Miten olette varautuneet siihen että auto hajoaa tien päälle näillä pakkasilla?
Tiedän että suurin osa, jopa kaikki teistä tulisivat kuolemaan muutamassa tunnissa.
Kommentit (56)
En aja niin korvessa että sinne kuolisin. Eikä se jätä. Hyvä uudehko bensa auto kestää kyllä pikkupakkaset.
Jakari, meisseli, jesari, crc, tulitikut, kirves.
Viinaa aina takaluukussa wttä voi ryypätä lämpimäkseen.
Vierailija kirjoitti:
Jakari, meisseli, jesari, crc, tulitikut, kirves.
Saattaa tulla tunturilapissa kylmä noilla varusteilla. Voihan sen auton aina tietenkin polttaa.
Puhelimesta soittoa hinauspalveluun tai tarvittaessa 112
Vierailija kirjoitti:
Mulla on aina vara-auto mukana.
Viime talvena hajosi. Meni reilu puolituntia kun hinuri toi sijaisauton ja jäi ottamaan omaani kyytiin ja vei korjaamolle.
Vierailija kirjoitti:
Eikö APn auto kestä -13 pakkasta?
Lomauttaako hinausfirmat työntekijät kun kelit laihtuu?
Ajelen vain ihmisten ilmoilla. Autossa on tumput ja pipo varalle...
Toppavaatteet ja pipot yms reissussa mukana vaikkei menisi kuin lähikauppaan. Puhelimen akku latingissa ja vakuutusyhtiön tiepalvelun numero tallennettu.
Harmittaa kun uusissa autoissa ei ole vararengasta.
Vierailija kirjoitti:
Puhelimesta soittoa hinauspalveluun tai tarvittaessa 112
Oletko se sama joka soitti 112 kun kengänpohja meni kesällä rikki? 🤣
Ajan laadukkaalla Fiat Punto Torinolla missä 200€ akku. Lähtee käyntiin ilman lämppäriä vaikka pakkasta 20 astetta. En ikinä osta uutta autoa patteri/bensa niissä on miljoona härpäkettö päällä alkua tyhjentämässä vaikka auto ei olisi edes käynnissä.
Toppavaatteet, taskulamppu ja puhelin on mukana. Eiköhä niillä pärjäile.
Hajosi. Pakkasta -25. Totesin tilanteen ja kävelin takaisin kotiin. Jälkeenpäin mittasin kävelymatkan dippimittarilla ja sitä kertyi hieman yli seitsemän kilometriä. Reippaasti kävellessä kylmyys lakkasi tuntumasta.
Pidän itseäni mukamas fiksuna varautujana, mutta autoon asti tämä ei selvästi oo ulottunut. Tosi kylmä ehtisi tulla. Autossa on vain joku kevyt pieni fleeceviltti, jos enää sitäkään. Liian usein lähden matkaan ilman pipoa ja hanskoja. Avaruuspeite on, mutta en ole varma miten paljon se auttaisi ja kestäisikö se edes. Vienpä autoon jotain varavaatetusta edes.
Onko jollain tulentekovälineitä autossa? Mikä pysyy käyttökuntoisena pakkasessa ja kosteudessa?
Ylimääräiset vanhat talvirensselit takakontissa kassissa.. Riittävät aika kovaan pakkaseen kaupungissa.
Myin sen pois ja käytän julkisia. Asun hyvällä paikalla, niin se on mahdollista.
Ja v_tut sinä mitään tiedä. Ääliöluuseri yrittää olla ylemmyydentuntoinen mutta ethän sinä osaa sitäkään.