Mitä järkeä tässä on? Joudun miettimään onko varaa leipoa pullaa.
Me ei kuluteta rahaa ollenkaan tupakkaan, alkoholiin, lehtitilauksiin, netflixeihin ja sellaiseen. Ruoat ostetaan tarjoustuotteita tai yritetään valita kaupan oma merkki jos mahdollista. Shampootkin on markettikamaa. Eli arjessa toimitaan jo niin, että vaikea tässä on isommin niistä enää säästää. Yksi lapsi on.
Joudun miettimään onko varaa leipoa pullaa. Voin, sokerin, kananmunien ym hinta on noussut niin paljon. Tuntuu, että tässä ei ole enää mitään järkeä. Ennenhän oli niin, että jos on rahasta tiukkaa, niin ei osta leipomon valmista pullaa vaan leipoo korvapuustit itse. Mutta nyt ne omatkin puustit on jo vähän liian kalliita :( .
Kommentit (122)
Perus ruoka-aineet ovat nykyään kalliita. Leivon itse paljon mm. säästämismotiivista. Säästöä ei kuitenkaan tule kovin paljon lopulta.
Voisin säästää ostamalla pahemmanmakuisia (esim. leivontamargariini voin / Oivariinin sijaan) ja epäeettisempiä (esim. virikekanaloiden kananmunia vapaan/ luomukanaloiden kananmunien sijaan) aineksia, mutten halua sitä tehdä.
Jauhot, kaakaon ja mausteet sentään voin ostaa halvimpina versioina.
Blogini: https://ilouutinen.blogspot.fi/
Nyt on kyllä jo ihan tyhjänpäiväistä ulinaa. Miten paljon pistät sokeria pullaan? En ole katsonut nykyhintaa, mutta vaikea kuvitella, että puolen litran taikinaan yli 20 sentin arvosta menee. Kananmunaa ei pulla kaipaa, ilman tulee pehmeämpiä. Voin osuus ehkä 1,50-2 euroa nykyhinnoilla, margariinia saa halvemmalla. Mikä tuossa on kallista? Vai lasketko koko paketin hinnan mukaan ja heität loput roskiin?