Killa!
Hei vaan,
ajattelin kysella etta missa mennaan ja mita kuuluu? toivottavasti mieli on ollut hyva!! jokos suunnitelmat on lahteny kayntiin? olikos ne helmikuussa?
mulla on nyt viimenen iui takana ja menkat alulla. tanaan tuli kauhea masis siita etta ' nainko tassa tosiaan kavi etta ei ilman ivf:aa selvita' !! jotenkin ' yllatti' noi tunteet.....ja kun mua pelottaa ettei sekaan onnistu. pelkaan etta me kuulutaan just siihen prosenttiin kelle ei mikaan auta tai etta ne loytaa vian mille ei mitaan voida. pelottaa aivan kauheesti. ja aikaakin taalla menee ennen ku paastaa toimiin....varmaan vasta huhti-toukokuulla!!!!!!!! niinku ei oltas jo odotettu tarpeeksi ;)
no, toivottavasti siella parempi fiilis!!!!!
annu
Kommentit (21)
Tänään siis siellä lekurissa todettiin, että mun munasarjaan on kehittynyt kysta eikä hoitoa niin ollen voida aloittaa! :S Hemmetti, että onkin hoidot menneet liian putkeen aina tähän asti (vaikka tulokset onkin olleet huonot) ja nyt sitten alkaa kroppa oikutella! Ei mulla mitään kystia ole aiemmin ollut, niin miksi sitten nyt?!
Lääkäri meinasi, että nopeimmin päästään hommiin, jos nyt menkkojen alkaessa aloitan e-pillerit ja sitten katsotaan ultrassa onko kysta kadonnut ja jos on, niin sit saan aloittaa sumut siitä päivästä. Jos kaikki menee tämän jälkeen suunnitelman mukaan, niin eihän se hoito siirry kuin 3-4 viikkoa, mutta mitä jos ei menekään? :( Mä en ollut ollenkaan varautunut siihen, että kroppa voisi alkaa temppuilla tällä tavalla!
Ai hitto kun harmittaa! Grrr! Pitäisi tietty muistaa, että jollain on vielä kurjemmin asiat, mutta kyllä meitä nyt mun mielestä on sen verran koeteltu, että olisin ansainnut päästä IVF:ään nyt! Mies parkakin tosi pettynyt... :(
Nyt kyllä suututtaa teidän puolesta. Mistä hemmetistä sinne nyt kysta on voinut tulla? En tuosta viestistäsi ymmärtänyt että siirtyykö teillä ivf vai pysyykö aikataulussa?
Milloin sinut on muuten edellisen kerran ultrattu? Onko sen ku hoidon jälkeen? Jos se on vaikka se keltarauhanen muuttunut kystaksi, joillain kuulema käynyt näin.
Koetan täällä keskittää ajatukseni sinuun ja taikoa sen kystan kadoksiin. Toivotaan että se häipyy ja pääsette jatkamaan.
Harmi juttu tuo kysta =( Olisitte saanet jo päästä kunnolla hoidon alkuun. Muistatko kun mulla oli niitä kystia kanssa, ei päästy heti aloittaa ivf:ää kun piti. Poistuivat kuitenkin itsestään, piti vain seurata niitä hetki. Jospa se poistuis pian ja pääsette hoidon alkuun.
Se vain niiiiin ottaa aivoon kun on valmistautunut ja sitten....
Mukana eläen!
Afternoon
Jessicakin kuokkii : )
Tosi kurjia uutisia! Mulla oli aivan sama tilanne nyt tämän ivf:n alussa - eli aika kookas keltarauhaskysta viivytteli hoidon alkua. Mutta vetelin 3 viikkoa Femoden-e-pilsuja, ja kysta oli häipynyt kuin tuhka tuuleen. Harmittaa kyllä aina tuollaiset viivytykset.
Jaksuja kovasti, täällä ollaan hengessä mukana!
t. Vanha enskatoverisi Jessis
johan nyt koetellaan!!!!! :(
toi on niin arsyttavaa kun on kaikinpuolin valmis ' taistoon' niin sitte tulee joku typera kysta. se pettymys siella sairaalapoydalla on lohduton. mulla on kans ollu kystia mitka on sitten estany iui hoitoja. ne on kylla lahteny ihan ittestaa ja aika nopeestikin pois. toivotaan nyt samaa sulle.
latellaan viestia jatkossakin....olen niin huono pinoutumaan minnekkaan...itsesuojeluvaisto:)
voimia ja positiivisempia paivia toivotellen,
annu
Voi ei Killa! Tällaset jutut ei todellakaan sais kiusata yhtään enempää, lapsettomuus itsessään on jo ihan riittävästi. Mur mur!! Pahoittelut siis munkin puolesta ja häädetään se typerä kysta sieltä samantien vege!!! Hus hus hus!
**halaa kovasti**
Kille
Miten voikin taas tulla noin huonoja uutisia teille! Kyllä teitä koetellaan rankasti. Nyt vaan toivotaan, että se kysta älyää lähteä saman tien pois ja pääsette aloittamaan hoidot! Tsemppiä ja halauksia!
-Q-
Lämmin halaus Ull-Maijlle, Jessikselle, Aftikselle ja Killelle! Täällä on taas rauhoituttu ja tekee hyvää saada muistutus, että on noita kystia ollut muillakin ja niistä on selvitty! Erityisesti Aftiksen kokemukset on jääneet kystien osalta mieleen ja siksi pelkäsin, että mulle tulee samanlainen pitkä odotus! Mutta ehkäpä siitä pääsee eroon ihan nopeastikin ja päästään siihen hoitoon! :)
Annu: ai sullakin on ollut kystia, sitä en muistanutkaan vai olenko kuullutkaan?! Ties vaikka oltais sit ekassa IVF:ssä samoihin aikoihin! :) Mä en myöskään ole oikein enää osannut asettua mihinkään pinoon vakituiseen. Tulee enemmän täällä yleisesti kirjoiteltua. Olin aikanaan niin aktiivinen ja otti tosi koville, kun luulin päässeeni siirtymään seuraavaan vaiheeseen ja sit olisikin pitänyt palata takaisin... Muista käydä kertomassa kuulumisia tässä välilläkin, vaikka seuraavaa hoitoa joutuisittekin odottamaan! :) Valtava rutistus täältä sulle! Ei auta kuin uskoa, että se on meidänkin vuoro ihan pian!
Killa
kiitos vielä sullekin, kun jaksat tällaista ikivanhaa kamua vielä muistaa! :) Toivottavasti teillä kaikki on hyvin, ja kurjat koettelemukset on takana päin! (((halaus)))
Seuraan teidän vanhojen rakkaiden enskatovereiden... sinun, Naksun ja Jessiksen... taivalta täällä taustalla tiiviimmin kuin uskotkaan. :)
Kiitos, meillä on kaikki hyvin. Olen siitä todella kiitollinen!
Kaikkea hyvää Killa! <3
-Q-
Sillä halusin vielä tsempata, että vaikka mulla menikin se puolisen vuotta niiden kystien pois saamiseen - sen jälkeen hoito onnistui hyvin =) Toivon kyynärpäät ristissä, että kystasi poistuu pikapikaa ja pääsette hoidon aloittamaan! Olisi niin jo teidän vuoro.
Taustalla mukana
Aftis
Pakko oli vielä kommentoida, kun täällä tippa linssissä (hormonihuuruissani) kävin lueskelemassa - aivan käsittämättömän ihanaa, mitä tukea täällä oikeasti aina saa. Vanha enskakamu Q:kin jaksaa aina tsemppailla. Positiivista talven jatkoa kaikille, ja hienoa kuulla, että Killakin jo paremmalla mielellä.
t. Jessis lievästi herkistyneessä mielentilassa (ivf-piikitysten puolivälissä)
Killa, me vähän nyt kaapattiin sun pino, mutta en malta olla vielä huiskuttamatta jessikselle! :) Tosi hyviä ultrakuulumisia sulla oli tänään, nyt vaan peukut pystyssä toivotaan, että kaikki menee hienosti loppuun asti!!!! bdbdbdbdbdbdbdbdbdbdbdbdbdb
Killa, miten sinä voit nyt? Oletteko saaneet lisätietoja tulevista aikatauluista?
-Q-
että tarkoitin siis sitä julkisen puolen hoitoaikataulua. Toivottavasti pääsette ainakin yksityiselle pian, kunhan se kysta vaan häipyisi nopeasti. Tsemppiä!
-Q-
pinon kaappaamisesta ; )
Kiitos kauheasti Q! En muista kävinkö onnittelemassa jo (mutta ainakin mielessäni onnittelin, hmm) mini-q-uutisen johdosta? Mutta joka tapauksessa erittäin lämpimät onnittelut teidän perheelle! Niin se elämä vaan yllättää.
Mäkin olen jostain syystä ajatellut, että sitten kun joskus saisin sen " lapsihanan" auki eli saisin sen kauan kaivatun Esikon, niin sen jälkeen raskautuisin kauhean helposti. Heh, dream on vaan Jessica. Noh, haavemaailmassa on niin mukava elellä ; )
Anyways, tosi kiva tietää, että on " näkymättömät taustajoukot" jännäämässä piinistelyissä!
J.
Killalle suuren suuret pahoittelut!!! Ihan p**seestä tuollainen, aina vaan pitää tulla mutkia matkaan!!! Jättisuuret halit ihanuudelle, koita jaksaa!!!
Ja moi kaikki te ihanaiset: Q, Aftis, Ull-maij, Kille - ja Jessis tietty vaikka sun kanssa tällä hetkellä pinoillaankin!!! :D Ihanaa että ootte kaikki vielä maisemissa!!
Ja sitten Quulle erityissuuret onnittelut - ihanaa että vihdoin kaikkien surujen jälkeen teille on taas viimein suotu onnekas raskaus!!! Pikku-q saakin jo pikkusisaruksen, ihan uskomatonta! Niin se aika vaan menee...
Ull-maijlle pahoittelut viime aikaisista kokemuksista! Ihan liian rankaksi tehdään joidenkin tie... Halit!!
Ja Aftikselle ja Killelle ihanaa raskausaikaa!!! :D
Täältäkin hyökkää kuokkavieras pinoon, kun näkyi täällä niin paljon vanhoja tuttuja nimiä. Kurjaa tietysti, että niin moni teistä on vieläkin tällä puolella. Kävin tuonne enska-pinoonkin raapustelemassa.
Mulla otti toisen ICSI-hoidon nega niin koville, että oli vaan pakko pitää välillä totaalitauko palstailussa. Mutta nyt ollaan taas uudessa yrityksessä. Meillähän siis jo kaksi ICSI-hoitoa takana ja kummastakaan ei mitään pakkaseen. Soluja ja alkioita tulee kyllä ihan mukavasti, mutta laatu on niin huonoa että ei niistä paljon jää käteen. Lääkäri on kuitenkin ollut sitä mieltä, että kannattaa vielä jatkaa omilla soluilla ainakin tämä hoito, katsotaan jatkoa sitten jos ei nytkään tärppää.
Kolmannen ICSIn punktio oli tänään, ja 11 solua saatiin. Perjantaina on siirto, jos sinne asti päästään.
Tsemppiä teille kaikille hoitoja jatkaville, ja ihanaa odotusta raskautuneille! Koitan nyt taas näyttäytyä täällä vähän useammin.
Brooke
Heippa taasen!
Kiva, kun Brooke, Naksu ja Jessiskin olivat löytäneet tämän Killan-pinon. Tsemppiä teille kaikille! Monesti mietin, että mitä teille kaikille oikein kuuluu.
Tsemppiä kaikille!
Kille
Täällähän ne kaikki vanhat Enskakamut on... aina välillä yritän teidän kuulumisia metsästellä :)
Kivaa kuulla myös Brooken kuulumisia, olen monesti miettinyt mitä sulle kuuluu. Tsemppiä hoitoon, toivottavasti tärppää!
Killalle pahoittelut ja hali, kurjia nuo tuollaiset kystat... kunpa se/ne katoais mahdollisimman nopeasti, että pääsette eteenpäin...
Naksullekin vilkutuksia...
T.Yksis
Kiva kun huutelit! Just tossa yks päivä mietin, että missähän vaiheessa siellä ollaan menossa. Oon tässä sairastellut flunssaa pitkään ja ajantaju ihan kateissa. Mutta siis; kurjaa että ei tullut tulosta siellä! :( Ei ihme että masentaa! Ainakin mulle on monta kertaa ollut vaikeeta just tunnustaa epäonnistuneensa jossain täysin (vaikkei se siis itsestä kiinni olekaan).
IVF:ää mä kyllä toisaalta odotin innolla, kun mun luotto siihen on ollut aina paljon korkeemmalla, kuin insseihin. Huomennahan mulla onkin sit eka käynti sen hoidon tiimoilta ja oletan, että sitten perjantaina aletaan ajaa omaa hormonitoimintaa alas. Mä en ole uskaltanut edes ajatella, etteikö voitais IVF:llä onnistua. Toisaalta ajattelen nyt, että jos ei eka IVF tuo tulosta ei vielä siitä kannata hermostua.
Mulla tietty se etu, että yksi kiinnittyminen (vaikka väärään paikkaan) ja toinen kiinnittymisyritys on takana, joten lääkärin mukaan hyvät mahdollisuudet pitäisi olla. Mutta kukapa sitä varmaksi sen tietää... Tosiaan oon vielä aika rauhallisin mielin, mutta saa nähdä miten tässä vielä ehtii hermoilemaan! ;)
Jaksuja sinne! Odottavan aika on tosi pitkä, mutta kyllä se muutama kuukausi lopulta kuitenkin kuluu! :)
Killa