Asuisitko mieluummin vanhassa hirsitalossa, vai juuri rakennetussa uudessa?
Ja miksi?
Kommentit (77)
En jaksaisi rempata vanhaa.
Elämässä on muitakin asioita ja harrastuksia ja rahanmenokohteita kun joku älytön talo ja asuminen.
olisi iso 1800-luvun alkupuolella rakennettu 300 neliön hirsitalo. Öljyn tilalle maalämpö, sähköt ja eristykset uusiksi, ilmanvaihdon rakentaminen - rahaa ja aikaa palaa, mutta onneksi hyvällä paikalla oleva, sinänsä hyväkuntoinen talo on tulossa näillä näkymin ennakkoperintönä.
ja loma-asuntona on 2010 rakennettu hirsitalo. Luotan molempiin, kun rakentaja on osannut asiansa.
Tahtoo vanhan hirsitalon! Juuri tuollaisen kuin mitä moni täällä kuvailee! Mutta miten saisin miehen ylipuhuttua tahtomaan myös?! Meillä on ihan eri maku asumisen suhteen :(
Ja miksi oi miksi talot ovat niin kalliita?
Pääkaupunkiseudulla ei ole yhtään vanhaa hirsitaloa kaupan alle 300 000€!
:(
vanhat hirsitalot ovat isoilla tonteilla, meilläkin on 1000 m2. Onneksi ostimme omamme täältä Tapiolasta jo 15 vuotta sitten, jolloin hinnat olivat vielä suht edullisia.
t. 46
josta tiedän miten on perustettu, miten eristetty, vesieristetty jne.
Vanhat hirsitalot - romanttisesta idyllistä huolimatta - tuppaavat olemaan sahanpurulla "eristetty" ja se on vuosien saatossa yleensä kadonnut kokonaan. Kodinhoitohuoneita ei ole, vesieristyksiä ei ole, sähköt huonot, usein vanha öljykeskuslämmitys (jos sitäkään), joka ei sellaisenaan sovellu esim. maalämmön kanssa käytettäväksi.
Ja mikä ikävintä, vanhoissa taloissa on lähes aina sellainen ummehtunut homeen haju (toisten mielestä omenoiden tuoksu...), joka tarttuu vaatteisiin eikä lähde pois.
vanhoissa taloissa ei ole koneellista ilmanvaihtoa vaan pelkkä painovoimainen... Siitä kai tuo ummehtunut hajukin osittain johtuu.
En vaihtaisi mistään hinnasta. Talo todella elää ja hengittää. Täällä on hirvttävän hyvä ilma ja henki. Olen asunut lähestulkoon kaikenlaisissa taloissa, tiiltä, kiveä, puuta mutta vanhaa hirsitaloa ei voita mikään.
Enemmän tunnelmaa :) En kyllä ostaisi kovin huonokuntoista tai "pilalle" remontoitua vaan sellaisen sopivasti repsottavan.
Ja niin asunkin.
Perheessä astmaa joka helpottunut, kun päästiin kosteusvaurioisesta entisestä asunnosta eroon , ja saatiin uuden myötä keskuspölyimuri sekä koneellinen ilmanvaihto.
enpä ole huomannut, kotimme on rakennettu 1857 enkä muuttaisi pois millään. Peruskuntoisena ostimme vanhalta tädiltä ja remontoimme museoviraston ohjein (ja osittain myös rahoin). Vettä ei ole holvattu lattioille, nyt on kaksi kylppäriä suihkukaapeilla ja sauna ulkona kylpytynnyreineen.
Painovoimainen ilmanvaihto on ihana, samoin rossipohja. Kukaan ei sairastele :) 5 kakluunia ja leivinuuni-puuhella lämmittävät talvella maalämmön lisäksi.
että vuosien saatossa on eristeinä alettu käyttämään muovia ja nykyaikaisia materiaaleja. Moni hirsitalo on pilattu sillä että ne on tilkitty muovilla. Ei purut ole mikään ongelma jos saneeraus osataan tehdä oikein.
josta tiedän miten on perustettu, miten eristetty, vesieristetty jne. Vanhat hirsitalot - romanttisesta idyllistä huolimatta - tuppaavat olemaan sahanpurulla "eristetty" ja se on vuosien saatossa yleensä kadonnut kokonaan. Kodinhoitohuoneita ei ole, vesieristyksiä ei ole, sähköt huonot, usein vanha öljykeskuslämmitys (jos sitäkään), joka ei sellaisenaan sovellu esim. maalämmön kanssa käytettäväksi. Ja mikä ikävintä, vanhoissa taloissa on lähes aina sellainen ummehtunut homeen haju (toisten mielestä omenoiden tuoksu...), joka tarttuu vaatteisiin eikä lähde pois.
Uudessa: matalaenergiatalo (alhaiset asumiskulut), toimiva (pohja, hyvä sisäilma, kosteuseristysasiat kunnossa ja vastaa nykyajan tarpeita) ja huoleton (ei remppoja tulossa pitkään aikaan, kaikki toimii). Eikä sisustuksemme ole silti 'steriili' vaikka uusi talo onkin.
Jos haluan 'vanhan talon tunnelmaa', voin mennä mökillemme meren rantaan. Mutta arjessa haluan toimivan ja huolettoman ratkaisun.
mielummin ihan harkkotalon kuin hirsitalon...hirsitalon tosin mielummin kuin minkään tikkutalon.
Ja sellaisessa asunkin. Uudet talot ovat ihania juuri tässä hetkessä, mutta kymmenen vuoden kuluttua ne ovat auttamattomasti vanhanaikaisia, rumia taloja. Vanha hirsitalo on aina kaunis ja iätön, ei mikään muotioikku (vertaa nämä kaksituhattaluvun samanlaiset vaaleanvihreät talot, joita on kaikilla). Vanhassa hirsitalossa kaikki mittasuhteet ovat kohdillaan, kun taas uusissa esim. ikkunat ovat monesti luonnottoman suuria (myös kaikki terassit ja muut rikkovat talon ulkoista tasapainoa).
juuri siellä missä nyt asunkin. Ihana pihapiiri 1700-luvulta, talo 1900-l alkupuolelta, hyvät materiaalit, hyvä sisäilma, sopiva koko jne.
Olen aina rakastanut vanhaa, eikä tämä ole mikään ohimenevä vaihe. Uuteen taloon en muuttaisi, varsinkaan kenenkään muun tekemään. Ehkä pitkin hampain voisin venyä omaan rakentamaani niin, että tiedän joka nurkasta materiaalit ja rakennustavat, mutta en ikinä ryhtyisi uuden takia sellaiseen urakkaan. Vanhan kunnostamiseen voin kyllä mieluusti käyttää aikaa.
Onneksi ei kaikki halua samaa, tulisi vanhoista liian kova kilpailu :D
vanhassa kuten asunkin! Tämä on täysin remontoitu vanhaa kunnioittaen, loistavalla sijainnilla ja upealla puutarhalla (jollaisen kasvattaminen kestää vuosikymmeniä). En mistään hinnasta vaihtaisi uuteen taloon, ne ovat niin steriilejä.
Juuri tuollaisen kuin mitä moni täällä kuvailee! Mutta miten saisin miehen ylipuhuttua tahtomaan myös?! Meillä on ihan eri maku asumisen suhteen :(
Ja miksi oi miksi talot ovat niin kalliita?
Pääkaupunkiseudulla ei ole yhtään vanhaa hirsitaloa kaupan alle 300 000€!
:(