Mulla on 10kg ylipainoa, anna mulle yksi neuvo, miten laihdun
Nykyisellään syön näin (suunnilleen):
Aamulla kupillinen kahvia
Sitten lämmin ruoka muutaman tunnin päästä.
Iltapäivällä kahvin kanssa pulla.
Lämmin ruoka noin 18-19
iltapala leipä, voi, juusto, piimä
Kommentit (204)
Jos minä yritän laihduttaa, niin lihon. Toimisikohan tämä käänteisesti? Yrität lihottaa itseäsi, niin oletkin laihtunut?
Miten liikunta? Itsellä auttoi liikunnan aloittaminen. Sitten kun urheili niin teki mieli syödäkin terveellisesti.
Kokoa tuo lämmin ruoka salaatista, tomaatista, kurkusta sekä proteiinista.
1. Laske, mikä on energiatarpeesi tavoitpainossasi ja ala syödä kaloreita sen verran.
2. Älä pelkää nälkää alussa, se ei tapa tai heikennä, vaan menee ajan kanssa ohi.
3. Hyväksy, että tämä on loppuelämän ruokamäärä. Jos tulee retkahduksia tai poikkeuspäiviä, kuten juhlat, niin sitten vain jatkat seuraavana päivänä.
4. Kannattaa harrastaa liikuntaa.
Kunnon proteiinipitoinen aamupala ja huomio lounaan ja päivällisen annoskokoihin ja kasvisten määrään suhteessa muuhun ruokaan. Tavoitteeksi syödä kasviksia, marjoja ja hedelmiä yhteensä suositusten verran.
Vierailija kirjoitti:
Pätkäpaasto joko 10:14 tai 8:16.
Tämä! Lisäksi mukaan liikuntaa, esim. tunti reipasta kävelyä päivittäin tekee jo paljon.
AIKA. Jokapaikka on pullollaan neuvoja miten laihtua ja pitää etsiä itselleen se sopiva. Monet myös toimii, mutta antakaa sitä aikaa. Kaikki aina vohkaavat kahden viikon jälkeen että kun läski ei sula. Ei, se ei sula hetkessä eikä välttämättä ihan hirveän nopeasti. Eli aikaa ja itsekuria. Aseta nyt se tavoite vasta kesälle niin annat itsellesi aikaa ja ehkä siitä tulee myös elämäntapa niin, että et liho kaikkea heti takaisin.
Pätkäpaasto joko 10:14 tai 8:16.