Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Mitä järkeä tässä on? Joudun miettimään onko varaa leipoa pullaa.

Vierailija
01.02.2023 |

Me ei kuluteta rahaa ollenkaan tupakkaan, alkoholiin, lehtitilauksiin, netflixeihin ja sellaiseen. Ruoat ostetaan tarjoustuotteita tai yritetään valita kaupan oma merkki jos mahdollista. Shampootkin on markettikamaa. Eli arjessa toimitaan jo niin, että vaikea tässä on isommin niistä enää säästää. Yksi lapsi on.

Joudun miettimään onko varaa leipoa pullaa. Voin, sokerin, kananmunien ym hinta on noussut niin paljon. Tuntuu, että tässä ei ole enää mitään järkeä. Ennenhän oli niin, että jos on rahasta tiukkaa, niin ei osta leipomon valmista pullaa vaan leipoo korvapuustit itse. Mutta nyt ne omatkin puustit on jo vähän liian kalliita :( .

Kommentit (122)

Vierailija
41/122 |
01.02.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vaikka tekisi töitä jollain mittömällä 10 € tuntipalkalla niin silti päivän palkalla olisi varaa leipoa kottikärryllinen korvapuusteja! Pullan leipominen ihan oikeasti on halpaa.

Ei tässä ollut kyse yhdestä leipomiskerrasta vaan siitä, että kaikki kustannukset on nousseet niin valtavasti, että jokaisesta asiasta joudutaan säästämään mistä vain mitenkään voi. Esimerkiksi asumiskulut on mitä on, ne on nousseet ja niihin emme voi vaikuttaa. Samoin työmatkakustannukset. Korvapuusti itseleivottukin on muuttunut ylimääräiseksi luxukseksi. Ennen meillä leivottiin usein jotain, monesti korvapuustejakin. Nyt on pakko nipistää niistäkin.

Ap

Vierailija
42/122 |
01.02.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Hinnat on kyllä nousseet, mutta ei pulla nyt niin kalliiksi tule, vaikka voillakin leipoisi. Viidellä eurolla saa monta pellillistä pullaa.

Saako todella vitosella paketin voita, sokeria, jauhoja, maitoa, munia jne?

No ei vitosella, mutta ei taikinaan käytetä koko muna- tai voipakettia. Viitosen maksaa taina-ainekset isoon taikinaan.

Jos vielä pitää kotivaraa, jota kerää tarjouksista niin ei tule kallista pullaa.

Nämä tarjoustuotteiden varastoijat eivät kyllä ymmärrä sitä, että pienessä asunnossa elävä ei voi koko ajan täyttää kaappejaan kaiken maailman ruokapakkauksilla ja yhden hengen taloudessa ne ehtivät jo pilaantuakin ennen kuin tulevat käyttöön.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
43/122 |
01.02.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Hinnat on kyllä nousseet, mutta ei pulla nyt niin kalliiksi tule, vaikka voillakin leipoisi. Viidellä eurolla saa monta pellillistä pullaa.

Saako todella vitosella paketin voita, sokeria, jauhoja, maitoa, munia jne?

No ei vitosella, mutta ei taikinaan käytetä koko muna- tai voipakettia. Viitosen maksaa taina-ainekset isoon taikinaan.

Jos vielä pitää kotivaraa, jota kerää tarjouksista niin ei tule kallista pullaa.

Nämä tarjoustuotteiden varastoijat eivät kyllä ymmärrä sitä, että pienessä asunnossa elävä ei voi koko ajan täyttää kaappejaan kaiken maailman ruokapakkauksilla ja yhden hengen taloudessa ne ehtivät jo pilaantuakin ennen kuin tulevat käyttöön.

Vehnäjauhot säilyy helposti vuoden tai useamman ihan vaan tavallisessa kaapissa. Voi säilyy pakastimessa pitkään. Jos löytää hyvän tarjouksen niin kannattaa hyödyntää. Eikä ne nyt niin hirveästi tilaa vie jos kaappiin ostaa pari pussia vehnäjauhoja.

Vierailija
44/122 |
01.02.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Hinnat on kyllä nousseet, mutta ei pulla nyt niin kalliiksi tule, vaikka voillakin leipoisi. Viidellä eurolla saa monta pellillistä pullaa.

Saako todella vitosella paketin voita, sokeria, jauhoja, maitoa, munia jne?

Käyn ostoksilla isossa marketissa, koska se on alueen halvin (Lidliä ei lähistöllä ole). Siellä sokerin hinta on pompsahtanut alle eurosta hintaan 1,49 euroa ja halvin voipaketti maksaa 4,59 euroa. Siihen päälle sitten maito, kananmunat, kardemumma, kaneli jne ja sähkökin uunin takia.

Eli ei saa vitosella pulla-aineksia.

Ap

Älä puhu palturia, xtra vehnäjäuhot maksaa 1.19e/2kg ja menee 12 dl, hiiva 0.22. Maito 1.10e litra, ja menee 1/2 litraa, juokseva kasvisrasva pullo 1.75e ja käytät desin, kaahdemumma pussi xtra 60g 3,35e ja siitä riittää kuuteen leivontakertaan ainakin, kananmunat 15 kpl 2.79e ja tarvitset max 2 munaa, sokeria tarvitset desin ja kilo maksaa Rainbow, 1.49 kg. Elikkä leivot 50 pikkupullaa ,jotka maksaa yhteensä n 2.50e laivinpaperi ja sähkö mukaanlukien. On vaan laiskuutta ettet leivo itse tai ei ole muka varaa laipoa. Voi jättää kuukaudessa sen yhden oluen vaikka ostamatta. Noista aineksista tulee superhyviä pullia ! Just eilen lauantaina leivoin . Ei ole pakko valita niitä kaupan kalleimpia merkkejä ,katsos,kun edullisemminkinkin viisas saa kaikki paljon halvemmalla. Tiedän ,kun tilaan kaikki kauppakassit kotiin ja silloin on helppo oppia edulliset hinnat. Pajon mainostettu brändy se on mikä maksaa eniten.

Vierailija
45/122 |
01.02.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Hinnat on kyllä nousseet, mutta ei pulla nyt niin kalliiksi tule, vaikka voillakin leipoisi. Viidellä eurolla saa monta pellillistä pullaa.

Ja 20 e:llä yksinäinen ihminen monen viikon ruoat!

Vierailija
46/122 |
01.02.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Hinnat on kyllä nousseet, mutta ei pulla nyt niin kalliiksi tule, vaikka voillakin leipoisi. Viidellä eurolla saa monta pellillistä pullaa.

Saako todella vitosella paketin voita, sokeria, jauhoja, maitoa, munia jne?

Käyn ostoksilla isossa marketissa, koska se on alueen halvin (Lidliä ei lähistöllä ole). Siellä sokerin hinta on pompsahtanut alle eurosta hintaan 1,49 euroa ja halvin voipaketti maksaa 4,59 euroa. Siihen päälle sitten maito, kananmunat, kardemumma, kaneli jne ja sähkökin uunin takia.

Eli ei saa vitosella pulla-aineksia.

Ap

Älä puhu palturia, xtra vehnäjäuhot maksaa 1.19e/2kg ja menee 12 dl, hiiva 0.22. Maito 1.10e litra, ja menee 1/2 litraa, juokseva kasvisrasva pullo 1.75e ja käytät desin, kaahdemumma pussi xtra 60g 3,35e ja siitä riittää kuuteen leivontakertaan ainakin, kananmunat 15 kpl 2.79e ja tarvitset max 2 munaa, sokeria tarvitset desin ja kilo maksaa Rainbow, 1.49 kg. Elikkä leivot 50 pikkupullaa ,jotka maksaa yhteensä n 2.50e laivinpaperi ja sähkö mukaanlukien. On vaan laiskuutta ettet leivo itse tai ei ole muka varaa laipoa. Voi jättää kuukaudessa sen yhden oluen vaikka ostamatta. Noista aineksista tulee superhyviä pullia ! Just eilen lauantaina leivoin . Ei ole pakko valita niitä kaupan kalleimpia merkkejä ,katsos,kun edullisemminkinkin viisas saa kaikki paljon halvemmalla. Tiedän ,kun tilaan kaikki kauppakassit kotiin ja silloin on helppo oppia edulliset hinnat. Pajon mainostettu brändy se on mikä maksaa eniten.

Saatko puolen litran taikinasta 50 pullaa? Ne ovat kyllä tosi pieniä. Niin pienestä pullastahan tulee vain vihaiseksi. 🙂

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
47/122 |
01.02.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pulla kannattaa leipoa veteen, tulee pehmeämpää eikä vanhene tönköksi niin kuin maitoon leivottu. Ihmettelen aina miksi ohjeissa maito korvataan tuoremehulla tmv. Ihan turhaa.

Vierailija
48/122 |
01.02.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Hinnat on kyllä nousseet, mutta ei pulla nyt niin kalliiksi tule, vaikka voillakin leipoisi. Viidellä eurolla saa monta pellillistä pullaa.

Saako todella vitosella paketin voita, sokeria, jauhoja, maitoa, munia jne?

Käyn ostoksilla isossa marketissa, koska se on alueen halvin (Lidliä ei lähistöllä ole). Siellä sokerin hinta on pompsahtanut alle eurosta hintaan 1,49 euroa ja halvin voipaketti maksaa 4,59 euroa. Siihen päälle sitten maito, kananmunat, kardemumma, kaneli jne ja sähkökin uunin takia.

Eli ei saa vitosella pulla-aineksia.

Ap

Älä puhu palturia, xtra vehnäjäuhot maksaa 1.19e/2kg ja menee 12 dl, hiiva 0.22. Maito 1.10e litra, ja menee 1/2 litraa, juokseva kasvisrasva pullo 1.75e ja käytät desin, kaahdemumma pussi xtra 60g 3,35e ja siitä riittää kuuteen leivontakertaan ainakin, kananmunat 15 kpl 2.79e ja tarvitset max 2 munaa, sokeria tarvitset desin ja kilo maksaa Rainbow, 1.49 kg. Elikkä leivot 50 pikkupullaa ,jotka maksaa yhteensä n 2.50e laivinpaperi ja sähkö mukaanlukien. On vaan laiskuutta ettet leivo itse tai ei ole muka varaa laipoa. Voi jättää kuukaudessa sen yhden oluen vaikka ostamatta. Noista aineksista tulee superhyviä pullia ! Just eilen lauantaina leivoin . Ei ole pakko valita niitä kaupan kalleimpia merkkejä ,katsos,kun edullisemminkinkin viisas saa kaikki paljon halvemmalla. Tiedän ,kun tilaan kaikki kauppakassit kotiin ja silloin on helppo oppia edulliset hinnat. Pajon mainostettu brändy se on mikä maksaa eniten.

Et sitten lukenut aloitusta ollenkaan.

Siinä luki ettemme osta alkoholia. Miksi siis kirjoitat oluesta ja brändystä?

Siinä luki, että ostamme kaupan omaa merkkiä jos mahdollista. Miksi siis kirjoitat että pitää ostaa kaupan omaa merkkiä eikä kalleimpia merkkejä?

Ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
49/122 |
01.02.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minä mietin useinkin onko johonkin turhaan ruokajuttuun varaa. Eli just leipomusten kohdalla tulee mietittyä, ostanko sitä taikka tätä tarviketta. Kyllä mä koitan ruoasta säästää vaikka ei nälkärajalla ollakaan. Mutta kun se ruokakauppalasku on älytön, eikä meillä edes iso perhe. Minusta toi on normaalia taloudenpitoa, että miettii onko pullaan varaa vai jätetäänkö väliiin. Tai säästetäänkö jostain muusta. 

Vierailija
50/122 |
01.02.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Hinnat on kyllä nousseet, mutta ei pulla nyt niin kalliiksi tule, vaikka voillakin leipoisi. Viidellä eurolla saa monta pellillistä pullaa.

Saako todella vitosella paketin voita, sokeria, jauhoja, maitoa, munia jne?

Yhteen taikinaan ei mene esim. koko voipakettia.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
51/122 |
01.02.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Pulla kannattaa leipoa veteen, tulee pehmeämpää eikä vanhene tönköksi niin kuin maitoon leivottu. Ihmettelen aina miksi ohjeissa maito korvataan tuoremehulla tmv. Ihan turhaa.

Ranskanleipä tehdään veteen mutta pulla maitoon.

Vierailija
52/122 |
01.02.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Hinnat on kyllä nousseet, mutta ei pulla nyt niin kalliiksi tule, vaikka voillakin leipoisi. Viidellä eurolla saa monta pellillistä pullaa.

Saako todella vitosella paketin voita, sokeria, jauhoja, maitoa, munia jne?

Yhteen taikinaan ei mene esim. koko voipakettia.

Puolen litran taikinaan menee 200 g voita ja siihen päälle korvapuustien väliin 50 g voita. Eli voipaketista saa litran taikinan verran korvapuusteja.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
53/122 |
01.02.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Pulla kannattaa leipoa veteen, tulee pehmeämpää eikä vanhene tönköksi niin kuin maitoon leivottu. Ihmettelen aina miksi ohjeissa maito korvataan tuoremehulla tmv. Ihan turhaa.

Ranskanleipä tehdään veteen mutta pulla maitoon.

Ranskanleipä on pullaa ilman sokeria ja kardemummas.

Vierailija
54/122 |
01.02.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Hinnat on kyllä nousseet, mutta ei pulla nyt niin kalliiksi tule, vaikka voillakin leipoisi. Viidellä eurolla saa monta pellillistä pullaa.

Saako todella vitosella paketin voita, sokeria, jauhoja, maitoa, munia jne?

Pullataikina ei tarvitse maitoa eikä munia.

Jauhot 2kg maksaa alle 2e, sokeri n. euron, rasva 1-4e riippuu onko voita, öljyä tai leivontamargariinia.

Joten kyllä 5 eurolla saa tehtyä vaikka litran taikinan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
55/122 |
01.02.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pullaa syödään yksi viikossa eikä pellillistä kerralla

Ehkä ongelma on se ylisyönti

Vierailija
56/122 |
01.02.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

5

dl

maitoa

50

g

hiivaa (tuore)

1-2

tl

suolaa

1-2

dl

sokeria

1

rkl

kardemummaa

(1-2

munaa)

n.15

dl

Myllyn Paras Emännän Puolikarkea Vehnäjauhoja (n. 1 kg)

n.100-200

g

voita tai margariinia

Vierailija
57/122 |
01.02.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kun ostaa vitosella aineet niin saa noita taikinoita viisi

Vierailija
58/122 |
01.02.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Hinnat on kyllä nousseet, mutta ei pulla nyt niin kalliiksi tule, vaikka voillakin leipoisi. Viidellä eurolla saa monta pellillistä pullaa.

Saako todella vitosella paketin voita, sokeria, jauhoja, maitoa, munia jne?

Pullataikina ei tarvitse maitoa eikä munia.

Jauhot 2kg maksaa alle 2e, sokeri n. euron, rasva 1-4e riippuu onko voita, öljyä tai leivontamargariinia.

Joten kyllä 5 eurolla saa tehtyä vaikka litran taikinan.

Jos pullaa tekee niin pitää tehdä kunnon pullaa, eikä mitään veteen ja öljyyn/margariiniin tehtyjä mukapullia.

Vierailija
59/122 |
01.02.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Älä tuhlaa rahojasi vehnäjauhoihin ja sokeriin. Eivät pidä nälkää. Satsaa laadukkaaseen ruokaan, kananmuniin, proteiiniin, kasviksiin.

Pienempi ruokamäärä riittää ja olo pysyy pidempään kylläisenä.

Kauppaan kannattaa suosiolla jättää kaikki höttöleivät, sokerimehut, jogurtit , valmisruuat.

Oikea ruoka maksaa joo, mutta säästöä syntyy kun jättää kaiken turhan pois.

Vierailija
60/122 |
01.02.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Älä tuhlaa rahojasi vehnäjauhoihin ja sokeriin. Eivät pidä nälkää. Satsaa laadukkaaseen ruokaan, kananmuniin, proteiiniin, kasviksiin.

Pienempi ruokamäärä riittää ja olo pysyy pidempään kylläisenä.

Kauppaan kannattaa suosiolla jättää kaikki höttöleivät, sokerimehut, jogurtit , valmisruuat.

Oikea ruoka maksaa joo, mutta säästöä syntyy kun jättää kaiken turhan pois.

Ei ne pullat mitään ruokaa meillä ole. Ei niiden tarkoitus ole viedä nälkää ja pitää nälkää. Ruoka on meillä erikseen ja ihan kunnon ruokaa. Pullat on ihan herkuttelua varten ja toisaalta leipominen on kivaa ajanvietettä.

Ap