Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Mitä järkeä tässä on? Joudun miettimään onko varaa leipoa pullaa.

Vierailija
01.02.2023 |

Me ei kuluteta rahaa ollenkaan tupakkaan, alkoholiin, lehtitilauksiin, netflixeihin ja sellaiseen. Ruoat ostetaan tarjoustuotteita tai yritetään valita kaupan oma merkki jos mahdollista. Shampootkin on markettikamaa. Eli arjessa toimitaan jo niin, että vaikea tässä on isommin niistä enää säästää. Yksi lapsi on.

Joudun miettimään onko varaa leipoa pullaa. Voin, sokerin, kananmunien ym hinta on noussut niin paljon. Tuntuu, että tässä ei ole enää mitään järkeä. Ennenhän oli niin, että jos on rahasta tiukkaa, niin ei osta leipomon valmista pullaa vaan leipoo korvapuustit itse. Mutta nyt ne omatkin puustit on jo vähän liian kalliita :( .

Kommentit (122)

Vierailija
101/122 |
01.02.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Hinnat on kyllä nousseet, mutta ei pulla nyt niin kalliiksi tule, vaikka voillakin leipoisi. Viidellä eurolla saa monta pellillistä pullaa.

Saako todella vitosella paketin voita, sokeria, jauhoja, maitoa, munia jne?

Käyn ostoksilla isossa marketissa, koska se on alueen halvin (Lidliä ei lähistöllä ole). Siellä sokerin hinta on pompsahtanut alle eurosta hintaan 1,49 euroa ja halvin voipaketti maksaa 4,59 euroa. Siihen päälle sitten maito, kananmunat, kardemumma, kaneli jne ja sähkökin uunin takia.

Eli ei saa vitosella pulla-aineksia.

Ap

Litran pullataikinaan tarvitset sen yhden kananmunan , 3 DL sokeria ja noin 2 kg jauhoja ja voita 200-300 g. Voin voit korvata leivontamargariinillä tai ruokaöljyllä. Suolaa ja muita mausteita kannattaa ostaa isoissa purkeissa, joissa kilohinta on halvin. Näin niiden hinta per kerta on muutaman sentin luokkaa . Litran taikinasta tulee noin kolme pellillistä pullaa ja kiertoilma uunissa ne paistaa kahdessa erässä noin 25 minuutissa . S-marketin hinnoilla Extra kananmunat maksaa 0,186 e/kpl otetaan toinenkaan n voiteluun yht 0,372 e, Aito sokeri 0,99 e/kg eli 264 g maksaa sen 0,261 e. Extra vehnäjauhot 2 kg 1,19 e. . Tähän mennessä yhteensä 1,823 e. Jos rasvaksi valitaan kallein vaihtoehto eli valio voi 3,99 e/500g eli 300g maksaa 2,4 e. Jos tekee parempaa pullaa ja laittaa 400 g voita kustannus on 3,19. Taikinan hinta 4,223-5,013. Xtra Margariinilla vastaavasti rasva 1,074 tai 1,432 e. Yht aineet 2,897 tai 3,255 .Jos sähkö maksaa 0,25 e/kWh ja sähköä paistamiseen menee 1,5-2 kWh/h kulu on 0,38-0,5e. eli jos paistaa pullat ripeästi paisto maksaa 0,25 e. Kokonaishinta satsille on 4,473-5,263 voilla leivottaessa ja 3,147-3,505e margariinilla leivottaessa.

Mitä minä hyödyn nousta sinun lähikaupan hinnoista ja sinun sähkösopimuksen hinnoista tai sinun kiertoilmauunista? Meillä ei ole kiertoilmauunia.

Johan jo kerroin mitä meidän kaupoissa voi ja sokeri maksaa. 4,59 euroa 500 g paketti. Halvin sokeri 1,49 euroa kilon paketti. Jos leivon niin leivon voihin, minusta margariinipulla tai öljypulla ei vain ole hyvää.

Ap

Tilaa ostoksesi s-ryhmän verkkokaupasta mikäli et löydä itse niitä halvimpia tuotevaihtoehtoja. Antamani hinnat s-verkkokaupoa. Toki myös k-ryhmällä on omat halpissarjansa k-menu ja Pirkka.

On tässäkin taas neuvo. Ensinnäkin kotiinkuljettava s-kauppa on vain harvan saatavilla. Kaikki ei asu Helsingissä. Ja toisekseen se kotiinkuljetus maksaa vähintään kympin plus pahvilaatikot päälle. Ja vaikka olisi joki kotiinkuljettava Sale lähellä, niin ei siellä ole Kannelmäen Prisman hintoja vaan kalliimpaa.

Itseasiassa kotiinkuljettava S-kauppa on varmaan ainakin 50 % suomalaisista saatavilla, ellei isommankin joukon. Noita kotiinkuljetuksia on eniten isoissa kaupungeissa, ja leijonaosa suomalaisista asuu isoissa kaupungeissa tai niiden kehyskunnissa, joihin myös toimitetaan ruokaa. Ja kyllä ne toimitukset tulevat Prismoista, eikä mistään Saleista, ellei nimenomaan erikseen halua Salea valita. 

Vierailija
102/122 |
01.02.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Hinnat on kyllä nousseet, mutta ei pulla nyt niin kalliiksi tule, vaikka voillakin leipoisi. Viidellä eurolla saa monta pellillistä pullaa.

Saako todella vitosella paketin voita, sokeria, jauhoja, maitoa, munia jne?

Käyn ostoksilla isossa marketissa, koska se on alueen halvin (Lidliä ei lähistöllä ole). Siellä sokerin hinta on pompsahtanut alle eurosta hintaan 1,49 euroa ja halvin voipaketti maksaa 4,59 euroa. Siihen päälle sitten maito, kananmunat, kardemumma, kaneli jne ja sähkökin uunin takia.

Eli ei saa vitosella pulla-aineksia.

Ap

Litran pullataikinaan tarvitset sen yhden kananmunan , 3 DL sokeria ja noin 2 kg jauhoja ja voita 200-300 g. Voin voit korvata leivontamargariinillä tai ruokaöljyllä. Suolaa ja muita mausteita kannattaa ostaa isoissa purkeissa, joissa kilohinta on halvin. Näin niiden hinta per kerta on muutaman sentin luokkaa . Litran taikinasta tulee noin kolme pellillistä pullaa ja kiertoilma uunissa ne paistaa kahdessa erässä noin 25 minuutissa . S-marketin hinnoilla Extra kananmunat maksaa 0,186 e/kpl otetaan toinenkaan n voiteluun yht 0,372 e, Aito sokeri 0,99 e/kg eli 264 g maksaa sen 0,261 e. Extra vehnäjauhot 2 kg 1,19 e. . Tähän mennessä yhteensä 1,823 e. Jos rasvaksi valitaan kallein vaihtoehto eli valio voi 3,99 e/500g eli 300g maksaa 2,4 e. Jos tekee parempaa pullaa ja laittaa 400 g voita kustannus on 3,19. Taikinan hinta 4,223-5,013. Xtra Margariinilla vastaavasti rasva 1,074 tai 1,432 e. Yht aineet 2,897 tai 3,255 .Jos sähkö maksaa 0,25 e/kWh ja sähköä paistamiseen menee 1,5-2 kWh/h kulu on 0,38-0,5e. eli jos paistaa pullat ripeästi paisto maksaa 0,25 e. Kokonaishinta satsille on 4,473-5,263 voilla leivottaessa ja 3,147-3,505e margariinilla leivottaessa.

Mitä minä hyödyn nousta sinun lähikaupan hinnoista ja sinun sähkösopimuksen hinnoista tai sinun kiertoilmauunista? Meillä ei ole kiertoilmauunia.

Johan jo kerroin mitä meidän kaupoissa voi ja sokeri maksaa. 4,59 euroa 500 g paketti. Halvin sokeri 1,49 euroa kilon paketti. Jos leivon niin leivon voihin, minusta margariinipulla tai öljypulla ei vain ole hyvää.

Ap

Tilaa ostoksesi s-ryhmän verkkokaupasta mikäli et löydä itse niitä halvimpia tuotevaihtoehtoja. Antamani hinnat s-verkkokaupoa. Toki myös k-ryhmällä on omat halpissarjansa k-menu ja Pirkka.

On tässäkin taas neuvo. Ensinnäkin kotiinkuljettava s-kauppa on vain harvan saatavilla. Kaikki ei asu Helsingissä. Ja toisekseen se kotiinkuljetus maksaa vähintään kympin plus pahvilaatikot päälle. Ja vaikka olisi joki kotiinkuljettava Sale lähellä, niin ei siellä ole Kannelmäen Prisman hintoja vaan kalliimpaa.

Itseasiassa kotiinkuljettava S-kauppa on varmaan ainakin 50 % suomalaisista saatavilla, ellei isommankin joukon. Noita kotiinkuljetuksia on eniten isoissa kaupungeissa, ja leijonaosa suomalaisista asuu isoissa kaupungeissa tai niiden kehyskunnissa, joihin myös toimitetaan ruokaa. Ja kyllä ne toimitukset tulevat Prismoista, eikä mistään Saleista, ellei nimenomaan erikseen halua Salea valita. 

Mutta 50 %:n saatavilla se ei ole.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
103/122 |
01.02.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Christiiina kirjoitti:

Nimenomaan.

Onko taas oma ketju jossa levität paniikkia, pakokauhua ja miesvihaa?

Vierailija
104/122 |
01.02.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Hinnat on kyllä nousseet, mutta ei pulla nyt niin kalliiksi tule, vaikka voillakin leipoisi. Viidellä eurolla saa monta pellillistä pullaa.

Saako todella vitosella paketin voita, sokeria, jauhoja, maitoa, munia jne?

Käyn ostoksilla isossa marketissa, koska se on alueen halvin (Lidliä ei lähistöllä ole). Siellä sokerin hinta on pompsahtanut alle eurosta hintaan 1,49 euroa ja halvin voipaketti maksaa 4,59 euroa. Siihen päälle sitten maito, kananmunat, kardemumma, kaneli jne ja sähkökin uunin takia.

Eli ei saa vitosella pulla-aineksia.

Ap

Litran pullataikinaan tarvitset sen yhden kananmunan , 3 DL sokeria ja noin 2 kg jauhoja ja voita 200-300 g. Voin voit korvata leivontamargariinillä tai ruokaöljyllä. Suolaa ja muita mausteita kannattaa ostaa isoissa purkeissa, joissa kilohinta on halvin. Näin niiden hinta per kerta on muutaman sentin luokkaa . Litran taikinasta tulee noin kolme pellillistä pullaa ja kiertoilma uunissa ne paistaa kahdessa erässä noin 25 minuutissa . S-marketin hinnoilla Extra kananmunat maksaa 0,186 e/kpl otetaan toinenkaan n voiteluun yht 0,372 e, Aito sokeri 0,99 e/kg eli 264 g maksaa sen 0,261 e. Extra vehnäjauhot 2 kg 1,19 e. . Tähän mennessä yhteensä 1,823 e. Jos rasvaksi valitaan kallein vaihtoehto eli valio voi 3,99 e/500g eli 300g maksaa 2,4 e. Jos tekee parempaa pullaa ja laittaa 400 g voita kustannus on 3,19. Taikinan hinta 4,223-5,013. Xtra Margariinilla vastaavasti rasva 1,074 tai 1,432 e. Yht aineet 2,897 tai 3,255 .Jos sähkö maksaa 0,25 e/kWh ja sähköä paistamiseen menee 1,5-2 kWh/h kulu on 0,38-0,5e. eli jos paistaa pullat ripeästi paisto maksaa 0,25 e. Kokonaishinta satsille on 4,473-5,263 voilla leivottaessa ja 3,147-3,505e margariinilla leivottaessa.

Mitä minä hyödyn nousta sinun lähikaupan hinnoista ja sinun sähkösopimuksen hinnoista tai sinun kiertoilmauunista? Meillä ei ole kiertoilmauunia.

Johan jo kerroin mitä meidän kaupoissa voi ja sokeri maksaa. 4,59 euroa 500 g paketti. Halvin sokeri 1,49 euroa kilon paketti. Jos leivon niin leivon voihin, minusta margariinipulla tai öljypulla ei vain ole hyvää.

Ap

Tilaa ostoksesi s-ryhmän verkkokaupasta mikäli et löydä itse niitä halvimpia tuotevaihtoehtoja. Antamani hinnat s-verkkokaupoa. Toki myös k-ryhmällä on omat halpissarjansa k-menu ja Pirkka.

On tässäkin taas neuvo. Ensinnäkin kotiinkuljettava s-kauppa on vain harvan saatavilla. Kaikki ei asu Helsingissä. Ja toisekseen se kotiinkuljetus maksaa vähintään kympin plus pahvilaatikot päälle. Ja vaikka olisi joki kotiinkuljettava Sale lähellä, niin ei siellä ole Kannelmäen Prisman hintoja vaan kalliimpaa.

Itseasiassa kotiinkuljettava S-kauppa on varmaan ainakin 50 % suomalaisista saatavilla, ellei isommankin joukon. Noita kotiinkuljetuksia on eniten isoissa kaupungeissa, ja leijonaosa suomalaisista asuu isoissa kaupungeissa tai niiden kehyskunnissa, joihin myös toimitetaan ruokaa. Ja kyllä ne toimitukset tulevat Prismoista, eikä mistään Saleista, ellei nimenomaan erikseen halua Salea valita. 

Meidän S-marketin kotiinkuljetusmaksu on reilun kympin, mikä on todella halpa sinänsä, muttei siinä ole tipan vertaa järkeä jos halutaan säästää senttejä tai ehkä joku euro voipaketeissa.

Vierailija
105/122 |
01.02.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Hinnat on kyllä nousseet, mutta ei pulla nyt niin kalliiksi tule, vaikka voillakin leipoisi. Viidellä eurolla saa monta pellillistä pullaa.

Saako todella vitosella paketin voita, sokeria, jauhoja, maitoa, munia jne?

Käyn ostoksilla isossa marketissa, koska se on alueen halvin (Lidliä ei lähistöllä ole). Siellä sokerin hinta on pompsahtanut alle eurosta hintaan 1,49 euroa ja halvin voipaketti maksaa 4,59 euroa. Siihen päälle sitten maito, kananmunat, kardemumma, kaneli jne ja sähkökin uunin takia.

Eli ei saa vitosella pulla-aineksia.

Ap

Litran pullataikinaan tarvitset sen yhden kananmunan , 3 DL sokeria ja noin 2 kg jauhoja ja voita 200-300 g. Voin voit korvata leivontamargariinillä tai ruokaöljyllä. Suolaa ja muita mausteita kannattaa ostaa isoissa purkeissa, joissa kilohinta on halvin. Näin niiden hinta per kerta on muutaman sentin luokkaa . Litran taikinasta tulee noin kolme pellillistä pullaa ja kiertoilma uunissa ne paistaa kahdessa erässä noin 25 minuutissa . S-marketin hinnoilla Extra kananmunat maksaa 0,186 e/kpl otetaan toinenkaan n voiteluun yht 0,372 e, Aito sokeri 0,99 e/kg eli 264 g maksaa sen 0,261 e. Extra vehnäjauhot 2 kg 1,19 e. . Tähän mennessä yhteensä 1,823 e. Jos rasvaksi valitaan kallein vaihtoehto eli valio voi 3,99 e/500g eli 300g maksaa 2,4 e. Jos tekee parempaa pullaa ja laittaa 400 g voita kustannus on 3,19. Taikinan hinta 4,223-5,013. Xtra Margariinilla vastaavasti rasva 1,074 tai 1,432 e. Yht aineet 2,897 tai 3,255 .Jos sähkö maksaa 0,25 e/kWh ja sähköä paistamiseen menee 1,5-2 kWh/h kulu on 0,38-0,5e. eli jos paistaa pullat ripeästi paisto maksaa 0,25 e. Kokonaishinta satsille on 4,473-5,263 voilla leivottaessa ja 3,147-3,505e margariinilla leivottaessa.

Mitä minä hyödyn nousta sinun lähikaupan hinnoista ja sinun sähkösopimuksen hinnoista tai sinun kiertoilmauunista? Meillä ei ole kiertoilmauunia.

Johan jo kerroin mitä meidän kaupoissa voi ja sokeri maksaa. 4,59 euroa 500 g paketti. Halvin sokeri 1,49 euroa kilon paketti. Jos leivon niin leivon voihin, minusta margariinipulla tai öljypulla ei vain ole hyvää.

Ap

Tilaa ostoksesi s-ryhmän verkkokaupasta mikäli et löydä itse niitä halvimpia tuotevaihtoehtoja. Antamani hinnat s-verkkokaupoa. Toki myös k-ryhmällä on omat halpissarjansa k-menu ja Pirkka.

On tässäkin taas neuvo. Ensinnäkin kotiinkuljettava s-kauppa on vain harvan saatavilla. Kaikki ei asu Helsingissä. Ja toisekseen se kotiinkuljetus maksaa vähintään kympin plus pahvilaatikot päälle. Ja vaikka olisi joki kotiinkuljettava Sale lähellä, niin ei siellä ole Kannelmäen Prisman hintoja vaan kalliimpaa.

Itseasiassa kotiinkuljettava S-kauppa on varmaan ainakin 50 % suomalaisista saatavilla, ellei isommankin joukon. Noita kotiinkuljetuksia on eniten isoissa kaupungeissa, ja leijonaosa suomalaisista asuu isoissa kaupungeissa tai niiden kehyskunnissa, joihin myös toimitetaan ruokaa. Ja kyllä ne toimitukset tulevat Prismoista, eikä mistään Saleista, ellei nimenomaan erikseen halua Salea valita. 

Mutta 50 %:n saatavilla se ei ole.

Mutta ei se silloin ole HARVAN saatavilla, jos joka toinen suomalainen pystyy sitä hyödyntämään. Vähän sama kun sanoisi, että naiset ovat harvinainen sukupuoli, niitä on vain n. 50 % väestöstä. 

Vierailija
106/122 |
01.02.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Mene töihin. Työssäkäyvällä on varaa ostaa jauhoja ja kananmunia.

Me olemme molemmat työssäkäyviä ihmisiä, mieheni ja minä.

Ap

Keskimäärin kaksi työssäkäyvää suomalaista saa palkkaa yli 6000 euroa kuukaudessa! Tilastojen mukaan aika kummallista jos ei ole varaa edes muutaman euron pullataikinaan.

Keskimäärät ja tilastot ovat oma lukunsa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
107/122 |
01.02.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutku mutku...suola on niin kallista

Vierailija
108/122 |
01.02.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja sitten ei riitä rahat kolmen rottiksen ruokaan kun kaikki kallistuu

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
109/122 |
01.02.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaikki on omien valintojen myötä muodostunutta todellisuutta. 

Meistä moni on valinnut niin, että ei tarvitse ikinä miettiä paljonko mikäkin maksaa tai kieltäytyä nautinnoista, koska raha ei riitä. Jotkut valitsevat toisin ja siihen heillä on vapaus. Omista valinnoistaan ei kuitenkaan kannata valittaa vaan tehdä jotain niiden valintojen seurauksille. Ja se jokin ei ole valtion huutamista apuun.

Vierailija
110/122 |
02.02.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hei kaikki voin ystävät, K-supermarketissa on Valion 500 g voipaketti tarjouksessa 3,79. 🙂 Tai ainakin pääkaupunkiseudulla on.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
111/122 |
02.02.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Hinnat on kyllä nousseet, mutta ei pulla nyt niin kalliiksi tule, vaikka voillakin leipoisi. Viidellä eurolla saa monta pellillistä pullaa.

Saako todella vitosella paketin voita, sokeria, jauhoja, maitoa, munia jne?

Käyn ostoksilla isossa marketissa, koska se on alueen halvin (Lidliä ei lähistöllä ole). Siellä sokerin hinta on pompsahtanut alle eurosta hintaan 1,49 euroa ja halvin voipaketti maksaa 4,59 euroa. Siihen päälle sitten maito, kananmunat, kardemumma, kaneli jne ja sähkökin uunin takia.

Eli ei saa vitosella pulla-aineksia.

Ap

Ei mene kiloa sokeria ja puolta kiloa voita korvapuustien leivontaan. Kilo jauhoa menee ja puoli litraa maitoa tai jos teet litran taikinan menee maitoa litra ja jauhoja enemmän. Kaksi tai kolme kananmunaa. Eikä sulla ole edes kardemummaa ja kanelia kotona? Jätä sitten kardemumma pois ja kaneli ei paljon maksa. Eli vitosella saat aika kasan korvapuusteja.

Vierailija
112/122 |
02.02.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Hei kaikki voin ystävät, K-supermarketissa on Valion 500 g voipaketti tarjouksessa 3,79. 🙂 Tai ainakin pääkaupunkiseudulla on.

Suomessa on halpaa voita. Minulla Italiassa maksaa 250 g jo 4,19 e. Tasan euron noussut 250 g paketti parissa kuukaudessa. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
113/122 |
02.02.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miksi ihmeessä jengi mussuttaa noita hiilarimössöjä??? Ei ihme et kansa lihoo.

Vierailija
114/122 |
02.02.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Miksi pullaa, miksi kauppojen oman merkin paskat tuotteet?

Korvapuustihan on ihan parasta.

Pullan voi leipoa ilman kanamunaa. Tee Bostonkakku.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
115/122 |
02.02.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Hinnat on kyllä nousseet, mutta ei pulla nyt niin kalliiksi tule, vaikka voillakin leipoisi. Viidellä eurolla saa monta pellillistä pullaa.

Saako todella vitosella paketin voita, sokeria, jauhoja, maitoa, munia jne?

Käyn ostoksilla isossa marketissa, koska se on alueen halvin (Lidliä ei lähistöllä ole). Siellä sokerin hinta on pompsahtanut alle eurosta hintaan 1,49 euroa ja halvin voipaketti maksaa 4,59 euroa. Siihen päälle sitten maito, kananmunat, kardemumma, kaneli jne ja sähkökin uunin takia.

Eli ei saa vitosella pulla-aineksia.

Ap

Litran pullataikinaan tarvitset sen yhden kananmunan , 3 DL sokeria ja noin 2 kg jauhoja ja voita 200-300 g. Voin voit korvata leivontamargariinillä tai ruokaöljyllä. Suolaa ja muita mausteita kannattaa ostaa isoissa purkeissa, joissa kilohinta on halvin. Näin niiden hinta per kerta on muutaman sentin luokkaa . Litran taikinasta tulee noin kolme pellillistä pullaa ja kiertoilma uunissa ne paistaa kahdessa erässä noin 25 minuutissa . S-marketin hinnoilla Extra kananmunat maksaa 0,186 e/kpl otetaan toinenkaan n voiteluun yht 0,372 e, Aito sokeri 0,99 e/kg eli 264 g maksaa sen 0,261 e. Extra vehnäjauhot 2 kg 1,19 e. . Tähän mennessä yhteensä 1,823 e. Jos rasvaksi valitaan kallein vaihtoehto eli valio voi 3,99 e/500g eli 300g maksaa 2,4 e. Jos tekee parempaa pullaa ja laittaa 400 g voita kustannus on 3,19. Taikinan hinta 4,223-5,013. Xtra Margariinilla vastaavasti rasva 1,074 tai 1,432 e. Yht aineet 2,897 tai 3,255 .Jos sähkö maksaa 0,25 e/kWh ja sähköä paistamiseen menee 1,5-2 kWh/h kulu on 0,38-0,5e. eli jos paistaa pullat ripeästi paisto maksaa 0,25 e. Kokonaishinta satsille on 4,473-5,263 voilla leivottaessa ja 3,147-3,505e margariinilla leivottaessa.

Mitä minä hyödyn nousta sinun lähikaupan hinnoista ja sinun sähkösopimuksen hinnoista tai sinun kiertoilmauunista? Meillä ei ole kiertoilmauunia.

Johan jo kerroin mitä meidän kaupoissa voi ja sokeri maksaa. 4,59 euroa 500 g paketti. Halvin sokeri 1,49 euroa kilon paketti. Jos leivon niin leivon voihin, minusta margariinipulla tai öljypulla ei vain ole hyvää.

Ap

Tilaa ostoksesi s-ryhmän verkkokaupasta mikäli et löydä itse niitä halvimpia tuotevaihtoehtoja. Antamani hinnat s-verkkokaupoa. Toki myös k-ryhmällä on omat halpissarjansa k-menu ja Pirkka.

On tässäkin taas neuvo. Ensinnäkin kotiinkuljettava s-kauppa on vain harvan saatavilla. Kaikki ei asu Helsingissä. Ja toisekseen se kotiinkuljetus maksaa vähintään kympin plus pahvilaatikot päälle. Ja vaikka olisi joki kotiinkuljettava Sale lähellä, niin ei siellä ole Kannelmäen Prisman hintoja vaan kalliimpaa.

Itseasiassa kotiinkuljettava S-kauppa on varmaan ainakin 50 % suomalaisista saatavilla, ellei isommankin joukon. Noita kotiinkuljetuksia on eniten isoissa kaupungeissa, ja leijonaosa suomalaisista asuu isoissa kaupungeissa tai niiden kehyskunnissa, joihin myös toimitetaan ruokaa. Ja kyllä ne toimitukset tulevat Prismoista, eikä mistään Saleista, ellei nimenomaan erikseen halua Salea valita. 

Meidän S-marketin kotiinkuljetusmaksu on reilun kympin, mikä on todella halpa sinänsä, muttei siinä ole tipan vertaa järkeä jos halutaan säästää senttejä tai ehkä joku euro voipaketeissa.

Mullakin on kotiinkuljetus kun itte käyn kaupassa autolla. Ikinä en maksaisi jonkun ruokapaketin tuonnista kotiin kymppiä. Samalla kun käyn kaupassa (2x kuukaudessa isot ostokset tekemässä), hoidan monta muutakin asiaa, ettei tarvi tulla sanomaan bensan hinnasta. En ole köyhä enkä pienituloinen, mutta turhuuteen en rahaani haaskaa. 

Vierailija
116/122 |
02.02.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Miksi pullaa, miksi kauppojen oman merkin paskat tuotteet?

Korvapuustihan on ihan parasta.

Pullan voi leipoa ilman kanamunaa. Tee Bostonkakku.

Niin voi. Kananmunat kuka käyttää ei ole kuitenkaan se kallein ainesosa taikinaan. 

Vierailija
117/122 |
02.02.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Hei kaikki voin ystävät, K-supermarketissa on Valion 500 g voipaketti tarjouksessa 3,79. 🙂 Tai ainakin pääkaupunkiseudulla on.

No ei kaikki asu pk-seudulla tai ole lähimaillakaan k-supermarkettia.

Vierailija
118/122 |
02.02.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Hinnat on kyllä nousseet, mutta ei pulla nyt niin kalliiksi tule, vaikka voillakin leipoisi. Viidellä eurolla saa monta pellillistä pullaa.

Meillä maksaa pelkkä 500g voipaketti lähemmäs 5e. Pari vuotta sitten n 2e. :D

Vierailija
119/122 |
02.02.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Hei kaikki voin ystävät, K-supermarketissa on Valion 500 g voipaketti tarjouksessa 3,79. 🙂 Tai ainakin pääkaupunkiseudulla on.

No ei kaikki asu pk-seudulla tai ole lähimaillakaan k-supermarkettia.

Eikö tarjouksesta olisi siis tällä perusteella saanut kertoa lainkaan?

Vierailija
120/122 |
02.02.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kannattaisi ap miettiä ihan töihin menoa, sitten olisi varaa vaikka ostaa pullaa...Kuka tähän aikaan leipoo pullaa?