miksi valitsit nuorena pienipalkkaisen ammatin?
Oliko kyse tiedon puutteesta vai ajattelitko, että keskiluokkaiset vanhempasi maksavat anarkistisekoilusi vielä eläkkeelläkin?
Kommentit (91)
Koska koin, että lasten kanssa työskentely on kutsumukseni. Edelleen haluaisin tehdä työtä lasten kanssa, mutta 15 vuotta huonolla palkalla, huonoissa työolosuhteissa riitti.
Koska halusin työskennellä tietyssä ammatissa.
Mulla ei ollut mitään kiinnostusta opiskeluun, eikä mitään urahaaveita. Ajelehdin työpaikasta toiseen, kunnes jämähdin näihin hommiin.
En minä ikinä valinnut mitään ammattia kun mikään ei kiinnostanut tarpeeksi että olisin jaksanut opiskella päätyyn asti. Nyt olen myyjänä kaupassa.
en halua rikastua, vaan nauttia mielummin elämästä
Metalliala kiinnosti. Oli silloin suht. matalapalkka ala. Mutta toisin kävikin, CNC koneistajana päihitän palkassa useat insinöörit.
Yksinkertaisesti sellainen ala, jossa vain sattui olemaan pieni palkka kiinnosti minua nuorena. Näin ollen minusta tuli kirjastonhoitaja.
Koska ajattelin, että haluan päästä helpolla, koska työ on vain jotain, jota pakko tehdä jotta saa rahaa siihen oikeaan elämään, joka tapahtuu töiden ulkopuolella. Hih, on sitä oltu pikkusen naiivi nuorena. Sittemmin on kasvettu ja ymmerrätty muutama asia:
1) töissä menee suurin osa hereilläoloajasta, joten parempi olla työ josta tykkää
2) raha on toissijaista elämässä
3) tajusin hyvin nopeasti, että en päässyt helpolla valitessani alhaisen koulutuksen matalapalkka-alan, vaan jos olisin jaksanut kouluttautua enemmän, olisin saanut tuplapalkalla helpomman työn pienemmällä vastuulla.
Haluan tehdä sitä, mistä tykkään.
Koska mistään muusta työstä en ole tykännyt niin paljon kuin luokanopen hommasta. Palkka harmittaa toisinaan, mutta mielekäs työ on rahaa tärkeämpi. Onneksi mies tienaa hyvin niin ihan köyhiä emme ole.
Minulla ei ole vähääkään kunnianhimoa, en siis halunnut hyvää uraa. Kunhan jostain tulee rahaa elämiseen, se riittää. Arvostan vapaa-aikaa paljon rahaa enemmän. Kaikille tämä ei tietenkään sopisi, mutta minun harrastukset on halpoja/ilmaisia. Ylennystä on alallani tarjottu, mutta en ole halunnut muuttaa työnkuvaa.
Miksi naiset hakee sotealalle jossa onneton palkka. Niin kauan kun hakuun on isot jonot, palkat pysyy minimissä.
Siitä maksettiin siihen aikaan hyvin, ala oli muodissa ja vastasi omia kiinnostuksen kohteita.
Sen piti myös työllistää varmasti.
Olen köyhistä oloista, josta piti päästä pian pois.
Harmi että lama sotki niin paljon.
Vierailija kirjoitti:
Koska mistään muusta työstä en ole tykännyt niin paljon kuin luokanopen hommasta. Palkka harmittaa toisinaan, mutta mielekäs työ on rahaa tärkeämpi. Onneksi mies tienaa hyvin niin ihan köyhiä emme ole.
Pitkät lomat varmaan se pääsyy?
Vierailija kirjoitti:
Miksi naiset hakee sotealalle jossa onneton palkka. Niin kauan kun hakuun on isot jonot, palkat pysyy minimissä.
Joillekin työn sisältö ja omat taipumukset on tärkeitä.
Varman työllistymisen takia. Heti vakipaikkaan ja pankkiin, kahdella pikkupalkkaisella asuntolaina oli maksettu 35-vuotiaana. Sen jälkeen ei olla niin kauheasti pyristelty.
Aika monella kyse on kiinnostuksesta. Juuri siksi epäkiinnostavista töistä maksetaan niin paljon.
Minua ei kiinnostanut mikään ammatti. Nyt elelen oikein mukavasti sinun verorahoilla. ;)
Tiedon, ymmärryksen ja motivaation puute.
Ei minulla ollut minkäänlaista käitystä miten paljon eläminen maksaa, minkälaisissa töissä tienaat siten että juuri ja juuri pärjäät ja mitä on ne työt joissa ostellaan omakotitalo ja matkustellaan?
Ravintola-alalta hain motivaatiota opiskeluun.
Upia