Mä oon niin väsynyt tähän rakentamiseen!!
Jo pelkästään tienvarsiilmoitus raksamessuista saa mut toivottomuuden partaalle (valmiista ja kauniista taloista sekä pihoista) ja vajaan vuoden vanha avioliitto on lähes karilla pelkästä vapaa ajan puutteesta.
Kaksi vuotta on nyt taloa ja pihaa pykätty pystyyn, ensimmäisestä itse sahatusta lankusta lähtien ja mä en enää vaan jaksa. Näen oikeasti painajaisia tiilien kantamisesta ja tosi elämässä töiden jälkeen odottaa viidettä räkätautiaan peräperään huutava taapero ja lopun yötä odottava raksa ja hiessä punnerrus.
Jos voisi palata ajassa taakse, en koskaan enää suostuisi muuhun kuin pakettitaloon. En tiedä miksi ihmeessä tätä edes kirjoitan tänne, täältä saa ihmisiltä kuitenkin vaan pelkää negatiivista arvostelua ja haukkua lasten kasvatuksesta.
Kommentit (66)
Eli nyt kun pakerratte sen talonne valmiiksi niin uutta ei tarvitse haikailla.
Näidenkin voimalla on mukavampi mennä viettämään omaa vapaa-aikaa, eli nukkumaan.
Av palsta sucks, seuraavan kerran taas puolen vuoden päästä kun burn out taas iskee!
Meemme pääse rakentamaan, kun ei ole varaa. Mutta ymmärrän hyvin niitä, jotka rakentavat, ei se helppoa ole. Tässä meidän lähellä joku nuori pari on käynyt rakentamaan taloa. Mies tekee pitkää päivää. Monesti hän vielä touhuaa tontilla, kun ulkoilutan koiraa myöhään illalla. Tänään hänen puolisonsa oli myös tontilla lapsen kanssa. Teki mieleni mennä tarjoamaan lapsenvahtiapua, mutta omituistahan se olisi ollut, kun emme tunne toisiamme.
Mutta tiedätkö, talomme on nyt valmis! Joskus se päivä koittaa!
Tosin en minäkään tätä kenellekään suosittele!
Voimia ja jaksamisia!
eikä todellakaan kateeksi käy - ainakaan vielä. Sitten kun talo on aikanaan valmis, tulee siitä todella hieno, mutta nyt ollaan jo yli puoli vuotta aikataulusta jäljessä. Kaikki vapaa-aika on mennyt rakentaessa, rahat kun eivät enää riitä ammattimiesten käyttöön muuten kuin niissä kohteissa, joissa on pakko käyttää.
Jaksamista siis! Muistakaa löytää aikaa myös itsestänne huolehtimiseen, muuten loppuunpalaminen on lähellä.
kuinka rakennusvaiheessa paloi pinna ja rahat ja parisuhde.
siellä sitä sitten asustellaan uudessa talossa onnettomina!
onneksi on iloisempiakin tarinoita...
kyllä se siitä vielä joskus helpottaa. sehän on vaan väliaikainen vaihe elämässä. Meillä sitä jatkuu ja jatkuu ainavaan tuota elämää.. mieheni on yrittäjä, joka ravaa niillä teidän rakennuksilla aamusta iltamyöhään 7 päivää viikossa ja puhelin laulaa jatkuvasti: nyt HETI pitäis tulla MEILLE!!
huoh
Toinen syy on, että meidän sukulaisissa ja ystävissä ei ole rakennustaitoisia. Ja eipä kyllä muutenkaan viitittäis käyttää heitä hyväksi.
Itsellä meillä ei myös ole rak. taitoa.
nykyajan pullamössö ihmisille. Puhtaasti kyse on asenteesta ja joustamisesta! eikö se palkitse että pääsee sitten omaan rauhaan ja säästyy siinä myös hieman euroja kun itse pakertaa?
Taas voi kysyä miten ihmeessä ne vielä 50-luvulla ihmiset selvisi? ei ollut pakettitaloja eikä juuri rakennustarvikkeitakaan mutta eipä ollut juuri vaihtoehtojakaan kuin tehdä se talo. Kaikki piti tehdä itse ja käsipelillä, ihan maankaivuusta lähtien.
Ja taloa alettiin yleensä rakentamaan kun lapsia oli jo pari.. ja siinä rakentamisen aikaan niitä toinen mokoma lisää..
ajattele kuinka ihanaa teillä sitten on.
nimim. remontoimaton kerrostalo kaksio...
Arki pyörii niinkuin ennenkin, ainut ero on että siellä raksalla menee aikaa!
Me kun rakennettiin, niin sanoin näille jotka ihmetteli miten aika riittää, että kun jättää television katselun pois niin talo on jo pitkällä. Keskiverto suomalainen tuijottaa töllötintä yli 3 tuntia päivässä! sen ajan kun käyttää raksalla niin jopas tapahtuu. Eikä siis ole vielä mistään pois. Vuoden voi hyvin olla katsomatta Salakkareita eikä vielä tipu juonesta. Ja uutissakin on sitä samaa pommiuhkaa ja ruumiita joka päivä kuitenkin. Niin ja niitä pommiuutisia voi sit kuunnella raksalla radiosta jos kiinnostaa
aivan ylivoimaiselta. Mutta ehkä nyt tosiaan on se tilanne ettei koskaan enää, seuraava talo on kerrostalo kun lapset muuttavat pois. Siihen tosin kyllä menee aikaa vielä 15 vuotta:)
niin monelta kuullut kauhutarinoita, kun raksaprojekti venyy ja venyy ja budjetti kusee ja pahasti. Minua ainakin pelottaisi alkaa rakentamaan ihan alusta asti itse.
Tämän takia tilaamme avaimet käteen-paketin, kulut on aika tarkasti tiedossa, tietysti pelivaraa täytyy jättää jonkinverran, mutta en ole kuullut että avaimet käteen toimituksella tulisi sen suurempia ongelmia, aikataulujen tai budjetin suhteen.
nim. pullamössö? =D
kun perheen lapset olivat jo muuttamassa kotoa... Eikä niissä edes ollut kaikissa sisävessoja, keittiössä oli pelkkä puuhella ja viemäri.
Me ei alettu rakentaa juuri tuosta syystä. Rempattiin vanha talo ja siinäkin oli mennä hermot, vaikka meillä oli remonttiporukka tekemässä itse remontti.
Mutta nyt kun kaikki on valmista, ei sitä enää muista, joten kyllä se aika koittaa, ap!
kertoo siitä että ei ole otettu ammattilaisia hommaan avuksi. Ja toinen yleinen moka on että laatutasoa lähdetään nostamaan kesken projektin kun alussa aina näyttää että rahaa säästyy... mutta kun ne laskut tulee sit siellä loppupuolella niin huonosti käy.
mukaan eli ei jätetä tarpeeksi marginaalia kaiken maailman mokille, joita aina kuitenkin on. Ja sitten rääpitään kaikki suunnilleen puolivalmiiksi, vaikka voisi tehdä myös niin, että osa on kokonaan valmista, osa ihan kesken.
Meillä valmistui remppa kolme viikkoa etuajassa! Sen takia rempattiin vielä yksi vessa ja kylppäri, jotka alun perin piti laittaa vasta myöhemmin. Uskomatonta, mutta totta. Niinkin voi käydä.
hyvä suunnittelu ja ennakko valmistelut on kaiken A ja O.
Rakentamisessa monella on kauhee hoppu! Tammikuussa tulee mieleen että pitäskö rakentaa? no sit pitäs tietty jo saman vuoden jouluksi päästä muuttamaan!
Ensinnäkin nykytalot on jo niin isoja ja niissä on paljon tekniikkaa että niitä ei enää ehdi kunnialla rakentaa toukokuun ja joulukuun välisenä aikana! Siinä se sit pettymys tulee kun aikataulu pettää tai sit jos yritetään runnoo ajateltuun aikatauluun niin rahaa menee enemmän kun ei pitää saada tekijä ja materiaalit hinnalla millä hyväänsä.
Vähintään vuosi suunnitteluun, siis sen jälkeen kun se mieleinen tontti on löytynyt! Ja rakentamistakin voi pätkiä vaikka niin että eka kesänä tekee autotallin ja talon perustukset, talopaketti sit vaikka maaliskuussa niin jopa menee projekti toisella tavalla. Näin rakentaminen vähän taukoo ja sit jouluksikin pääsee jo muutamaan. Sit muuton jälkeen voi talven taas huilata ja miettiä sitä pihan tekoo.
virheen että luulee ns pitkästä rakennetun tulevan halvemmaksi kuin pakettitalon. Toisaalla vaa' assa on sitten perhe ja oma jaksaminen. Mutta eipä näitä asioita ennen tiedä ennenkuin itse käy läpi. Koita jaksaa, ei se projekti voi enää ikuisesti kestää! Vinkkinä vielä se että tehkää talo mahdollisimman valmiiksi ennen muuttoa vaikka nyt tuntuukin ettei malttaisi - kurjinta on naputella listoja vielä muutaman vuoden ikäiseen taloon.
t nimim kokemusta on 2x itsepykätystä talosta (johon siis taas muutettiin liian kesken)
Keväällä ostettiin tontti, nyt ollaan kaadettu puita ja perustukset olisi tarkoitus tehdä tämän kesän ja syksyn aikana. Sitten huilia yli talven ja maaliskuussa tulee paketti. Sitä sitten laitellaan kasaan kaikessa rauhassa. Ei haittaa vaikka ei päästäsi jouluksikaan sinne, me tehdään kaikessa rauhassa ja kilpailutetaan kaikki tuotteet.
Vierailija:
hyvä suunnittelu ja ennakko valmistelut on kaiken A ja O.Rakentamisessa monella on kauhee hoppu! Tammikuussa tulee mieleen että pitäskö rakentaa? no sit pitäs tietty jo saman vuoden jouluksi päästä muuttamaan!
Ensinnäkin nykytalot on jo niin isoja ja niissä on paljon tekniikkaa että niitä ei enää ehdi kunnialla rakentaa toukokuun ja joulukuun välisenä aikana! Siinä se sit pettymys tulee kun aikataulu pettää tai sit jos yritetään runnoo ajateltuun aikatauluun niin rahaa menee enemmän kun ei pitää saada tekijä ja materiaalit hinnalla millä hyväänsä.
Vähintään vuosi suunnitteluun, siis sen jälkeen kun se mieleinen tontti on löytynyt! Ja rakentamistakin voi pätkiä vaikka niin että eka kesänä tekee autotallin ja talon perustukset, talopaketti sit vaikka maaliskuussa niin jopa menee projekti toisella tavalla. Näin rakentaminen vähän taukoo ja sit jouluksikin pääsee jo muutamaan. Sit muuton jälkeen voi talven taas huilata ja miettiä sitä pihan tekoo.
siinä vaiheessa kun talo oli melkein valmis, viimeistelivät sen yksi huone kerrallaan. Silloin ne tilat tuli tosiaan tehtyä loppuun asti ja kunnolla, kun ei ollut esim. koko talon listoja kerralla laitettavana tms.
jaksuja