etuja.
Nehän haluu lapset hoitoon ja vanhemmat töihin...
Sossu maksaa kun peruskoulun jälkeen aletaan tehdä lapsia kerran kahteen vuoteen ja sitten kymmenen kakaran jälkeen (jotka ovat sosiaalisista syistä päivähoidossa) saisi 1500 euroa eläkettä. Mene mamma töihin!
Vaikka niin että yksi lapsi olis esim + 150€ siihen eläkkeeseen minkä sais muuten.
loppuaika täytellään EU-tukikaavakkeita.
Suurin osa maaseudun haja-asutusväestä ei tee edes sitä.
ja tulla sitten vasta aukomaan päätään...
...ja maaseutuväestön mitään tekemättömille lisää etuja.
kuin papereita pyörittämään.
loppuaika täytellään EU-tukikaavakkeita.
Suurin osa maaseudun haja-asutusväestä ei tee edes sitä.
ja tulla sitten vasta aukomaan päätään...
...ja maaseutuväestön mitään tekemättömille lisää etuja.
Demarit haluaa hoitaa lapset päiväkodeissa, Keskusta haluaa emäntäväelle "omaa rahaa" :D Vai lähdetkö sittenkin Persussuomalaisiin? Mikä on sun puoluekanta?
Sossu maksaa kun peruskoulun jälkeen aletaan tehdä lapsia kerran kahteen vuoteen ja sitten kymmenen kakaran jälkeen (jotka ovat sosiaalisista syistä päivähoidossa) saisi 1500 euroa eläkettä. Mene mamma töihin!
Vaikka niin että yksi lapsi olis esim + 150€ siihen eläkkeeseen minkä sais muuten.
Eläkettä kertyisi niistä vuosista kun hoitaa lapsia itse, ei siis mistään virikehoidetuista helppoheikki lapsista...
Kyllä kokoomuksen leirissä on ihan aidosti sellaista mielipidettä, että ainakin isojen perheiden lasten kotona hoitaminen on 'ihan oikea työ'
Jos äidillä on vaikkapa 4 alle kouluikäistä ja hän hoitaa lapset itse kotona, (niinkuin monet suurperheet tekevät) niin kyllä se pitäisi olla ihan yhtä tärkeää työtä kuin vaikka päiväkodissa työskentelevän työ on.
Puolustaisin poliitikkona myös LAPE.n ajamaa tasarahamallia..
kannalta, kenellä olisi eniten kykyjä lapsia hoitaa. tuo vaan rohkaisisi tuota sosiaalipummilaumaa lisääntymään entistä enemmän.
kelpaa lisääntymään?
kannalta, kenellä olisi eniten kykyjä lapsia hoitaa. tuo vaan rohkaisisi tuota sosiaalipummilaumaa lisääntymään entistä enemmän.
ja isän naama venähtää kun makaa kakka housussa vanhainkodissa ja se ainut lapsi käy kerran kuussa katsomassa.
Jos lapsia on vaikka 8 ja jokainen käy kerran kuussa, mammaa katsomassa, niin se on jo yhteensä 2 kertaa viikossa seuraa,.... ja lisää vaipanvaihtajia muillekin mummuille
ehdottoman tärkeää olis saada syntyvyys suomessa nousuun.
Sitä kannattaisi todella tukea jos ihminen haluaa sitoutua lastenhoitoon vuosikausiksi ja saada vaikkapa 6-9 lasta.
vanhempien käsiin, nykyisen demarimallin vastaisesti.
Kunnallinen päivähoito nykymuodossaan lakkaisi ja vanhemmat ostaisivat lasten hoidon valtion maksamalla hoitorahalla. Systeemi toimisi niinkuin nykyiset yksityiset päiväkodit yksityisen hoidon tuen suhteen.
VAnhemmat voisivat halutessaan käyttää tuon tuen myös kotivanhemman palkkaan, josta maksettaisiin normaalit palkan sivukulut yms yms.
Nykyinen tasapäistävä malli häviäisi ja tilalle tulisi laadukkaampi yksityisesti toimiva järjestelmä.
Tässä uudessa mallissa vanhemmat pystyisivät paremmin vaikuttamaan omien lastensa asioihin.