Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Sinä joka kävit tänään ruokakaupassa, loppsumma?

Vierailija
29.10.2022 |

243€ josta hevi-osastolle meni 45€ ja kalatiskille 30€ (loimulohta, savugraavilohta ja paistettuja silakkapihvejä).

Kommentit (66)

Vierailija
21/66 |
29.10.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

200,79 € men man fick rätt mycket för det. Nu kommer man inte ihåg allt men bland inköpen fanns

2 kg New York steak

6 kaffekoppar med assietter, restaurang kvalitét 

12 flaskor Pellegrino

6 flaskor Perrier

1 flaska vin

4 Dajm glassar

1,3 kg påläggsskinka > 80 % kött

100 st. vakuum påsar

En massa grönsaker och färska kryddor bl.a. färsk mynta och saffran

Torra kryddor och buljong

1 kg pistaschnötter 

1 kg cashewnötter

6 paket gräddknappar à 10 g

1 kg tortilla wraps

1,1 kg honung

1,3 kg iberico ribs

2 burkar oliver med anjovisfyllning

1 kg små köttbullar och ravioli

2 Mutti ketchup

1 burk dolman

1 tub stark senap

1 burk ukrainska gurkor

1 paket kallrökt strömmingsfilé

1 paket cheddarost

6 klädhängare

2 kg grovt brödmjöl

1 kg popcorn

(Hittade kvittot men ids inte skriva ner allt)

Jag tycker att man fick rätt mycket för pengen.

Vierailija
22/66 |
29.10.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

25 e ja hilut, ostin juustoa, kahvimaitoa, teetä, puolukkahilloa, kaalikääryleitä, etikkaa, jääsalaattia ja kurkkua. Halpaa on..huomaa että lähikauppa hilaa tuotteiden hintaa ylös keskim. 10-15senttiä kuukaudessa per tuote. En osta jatkuvasti valmisruokaa, tänään vain teki mieli kaalikääryleitä eikä tehnyt mieli vääntää monta tuntia keittiössä. Sinkun elämän iloja näin lauantaina :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
23/66 |
29.10.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

32 e.

Koiran luksusruoat

Itselle juustoa peltileipään.

Koiralla on allergioita, eikä enää voi syödä nappuloita. Itse puuroilen ja leipäilen ja koira vetää gourmettia naamariin.

Vierailija
24/66 |
29.10.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

56 euroa. Hk:n lenkkimakkarapaketti, vessapaperia, kissanruokaa 12 kpl:n paketti, uunijuurespussi, kilon kermajuusto, kilo perunoita, pinaattilettuja, tupakka-aski, iso fazerin suklaalevy, iso pandan suklaalevy, tumma soijarouhepussi, shampoota, vartaloshampoota, kilo pakastekarjalanpiirakoita.

Vierailija
25/66 |
29.10.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

138€, näillä pärjätään kahdestaan noin viikko

Vierailija
26/66 |
29.10.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

N. 150 e. Perässäni tulevien kauppalasku oli päälle tonnin :D pelkkää tuokaa.

Mulla meni 38 euroa. Ei tässä köyhänä kehtaa kohta edes käydä kaupassa, kun toiset ostaa tyyliin tonnilla ruokaa. Tilillä ei ole ollut vuosiin tonnia kerralla rahaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
27/66 |
29.10.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

41,jotain€. Tämä sisälsi kyllä sushia ja 5 kg koiranruokaa, harvemmin on noin hintava kauppareissu mulla.

Vierailija
28/66 |
29.10.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

32 e.

Koiran luksusruoat

Itselle juustoa peltileipään.

Koiralla on allergioita, eikä enää voi syödä nappuloita. Itse puuroilen ja leipäilen ja koira vetää gourmettia naamariin.

Meillä kans koira syö parhaiten. On kokeiltu kaikenmaailman nappulat ja kaikki aiheuttaa kutinaa ja sitä varten piti syöttää kutinanestolääkettä 40 euroa/kk, ei mitään järkeä ja siihen vielä ruoat. Koira on nyt raakaruoalla ja kutina poissa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
29/66 |
29.10.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hitusen vajaa 60 euroa. Useita pakkauksia kanaa kissoille (myös pakkaseen laitettavaksi), itselleni mm. maitoa ja kalaa, sekä pesuaineita koska tänään on siivouspäivä ja niitä tarvittiin lisää. Oli kai siinä jotain muutakin, mutta nuo nyt ensimmäisinä muistuivat mieleen.

Vierailija
30/66 |
29.10.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä menee n. 150 e/viikko ruokaan ja hygieniatuotteisiin. Käyn kerran viikossa kaupassa ja viidelle hengelle ostan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
31/66 |
29.10.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

20€. Ostin sillä monen viikon ruoat.

Sari Sarkomaako se siellä vai köyhä?

Vierailija
32/66 |
29.10.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tänään meni vain 13.60 euroa. Ostin kanan koipireisii, hiivaa, viinirypäleitä ja laitin pitkävetoa myös.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
33/66 |
29.10.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

18e, pelkkiä kasviksia ja juureksia, sekä talouspaperia.

En ole viime sunnuntain jälk käynyt kaupassa, ja ruokaa on yli viikoksi. Plus tietysti kaksi pakastinta ja kuivakaapit aina täynmä.

Syön seuraavat päivät eilen tehtyä intialaistyylistä linssimuhennosta, mutta tänään paistan naudan ulkofilepihvin grillivoin kanssa ja juon tilkan punkkua.

Vierailija
34/66 |
29.10.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

250€

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
35/66 |
29.10.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

84€+88€+117€, kolmessa kaupassa siis kävin.

Edellisen kerran olen käynyt kaupassa kaksi viikkoa sitten perjantaina - yleensä käyn kaupassa kerran viikossa, nyt tuli vähän kaikenlaista tielle.

Tuossa on vähän varastojen täydennystä (kissanruuat, koiranruuat, vessapaperi, talouspaperi), Halloween-herkkuja lapsille (mm. iso kurpitsa 15€), yhdelle teinille testattavaksi 15 eurolla hiustenpesuaineita. Varsinaiseen ruokaan taisi siis mennä 160€.

Noilla pärjätään taas viikko, 5 ihmistä, kolme kissaa ja koira.

Vierailija
36/66 |
29.10.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

87€. Yhden hengen ruokia neljäksi-viideksi päiväksi (leipä ja yksi ruoka punalaputettuja), kasvovesi ja puhdistusgeeli, pyykkineste, heijastin.

Vierailija
37/66 |
29.10.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

15 € hammastahnaa ja viikonlopun eväitä. En tarvi kunnon pöperöitä, koska saan arkisin koulussa 3 ilmaista hyvää ruokaa.

Vierailija
38/66 |
29.10.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tais olla luokkaa kympin.

Siikafileitä 400g kun oli 5,95€/kg

Possunfilettä 1,5kg, sekin oli  5,95€/kg

ja oli siinä vielä jotain muutakin.

Vierailija
39/66 |
29.10.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Noin 23 e. Ruokaa ja lapselle pähkinöitä ja karkkia kun menee kertausharjoituksiin.

Vierailija
40/66 |
29.10.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Ap, kuinka pitkäksi aikaa ostokset riittää ja monelle hengelle?

Seur kerran asioimme kaupassa ensi pe tai la, keskellä viikkoa ehkä hieman hevi-täydennystä+maitolitra.

Summassa mukana myös 1 lehti, 6 tölkkiä "aikuisten juomaa" 14€ ja puhdistusvaahto kasvoille (7€).

Perheessä 2aik+1 varhaisaikuinen teini (1 muuttanut pois).

Ap

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan viisi kahdeksan