Mies laittoi puhelimen pois päältä!!!
sunnuntaina mies lähti kavereiden kanssa saunomaan ja juhlimaan. Alunperin oltiin sovittu, että hän tulee vanhempieni luokse sunnuntaina, sillä olin siellä viettämässä pääsiäistä. Mies taas omien vanhempien luona. Mutta meillä oli kinaa jostain turhasta ja mies sitten päätti, että haluaakin olla jätkien kanssa mielummin, kun tulla anoppilaan. Kiva. Hieno selittää perheelle, että ei poikaystävä nyt tulekaan. Olin todella vihainen ja pettynyt, että miten hän voi tehdä näin. Tottakai siitä alkoi riita ja soitin ja lähetin miehelle vihaisia viestejä. Hän ei ottanut niitä tosissaan, ei edes anteeksi pyytänyt käytöstään. Käski vain olemaan hiljaa, jotta hän voi keskittyä ystäviinsä. Pyysin, että voitaisko hetki jutella, että saatais puhuttua tämä tilanne, että ei jäisi kaivelemaan. Hän ei suostunut. Lähettelin sitten itkuisia viestejä, joissa kerroin miltä minusta tuntuu. Yritin soittaa joskus kymmeneltä (tämä alkoi joskus iltapäivällä, kun mies ilmoitti ettei tule ja että menee saunomaan kuuden maissa). Puhelin oli kiinni!! Ja se oli kiinni koko illan ja yön. Yritin soittaa ja olin huolissani ja todella vihainen, että miten hän voi tehdä näin.
Maanantaina mies ei soittanut takaisin missään vaiheessa. Soitin iltapäivällä, mies oli kärttyinen ja sanoi että on krapula ja että ei halua tapella mun kanssa. Käski mun olla hiljaa, jos ei ole muuta tekemistä kuin tapella. Mitä mies kuvittelee??! Että tollasen jälkeen kaikki olisi hyvin ja mulla ei ole oikeutta olla vihanen. Puhelin oli kuulemma kiinni, kun ei jaksanut mun valitusta. Mitä mies kuvittelee taas??! Että voi perua anoppilaan tulon ja mennä ryyppäämään ja nainen ei siitä suutu.
En tiedä mitä kuuluu tehdä. Kumpi tässä nyt on idiootti?
Kommentit (100)
Siis sulla on lapsia, olet eronnut lastesi isästä. Tämä uusi poikaystävä on nyt ollu kuvioissa, kuinka kauan? Poikaystävällä ei varmaankaan ole omia lapsia? Pari kuukautta olette tapailleet? Kuinka vanhoja olette? Noin 25-vuotiaita? Asutteko edes vielä yhdessä?
Miten olittte "sopineet", että hän tulee sinne anoppilaan? Sinä määräsit, että hän tulee? Menikö se suunnilleen niin?
Molemmat olette idiootteja: Sinä läheisriippuvainen takertuja ja poikaystäväsi itsekäs idiootti. Ei tuollainen suhde pitkälle kanna, teillä on edessä joko vakava keskustelun paikka tai ero. Älä enää siedä ohareita, mutta älä myöskään itse raivoile, kun ei sekään mitään auta.
Ollaan joo about 25v mutta ei ole lapsia. Yhdessä ollaan oltu vajaa vuosi. Minä pyysin häntä sinne ja hän suostui. Hän on käynyt siellä usein kanssani ja tykkää ottaa kaljaa isäni kanssa. Eikös se ole ihan normaalia että tuollaiset juhlapyhät kuten pääsiäinen, vietetään yhdessä jomman kumman luona?
Ap
Huh, pelottava nainen, ei voi muuta sanoa.
En kyllä ihmettele että sulki puhelimen.En minäkään jaksaisi koko päivää kuunnella jonkun lapsellista kiukkuamista ja saada koko ajan jotain vinkumis viestejä.
Hei kertokaa miten mun olis kuulunu käyttäytyä tai sanoa miehelle, kun hän ilmoitti ettei tulekkaan vaan lähtee juomaan kaljaa.
Ap
Onpas draamaa taas kerrakseen, ja vieläpä ihan itse aiheutettua...
[quote author="Vierailija" time="07.04.2015 klo 10:24"]
Ollaan joo about 25v mutta ei ole lapsia. Yhdessä ollaan oltu vajaa vuosi. Minä pyysin häntä sinne ja hän suostui. Hän on käynyt siellä usein kanssani ja tykkää ottaa kaljaa isäni kanssa. Eikös se ole ihan normaalia että tuollaiset juhlapyhät kuten pääsiäinen, vietetään yhdessä jomman kumman luona? Ap
[/quote]
Ei.
[quote author="Vierailija" time="07.04.2015 klo 10:26"]
Hei kertokaa miten mun olis kuulunu käyttäytyä tai sanoa miehelle, kun hän ilmoitti ettei tulekkaan vaan lähtee juomaan kaljaa. Ap
[/quote]
Minä olisin vain sanotut että ok,pidä hauskaa ja kerro kavereillesi terveisiä.
[quote author="Vierailija" time="07.04.2015 klo 10:24"]
Ollaan joo about 25v mutta ei ole lapsia. Yhdessä ollaan oltu vajaa vuosi. Minä pyysin häntä sinne ja hän suostui. Hän on käynyt siellä usein kanssani ja tykkää ottaa kaljaa isäni kanssa. Eikös se ole ihan normaalia että tuollaiset juhlapyhät kuten pääsiäinen, vietetään yhdessä jomman kumman luona? Ap
[/quote]
No, mun mielestä lapsettomien 25-vuotiaiden parempi paikka pääsiäisen viettoon, on viettää sitä ihan keskenään ilman vanhuksia...
Mun yks poikakaveri, kun olin just jotain 23-vuotias, niin se alkoi käyttäytyä tuolleen. Se oli lopun alkua se. Ei vastannu puhelimeen ryyppyreissulla ollenkaan. Sit kerran valehteli, että on vain kotona äitinsä kanssa ja menee pian nukkuu. Tein yllätyskäynnin ja äiti avas oven ja sanoi poikaystävän lähteneen kaverilleen. Sit vähän ajan kuluttua tuosta, se jätti mut. Ja vielä silleen, että totaalisesti. En ole kuullut hänestä yhtään mitään 15 vuoteen.
[quote author="Vierailija" time="07.04.2015 klo 10:21"]Siis sulla on lapsia, olet eronnut lastesi isästä. Tämä uusi poikaystävä on nyt ollu kuvioissa, kuinka kauan? Poikaystävällä ei varmaankaan ole omia lapsia? Pari kuukautta olette tapailleet? Kuinka vanhoja olette? Noin 25-vuotiaita? Asutteko edes vielä yhdessä?
[/quote]
Mistä päättelit että ap:lla on lapsia?
Oletko se sama joka raivosi miehen bändiharrastuksesta ja kavereidenkin ryyppäämisestä? :D Olisko jo aika erota?
No tässä on tää ikuisuusonkelma..Siis se että miksei naiset ylläpidä ystävyyssuhteita niinkuin miehet, vaikka seurusteliskin..Minä ainakin viihdyn paljon mieluummin naisporukassa kuin miehen kanssa. Siis se tekis kaikille osapuolille hyvää että naiset järjestelis saunailtoja spontaanisti, ja näkis usein, ja kävis juopottelemassa, ilman että on koko ajan kännykkä kourassa soittelemassa miehelle..Voi saatana, vituttaa miksei naiset laita ystäviä miehen edelle? Kuka hullu nyt miehen kanssa viihtyy paremmin? Mä ainakin oon ihan saatanan hauskaa seuraa, ja ryyppään mieluusti naisporukassa. Mutta ehkä se on se että ne muut ei juo niin paljon. Ko ne tykkää sisustaa ja askarrella ja tehdä ruokaa..hei haloo naiset? Miksi?
[quote author="Vierailija" time="07.04.2015 klo 10:26"]
Hei kertokaa miten mun olis kuulunu käyttäytyä tai sanoa miehelle, kun hän ilmoitti ettei tulekkaan vaan lähtee juomaan kaljaa. Ap
[/quote]
Laittaa viesti, että näin ei kyllä sovittu ja suututtaa, mutta jättää asia siihen. Siis oikeasti tuollainen itkuviestittelypommittaminen on ahdistavaa, ei ihme että laiyttoi luurin kiinni.
Sä et omista poikakaveriasi etkä voi määrätä aikuista miestä. Sä hyväkst hänet sellaisena kuin hän on -ja jos et niin lähdet. Toista ei voi muuttaa.
Sun olisi kuulunut sanoa rauhallisesti, että toivot, että mies tulisi anoppilaan ja että menisi kavereiden kanssa joku toinen viikonloppu. Parhaassa tapauksessa olisitte löytäneet molempia jollain lailla tyydyttävän kompromissin. Jos kompromissia ei synny ja vastaavia tilanteita tulee usein, niin sitten pitää harkita eroa.
Mies on aikuinen ihminen ja päättää itse menoistaan, sun ei kuulu roikkua ja ruikuttaa perään. Jos mies ei kohtele sua luonnostaan hyvin noin pääsääntöisesti, niin sitten erotaan eikä ruikuteta perään.
Älä ripusaudu.