Saatteko 40eurolla ostettu yksinasuvalle jouluruuat. Ei siis kinkkua vaan kinkun viipaleita.
Kommentit (152)
Tottakai saa.
Kinkkusiivut, puuroriisi, maito, kotikalja, lanttuloota, porkkanaloota, perunoita, purkkiherne, limppu, voi, pipareita, sinappi, punajuurisalaatti ja suklaata. Ehkä graavilohi, jos on halpaa, jos ei niin silliä. Mitä sitä muuta tarvii?
Yksin, jos ruokailee ei tarvitse onneksi ostaa muuta kuin sitä mistä itse tykkää. Neljällä kympillä saa hyvän maukkaan aterian ja vielä punkkupullonkin palan painikkeeksi
Kyllä saan (hinnat K-market). Nämä tekevät aika tarkalleen 40 euroa ja siinä on mahdollisuus vaihtaa esim. yksi puuroista ja kohvehtirasia esim. valmiiseen joulutorttuun tai piparkakkuihin tai vaikka kananmuniin. Itse ostaisin alla olevat omaan joulupöytääni:
Pirkka graavi- kylmäsavulohisiivut 150 g 3,99 x 2
Pirkka herkkusilli 250 g/150 g 1,99
Pirkka (pienet)laatikot 2,59 x 2
Saarioinen rosolli 300 g 2,69
Pirkka parhaat joulukinkkuviipale 480 g 6,49 (tai Savuhovi 200 g 2 kpl 5,00)
Saarioinen riisipuuro 300 g 1,99 kpl x 3
Vaasan Joululimppu 500 g 1,99 kpl
Valio Mehukeitto litra 2,95
Konvehtirasia 4,00
Mun vakkari joulusetti on Saarioisten 700 gramman lanttu-, porkkana-, sekä perunalaatikko. Puol kiloo siivutettua joulukinkkua, yks laatikko rosollia ja purkki herneitä suolaliemessä, sekä yks joululimppu. Kutakin tuotetta siis yksi kipale ja noita pupellan sen kolme päivää ja se on siinä.
Noiden yhteishinta on S-kaupassa 26,29€. Tietenkään en kaikista tuotteista maksa täyttä hintaa, vaan tavoite on saada kaikki -60% alennuksella jolloin setin hinta olisi 10,52€, mutta todennäköisesti aivan kaikkia tuotteita en tuolla hinnalla saa,mutta vähintään puolet uskoisin saavani kuitenkin, jolloin kokonaishinta olisi vielä selkeesti alle pari kymppiä.Näillä mennään.
t: köyhä
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Kyllä saa. Laatikot on halpoja, perunalaatikon ja rosollin voi tehdä itse. Kinkkua voi ostaa palvelutiskitä muutaman viipaleen, sitä ei tarvitse olla kilotolkulla.
Tein pari vuotta sitten kaikki laatikot ja rosollin itse. Tuli kalliimmaksi kuin ostaa valmiina.
Näin tää on ollut jo pitkään. Maksalaatikko itse tehtynä oli varmaan viisi kertaa kalliimpaa jo 80-luvulla kuin saarioisten valmis, mitä sai silloin jo rusinoilla ja ilman.
Nykyään, jos alkaa jotain pizzaa itse vääntämään, ei säästä mitään verrattuna pakasteeseen. Jne. Jne.
No ihan varmasti säästää, jos yhtä onnettomilla täytteillä teet pizzan. Pohjahan ei itse tehden maksa juuri mitään, jos et laske niin että heität öljypullon ja jauhot roskiin yhden pizzan tehtyäsi.
Riippuu mitä haluaa jouluna syödä ja kuinka paljon, ja montako päivää siihen lasketaan, 3?
Mutta jos on ne ruuat mitä meillä syödään, niin helposti riittää.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Riippuu mitä ostaa. Laatikot ja rosollin ja ne kinkkuviipaleet saa. Eipä juuri muuta.
Tämä on just tätä. Yksin asuvalle riittää pala kinkkua ja pari lusikallista laatikoita.
Sitten kun lukee näitä ketjuja "mitä on joulupöydässänne", niin eri ruokalajeja on lukemattomia, pelkästään erilaisia kaloja ainakin 6-8 lajia. Ja laatkoita 5-6, vihanneksia, perunaa, salaatteja, kinkkua, jälkiruokaa...
Miksei yksinelävä voi syödä jouluna hienosti? Aina jotain askeettista vaan hyvin vähän.
Jos on useita ruokalajeja, niin eihän niitä yksi ihminen ota kuin pienen annoksen. Siitä samasta 400 gramman porkkanalaatikosta voi riittää kolmelle tai neljälle, mutta yksin syöjä joutuu ostamaan saman kokoisen rasian. Siinä saa sitten joulunpyhien jälkeenkin syödä jouluruokia, jos ei halua laittaa loppuja roskiin. Halvemmaksi tulee ostaa pienet annokset palvelutiskistä vaikka niiden kilohinta on kalliimpi mitä valmiiksi pakattujen.
Vierailija kirjoitti:
Jos odottaa jouluaattoon osteluineen, saa kaikki jouluruoat reilulla alennuksella.
Jos tykkää laatikoista, ne itse tekemällä säästää paljon. Rosollinkin voi tehdä itse. Mutta eivät ne kauheasti maksa valmiinakaan, että tästä tulee yksin elävällä muutamien eurojen säästöt.
Niin ja jos ostaa ne viime tingassa, jolloin ne irtoaa puoleen hintaan, niin itse tehden voi tulla jopa kalliimmaksikin. Toki itse tehty on aina itse tehty ja voittaa kyllä ne teolliset tuotokset, mutta on niissä aika lailla hommaakin ja perunaimelä harvoin onnistuu kokemattomalta, kun ei se aina onnistu vähän kokeneemmaltakaan. Tokihan sen voi vielä siirapilla "pelastaa", jos ei ole imellys onnistunut.
Porkkanalaatikko 2.5
Perunalaatikko 2.5
Kinkkusiivut 5.2
Graavilohi 4 (tarjouksessa ainakin nyt)
Silli 2.3
Peruna 500g 0.5
Rosolli ja kerma 3.8
Leipäjuusto 2.4
Joululimppu 1.9
Emmental -siivut 2
Omena 500g 0.6
Maito 1l 0.9
Puuroriisi 2
Glögi 1.4
Valmispiparit 1
Suklaata tai joulutorttutarpeet 3.4
Kahvi 3.8 (tarjouksessa ainakin nyt)
Yhteensä 40,20€
Jouluruuat on sellaisia, ettei niitä monta kertaa haluta syödä, joten pienet määrät kaikkea riittää. Tapaniksi kannattaa varata jo tavallisia ruokia. Tosin silloin saisi jo ihan kaikki jouluruuatkin vie pois-hintaan.
Vierailija kirjoitti:
Kyllä saa. Laatikot on halpoja, perunalaatikon ja rosollin voi tehdä itse. Kinkkua voi ostaa palvelutiskitä muutaman viipaleen, sitä ei tarvitse olla kilotolkulla.
Ja nämä kun ostaa jouluaattona puoleen hintaan alesta.
40 euroa todellakin riittää vaikka ihan hyvin. Ei tarvitse edes turvautua punalappuihin.
Prisman hinnoilla saa esim. nämä alla olevat, joista yksi ihminen syö monta päivää. Pikkukinkku olisi siellä 9,90 €, mutta jos kinkkua riittää vähempi, rahaa jää vaikka pieneen punaviiniin. Toisen laatikon sijaan voi ostaa vaikka pienen briejuuston tai kananmunia, joista saa hyvää, ruokaisaa lisuketta kaikkeen. Siitä vaan soveltamaan.
joulukinkkusiivu 4,95
graavilohiviipaleet 3,99
perunat 1 kg 0,75
rosolli 2,59
kermaviili (kastikkeeksi) 0,45
porkkanalaatikko 2,49
lanttulaatikko 2,49
joululimppu 1,89
juustoviipaleet 2,59
puuroriisi 1 kg 1,89
kevytmaito 0,89
kaneli 0,85
torttutaikina 1,89
luumuhillo 1,49
piparit 0,99
juhlapöydän kovehdit 3,95
pieni punaviini 6
39,78
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
No saahan tuolla. Itsellä on jopa "kinkku" jo ostettu pakkaseen. On siis ulkofileen pala noin kilonen punalaputettua, niin sain sen neljällä eurolla S-marketista.
Älä viitsi valehdella.
Normi hinta n. 10 e/kg, -60%=n.4e
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Mä alan nykyisin aivan totaalisesti näkemään punaista, kun joku selittää näistä -60% -aleista. Koittakaa nyt hyvät ihmiset tajuta, että niihin on mahdollisuus hyvin harvalla! Onko pakko tulla kertomaan niistä jokaiseen mahdolliseen ketjuun?
Alan ainakin ilmoittamaan jokaisen tällaisen viestin asiattomaksi, koska pidän niiden kirjoittamista jo jonkinlaisena häirintänä ja veetuiluna.
Pakkoko siellä korvessa on asua? Tule tänne Turkuun, ale alkaa jo klo 18.00 ja tavaraa löytyy kyllä punalaputettuna kun tietää oikeat kaupat ja käy parissa kolmessa...
No mä taas asun aika korvessa ja silti lähikaupasta saa myös ihan hyvin noita -60% klo 18 alkaen.
Kinkkusiivut 5,19 €
Maalaishyytelö 4,09 € pois
Viherpippurimaksapasteija 2,95 € pois
Kylmäsavulohi 3,49 €
Sipulisilli 3,75 €
Katkarapusalaatti 3,95 € pois
Perunat 1,39 €
Maksalaatikko 2,49 € pois
Perunalaatikko 2,49 €
Lanttulaatikko 2,49 €
Porkkanalaatikko 2,49 €
Joululimppu 1,89 €
Rosolli 2,59 €
Sienisalaatti 2,95 €
Puuroriisi 1,99 €
Maito 0,89 €
Jos poistetaan nuo mainitsemani niin hinnasta lähtee n.15e pois, ei yksi ihminen noin paljon kaikkea tarvitse.
Olen saanut viettää joulua kaksi kertaa ihan yksin joulun lapsuudenkotoa lähdettyäni koko joulun ja sen jälkeen olen kaikki joulut viettänyt puolison kanssa.
Yhden kerran vietin joulun ihan yksin ja minua ei haluttu mihinkään joulu juhliin kun en jaksnut sitä teennäistä esittämistä ja toisen kerran olin koko joulun töissä mikä oli aivan ihanaa sairaalassa sen päivystävän porukan kanssa.
Kaikkein pahin oli kun koko sukuni lähti joulujuhliin ja minut jätettiin ihan yksin, enkä unohda sitä koskaan kuinka törkeetä se oli. Olin aivan yksin ja vannoin etten koskaan enää jouluna ota minkäänlaista yhteyttä äitiini enkä muihin sukulaisiin koskaan jouluna ja laitan puhelimen kiinni.
Kyllä se jäi kaihertamaan kuinka vähäpätöinen ihminen olin kun jätettiin jouluna ihan yksin ja kuinka jotkut olivat tärkeimpiä. Siinä sen näki tärkeysjärjestyksen ja minulla ei vaan ollut muuta mahdollisuutta kuin vetäytyä pois siitä kilpailusta.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
EI pysty, 45,08 € menee. Mutta syöhän tuosta melkein koko joulun.
Kinkkusiivut 5,19 €
Maalaishyytelö 4,09 €
Viherpippurimaksapasteija 2,95 €Kylmäsavulohi 3,49 €
Sipulisilli 3,75 €
Katkarapusalaatti 3,95 €Perunat 1,39 €
Maksalaatikko 2,49 €
Perunalaatikko 2,49 €
Lanttulaatikko 2,49 €
Porkkanalaatikko 2,49 €Joululimppu 1,89 €
Rosolli 2,59 €
Sienisalaatti 2,95 €Puuroriisi 1,99 €
Maito 0,89 €
Maksa- ja perunalaatikkoa ei tarvita, eikä maksapasteijaa, kalojakin voi kukin katsoa montaako sorttia ottaa, sienisalaattia meillä ei ole koskaan, jää rahaa leivonnaisiinkin.
Keräsinkin listaani oman jo
Miksi konjakkiakin pitäisi ostaa juuri joulun alla? Eikö kellään ole mitään kotona kaapissa? Mulla on ainakin 20 pulloa erilaisia väkeviä kaapissa, konjakkia kahta sorttia, calvadosta kahta sorttia, whiskyä ainakin neljää sorttia ym ym Koskenkorvaa ei ole mutta italialaisten grappaa on pari pulloa. Viinit ja oluet aina kellarissa. Vähän niitä nautittua tulee, mutta vieraita käy pari kertaa kuussa syömässä, joten jonkun verran kuluu juomia.
Onnistuu jos vähänkään vaivautuu. Mitään ei välttämättä tarvitse edes tehdä itse. Todellisuudessa jouluruuat ovat halpoja, se mikä nostaa hintaa, on jos haetaan vaihtelua siihen perinteiseen kotimaiseen kattaukseen, tai jos syömässä on useampia henkilöitä/ruokaa ostetaan niin, että sitä syödään vielä uudenvuoden bileissäkin.
Meille ostetaan Tapolan ylipypsä maalaiskinkku jota ei samanlaista saa kotiuunissa millään ja se on kaikkein herkullisinta ja siinä on savu aromi. Se on kaikki syötävää eikä siinä ole juurikaan hukkaan menevää läskiä.
Rosolli ei ole kallista, jos itse tekee.