Mitä järkeä tässä on? Joudun miettimään onko varaa leipoa pullaa.
Me ei kuluteta rahaa ollenkaan tupakkaan, alkoholiin, lehtitilauksiin, netflixeihin ja sellaiseen. Ruoat ostetaan tarjoustuotteita tai yritetään valita kaupan oma merkki jos mahdollista. Shampootkin on markettikamaa. Eli arjessa toimitaan jo niin, että vaikea tässä on isommin niistä enää säästää. Yksi lapsi on.
Joudun miettimään onko varaa leipoa pullaa. Voin, sokerin, kananmunien ym hinta on noussut niin paljon. Tuntuu, että tässä ei ole enää mitään järkeä. Ennenhän oli niin, että jos on rahasta tiukkaa, niin ei osta leipomon valmista pullaa vaan leipoo korvapuustit itse. Mutta nyt ne omatkin puustit on jo vähän liian kalliita :( .
Kommentit (122)
Klaus Schwab pizza special:. Kärpäsen toukkia, sissijuusto ja ananasaäämä
Ettekö te jo näe miten Suomea ajetaan alas? Porukka vaan myhäilee, vaikka pitäis olla kaduilla
Länsimaisen ihmisen ahdinko.
Leivo sämpylät, tulee halvemmaksi ja on terveellisempää. Pulla ei ole pakollista. No tosin ilman sämpylääkin pärjää.
Pullataikina ei montaa euroa maksa. Mikä sun raha-asioissa oikein noin pahasti mättää?
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Hinnat on kyllä nousseet, mutta ei pulla nyt niin kalliiksi tule, vaikka voillakin leipoisi. Viidellä eurolla saa monta pellillistä pullaa.
Saako todella vitosella paketin voita, sokeria, jauhoja, maitoa, munia jne?
Käyn ostoksilla isossa marketissa, koska se on alueen halvin (Lidliä ei lähistöllä ole). Siellä sokerin hinta on pompsahtanut alle eurosta hintaan 1,49 euroa ja halvin voipaketti maksaa 4,59 euroa. Siihen päälle sitten maito, kananmunat, kardemumma, kaneli jne ja sähkökin uunin takia.
Eli ei saa vitosella pulla-aineksia.
Ap
Ostin eilen voipaketn 3,49 €. Kannattaa seurata hintoja.
Ostat ne pullatuotteet ja teet pullaa. Seuraavalla kerralla sulla on jo ostettuna pullatuotteet kaapissa eikä tarvi ostaa kuin maito ja hiiva.
Yhdeksällä eurolla ostaa tuotteet. Litran taikinasta saa jotain 5-6 pellillistä pullaa ja jää tuotteita vielä seuraavallekin kerralle.
Ja kauppias nauraa matkalla pankkiin. Tuolla lähi k-marketissakin hinnat nousseet joka tuotteessa ja en tiedä miten siihen pitäisi suhtautua. Oiskohan lidl halvempi vaihtoehto jos mahdollista käydä?
Vierailija kirjoitti:
Länsimaisen ihmisen ahdinko.
Leivo sämpylät, tulee halvemmaksi ja on terveellisempää. Pulla ei ole pakollista. No tosin ilman sämpylääkin pärjää.
Ja järvestä saa kalaa. Takas keskiajalle?
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Mene töihin. Työssäkäyvällä on varaa ostaa jauhoja ja kananmunia.
Me olemme molemmat työssäkäyviä ihmisiä, mieheni ja minä.
Ap
Keskimäärin kaksi työssäkäyvää suomalaista saa palkkaa yli 6000 euroa kuukaudessa! Tilastojen mukaan aika kummallista jos ei ole varaa edes muutaman euron pullataikinaan.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Hinnat on kyllä nousseet, mutta ei pulla nyt niin kalliiksi tule, vaikka voillakin leipoisi. Viidellä eurolla saa monta pellillistä pullaa.
Saako todella vitosella paketin voita, sokeria, jauhoja, maitoa, munia jne?
Käyn ostoksilla isossa marketissa, koska se on alueen halvin (Lidliä ei lähistöllä ole). Siellä sokerin hinta on pompsahtanut alle eurosta hintaan 1,49 euroa ja halvin voipaketti maksaa 4,59 euroa. Siihen päälle sitten maito, kananmunat, kardemumma, kaneli jne ja sähkökin uunin takia.
Eli ei saa vitosella pulla-aineksia.
Ap
Ostin eilen voipaketn 3,49 €. Kannattaa seurata hintoja.
Ostat ne pullatuotteet ja teet pullaa. Seuraavalla kerralla sulla on jo ostettuna pullatuotteet kaapissa eikä tarvi ostaa kuin maito ja hiiva.
Yhdeksällä eurolla ostaa tuotteet. Litran taikinasta saa jotain 5-6 pellillistä pullaa ja jää tuotteita vielä seuraavallekin kerralle.
Seuraan hintoja hyvin aktiivisesti ja tarjouksia myös. Mistä sait tuohon hintaan voita? Eipä meillä päin ole.
Ap
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Mene töihin. Työssäkäyvällä on varaa ostaa jauhoja ja kananmunia.
Me olemme molemmat työssäkäyviä ihmisiä, mieheni ja minä.
ApKeskimäärin kaksi työssäkäyvää suomalaista saa palkkaa yli 6000 euroa kuukaudessa! Tilastojen mukaan aika kummallista jos ei ole varaa edes muutaman euron pullataikinaan.
Ai keskimäärin vai? Miten se liittyy aloittajaan?
Laske ainesten loppukäyttö myös, niin kannattavuus paranee. Tai sitten sulla on valmiit pullat pakkasessa tosi pitkäksi aikaa! Jauhopussista riittää moneen, ja noista muistakin aineista.
Kuinka paljon tulee yhden kotona leivotun pullan hinnaksi? Ehkä 20 senttiä.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Hinnat on kyllä nousseet, mutta ei pulla nyt niin kalliiksi tule, vaikka voillakin leipoisi. Viidellä eurolla saa monta pellillistä pullaa.
Saako todella vitosella paketin voita, sokeria, jauhoja, maitoa, munia jne?
Käyn ostoksilla isossa marketissa, koska se on alueen halvin (Lidliä ei lähistöllä ole). Siellä sokerin hinta on pompsahtanut alle eurosta hintaan 1,49 euroa ja halvin voipaketti maksaa 4,59 euroa. Siihen päälle sitten maito, kananmunat, kardemumma, kaneli jne ja sähkökin uunin takia.
Eli ei saa vitosella pulla-aineksia.
Ap
Margariinia saa yhä alle eurolla ja pulla kannattaa leipoa laktoosittomaan maitojauheeseen niin tulee kuohkeampaa. Maitojauhe on kerta investointina kallis, mutta niitä saa myös ilmaiseksi ruokajaoista.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Hinnat on kyllä nousseet, mutta ei pulla nyt niin kalliiksi tule, vaikka voillakin leipoisi. Viidellä eurolla saa monta pellillistä pullaa.
Saako todella vitosella paketin voita, sokeria, jauhoja, maitoa, munia jne?
Käyn ostoksilla isossa marketissa, koska se on alueen halvin (Lidliä ei lähistöllä ole). Siellä sokerin hinta on pompsahtanut alle eurosta hintaan 1,49 euroa ja halvin voipaketti maksaa 4,59 euroa. Siihen päälle sitten maito, kananmunat, kardemumma, kaneli jne ja sähkökin uunin takia.
Eli ei saa vitosella pulla-aineksia.
Ap
Onpa kallis kauppa sulla. Prismassa sokeri on edelleen alle euron ja 500 g voita 3,59 €. Tosin itse teen pullat leivontamargariinilla (hinta Prismassa 1,65 €/500 g) ja oikein hyvää tulee.
Kardemumma ja kaneli riittävät moneen, moneen taikinaan ja kananmunapaketista riittää muihinkin ruokiin. Sokeri samoin.
Jos teet litran taikinan, korvapuusteja tulee yli 60 kpl (!), joten niistä riittää pakkaseen, eikä tarvitse heti leipoa lisää. Puolen litran taikinalla jauhoja jää seuraavaankin kertaan ja maitolitrasta muuhun käyttöön ja pullaa tulee silti reilusti (eikä kaikkea mitenkään ehdi syödä kerralla, ellei ole tosi iso perhe).
Sähkönhinnoista ja yleisestä kallistumisesta huolimatta pulla on edelleen halpaa eikä kappalehinnaksi jää paljon mitään.
Vierailija kirjoitti:
Länsimaisen ihmisen ahdinko.
Leivo sämpylät, tulee halvemmaksi ja on terveellisempää. Pulla ei ole pakollista. No tosin ilman sämpylääkin pärjää.
Kannattaa lukea jauhojnkin tuoteseloste kunnolla, nää hullut sotkee niihinki ötököitä nykyää :)
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Mene töihin. Työssäkäyvällä on varaa ostaa jauhoja ja kananmunia.
Me olemme molemmat työssäkäyviä ihmisiä, mieheni ja minä.
Ap
Minkälaiset tulot teillä on, jos teidän täytyy ihan vilpittömästi laskea rahan riittävyyttä pullan leivontaan?
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Mene töihin. Työssäkäyvällä on varaa ostaa jauhoja ja kananmunia.
Me olemme molemmat työssäkäyviä ihmisiä, mieheni ja minä.
ApKeskimäärin kaksi työssäkäyvää suomalaista saa palkkaa yli 6000 euroa kuukaudessa! Tilastojen mukaan aika kummallista jos ei ole varaa edes muutaman euron pullataikinaan.
Ai keskimäärin vai? Miten se liittyy aloittajaan?
Niin, keskimäärin suomalainen työssäkäyvä saa tuon verran palkkaa. Siihen voi verrata omaa elämäänsä. Puolet työssäkäyvistä tienaa enemmän kuin 3000 € kuukaudessa, puolet vähemmän.
Jos käy töissä ja ei ole varaa leipoa pullaa niin vika on kyllä tasan varmasti ihmisessä itsessään. Ei ne vehnäjauhot nyt sentään niin kallita ole! Parilla eurolla leipasee pellillisen pullaa.
Mun lähimmässä S-marketissani on Arlan 500 g voipaketti 3,99.
Vaikka tekisi töitä jollain mittömällä 10 € tuntipalkalla niin silti päivän palkalla olisi varaa leipoa kottikärryllinen korvapuusteja! Pullan leipominen ihan oikeasti on halpaa.
Me olemme molemmat työssäkäyviä ihmisiä, mieheni ja minä.
Ap