Lapsilisät tulosidonnaisiksi!
Näinä aikoina ei tarvitse veronmaksajien rahoilla lihottaa rikkaiden lasten sijoitussalkkuja.
Kommentit (7)
Pienituloiset tästä tulevat kärsimään tulevaisuudessa, mutta se on se kun ei nähdä omaa napaa pidemmälle.
Jos nyt laitetaan rajaksi 100000€ niin siitä se tulee laskemaan kuin lehmän häntä ja lopulta joku puolue ehdottaa sen poistamista kokonaan niin ne jotka eivät sitä enää saa niin heille se on ihan sama.
Lisäksi perhe joka tienaa bruttona 100000€ ei ole edes rikas perhe.
Oikeaa yhteiskunnallista talouspolitiikkaa olisi ottaa lapsilisät pois yli 4000 euroa tienaavalta ihmiseltä. Veronmaksajan rooli ei ole kustantaa veroja mm. lasten säästötilille, taikka muuhun kulutukseen. Lapsilisät kuuluvat vain tulotasojen alempiin kansalaisiin. Kokoomus ja RKP vastustaa ja ideologisesta kulttuurista johtuen. Suomi ei pyöri, kun edm. puolueet ovat itsekkäitä vapaa-matkustajia suomessa.
Missä maassa lapsilisiä maksetaan tulojen mukaan? Ei missään tietääkseni.
Onko suomalainen kateuskin ainutlaatuista maailmassa?
Ei, sulle ei nyt anneta enempää rikkaampien rahoja. Lapsilisä on jokaiselle suomalaislapselle, kiitokseksi syntymästä, joka on kaikilla yhtä arvokas. Se ei ole sosiaalituki.
Näinä aikoina ei tarvitse veronmaksajien rahoilla lihottaa laiskojen ja juoppojen lapsilisillä ostamia alkoholi-, tupakka-, NetFlix- ja muita salkkuja.
Toimii varmasti upeasti pätkä- ja projektityötä tekevälle. Joka kuukausi uusi hakemus ja päätös.
Miksi jonkun lapsi olisi valtiolle arvokkaampi kuin toisen lapsi?