Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Mitä järkeä tässä on? Joudun miettimään onko varaa leipoa pullaa.

Vierailija
01.02.2023 |

Me ei kuluteta rahaa ollenkaan tupakkaan, alkoholiin, lehtitilauksiin, netflixeihin ja sellaiseen. Ruoat ostetaan tarjoustuotteita tai yritetään valita kaupan oma merkki jos mahdollista. Shampootkin on markettikamaa. Eli arjessa toimitaan jo niin, että vaikea tässä on isommin niistä enää säästää. Yksi lapsi on.

Joudun miettimään onko varaa leipoa pullaa. Voin, sokerin, kananmunien ym hinta on noussut niin paljon. Tuntuu, että tässä ei ole enää mitään järkeä. Ennenhän oli niin, että jos on rahasta tiukkaa, niin ei osta leipomon valmista pullaa vaan leipoo korvapuustit itse. Mutta nyt ne omatkin puustit on jo vähän liian kalliita :( .

Kommentit (122)

Vierailija
61/122 |
01.02.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Maito, munat, voi , hiiva ja vehnäjauhot löytyy yleensä jokaisen kaapista. Lisäksi niitä käytetään muuhunkin kuin siihen pullan leipomiseen. Voita jää yli, jauhoja, sokeria, munia.

Ei tule kalliiksi kun näin ajattelet. Yhdelle pullalle hinnaksi tulee.... joitain senttejä? Tietenkin ruoka maksaa.

Vierailija
62/122 |
01.02.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei tuossa olekaan mitään järkeä, mutta elämä on valintoja.

Elätte siten ettei teille jää varaa leipoa edes pullaa. Oma valinta.

Kulut ym ovat nousseet kaikilla muillakin.

Luuletko että syy on jossain muualla kuin omissa valinnoissa ettei ole varaa edes pullaa leipoa?

Poltan tupakkaa, on netflix ja viaplay. Vielä ei ole tarvinnut tinkiä ks asioista.

Syödään monipuolisesti. Lapsella ruokaaineallergia ja minulla adhd.

Onnistuu silti, vaikkei aina ole niin helppoa. Ja tuo lapsen allergia ei myöskään ole ilmaista, eikä siihen saa taloudellista tukea koska korvaavia tuotteita saa kaupasta, vaikkakin maksavat enemmän.

Ei auta valittaa vaan tarkastella rahan käyttöään. Ovatko ne välttämättömyyksiä joihin kulutatte rahanne ja siinäkin tapauksessa olisiko mahdollista valita edullisempi vaihtoehto?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
63/122 |
01.02.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Litran taikinasta saat aika montakymmentä pullaa. Leivo ihmeessä!

Tietysti jos sille kympille on akuutimpaa käyttöä, niin jätä sitten pullat leipomatta ja osta vaikka se muutaman euron valmis pullapitko?

Vierailija
64/122 |
01.02.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Maito, munat, voi , hiiva ja vehnäjauhot löytyy yleensä jokaisen kaapista. Lisäksi niitä käytetään muuhunkin kuin siihen pullan leipomiseen. Voita jää yli, jauhoja, sokeria, munia.

Ei tule kalliiksi kun näin ajattelet. Yhdelle pullalle hinnaksi tulee.... joitain senttejä? Tietenkin ruoka maksaa.

Löytyy yleensä jokaisen kaapista? No löytyy vain, jos ne sinne ostaa. Ei ne ilmaiseksi ja itsellään sinne ilmesty. Tämä aloitus ei tosiaan koskenut yhden ainokaisen pullataikinan tekemistä ja miten siihen saisi ainekset vaan sitä, että kustannusten ja ruoan hinnan nousun vuoksi itseleivotustakin korvapuustista on tullut asia, josta joutuu tinkimään.

Ap

Vierailija
65/122 |
01.02.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Ei tuossa olekaan mitään järkeä, mutta elämä on valintoja.

Elätte siten ettei teille jää varaa leipoa edes pullaa. Oma valinta.

Kulut ym ovat nousseet kaikilla muillakin.

Luuletko että syy on jossain muualla kuin omissa valinnoissa ettei ole varaa edes pullaa leipoa?

Poltan tupakkaa, on netflix ja viaplay. Vielä ei ole tarvinnut tinkiä ks asioista.

Syödään monipuolisesti. Lapsella ruokaaineallergia ja minulla adhd.

Onnistuu silti, vaikkei aina ole niin helppoa. Ja tuo lapsen allergia ei myöskään ole ilmaista, eikä siihen saa taloudellista tukea koska korvaavia tuotteita saa kaupasta, vaikkakin maksavat enemmän.

Ei auta valittaa vaan tarkastella rahan käyttöään. Ovatko ne välttämättömyyksiä joihin kulutatte rahanne ja siinäkin tapauksessa olisiko mahdollista valita edullisempi vaihtoehto?

En kyllä keksi mistä me voitaisiin vielä tinkiä niin, että ostettaisiin edullisempi vaihtoehto. Allergialapsi meilläkin ja siihen kuluu rahaa vaikka siinäkin valitan aina se edullisin mahdollinen vaihtoehto.

Ap

Vierailija
66/122 |
01.02.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Maito, munat, voi , hiiva ja vehnäjauhot löytyy yleensä jokaisen kaapista. Lisäksi niitä käytetään muuhunkin kuin siihen pullan leipomiseen. Voita jää yli, jauhoja, sokeria, munia.

Ei tule kalliiksi kun näin ajattelet. Yhdelle pullalle hinnaksi tulee.... joitain senttejä? Tietenkin ruoka maksaa.

Löytyy yleensä jokaisen kaapista? No löytyy vain, jos ne sinne ostaa. Ei ne ilmaiseksi ja itsellään sinne ilmesty. Tämä aloitus ei tosiaan koskenut yhden ainokaisen pullataikinan tekemistä ja miten siihen saisi ainekset vaan sitä, että kustannusten ja ruoan hinnan nousun vuoksi itseleivotustakin korvapuustista on tullut asia, josta joutuu tinkimään.

Ap

Mitä kitiset. Kuka on väittänyt että pullan leipominen on erityisen halpaa? Aina kunnon eaaka-aineet on maksaneet. Jos ei tosiaan tee sitä vesi-margariini "pullaa".

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
67/122 |
01.02.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Maito, munat, voi , hiiva ja vehnäjauhot löytyy yleensä jokaisen kaapista. Lisäksi niitä käytetään muuhunkin kuin siihen pullan leipomiseen. Voita jää yli, jauhoja, sokeria, munia.

Ei tule kalliiksi kun näin ajattelet. Yhdelle pullalle hinnaksi tulee.... joitain senttejä? Tietenkin ruoka maksaa.

Löytyy yleensä jokaisen kaapista? No löytyy vain, jos ne sinne ostaa. Ei ne ilmaiseksi ja itsellään sinne ilmesty. Tämä aloitus ei tosiaan koskenut yhden ainokaisen pullataikinan tekemistä ja miten siihen saisi ainekset vaan sitä, että kustannusten ja ruoan hinnan nousun vuoksi itseleivotustakin korvapuustista on tullut asia, josta joutuu tinkimään.

Ap

Mitä kitiset. Kuka on väittänyt että pullan leipominen on erityisen halpaa? Aina kunnon eaaka-aineet on maksaneet. Jos ei tosiaan tee sitä vesi-margariini "pullaa".

Kitisenkö? Vai aloitinko keskustelun aiheesta, että monessa perheessä on niin tiukkaa kustannustason nousun vuoksi, että leipomisestakin joutuu tinkimään.

Ap

Vierailija
68/122 |
01.02.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Hinnat on kyllä nousseet, mutta ei pulla nyt niin kalliiksi tule, vaikka voillakin leipoisi. Viidellä eurolla saa monta pellillistä pullaa.

Saako todella vitosella paketin voita, sokeria, jauhoja, maitoa, munia jne?

Käyn ostoksilla isossa marketissa, koska se on alueen halvin (Lidliä ei lähistöllä ole). Siellä sokerin hinta on pompsahtanut alle eurosta hintaan 1,49 euroa ja halvin voipaketti maksaa 4,59 euroa. Siihen päälle sitten maito, kananmunat, kardemumma, kaneli jne ja sähkökin uunin takia.

Eli ei saa vitosella pulla-aineksia.

Ap

Älä puhu palturia, xtra vehnäjäuhot maksaa 1.19e/2kg ja menee 12 dl, hiiva 0.22. Maito 1.10e litra, ja menee 1/2 litraa, juokseva kasvisrasva pullo 1.75e ja käytät desin, kaahdemumma pussi xtra 60g 3,35e ja siitä riittää kuuteen leivontakertaan ainakin, kananmunat 15 kpl 2.79e ja tarvitset max 2 munaa, sokeria tarvitset desin ja kilo maksaa Rainbow, 1.49 kg. Elikkä leivot 50 pikkupullaa ,jotka maksaa yhteensä n 2.50e laivinpaperi ja sähkö mukaanlukien. On vaan laiskuutta ettet leivo itse tai ei ole muka varaa laipoa. Voi jättää kuukaudessa sen yhden oluen vaikka ostamatta. Noista aineksista tulee superhyviä pullia ! Just eilen lauantaina leivoin . Ei ole pakko valita niitä kaupan kalleimpia merkkejä ,katsos,kun edullisemminkinkin viisas saa kaikki paljon halvemmalla. Tiedän ,kun tilaan kaikki kauppakassit kotiin ja silloin on helppo oppia edulliset hinnat. Pajon mainostettu brändy se on mikä maksaa eniten.

Saatko puolen litran taikinasta 50 pullaa? Ne ovat kyllä tosi pieniä. Niin pienestä pullastahan tulee vain vihaiseksi. 🙂

Kyllä saa, olen leiponut vuosikymmeniä. Ei tule pieniä, jos maltat kohottaa ensin taikinaa n 45min ja sitten pullia saman ajan. Tulee meheviä ihania pullia ja raesokeria päälle.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
69/122 |
01.02.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Leipominen on  nykyään todella kallista.

Mutta suosittelen tutustumaan esim. munattomaan (ja ilman voitakin tehtyyn) pullataikinaan, sekin onnistuu ja tulos on hyvä, ellei parempi.

Vierailija
70/122 |
01.02.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Miksi pullaa, miksi kauppojen oman merkin paskat tuotteet?

Korvapuustihan on ihan parasta.

Mutta jos miehen lapset (17, 12 ja 8v) syövät ne kun silmä välttää ja jäljelle jää vain kasa raesokeria. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
71/122 |
01.02.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Mene töihin. Työssäkäyvällä on varaa ostaa jauhoja ja kananmunia.

Me olemme molemmat työssäkäyviä ihmisiä, mieheni ja minä.

Ap

Keskimäärin kaksi työssäkäyvää suomalaista saa palkkaa yli 6000 euroa kuukaudessa! Tilastojen mukaan aika kummallista jos ei ole varaa edes muutaman euron pullataikinaan.

Keskimäärin. Oletkos pohtinut, mitä se jakauman pienin 20% saa käteen?

Vierailija
72/122 |
01.02.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Hinnat on kyllä nousseet, mutta ei pulla nyt niin kalliiksi tule, vaikka voillakin leipoisi. Viidellä eurolla saa monta pellillistä pullaa.

Saako todella vitosella paketin voita, sokeria, jauhoja, maitoa, munia jne?

Käyn ostoksilla isossa marketissa, koska se on alueen halvin (Lidliä ei lähistöllä ole). Siellä sokerin hinta on pompsahtanut alle eurosta hintaan 1,49 euroa ja halvin voipaketti maksaa 4,59 euroa. Siihen päälle sitten maito, kananmunat, kardemumma, kaneli jne ja sähkökin uunin takia.

Eli ei saa vitosella pulla-aineksia.

Ap

Torvi. Eihän niistä aineista mene kuin osa pullataikinaan. Sokeria pari desiä, voita 150 g, maitoa puoli litraa, kaksi kananmunaa, kardemumma saattaa mennä kokonaan, riippuu pakkauksesta, kanelia tuskin käytät kaikkea. Luulisi vitosen riittävän.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
73/122 |
01.02.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Maito, munat, voi , hiiva ja vehnäjauhot löytyy yleensä jokaisen kaapista. Lisäksi niitä käytetään muuhunkin kuin siihen pullan leipomiseen. Voita jää yli, jauhoja, sokeria, munia.

Ei tule kalliiksi kun näin ajattelet. Yhdelle pullalle hinnaksi tulee.... joitain senttejä? Tietenkin ruoka maksaa.

Ei ne ilmaiseksi sinne kaappiin mene, kuten ajatellet.

Vierailija
74/122 |
01.02.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla iskee vastaavassa tilanteessa joskus sellainen ärstytys että menen kauppaan, ostan pullatarvikkeet ja teen ne pullat - ison satsin (saa silloin myös pakastimeen tulevien päivien varalle) ja ikäänkuin uhmaan sitä että raha ei ehkä riitä sitten viimeisille päiville ennen seuraavaa rahantulon päivää.

Osta ne edulliset tarvikkeet ja tee pullaa! Silloin tulee käytettyä vaikkapa sampoot, hoitoaineet ja kaikki mahdolliset ruoat viimeiseen asti ennen seuraavaa kauppaan menoa. Usein sitä käy vähän ennen, kuin joku tuote loppuu. Jos jokin loppuu, sitä pärjää yllättävästi pari päivää ilmankin. Sitten sovelletaan.

Tsemppiä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
75/122 |
01.02.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

muuta forssaan täällä ruoka jonolaiset heittävät munat. vehnäjauhot ja voit roskiin kun eivät niitä tarvitse eivätkä viitsi kotiinsa kantaa. roskikset pursuavat2 "kg vehnäjauho paketteja. 

Vierailija
76/122 |
01.02.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Hinnat on kyllä nousseet, mutta ei pulla nyt niin kalliiksi tule, vaikka voillakin leipoisi. Viidellä eurolla saa monta pellillistä pullaa.

Saako todella vitosella paketin voita, sokeria, jauhoja, maitoa, munia jne?

Käyn ostoksilla isossa marketissa, koska se on alueen halvin (Lidliä ei lähistöllä ole). Siellä sokerin hinta on pompsahtanut alle eurosta hintaan 1,49 euroa ja halvin voipaketti maksaa 4,59 euroa. Siihen päälle sitten maito, kananmunat, kardemumma, kaneli jne ja sähkökin uunin takia.

Eli ei saa vitosella pulla-aineksia.

Ap

Torvi. Eihän niistä aineista mene kuin osa pullataikinaan. Sokeria pari desiä, voita 150 g, maitoa puoli litraa, kaksi kananmunaa, kardemumma saattaa mennä kokonaan, riippuu pakkauksesta, kanelia tuskin käytät kaikkea. Luulisi vitosen riittävän.

Miksi haukut minua? Onko se asiallista keskustelua?

Ja taikinaan menee tosiaan se 200 g voita mikä täällä mainittiinkin jo, ja korvapuustien väliin riittää varmaan sellaiset 50 g.

Ei meillä ole aina voita jääkaapissa. Eli jos haluaa tehdä korvapuusteja niin kyllä se on sitä varten voipaketti käytävä ostamassa. Muniakaan ei aina ole, tosin niitä ostetaan kyllä usein koska syödään munakkaita.

Ap

Vierailija
77/122 |
01.02.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Toimeentulotukea saa kait jokainen, jos ei ole rahaa. Oliks se vähän päälle 500ekk, mikä pitää jäädä pakollisten menojen jälkeen. Ei se ole kovin paljoa, mutta ei kaikille töissäkäyvillekään jää paljoa enempää. Tohon rahaan ei voi edes ulosottomies koskea.

Vierailija
78/122 |
01.02.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Blaah tylsää. Leivonnaiset on muuten yksi asia, mitkä Suomessa kalliimpia kun monissa muissa maissa. Esim. Viroissa ja Espanjassa halvempia. Ja jotkut vielä ihan hyviä. Lisäksi kunnon pulla- leivonnaisosastot kadonneet lähes täysin. Raakapakasteita, ota itse pihdeillä. Jotkut ok, mutta parempia leivonnaisia saa etsimällä etsiä. Kahviloista saa tyyliin kakku tai leivospala 5€.

Pitääkin ostaa Runebergin torttuja, punssilla maustettuja. Kohta ei saa enää.

Vierailija
79/122 |
01.02.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei niitä pullia ole vara leipoa näillä sähkön hinnoilla.

Toisekseen, kauppiaat nostivat juurikin leipomiseen käytettävien aineiden kuten munien jauhojen ja rasvan hintoja.

Ahneet kauppiaat ja sähköyhtiöt ovat saattaneet vähätuloiset kuilun partaalle.

Vierailija
80/122 |
01.02.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Blaah tylsää. Leivonnaiset on muuten yksi asia, mitkä Suomessa kalliimpia kun monissa muissa maissa. Esim. Viroissa ja Espanjassa halvempia. Ja jotkut vielä ihan hyviä. Lisäksi kunnon pulla- leivonnaisosastot kadonneet lähes täysin. Raakapakasteita, ota itse pihdeillä. Jotkut ok, mutta parempia leivonnaisia saa etsimällä etsiä. Kahviloista saa tyyliin kakku tai leivospala 5€.

Pitääkin ostaa Runebergin torttuja, punssilla maustettuja. Kohta ei saa enää.

Pari vuotta sitten 2 kpl pahvirasia valmiita laskiaispullia maksoi meidän kaupassa 2,29 e. Nyt näyttää hinta olevan 5,59 e. En osta siihen hintaan.