anoreksiaa sairastan
Kommentit (145)
87, olin kesäkuussa eräässä vaatekaupassa töissä. Homma sujui ihan hyvin =). Ennenkin olen ollut muun muassa kahvilatyöntekijänä.
88,aivan... pitäisi miettiä muitakin kuin itseäni. Omen vastuussa myöhemmin ihmisistä.
[quote author="Vierailija" time="24.07.2015 klo 01:40"]niin 17? Mitä tarkoitat?
Pääsin heti lukiosta lääkikseen ensi yrittämällä. Olen kaksi vuotta pärjännyt opinnoissani mainiosti. Arvosanat ovat olleet 3-5 luokkaa.
AP
[/quote] Lääkärin tulee edustaa potilaille terveyttä ja itsestä huolehtimista. Potilaan on vaikea luottaa lääkäriin joka ei osaa huolehtia edes itsestään. Toivon että tajuat ainakin olla erikoistumatta psykiatriaan, ja pysyt muutenkin mahd. kaukana psykiatriaista potilaista.
89, tiedän kyllä, että läskiksi haukutaan helposti oli läsko tai ei. Mutta nyt minua ei ole kukaan sanonut läskiksi, itse asiassa serkkuni sanoi että voisin lihottaa vähän. Hän sanoi ettei pidä liian laihoista. Välitän liikaa ihmisten mielipiteistä ja olen arvostelulle herkkä. Ehkä koska minua kiusattiin ja syrjittiin muista syistä yläasteella, en tiedä. Ihailin aina laihoja tyttöjä.
Aivan faktat eivät valehtele, mutten halua olla normaalipainoinen. Ja miten selviän itseinhostani kun näytän normaalipainoiseni ihan kauhean läskiltä?
Tällä serkulla ei minusta ole paha olla, hän valittaa vain itsestään että voisi lihottaa kun on itse liian laiha (bmi 17,5). Minusta hän on sopiva eikä liian laiha....noh en sano silti niin hänelle.
AP
Lopeta tuo järjetön syömättömyys ja ala liikkumaan. Saat kauniin, kiinteän vartalon ja ennen kaikkea terveen!
90,toivottavasti. Rakastan elämääni ja kaikkea mitä sillä on antaa vielä.
91, kiitos! Kymmenen vuotta on ihan hirveän pitkä aika =O!!!! Toivon todella, että pääsisin eroon tästä enkä joutuisi kärsimään niin pitkään =(. Minuakin pelottaa hedelmällisyys, koska haluan todella lapsia vielä joskus! Minulle ei ole tullut kuukautisia pitkään aikaan.
96, no minä liikunkin nykyään. Lenkkeilen ja teen lihaskuntoa. 5krt viikossa. Mutta kuinka paljon minun pitäisi sitten painaa? En yhtään osaa arvioida.
94, psykiatria on ihan mielenkiintoinen ala, mutten ole ajatellut sitä. Ja olet kyllä oikeassa, laiha lääkäri hoitamassa syömishäiriöstä on varmasti häiritsevää potilaalle.
[quote author="Vierailija" time="24.07.2015 klo 02:34"]Antakaa provon kuolla. Anorektinen joka oikeesti onkin sopiva laihana. 2v lääkiksessä eikä ymmärrä vaaroja kunhan ei ole läski. Ei kuvia nettiin. Siis mahasta. Pelkästä mahasta. Poikaystävä ei katso pornoa. Luut ei törrötä alle 40kg.
[/quote]
ei kyllä aikaisemmin luetelluilla syömisillä ole näin laiha... provo!
Entä jos sä lihotat lihaksella? Rupeat syömään pikkuhiljaa enemmän ja teet itelles sellasen kunnon fitness-kropan? Onks lihaksikkaana olemisessa sulle henkkoht jotain väärää? Tää nyt ei oo mikää hoitokeino, mietin siis vaan että näyttäisitkö mielestäsi lihavalta normaalipainossa, jos olisit täyttä lihasta? PYstytkö kuvittelemaan sellasta kroppaa itselles?
Ja etkö sä oikeasti ilmeisesti fiksuna ihmisenä tajua sitä, miten sun uskottavuus lääkärinä kärsii kun olet itse silminnähden sairas? Ja miten sä et muka luota lääkäreihin ja mene sinne osastolle hoitoon, koska sä itse määräisit niin lääkärinä jollekin toiselle?
101, ööö miksen? Olen syönyt kauan tuon tapaisesti. Ei kaikkien tarvi syödä alle 500 kaloria ylläpitääkseen painonsa. Kaikkien keho ei toimi samalla tavalla. En ole koskaam kiduttanut tosi pienillä kaloreillä edes laihduttaessa. Ja ota huomioon että liikun.
Vastasitko sä nyt yhteenkään kysymykseen tossa.. -101
Enkä tiiä siis mihin tuo "miksen" viittasi.. -101
102, minua on mietityttänyt tuo ja paranemista miettiessä olen ajatellut että haluan painon noustessa saada lihasta jolloin keho näyttää normaalipainossakin tosi hoikalta. Ennen ollessani normaalipainoinen olin sohvaperuna ja lihakseton. Minusta hoikka lihaksikas vartalo on oikein nätti myös =).
Ymmärrän kyllä, että ulkomuotoni vaikuttaa uskottavuuteeni ja tuleviin potilassuhteisiini. Muta pääni ajattelee aina, että enhän minä näytä niin laihalta kuin jotkut. En halua osastolle, koska haluan pääkopan kuntoon ennen kuin haluan lihoa, muuten laihdutan takaisin. Eikä osastolla saa edes liikkua paljon , jolloin saisin löllön vartalon mikä mulla oli ennen =(
101, väitit etten voisi olla kertomillani syömisillä olla näin laiha, johon kysyin miksen? Selitähän. Ei mun tarvi syödä yhtä omenaa päivässä ylläpitääkseni, silloinhan laihtuisin lisää!
Oho, en ollutkaa 101 vaan 102 :D Eli unohda 101:n viimeset kommentit :) -102 (!)
102 jatkaa: miksi et luota siihen, että osastolla kuntoutettaisiin myös henkisesti?
Seuraatko sykkeitä liikkuessasi? Entä jos sun paino nousisi vaikka 48kg ja alkaisit sen jälkeen kasvattamaan lihasta? Pystytkö näkemään asioita pidemmällä tähtäimellä lainkaan, vai ahdistaisiko se painonnousu niin paljon, ettet uskoisi enää pystyväsi muokkaamaan kehostasi hoikkaa ja lihaksikasta?
Siis selkeästihän sulla on virheellinen käsitys kropastasi. Kukaan ei 171 senttisenä näytä lainkaan lihavalta painaessaan vaikka 41kg. Sulla tuo 40kg taitaa olla se mitä pystyt edes kuvittelemaan maksimipainoksi? Näetkö sä muut anorektikot laihoina vai ihailetko heidän vartaloitaan?
-102
paino ja pituus?