Sinä joka kävit tänään ruokakaupassa, loppsumma?
243€ josta hevi-osastolle meni 45€ ja kalatiskille 30€ (loimulohta, savugraavilohta ja paistettuja silakkapihvejä).
Kommentit (66)
Vähän yli 60 e. Sisälsi yhden dekkarin (10,95 e). Toiseen kauppaan meni 80 e (linnunruokia, koiran lelu ja lintujen ruokinta-automaatti) ja Alkoon 70 e.
Tarjouksessa oli sisäfilettä jonka kanssa ostin perunoita, ruisleipää ja piimäpurkin. Joku kymppi meni muistaakseni.
Ap, kuinka pitkäksi aikaa ostokset riittää ja monelle hengelle?
20€. Ostin sillä monen viikon ruoat.
Hyvä, tätä hinnat nousevat. Suorittavan tason väki ja työttömät pysyvät poissa pilaamasta ostoskokemusta.
53,82 e, siinä on kolmelle ensi viikon ruuanvalmistuksessa tarvittavat raaka-aineet. Kahviin meni 10 e, se oli heräteostos.
7,20 € ostin kolme lonkkua ja litran maidon.
N. 150 e. Perässäni tulevien kauppalasku oli päälle tonnin :D pelkkää tuokaa.
181 euroa plus Alko 29 euroa.
Kaksi aikuista ja teini.
Viikon ruoat ja hygieniatuotteita plus ylimääräistä kotivaraa kuiva-aineina ja säilykkeinä.
22,40 ruokakauppaan. Olisi pitänyt olla 60 senttiä halvempi, sillä ostamani ruispalat oli tarjouksessa 1,49, mutta kassa veloitti 2,09. En vaan jaksanut lähteä tarkistamaan asiaa ja valittamaan asiasta. Olisi pitänyt tietenkin jo pelkästään muidenkin kannalta, mutta olin liian laiska.
Turhia ostoksia suurelta osin. Irtokarkkia n. 3,50 euroa ja ribsejä 8,90 ja kuohukerma 1,09. Ilman näitä olisi pärjännyt todella hyvin. Mutta mielihalut iski. En valita siis hintaa eli ei tarvitse tulla kommentoimaan turhia ostoksia. Talouteni kestää kyllä eikä ota edes kolhuja.
Ainoastaan mansikkahillo 4,29 + punainen maito 1,69 + ruisleipä oli ostoslistalla. Parsakaalta ostin lisäksi, kun oli 3,99/kg ja ajattelin, että noiden ribsien lämmöllä menee samalla.
Noin 8 €
Ostin 500 g pensasmustikoita ja ison Red Bullin
79,50€. S-bonusta tuli 67€. Mies ostaa aina lauantai ruokaostosten yhteydessä muutaman ulkolaisen erikoisoluen. 3 henkinen perhe. Ja viikonlopun ruoat.
280€ sisäfilettä kilo, wagyu lihaa 400g, lohta, heviä, olutta, viisi tupakkiaskia, sikareita...
Yksin asun.
Vierailija kirjoitti:
7,20 € ostin kolme lonkkua ja litran maidon.
Hyi mitä drinksuja. Ei lonkkua tarvitse lantata.
Ostin kolme pullaa, maksoin 14,3 euroa.
Ei asuta Suomessa.
18 € ja siinä fairya ja talouspaperia . Viikonlopun ruokatarvikkeiden lisäksi.
30egeä.