Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kahdeksalla eurolla kahden viikon ruuat!

Vierailija
16.07.2014 |

Tämmöstä olen kaavaillut. Mitäs luulette, onnistuuko? Olen keski-ikäinen mies ja yhden hengen ruuista kysymys. Nyt ei siis lasketa ravintoarvoja eikä vitamiineja, vaan tolla rahalla aion ostaa sellaiset ruuat kahdeksi viikoksi, että en ole nälässä, vaan syön joka päivä tuhdin aamiaisen, yhden lämpimän ruuan ja iltapalan. Jos välillä tulee nälkä, niin sitten teetä ja leipää välipalaksi.

Kyseessä siis yksi kahden viikon jakso. Ei ole lopun elämää tarkoitus tuolla budjetilla elellä. Nyt vain on rahat vähissä ja kun rupesin miettimään, miten edullisesti tekisin ruokaa, niin rupesinkin loppujen lopuksi viilamaan senttejä, että kuinka halvalla oikeasti voi päästä ja tuollaiseen summaan päädyin. On siis pussinpohjalla hieman enemmän rahulia kuin kahdeksan euroa :)

 

 

Kommentit (142)

Vierailija
21/142 |
23.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="23.07.2014 klo 11:54"]

Mistä saa 100g ketsuppia hintaan 11senttiä? ps. Villi veikkaus, että nälkä tulee olemaan tuon session jälkeen, viikoksi nuo juuri ja juuri riittää, mutta 2? Mut tsemppiä ja toivottavasti sulla on varaa muutama kilo pudottaa.

[/quote]

Sieltä samasta putiikista, mistä muutkin projektin tuotteet (paitsi kuivahiiva ja keittovihannekset), eli Lidlistä. Kilon ketsuppipullo maksaa Lidlissä 1,09, eli siis tuo hinta on hieman yläkanttiin, oikea hinta olisi 10,9 senttiä ;)

Sä voit ihan vapaasti veikkailla ihan mitä vaan, mutta tosiasia on se, että tulen tuon projektin aikana syömään enemmän, mitä olen nyt viimeisen parin viikon aikana syönyt. Nyt kun en ole helteillä jaksanut tehdä, edes joka päivä lämmintä ruokaa, vaan leipäpainotteisesti ja ja runsaasti juoden on viime päivät menty.

ap

Vierailija
22/142 |
23.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="23.07.2014 klo 12:47"]

Lasketaanko jo kaapissasi olevat kuivatarvikkeet? Jauhot yms. Tee itse sämpylöitä! Halpaa on.

[/quote]'

Et tainnut ketjua hirveästi lukasta. Kaikki, siis ihan kaikki lasketaan, kuten tuosta laskelmastakin näkee, siis myös mausteet. Sillä ei ole sinänsä merkitystä, onko esimerkiksi teepusseja kaapissani jo valmiina, vai haenko ne ennen projektia kaupasta. Jokaiselle teepussille lasketaan yksikköhinta sen päivänhinnan mukaan, mutta ei tarjoushinnan, vaan ohjehinnan mukaan. Eli jos minulla olisi kaapissa 10 vuotta vanhoja teepusseja ja käyttäisin projektissa niitä, niin en suinkaan laskisi niiden kappalehintaa sen 10 vuotta sitten maksetun hinnan mukaan, vaan sen hinnan, mitä se maksaa kaupassa juuri nyt.

Sämpylöitä en tee, koska ne tulevat huomattavasti kalliimmaksi kuin jo useamman kerran mainitsemani pataleipä, jota siis tulen leipomaan 4-5 kappaletta projektin aikana. Pataleivälle tulee hintaa noin 20 senttiä per leipä. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
23/142 |
27.09.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oletko jo toteuttanut projektisi? Tulehan kertomaan miten kävi.

Vierailija
24/142 |
27.09.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihme neuvoja osta kaalia ja juureksia sekä jauhelihaa, niin pääset pitkälle, suht. terveeellisesti ja edullisesti. Kilon kaalia saat reilulla eurolla, tarjouksesta joskus 99 senttiä näinä aikoina. Jos löytyy tarpeeksi pieni. Siihen 400 grammaa jauhelihaa, koeta löytää punaisella lapulla merkitty sikanauta. Keitä kaali, paistajauheliha ja sekoita, siinä on yhdelle jo monta ateriaa. Makaronia ja puuroa on varmaan myös oltava ruokavaliossa. Mutta kyllä sinun täytyy lisäksi käydä etsimässä puolukoita metsästä. Myös sieniä voisi löytää. 

Vierailija
25/142 |
27.09.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Noissa eväissä on energiaa yhteensä noin 17 200 kcal, eli kahdelle viikolla jaettuna noin 1230 kcal päivässä. AP voi olla kohta matojen ruokana, etenkin jos on vielä miesihminen kyseessä.

Vierailija
26/142 |
27.09.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Perunaa

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
27/142 |
27.09.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nyt syksyllä sieniä poimimaan ja kävelylle omakotialueelle, siellä usein tarjotaan omenoita portin pielissä ohikulkijoille. Ruokajonon perälle kaappeja täyttämään.

Vierailija
28/142 |
27.09.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Puoli purkkia hernekeittoa päivässä ja halpaa puuroa. Saako vielä pienen pussin perunoita. Taitaa itseasiassa olla kolmasosa purkkia rokkaa päivässä. Laihana.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
29/142 |
28.09.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Luin vain ekan sivun. Selvisikö tää mies hengissä? Jäikö yhtään rahulia yli?

Vierailija
30/142 |
28.09.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Rahuli. Onko se lyhennys sanasta rahahuoli?

Ap taisi nääntyä nälkään kun ei ole tullut raportoimaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
31/142 |
16.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="16.07.2014 klo 10:32"]

Puuroa ja makaroonia. :) Pakastin tyhjäksi ja kaikki kuivamuonat käyttöön. 

Jos mahdollisuus marjastaa tms, niin tee se!

[/quote]

Ei vaan siis tuo kahdeksan euroa käsittää kaiken ruuan kustannukset, jotka suuhuni tungen. Jokainen teepussi, suolat, jauhot, sokerit ym lasketaan tuohon summaan mukaan, siis ihan kaikki! Mitään ei oteta pakastimesta, vaan kaikki ruokatarpeet haetaan kaupasta. Teepusseja, sokeria, suolaa ja ajuhojakin on toki kotona, mutta niillekin lasketaan hinta grammalleen ja siis sisältyvät tuohon kahdeksaan euroon.

Vierailija
32/142 |
16.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="16.07.2014 klo 10:36"]

Osta kaurahiutaleita joista teet aamupalan! Erittäin halpaa, varsinkin jos teet veteen keitettynä.

[/quote]

Kaikki tuotteet on jo päätetty, sekä ruoka-annokset. kaurahiutaleita on tottakai myös, eli jokaisen aamiaisen osana on lautasellinen kaurapuuroa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
33/142 |
16.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Makaronia, ketsuppia, riisiä, puuroa. Juuri muuhun ei sitten rahat riittänytkään. Jos on edes mausteita tai jotain liemikuutioita tai sokeria kaapissa niin noilla saa vähän makuvaihtoehtoja :)

Ei kannata ehkä tuon paaston jälkeen heti tempaista isoa pihviä rasvaisten ranskanperunoiden kanssa sitten kun on rahaa. Menee maha vaan sekaisin.

Vierailija
34/142 |
16.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kukin nauttii kesästä tyylillään

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
35/142 |
16.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei riitä kuin päiväksi tuo summa.

Vierailija
36/142 |
16.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihme neurooseja ihmisillä! Miksi pitää laskea kotona olevalle suolalle hinta? Aikooko ap todistaa vaimolleen, että perheen kuukauden ruoat saa parillakympillä per nuppi, vaikka on sitä rahuliakin?

Vierailija
37/142 |
16.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

puuro, makaronia, leivot itse leivät, lihan sijasta käytät soijarouhetta, itse tehty hernekeitto - halpaa ja yhdestä pussista saat monen päivän ruoat. kasviskeitto (peruna, porkkana, sipuli) 

Oli miten oli, et sä kyllä pitkään 4e /vko ruoilla selviä, tai terveenä ainakaan.

Vierailija
38/142 |
16.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

No kerro ap mitä aiot syödä!

Vierailija
39/142 |
16.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei tossa ole järkeä. Jos tosta kehittyy jokin terveysongelma, niin sen hoitaminen syö kaikki säästetyt rahat ja ylikin. Aina kannattaa pitää ruuan ravintoarvoista huolta.

Vierailija
40/142 |
16.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="16.07.2014 klo 10:47"]Ei tossa ole järkeä. Jos tosta kehittyy jokin terveysongelma, niin sen hoitaminen syö kaikki säästetyt rahat ja ylikin. Aina kannattaa pitää ruuan ravintoarvoista huolta.

[/quote]

No ei siitä tossa ajassa mitään terveysongelmia kerkeä kehittyä...