Mistä lapsesi on jäänyt paitsi rahanpuutteen takia?
Älä vastaa, ettei saanut esim omaa hevosta, jos et sitä muutenkaan olisi ollut aikeissa ostaa.
Kommentit (12)
Paljosta, mutta lopulta ei mistään tärkeästä. Ovat jo aikuisia.
Rahanpuute on ollut niin paha että lapsia ei ole ollenkaan.
[quote author="Vierailija" time="17.03.2015 klo 18:31"]Älä vastaa, ettei saanut esim omaa hevosta, jos et sitä muutenkaan olisi ollut aikeissa ostaa.
[/quote]
Jouluisista kauko- ja Lapin-matkoista. Ei myöskään syys- tai talvilomilla matkustella.
Ei varsinaisesti mistään. Jos olisi enemmän raha, niin ehkä matkusteltaisiin vähän enemmän ja kauemmaksi, mutta en usko lasten tästä kärsivän.
Ehkä itse mielelläni söisin perheen kanssa ulkona vähän useammin, mutta tässä on kyseessä enemmän oma jaksaminen - ruuanlaitto ja keittiön siivoaminen kyllästyttää. Hyvät ravintolat vaan tulee helposti kalliiksi ja halpa ravintolaruoka nyt on mitä on - sitä syödään, jos ei ehditä kotiin kokkaamaan.
Kerron omasta lapsuudestani, vaikka olenkin jo parikymppinen. En päässyt laskettelemaan (muutaman kerran koko ala/yläasteen aikana), huvipuistoon(olen käynyt tähän mennessä elämää 4krt huvipuistossa), mökkireissuista (tyhjilleen jäänyttä vanhemman kotipaikkaa ei lasketa), ulkomaanmatkoista (olen käynyt pari kertaa ruotsissa ja virossa), en päässyt koskaan shoppaamaan nättejä vaatteita, sain aina vain 20e vaateostoksiin pari kertaa vuodessa(eihän se riitä mihinkään!), elokuvissa olen käynyt elämäni aikana alle 10krt, koska koskaan ei ollut varaa mennä, festareilla en ole käynyt kuin kerran...
7 jatkaa. Itse haluan taata omalle lapselleni sen, ettei mistään ole puutetta. Että siistit vaatteet on aina päällä ja joskus voisi käydä jossain reissussakin. Onneksi mieheni on samaa mieltä.
Ulkomaan matkoista. Ei mistään muusta.
Ulko-ja kotimaan matkoista, harrastuksista, tai ei niitä siis montaa tarvitse, jalkapalloharrastuksenkin maksaminen tekee todella tiukkaa.
Olisin ohjannut lapseni kuuloetäisyyden ulkopuolelle. Tämän jälkeen olisin käynyt sanomassa tytöille, että lapsen ilosta huutelu on huomattavasti normaalimpaa kuin se, että on tuossa iässä jo tuollainen ylipainoinen karkkia mässyttävä punkero. Sitten olisin poistunut paikalta.
- ulkomaanmatkoista ja laskettelureissuista koulujen loma-aikoina
- telinevoimistelu olisi kiinnostanut ja olisi päässyt kilparyhmään vuosi sitten (joku bongasi harrastelijaryhmästä), ei ollut varaa kun maksu olisi noussut niin paljon ja koko ajan jatkossakin harjoitusmäärien myötä :(. Nyt käy sitten partiossa ja jumppakerhossa 1x/vko. Ihan huuhaata nyt jo tuo harrastusryhmä taitavalle tytölle, harmittaa. Tyttö on nyt 7v.