Oletteko joutuneet suomalaisten miesten negatiivisen arvostelun kohteeksi?
Onko kukaan muu törmännyt tähän, että täysin tuntemattomat miehet alkavat arvostelemaan ulkonäköänne? Yleensä alkoholilla on tähän vaikutusta. Mä en tiedä onko tää yleismaailmallinen ilmiö, että voidaan tulla sanomaan suht törkeitäkin asioita päin naamaa tai sitten puhutaan pienen välimatkan päästä, että kohde varmasti kuulee. Mä ihmettelen, että miksi! Miksi halutaan pahoittaa toisen mieli? Kyse 20-30v miehistä. Olen neljästi-viidesti joutunut kestämään täysin asiatonta arvostelua, enkä tajua miksi joudun kohteeksi! En vain voisi ikinä kuvitella, että arvostelisin samalla tavoin vastakkaisen sukupuolen edustajia, joita en tunne tai tiedä. Kertokaa ihmeessä omia kokemuksianne tänne, mikäli niitä on.
Kommentit (23)
Jossan akauosien playerioppaassa neuvottiin tuommoista kåyttäytymistä, että jollain henkilöö ja ulkonäköön äyvällä kommentillaprovosoidaan ninen puhumaan ja sit kun kommunikaatioväylä on auki, se haluaa osoittaa miesten olevanväärässäja panee parastaan ollakseen mukava ja kaunis ja siinä sivussa antavainen. Näin se on muka helppo iskeä. Ketjun kommentit osoittavatkin, että ei se kovin usein tainnut toimia.
Minua on epäilemättä arvosteltu seläntakana, mutta päin naamaa ei kukaan tule sanomaan mitään, koska olen niintäti, että eivät uskalla ja olemuksestani näkyy, ettei minua kiinnosta.
Mulle tuli joskus sellanen vanha, lyhyt, lihava ja kaljuuntunut mies sanomaan, että oon helvetin ruma. :D ei voinut kun nauraa.
Mun ulkonäöstä en muista ikinä kuulleeni mitää negatiivista..
No sen kun känniääliöt eivät usko, että olen kahden lapsen äiti ja naimisissa!
Luulevat mua teiniksi :x
Kyllä on kadulla ja linja-autossa miehet/pojat haukkuneet rumaksi, suomalaiset siis.
Yhden kerran olin kuulevinani että minua sanottiin luuviuluksi kauempaa. Nyt sitä ei enää voisi tapahtua, kun on massaa sen verran tullut.
Myös minua on vieraat miehet haukkunu. Paitsi ulkonäköä myös muuta. "Oot olevinas niin v*tun tärkee" Tämä mieheltä, jonka kans en ollut vaihtanut sanaakaan. Baarissa yks pukumies tuli kysymään, mitä teen työkseni. Vastasin ja sain kuunnella todella törkeää tekstiä, miten huonon työn olin valinnut. Kysymyksessä normi konttorityö 8-16. :o
Voi vittu että mä vihaan ihmisiä. Niiden typeryydellä ei tosiaan ole yhtään mitään rajaa.
Mua haukutaan kyllä mutta ei niinkään ulkonäöstä vaan muista asioista.
[quote author="Vierailija" time="18.03.2015 klo 08:55"]
Jossan akauosien playerioppaassa neuvottiin tuommoista kåyttäytymistä, että jollain henkilöö ja ulkonäköön äyvällä kommentillaprovosoidaan ninen puhumaan ja sit kun kommunikaatioväylä on auki, se haluaa osoittaa miesten olevanväärässäja panee parastaan ollakseen mukava ja kaunis ja siinä sivussa antavainen. Näin se on muka helppo iskeä. Ketjun kommentit osoittavatkin, että ei se kovin usein tainnut toimia.
[/quote]
Ahahahaha, joo toi perinteinen "naiset tykkää kun niille vähän vittuilee". Mulla on tapana sanoa takaisin jotain niin jäätävän rumaa, että kölvillä tulee pissa housuun.
Kyllä minunkin kokeman mukaan miehet tekevät tuota :( Ottavat varsinkin alkoholia ottaneena ja varsinkin porukassa ollessaan jonkinlaisen valmiin asenteen keskustelukumppaniaan (naista) kohtaan tämän ulkonäön perusteella. Yritä siinä sitten tulla kuulluksi sanojesi perusteella :(. Mua rupee noissa tilanteissa ärsyttämään niin paljon, että valitettavasti on tullut joskus oltua itse aika kommenteissani pureva. Jälkeenpäin on sitten tullut tajuttua, että ihan kenen kanssa vain ei tarvitsisi edes jutella.
Täytyy myöntää, etten muistaisi joutuneeni. Mutta monta kertaa ihan vieraat naiset ovat kommentoineet negatiivisesti ulkonäköäni.
[quote author="Vierailija" time="17.03.2015 klo 22:00"]Täytyy myöntää, etten muistaisi joutuneeni. Mutta monta kertaa ihan vieraat naiset ovat kommentoineet negatiivisesti ulkonäköäni.
[/quote]
Se tuntuu myös kurjalta! Tavallaan tietää, ettei asiasta kuuluisi välittää, mutta on silti joskus vaikea olla välittämättä.. T.2
Ei mua miehet kommentoi. Miehiltä oon saanu positiivista huomiota. Naiset kommentoi, sellaisia joista olen itsekin tietoinen. Miks sitä tarvii sanoa kun tiedän aivan varmasti itekki mikä mussa on vikana!!! Vitun haahkat.
Kyllä olen. Monta kertaa. Ensimmäisiä kertoja noin 10-vuotiaana kun naapurin mies tuli sanomaan minulle ulkonäöstäni: "hyi vittu, tollasia löytää kyllä kaikkialta!". Samalla kehui kaveriani kauniiksi ja ainutlaatuiseksi. Samoin kaduilla kulkiessa on huudeltu läskiä (kun bmi oli 26), "hyi vittu" on myös tuttu. Joskus joku jätkäporukka ajoi autolla ohi kotikadullani, sitten hidasti kohdallani ja kuski rullasi ikkunan auki vain jotta sai haukkua minua. Bussissa myös kerran yksi mamuporukka haukkui kovaan ääneen ulkonäköäni ja osoitteli, tähän haukkumiseen eivät siis ole syyllistyneet vain suomalaiset. On se mukavaa olla ruma. Kyllä pelottaa taas kesä :/
Naiset kommentoinu ikävästi, miehet ei ikinä negatiivisesti.
[quote author="Vierailija" time="17.03.2015 klo 22:14"]Naiset kommentoinu ikävästi, miehet ei ikinä negatiivisesti.
[/quote]kerro minkä näköinen oot. Terv. Edellinen jota myös nimenomaan naiset on haukkunu. Ruumiin asennosta hampaisiin saakka.
Oon aika "komea" naiseksi. En mikään kaunis. Miehet ei mitenkään ihastele, mut ei haukukaan. Haukkujat olleet aina naisia.
Miehet on haukkuneet, kadulla, baarissa, millon missäkin. Ihan lapsesta senioireihin.
Eipä ole naisille tullut mieleen, että käynpäs sanomassa tolle, että mitä ajattelen sen ulkonäöstä.
Ei vaikka turpaan olen meinannut saada baarissa joltain neitoselta, koska kuulemma tönin häntä tanssilattialla.
jos käyttäydyt mölyävästi kuin esim. teinilauma joskus, ikävä kyllä, sinä minusta kyllä näyttäisit rumemmalta kuin ilman sitä mölinääsi. tämä tarina on tosi.
näitä tilanteita näkee vaikka olisi kuinka huoliteltu tahi huolimaton.
Naisasiaunionin tytöt taas lietsomassa miesvihaa, johan te aloititte kampanjan suomalaista miestä kohtaan ihan Hesarissa?
En negatiivista, mutta positiivista kyllä. Se on melko kiusallista, jos keski-ikäinen+ mieshenkilö alkaa jauhamaan jotain ulkonäkösoopaa.