miksi otetaan lapsivakuutuksia? kaikki hoito on ilmaista ihan kunnallisella ja aina
pääsee nopeasti hoitoon odottamatta. vakuutus vieläpä 400e ja siihen omavastuut niin saa kyllä monta rasvapurkkia tolla rahalla jos joku aikoo allergioihin tms. vedota.
Kommentit (119)
Ihotautilääkärille ei Helsingissä päässyt ja karsastuksen vuokis vain eka silmälääkäri oli "maksuton", maksoi vain poliklinikkakäynnin verran. senjälkeen kaikki on maksettu itse, myös peittohoito ( yksi kertaköäyttöinen lappu maksoi yli euron) ja myöhemmin silmälasit.
Samoin lapseni verisuonikasvaimen laserleikkaus tapahtui yksityisellä, sillä kunnallisella oli jono, ja siellä tehdään vain v-leikkauksia. Ja leikkaus oli pakko tehdä, sillä kasvain vuoti verta ja haittasi pahoin elämää.
Jos on varaa, niin ei pitäisi olla ap:lta pois.
Ei tee mieli istua monta tuntia sairaan lapsen kanssa päivystyksessä keskellä humalaisia ja mielenterveyspotilaita. (Näin usein Vantaalla, ikävä kyllä).
Terveyskeskuksesta olen myös saanut vastauksen, ettei (silloin 2-vuotiaalle) löydy lääkäriaikaa samalle päivälle. Olin soittanut heti klo.8 aamulla. Seuraavalle päivälle ei myöskään saa varattua etukäteen aikaa, vaan pitää soittaa aamulla klo.8 tai mennä jonottamaan paikanpäälle! Ei kovin hyviä vaihtoehtoja nekään lapsen kanssa.
Yksityinen lastenlääkärikäynti maksaa n.50e vähintäänkin, joten jos tulee muutamakin lääkärikäynti + labrat ym. päälle niin se jo kannattaa..etenkin kun yksityiselle ei joudu jonottelemaa ja istumaan tuntitolkulla odotusauloissa.
Ja aina saattaa tapaturmia ja onnettomuuksia sattua, sekä myös vakavampia sairauksia. Kulut ovatkin sitten ihan eri luokkaa.
toisen vakuutus on jo vanha maksaa enää alle 200€ / vuodessa ja toisen vakuutus n. 250€ . toisella lapsilta putkitettu korvat, leikattu risat. nyt seurataan ja hoidataan astmaa ja tietty lääkitään se.
toinen oli pienempänä infektiokierteinen ja nyt atoopikko sekä ruoka-aine allergioita yritetään saada selvitettyä.
se että minkälaista hoitoa ja miten nopeasti julkisella sektorilla saa en edes viitsi kommentoida. alueellisia eroja lienee suomessa aika paljon.
vielä silmätulehdus ja korvatulehduskierteen. Lääkärissä käytiin parin vuoden ajan melkein kerran kuussa, ja silmätipat oli kalliita. Ja aikoja ei todella saanut kunnalliselle helposti, joten käytimme yksityistä.
Ennen korvatulehduskierrettä käytimme vallan tk:n palveluja. Huonoa sanottavaa ei ollut ja hoitoon päästiin nopeasti. Mutta kun korvatulehduskierre alkoi ja jono putkitukseen oli pari kuukautta minimissään, päätimme siirtyä yksityiselle. Putkitukseen päästiin seuraavalla viikolla ja sama lääkäri hoiti alusta loppuun. Jatkossa olemme käyneet yksityiselle korvien takia ja aiomme jatkossakin käydä. Vakuutus ei maksa meillä ainakaan 400 euroa vaan n.200 euroa, tarkkaa summaa en nyt muista. Yhden omavastuun olemme maksaneet, (50 euroa) ja loput kaikki vakuutus on korvannut. Puolen vuoden pelkät lääkekulut on ollut meillä 200 euroa, joten voin sanoa että plussan puolelle päädymme.
mutta vakuutuksen turvin saimme sen lapsellemme alle viikossa siitä, kun lääkäri katsoi sen ainoaksi vaihtoehdoksi. sitä ennen viisi lääkekuuria putkeen ja lapsi alle 1v. kyllä täytyy sanoa, että olimme tyytyväisiä vakuutukseen. niin ja kuluja näistä lääkkeistä, lääkäreistä ja putkituksesta tuli noin 1000eur, että ilman vakuutusta emme olisi yksityistä voineet käyttää.
Ehkä teillä pääsee, meillä ei pääse. Meillä ei myöskään ole kovin pätevä se omalääkäri, ei osaa hoitaa lapsia.
Meillä on lapsella astma ja yksityislääkäri hoitaa. Kerran on maksettu omavastuu, sen jälkeen on vakuutus maksanut. Hyvään hoitoon pääsee aina heti. Terveyskeskuksessa jonottaisin kännikalojen kanssa joka kerta koko päivän tai sitten vaihtoehtoisesti Lastenklinikalla koko päivän. Ei kiitos.
Lapsi syö jatkuvasti lääkkeitä, syönyt koko elämänsä, 1v6kk. Lääkkeet maksavat himpun vajaa 50€ pullo ja se pullo tällähetkellä riittää n.1,5kk ajaksi. Annostusta lisätään kokoajan lapsen kasvaessa. JA eikä lääke ole kelan korvattava, eli kokonaan itse maksettava.
Ja sairauden takia joudutaan käymään polilla tarkastuksissa säännöllisesti ja ne polimaksut joutuu itse maksamaan sekä sairaalapäivät jos niitä tulee, ja meillä tulee osastojakso vähintään kerran vuodessa jos kaikki menee hyvin.
Ilmainen terveydenhoito ei kumminkaan päde.
Onni on vakuutus lapsella! Paitsi parempi onni olisi jos olisi terve lapsi...
ja vuosimaksutkaan ei näissä päätä huimaa. Lapset ovat sairastelleet valtavasti,toiselle on tehty nelisen leikkausta,lääkitykset pelkästään maksavat jo 200e kuussa,lääkärin kontrollikäynti 180e jne. päästään ykstyiselle heti esim. korvasäryn kanssa ei tarvitse tuntitolkulla istua päivystyksissä.
joka luonnollisestikaan yleislääkärinä ei ole kaikkien alojen asiantuntija. Esim. lasten korvatulehdusdiagnoosien kanssa voi mennä vähän niin tai näin (ainoastaan korvalääkärin mikroskoopilla näkee korvaan kunnolla, se iso, jalallinen laite). Sama juttu pienten lasten allergioissa, valitettavan huonoa osamista tk-puolella.
Vakuutukset mahdollistavat suoraan erikoislääkärille (yksityiselle) menon ja sen, että voi valita lääkärin esim. suositusten perusteella.
Meillä kyllä vakuutukset ovat korvanneet perusvoiteet, samoin kalliit allergiamaidot kokonaisuudessaan Kela-korvauksen jälkeen (tämä vain harvoissa vakuutuksessa, meillä Pohjantähdestä).
Eli hoitoonpääsyn nopeus ja hoidon taso ratkaisevat. Aina ei ole edes omavastuu täyttynyt eli tavallaan vakuutusmaksut ovat menneet "hukkaan", mutta en ikinä niistä luopuisi.
Ekat 2,5vuotta oli 250€, sen jälkeen laski. Julkisella ei tahdo lastenlääkärille päästä, kun tarvii aina lähetteen. Lisäksi täällä maalla lastenlääkäri tavattavissa lähikaupungissa 2xkuussa. Siksi käymme yksityisellä, jonne yleensä aina saa ajan päivän varoitusajalla. Saavat lapset aina saman lääkärin, eikä tarvi koko historiaa aloittaa uudestaan joka kerta.
Meillä vakuutus korvaa myös lääkärin määräämät perusrasvat. Lisäksi isommat operaatiot yhtiö maksaa maksusitoumuksella.
Ei julkinen puolikaan ilmainen ole, jos tulee operaatioita tai yö-käyntejä tuolloin menee päivystys- tai poliklinikkamaksu. 15-25€.
Meillä omavastuu 1x42€/vuosi.
pääsee nopeasti hoitoon odottamatta. vakuutus vieläpä 400e ja siihen omavastuut niin saa kyllä monta rasvapurkkia tolla rahalla jos joku aikoo allergioihin tms. vedota.
varsinkaan erikoislääkäreille. Eikä meillä vakuutus maksa 400 euroa, vaikka kallis onkin. Mun mielestä kuitenkin jokaisen sentin arvoinen kun kyseessä on oma lapsi. Ei kauheasti houkuttele lähteä jonottelemaan päivystykseen ja/tai soitella joka aamu lääkäriaikaa, kun vaihtoehtona on varata netistä itselle sopiva aika haluamalleen lääkärille, joka todellakin osaa hommansa!
Ollaan otettu kaikille lapsille vakuutus jo ennen heidän syntymäänsä mentaliteetilla "jos sairastaa niin vakuutus on hyvä olla olemassa ja jos on terve niin sehän on vaan hyvä":)
ps. Meidän vakuutus muuten korvaa ihan perusvoiteetkin, ja niitäkin on käytetty "muutama" tuubi.
On kuopuksella takana tosi paha potilasvahinkoon liittynyt komplikaatio, jota ei yksinkertaisesti osattu hoitaa lastenosaston lastenlääkärien toimesta, eli siis emme päässeet oikeaan hoitoon tarpeeksi nopeasti, kun eivät tunnistaneet ongelmaa. Otin yhteyttä yksityiseen spesialistiin ja lapsemme leikattiin seuraavana päivänä, lääkärin mielipide oli, että "läheltä piti". Ei ollut henkeä uhkaava tilanne, mutta vakava vammautuminen olisi ollut mahdollinen ja todennäköinen.
Lopulta potilasvakuutuskeskus tietenkin maksoi kulut ja korvauksen päälle, mutta tässä tapauksessa kriittistä oli nopea hoitoon pääsy, ei niinkään maksu.
Tästä syystä minulla on vakuutus kaikille lapsille - eli on mahdollista valita hoito tietyissä tilanteessa. Lievempänä esimerkkinä voisi olla juuri tuo korvakierre.
Tätä tapausta lukuun ottamatta olen ollut ihan tyytyväinen julkisen puolen hoitoon.
Minä vain ihmettelen, kun olemme joutuneet sekä maksamaan että odottelemaan kunnallisella puolella.
Epäilin korvatulehdusta, mutta puhelimessa hoitaja ilmoitti ettei lapsella korvissa mitään vikaa ole. Minä vain palvelen lasta liikaa öisin. >Unikoulun käski toteuttaa. Vauva ei edes syönyt enää öisin ja nukkui muuten rauhallisesti. Korvatulehdus vain valvotti. Yksityiselle pääsin heti ja molemmat korvat pahasti tulehtuneet.
Muuten ei lapsen sairaalapäivistäkään tarvitse makss
Seitsemän vuorokautta on maksullisia, sen jälkeen vasta ilmaista.
Poliklinikkakäyntimaksu on 25,60 euroa.
Poliklinikkamaksua ei peritä psykiatrisen avohoidon toimintayksiköissä.
Sarjahoidosta perittävä maksu on 7 euroa enintään 45 hoitokerrasta kalenterivuodessa. Alle 18-vuotiailta ei peritä sarjahoitomaksua.
Mikäli olette estynyt saapumasta Teille varattuna aikana, tulee Teidän ilmoittaa siitä asianomaiseen poliklinikkaan viimeistään edellisenä päivänä puoleen päivään mennessä. Ellei varattua aikaa peruuteta eikä peruuttamatta jättämiselle ole hyväksyttävää ja perusteltua syytä, sairaala laskuttaa asetuksen mukaisen peruutusmaksun 31,50 euroa. Ulosottokelpoinen peruutusmaksu peritään 15 vuotta täyttäneeltä potilaalta.
Päiväkirurgisesta toimenpiteestä peritään 83,90 euroa. Jos palvelun käyttäjä otetaan toimenpiteen jälkeen hoidettavaksi vuodeosastolle, peritään häneltä lisäksi hoitopäivämaksuna 30,30 euroa/ hoitopäivä toimenpidettä seuraavilta hoitopäiviltä.
Vuodeosastohoidon maksut
Vuodeosastohoidon potilaalta peritään hoidosta ja ylläpidosta 30,30 euroa hoitopäivältä.
Psykiatrian yksikön hoitopäivämaksu on 14 euroa.
Vuodeosastohoidossa olevalta potilaalta laskutetaan sekä tulo- että lähtöpäivältä. Lähtöpäivää ei laskuteta potilaan siirtyessä toiseen kunnalliseen laitokseen, missä häneltä myös peritään hoitopäivämaksu.
Alle 18-vuotiailta ei peritä hoitopäivämaksua siltä osin, kun maksullisia hoitopäiviä kalenterivuodessa kertyy yli seitsemän (7). Potilaan tai hänen huoltajansa tulee sairaalaan tullessaan itse osoittaa luotettava selvitys aikaisemmista hoitojaksoista. Sairaanhoitopiirin hoitopäivät nähdään suoraan potilasmaksutoimiston atk-järjestelmästä.
Päivä/yöhoitomaksuna peritään 14 euroa/vuorokaudelta.
Kuntoutushoitopäivämaksu on 10,50 euroa hoitopäivältä.
Kortisoni- ja muita lääkerasvoja vaan.
Meillä vakuutus on maksanut itsensä takaisin monena vuonna kun on ollut lääkekuluja, muutama polikäynti ja sairaalapäiviä. Ei ne ilmaisia kuitenkaan ole niin kauan kun ei ole maksukatto täynnä ja vuodessa niistä kertyy.