Nykyään aika vanhoillakin naisilla pitkä tukka, mitä mieltä?
Pitk otsatukaton tukka näyttää olevan muotia. Kaikilla pitää olla. Ei pelkästään nuorilla tytöillä vaan ihan kaikilla: teinien äidillä, aamutv:n keski-ikäistyvällä juontajalla, eläkeläismummolla.
Oikea megatrendi?
Kommentit (80)
Toisella mummolla oli pitkät hiukset vanhuuteen ja kuolemaan saakka. Sopi hänelle ja tuskin teki sen muodin takia.
Miten niin nykyään? Eiköhän se ollut lähinnä suurten ikäluokkien trendi että aikuisten naisten hiusket nyrhittiin lyhyiksi.
Esim. joissan välimeren maissa taas naisilla on aina ollut pitkät hiukset, lyhyhiuksisuus on hyvin poikkeuksellista.
No minun elinaikana on aina sanottu, että lyhyt leikkaus nuorentaa ja piristää roikkuvaa naamaa ja että hiirenhäntä on ruma aikuisella.
Sopii useimmille. Lyhyt tukka yleensä vanhentaa, ainakin omasta mielestäni..
mun mummulla oli puoleenselkään ulottuva ohut tukka, minkä laittoi valkilla niskaan joka aamu.
mikä tässä ap:tä ärsyttää?
mua ärsyttää punaiset palaneet lyhyet kauheet permanentit
Miten vanha on vanha? Olen 38 v ja paksut hiukset puoleen selkään. :) Yleensä pidän tukkaani kiinni, nutturalla tms.
Helppoa, ei tarvitse käydä kampaajalla muutaman viikon välein.
No eikö se nyt ole kaikista normaalein, yleisin ja luonnollisin naisen hiustyyli? Minusta melkein kaikkia muita tyylejä voi ihmetellä, kysellä sopiiko nuorille/vanhoille, mutta tavallinen pitkä tukka sopii tietysti kaikille. Ei se edes ole mikään tyyli, sellaisiahan hiukset luonnostaan on.
minkälainen tukka pitäisi vanhemmalla naisella olla?
se kamala punertava palanut permanentti?
vittu että sitä taas ollaan rajoittuneita
Suomessa on outo tapa, että naisilta todellakin nyrhitään tukka lähes klaniksi hänen täytettyään 30v.
Kyllä hiukset ovat naisen kruunu. Toki puhtaina ja hyvin hoidettuina.
Keski-Euroopassa tai esim. jenkeissä pitkät hiukset naisella ovat ehdottomat, jos ei nyt jotain sairautta ole.
T.42v ja hiukset puoleen selkään.
Äidilläni s. 1955 on aina ollut pitkä tukka ja itse kummastelen, kun naiset leikkaavat tukan väkisin lyhyeksi (vaikkei se heille usein sovi) ja sitten kritisoivat pitkätukkaisia hieman katkeraan sävyyn.
Ai nytkö se on muuttunut? Eihän tästä ole pitkä aika, kun täällä oli pitkä ketju siitä, miksi keski-ikäisillä ja sitä vanhemmilla naisilla on kaikilla lyhyt hiukset.
Jotkut leikkuuttaa lyhyeksi, kun heille on uskoteltu kai, että se sopii ohuelle hiuslaadulle... sittenhän se päänahka sieltä vasta kuultaakin läpi.
Tukan mitta kannattaa toki miettiä naaman epäkohtien mukaan, ettei leikkuuta niitä samalle tasolle, missä ne poskisäkit/herkkupussit yms. on, jotta se huomio ei kohdistu just niihin kohtiin. Mutta ihan yhtä hyvin sen pitkän tukan pitäisi sopia kenelle tahansa, kuin aivan kynitynkin. Itse toki pitäisin pitkänä siinä kohtaa, kun ne naiseuden rippeet alkaa muualta katoamaan.
Olen 60 vee. Minulla on paksut puoleenselkään ulottuvat hiukset.
Värjään harmaat pois.
Kieltämättä voi olla jo että hiustyyli on liian yhtenäistä. Joissain ohjelmissa en ole kyennyt erottamaan niitä blondattuja ankkahuulisia lisäkenaisia toisistaan, sama voi kohta vaivata katukuvassa. Kaikilla se otsatukaton roikkuva keskijakaus.
Muuten se ei mielestäni ole mikään ikäkysymys, vaikka joillain kasvonpiirteillä se lyhyempi tukka todella voi nuorentaa, ja liian pitkä korostaa niitä alas valuvia poskia. Mutta ei tosiaan päde kaikkiin.
Minä uskon ettei minulle sovi pitkä, toisaalta minulla ei enää kasvakaan, ja on liian ohut luiru ja päänahka paistaa läpi jos on kovin roikkuva.
Joten minun on pakko tyytyä lyhyeen, jollen sitten joudu ajamaan kokonaan pois kun harvenee päälaelta liiaksi. Ennemmin olen kalju kuin juice-tukkainen nainen.
[quote author="Vierailija" time="01.07.2014 klo 15:10"]
Suomessa on outo tapa, että naisilta todellakin nyrhitään tukka lähes klaniksi hänen täytettyään 30v.
Kyllä hiukset ovat naisen kruunu. Toki puhtaina ja hyvin hoidettuina.
Keski-Euroopassa tai esim. jenkeissä pitkät hiukset naisella ovat ehdottomat, jos ei nyt jotain sairautta ole.
T.42v ja hiukset puoleen selkään.
[/quote]
tää on kyl esim Keski-Euroopassa ja jenkeissä aika lailla yhteiskuntaluokkakysymys. Esim jenkkiläisiä yliopistoissa töissä olevia pitkätukkaisia tiedednaisia ei juuri näe. Liike-elämässä naisilla on sesllaista korville tai olkapäälle juuri ja juuri ulottuvaa tukkaa. Soccer-mutseilla kai on joku liehuletti.
f.y.i. ap. mä olen 52 v ja mulla on aina ollut hartioille ulottuva tasapitkä tukka. nyt jopa vielä pitempi. ihan vaan siks, kun en ole vuoteen saanut ketään tasaamaan sitä.
trendipellekö?