Miksi suomalaiset lapset ovat niin huonoissa ja kamalissa vaatteissa?
Kommentit (87)
Jotain duffelitakkia ja kiiltonahkakenkiä vai?
Sitä paitsi se on ite joka toista haukkuu!
Niin kerta!
Lapsetkin oppii epäsiisteiksi! Ei missään muualla vanhemmat vie siistejä lapsiaan mutaleikkeihin, kuin suomessa! Kyllä me ollaan sivistymättömiä moukkia!
Näkeehän sen aikuisistakin mutta ero ei ole niin dramaattinen kuin lasten kohdalla. Täällä arvostetaan käytännöllisyyttä, mikä on sinänsä ihan hyvä asia mutta tuntuu että senkin suhteen mennään ihan äärimmäisyyksiin.
ne vaatteilla koreilee. Voi juma......
Turha selittää mistään kotihoidontuista yms. pienistä tuloista. Rahasta ei ole kysymys, jotta lapsensa voi pukea nätisti (tai edes pitää puhtaissa vaatteissa).
Tiedoksenne teille pälleille, en vertaa suomalaisia lapsia mihinkään muuhun kansaan tässä pukeutumisasiassa. Täytyy vaan todeta: mauttomasti puettu äiti, mauttomasti puettu lapsi!!!
retrovaatteet vauvoilla on todella rumia. Siis ihan hirveitä oranssinruskeita
joustamattomia froteepotkareita ja myrkynvihreitä plyysipuseroita, yäkk!
essä voisi hiukan miettiä, mitä sen lapsosen päälle laittaa. Järjenkäyttö on sallittua.
ja kun ei muuta osaa, alkaa haukkumaan tyhmäksi
Minulle on ollut kunnia-asia pukea lapset kauniisti.
Työskennelläsi lasten kanssa tarhassa ja iltapäiväkerhossa kiinnitin huomiota kuinka rumasti monet pukevat lapsensa jopa muualle.
Enkä ymmärrä että vaatteet täytyy kotonakaan vaihtaa. Olemme päivän niillä mihin aamulla pukeudumme. Vaihdetaan kun likaantuvat.
Sellaista päälle, että ei haittaa jos tulee liima tai maalitahroja. Olisi kiva nähdä Ap, joka on mielestään niin tyylikäs. Kuule, kaikki eivät sitä sinun tyyliäsi kuitenkaan arvosta!
Lapset kärsii jos ne on kauniisti puettu. Jos tulee tahra, niin se " haittaa" tai " ei haittaa" , riippuen siitä mihin lapsi on puettu. Ulkona on paskaa. Duffelitakit vetävät itseensä paskan.
Kaivaa vaatteet roskiksista ja kirppiksiltä... Voitte vaan kuvitella millasia ne vaatteet on.. :-/ Perheessä on sit kuitenkin kaikki laitteet viimesen päälle huippuja ja reissataan ulkomaita myöten joka vuosi. Ei ymmärrä ei.
4v. poika pukeutuu niihin vaatteisiin mistä tykkää ja ne tuskin sinua miellyttää. kova sana on hämähäkkimies ja pääkallo paidat. puhtaat vaatteet on aina. tärkeintä on, että lapsi niissä viihtyy.
Täällä vissiin kiinnitetään huomiota siihen, että lapsilla on mukavat, puhtaat, ehjät ja tosi nätit vaatteet..
itse nään asian niin, että vaatteet on ok mikäli ovat sopivan kokoisia ja ehjiä sekä puhtaita... rikkinäiset ja selvästi tahraiset vaatteet pistävät kyllä silmään! samoin, jos haalarin lahje on puolessa pohkeessa tai jos haalari on selvästi liian pieni esim pulleammalle lapselle tms.
meillä päin on tapana (täällä kaukana maalla), että aina jos lähdetään johonkin kodin ulkopuolelle niin laitetaan päälle jotain " hieman parempaa" ... ei tarkoita juhlavaatteita eikä mitään liituraitajakkuja yms. vaan ihan muuten siistejä ja nättejä.
Ihan kuule vaan sen takia, että sun lapset näyttäis paremmalta.
Kaunis kansa: Rumat ne vaatteilla koreilee!