Kahdeksalla eurolla kahden viikon ruuat!
Tämmöstä olen kaavaillut. Mitäs luulette, onnistuuko? Olen keski-ikäinen mies ja yhden hengen ruuista kysymys. Nyt ei siis lasketa ravintoarvoja eikä vitamiineja, vaan tolla rahalla aion ostaa sellaiset ruuat kahdeksi viikoksi, että en ole nälässä, vaan syön joka päivä tuhdin aamiaisen, yhden lämpimän ruuan ja iltapalan. Jos välillä tulee nälkä, niin sitten teetä ja leipää välipalaksi.
Kyseessä siis yksi kahden viikon jakso. Ei ole lopun elämää tarkoitus tuolla budjetilla elellä. Nyt vain on rahat vähissä ja kun rupesin miettimään, miten edullisesti tekisin ruokaa, niin rupesinkin loppujen lopuksi viilamaan senttejä, että kuinka halvalla oikeasti voi päästä ja tuollaiseen summaan päädyin. On siis pussinpohjalla hieman enemmän rahulia kuin kahdeksan euroa :)
Kommentit (142)
[quote author="Vierailija" time="16.07.2014 klo 10:48"]
[quote author="Vierailija" time="16.07.2014 klo 10:47"]Ei tossa ole järkeä. Jos tosta kehittyy jokin terveysongelma, niin sen hoitaminen syö kaikki säästetyt rahat ja ylikin. Aina kannattaa pitää ruuan ravintoarvoista huolta.
[/quote]
No ei siitä tossa ajassa mitään terveysongelmia kerkeä kehittyä...
[/quote]
Riippuu siitä, miten terveellisesti on syönyt tuota ennen. Jos on ollut perinteinen suomalaisen miehen makkaraa ja perunaa ruokavalio ja salaatti on pupuille, niin toi voi olla viimeinen niitti.
[quote author="Vierailija" time="16.07.2014 klo 10:47"]
Ei tossa ole järkeä. Jos tosta kehittyy jokin terveysongelma, niin sen hoitaminen syö kaikki säästetyt rahat ja ylikin. Aina kannattaa pitää ruuan ravintoarvoista huolta.
[/quote]
Ei jumankauta teitin kanssa! Kyseessä on ihan normiruokia ja niiden määriä!!! Miten ihmeessä normaalista syömisestä voi kehittyä mitään terveysongelmia? Pomminvarmasti tulen elämään terveemmin tuon kaksi viikkoa, kuin ihmiset Suomessa keskimäärin. En tule juomaan millilitraakaan alkoholia (normaalistikin käytän alkoholia todella vähän, absolutisti en kuitenkaan ole), tupakkaa en ole koskaan polttanut, enkä juo edes kahvia.
Heh, "tuhti" aamiainen? Ja yksi lämmin ruoka + iltapala? Kahdeksalla eurolla 2 vkoa. Mä kuolen nauruun.
[quote author="Vierailija" time="16.07.2014 klo 10:50"]
[quote author="Vierailija" time="16.07.2014 klo 10:40"]
Makaronia, ketsuppia, riisiä, puuroa. Juuri muuhun ei sitten rahat riittänytkään. Jos on edes mausteita tai jotain liemikuutioita tai sokeria kaapissa niin noilla saa vähän makuvaihtoehtoja :)
Ei kannata ehkä tuon paaston jälkeen heti tempaista isoa pihviä rasvaisten ranskanperunoiden kanssa sitten kun on rahaa. Menee maha vaan sekaisin.
[/quote]
Höpöhöpö ja höpsispöpsis. Siinä on ihan normiruokia, mitä syön normaalistikin, eikä kyse todellakaan ole mistään paastosta, vaan annokset on sellaisia, että täällä harva nainen jaksaa moisia syödä. Ja siis edelleen, hintaan sisältyy kaikki mausteet ja liemikuutiot (joita myös tulen käyttämään). Eli korostan edelleen, vaikka jotain tuotetta löytyisikin kaapista, niin sille lasketaan hinta sentilleen ja sen tulee sisältyä tuohon 8 euroon.
Tässä siis on tarkoitus laskea, mitä ne ruuat kaikkine mausteineen tulee maksamaan, mitä kahden viikon aikana suuhuni tungen. Ei ole siis sinällään merkitystä, löytyykö niitä kaapistani vai ei. Minulla siis ei ole todellakaan viimeiset eurot menossa, vaan laskin ihan mielenkiinnosta, kuinka pienellä rahalla voi ihminen tulla toimeen. Toki aion myös tuon toteuttaa, eli ruuat on myös sellaisia, joita ihan mielelläni suuhuni laitan.
[/quote]
Jos aiot selvitä vähällä ruoalla niin, ettet kärsi nälästä niin syö rasvaisia ruokia ilman hiilareita. Jos vedät makaroonia ja puuroa, saat olla koko ajan syömässä tai nälässä.
[quote author="Vierailija" time="16.07.2014 klo 10:34"]
Kananmunia, sika-nautaa ja voita. Ei maksa paljon ja pitää pitkään kylläisenä.
[/quote]
Muistelen, että nälkäpäivänä haastettiin Suomessakin ihmisiä käyttämään päivän aikana vain euron verran ruokaan kuten kehitysmaissakin menee. Sekin on vähän, joten 8 euroa kahdeksi viikoksi on todella vähän. Kyllä tuohon summaan päästäkseen pitää jo itse onkia kaloja ja tehdä nokkosista muhennosta. Mutta mikäpäs tuota estää kokeilemasta varsinkin jos sen tekee vain itselleen. Minä kyllä odotan kovasti ap:n päivityksiä, miten projekti sujuu.
No, jos pitää puuroa, makarooooonia ja pottua normaalina ja terveellisenä ruokana, niin onnea vaan.
Ja kyllä, osana normaalia ruokavaliota nuo on ok, mutta jos ravint koostuu pääosin noista niin huh huh.
[quote author="Vierailija" time="16.07.2014 klo 10:43"]
Ihme neurooseja ihmisillä! Miksi pitää laskea kotona olevalle suolalle hinta? Aikooko ap todistaa vaimolleen, että perheen kuukauden ruoat saa parillakympillä per nuppi, vaikka on sitä rahuliakin?
[/quote]
Ei tässä mistään neuroosista ole kysymys, vaan siis rupesi kiinnostamaan, kuinka halvalla voi ihminen elää nykysuomessa. En totisesti ole mikään penninvenyttäjä normaalisti, en tosin tuhlarikaan. Kuten jo aiemmin kerroin (jos edes vaivauduit lukemaan), niin alunperin kyse oli siitä, että hetkellisesti rahat on hieman tiukemmalla ja kun ruoesin tutkiskeleemaan edullisia ruokia, niin saman tien rupesin laskemaan, kuinka minimillä voisi oieasti selvitä, siis ihan mielenkiinnosta!
Vaimoa ei ole, eikä edes seurustelukumppania, vaan ihan yksinasuvasta miehestä on kysymys. Minun ei siis tarvi todistaa kenellekään mitään, ihan mielenkiinnosta vain olen liikkeellä. Toki toivon, että joku tiukilla oleva voisi tästä penninvenytysjaksostani jotain ideoita saada, täällä kun niitä usein kysellään.
Yllättää hieman, kuinka negatiivisesti yllättävän moni on tähän kantaa ottanut.
Älä välitä nillittäjistä. Mielestäni kokeilusi on hauska ja mielenkiintoinen, kerro ihmeessä lisää! :)
No kerro nyt sit jo helvetti mitä ne sun ruoat on?! Menua kehiin ja sassiin!!
Kerro jo ap, mitä "normiruokia" aiot syödä? Sulta on kysytty jo monta kertaa, muttet ole vastannut!!
Kahdeksi viikoksi 8 € tarkoittaa, ettei mitään kanaa, kalaa eikä lihaa. Ei kanamunia, maitoa, leipää, mehua eikä jogurttia/viiliä, margariinia, juustoa, leikkeleitä, makkaraa, vihanneksia, hedelmiä ...
Mahdoton yhtälö tuo kaavailemasi ruokien määrä per pvä ja 8 €.
Netissä on hyviä nuukailublogeja ruokaohjeineen, kannattaa sieltä tsekata. Puutteenperä tulee ekana mieleen.
[quote author="Vierailija" time="16.07.2014 klo 10:47"]
puuro, makaronia, leivot itse leivät, lihan sijasta käytät soijarouhetta, itse tehty hernekeitto - halpaa ja yhdestä pussista saat monen päivän ruoat. kasviskeitto (peruna, porkkana, sipuli)
Oli miten oli, et sä kyllä pitkään 4e /vko ruoilla selviä, tai terveenä ainakaan.
[/quote]
Ei mitenkään selviä, jos joku muuta v'ittää, niin ostoslista tiskiin. Jos kaikki täytyy ostaa, niin pelkkä suolapaketti hörppää budjetista ison osan. Jään odottelemaan todisteita!
Osta lidilistä kaks tölkkiä maitoa, halvin leipä mitä kaupoista löytyy (n. 1e?) Halpaa makaronia lidlistä pari pakettia yht. 1e?) halvin jauheliha kaupoista, saatat saaha tarjouksesta eurolla. Yhtenä päivänä käyt mäkkärissä tmv otat kulhon mukaan ja se täyteen ketsuppia ilmaiseksi. Sitten ostat alle euron margariinin ja halvan kurkun.
Ei tule onnistumaan Suomessa.
Jos tuo olisi mahdollista ei täällä kurjuudessa elettäisi.
Ainut mahdollisuus että aloittaja asuu jossain muualla kuin Suomessa.
Kuinka me ap voitaisiin saada sulta nuukailuideoita, kun sä et suostu kertomaan edes mitä aiot syödä?
Jos sun mausteet on vain suola ja pippuri, niin kamalaa ruokaa tiedossa. Mulla menee mausteisiin paljon rahaa, koska tykkään hyvin maustetusta ruoasta.
[quote author="Vierailija" time="16.07.2014 klo 10:40"]
Makaronia, ketsuppia, riisiä, puuroa. Juuri muuhun ei sitten rahat riittänytkään. Jos on edes mausteita tai jotain liemikuutioita tai sokeria kaapissa niin noilla saa vähän makuvaihtoehtoja :)
Ei kannata ehkä tuon paaston jälkeen heti tempaista isoa pihviä rasvaisten ranskanperunoiden kanssa sitten kun on rahaa. Menee maha vaan sekaisin.
[/quote]
Höpöhöpö ja höpsispöpsis. Siinä on ihan normiruokia, mitä syön normaalistikin, eikä kyse todellakaan ole mistään paastosta, vaan annokset on sellaisia, että täällä harva nainen jaksaa moisia syödä. Ja siis edelleen, hintaan sisältyy kaikki mausteet ja liemikuutiot (joita myös tulen käyttämään). Eli korostan edelleen, vaikka jotain tuotetta löytyisikin kaapista, niin sille lasketaan hinta sentilleen ja sen tulee sisältyä tuohon 8 euroon.
Tässä siis on tarkoitus laskea, mitä ne ruuat kaikkine mausteineen tulee maksamaan, mitä kahden viikon aikana suuhuni tungen. Ei ole siis sinällään merkitystä, löytyykö niitä kaapistani vai ei. Minulla siis ei ole todellakaan viimeiset eurot menossa, vaan laskin ihan mielenkiinnosta, kuinka pienellä rahalla voi ihminen tulla toimeen. Toki aion myös tuon toteuttaa, eli ruuat on myös sellaisia, joita ihan mielelläni suuhuni laitan.