Jos saisit joulukuussa 5000 e, miten käyttäisit sen?
Tarkennukseksi; KYSYMYS EI OLE SUUNNATTU NIILLE, JOTKA LAITTAISIVAT RAHAN SÄÄSTÖÖN!!! :)
Mietin kun lomamatkaan tuo ei ihan riitä...lainaa en halua lyhentää :D...
Remonttia mietin.
Kommentit (49)
Mikä tää joulukuu ja jouluhomma tällä palstalla on? Kukas tonttu näitä tehtailee?
Mulla laskettu aika helmikuun alussa, varmaan lapselle tulisi ostettua asioita. Tai sitten lyhentäisin asuntolainaa.
No saan.... menee ihan normaalisti laskuihin, lainaan ja muihin menoihin niin kuin joka kuukausi.
Kyllä mä tekisin noilla matkan johonkin ja sit lyhentäisin lopuilla lainaa. Vai kuinka kauas ja kauaksi sun pitäis noilla rahoilla päästä, et kyseessä olis loma?
Maksaisin pari vuokraa eteenpäin, ostaisin kerrankin kivat lahjat omille ja sukulaisten lapsille ja tiskikoneen rikkinäisen tilalle. Loput pahan päivän varalle. Tallinnassa voitas käydä, tai Pietarissa. Sillähän sais vaikka mitä.
Antaisin ainakin 2000€ omille vanhemmilleni. Lopuilla maksaisin pillukainan pois ja ostaisin joululahjoja.
Mä taidan taas saada bonareita reilu kymppitonnin joulukuussa. Taidan laittaa osakkeisiin kunhan suomalaisten osakkeiden yliarvostus ensin loppuu. Tai sitten korkotilille odottamaan inspiraatiota.
Me päästäis tolla rahalla just viikoks Välimerelle, eli reissuun käyttäisin.
Tämä on helppo. Vessaremontti on meillä akuutti, mutta ihan ei säästöt siihen nyt riitä vielä.
Gaming setuppi kuntoon 2k
Pieni rälläys crossi 0,5k
Loput sijoittaisin
T.14v poika
Eka menisin ja ostaisin uuden puhelimen. Vanha lahoaa käsiin kohta. Sit ostaisin aterinsarjan. Seuraavaksi kaikkea sisustustavaraa. Laittaisin sivuun parin kuun vuokrat. Sit vaan söisin hyvin ja ostelisin kivoja vaatteita :D ja joululahjat
[quote author="Vierailija" time="12.10.2014 klo 21:32"]Ostaisin teinille mopoauton.
[/quote]
Älä osta. Tappaa ittensä sillä auton näkösellä hitaalla ajoneuvolla. Ei se suojaa kun vaan sateelta. Vaarallisempi vehje oikeasti kuin mopo tai skootteri.
Sisustukseen, koska kertasummana siihen harvoin on rahaa! Esim. uusi sohva, sänky, taulutelevisio, tai jos sitten kaikki tarpeellinen on jo (siis huonekaluissa) niin laittaisin remonttiin. Jättäisin esim. 500 säästöön ja muutamalla satasella ylimääräistä laittaisin joulua.
Minä en tyydy mihinkään Ikean halpis, bulkkikamaan. Siksi sisustukseen menee paljon rahaa, kun haluan juuri sen kalliin nojatuolin, tai sohvan, joka maksaa aina ihan järjettömästi. Siksi ei ole rahaa ostaa kuin kerran vuodessa säästöillä esim. se yksi laatuhuonekalu, pikkuhiljaa laittelen kotia sellaiseksi kun oikeasti haluan, eikä niin että ostan huonekalun, kun kalliimpaan ei ole varaa. Mielummin säästän pidempään, ja ostan sen unelmien vitriinikaapin/sohvan jne. Enkä vieläkä kertaakaan ole katunut "kalliin" unelmahuonekalun ostoa; vielä kymmenenkin vuoden päästä olen tyytyväinen siihen X huonekalun ostoon, joka myös tarpeellinen! (mutta tätähän ei saa täällä AV:lla sanoa ääneen, kun kaikki mammat heti kimpussa voohkaamssa sitä, että Ikean huonekalut ovat järkiostos, ja juntit ne ostelee kalliimmalla, haluavat kuulemma vain näyttää muille "rikkauttaan", koskaan syy ei saa olla se, että joku haluaa toteuttaa omia sisustushaaveitaan, ja että sen kalliin sohvan ulkonäkö ja laatu, sekä kestävyys on ihan eri kuin Maskun halpiksen...)
Itkisin onnesta, saisin ehkä sydänkohtauksen ja kuolisin onnellisena.