Onko tätä suhdetta enää järkeä jatkaa?
Tapasin netissä mukavannoloisen miehen, jonka kanssa olen puhut jo pari päivää. Sain melkein heti nähdä kuvia miehestä, mutta en uskaltanut antaa heti omia kuviani. Mies ei ollut mielestäni mikään hyvännäköinen, mutta se ei haitannut minua sillä hän kuulosti kunnolliselta enkä ole itsekkään mikään kaunotar.
Eilen sitten juteltuamme hetken päätin uskaltaa antaa oman kuvani. Mies ilmaisi heti etten ole hänen mielestään hyvännäköinen, mutta en aivan rumakaan. Se loukkasi minua ja halusin lopettaa keskustelun. Hetken asiasta puhuttuamme päädyimme siihen, että mies ottaa vielä yhteyttä jos haluaisi ja minäkin voisin halutessani. Eilinen käytökseni kuitenkin hävettää enkä tiedä kannattaako minun enää ottaa yhteyttä vai annanko olla.
Eniten ehkä loukkasi se etten ollut komentoinut hänen ulkonäköään mitenkään, mutta hän koki tarvetta kertoa mielipiteensä niin suoraan.
Mitä minun pitisi tehdä antaa olla vai ottaa yhteyttä?
Kommentit (26)
En viitsisi jatkaa. Jos jo noin alussa on säätöä ja väärinkäsityksiä ja loukkaantumisia, menisi mielenkiinto saman tien.
Junttia käytöstä mieheltä ja kun itse tämän perusteella olet hienotunteisempi ja asiallisempi niin jättäisin sinuna sikseen tuon äijän ja etsisin sivistyneemmän.
no vähän tarkennusta millä sanoilla ilmoitti ettet ole kaunis...? miehet on aika huonoja näissä nettikeskusteluissa... tosi harva on hyvä. Ja mietippä jos itsekin olisit vain kirjoittanut suoraa mitä ajattelet... ehkä mies oli vähän tökerö ja ymmärrän kyllä että tuo harmittaa....
Onhan tuo vähän tökeröä käytöstä, mutta monet ihan hyvätkin miehet on kyllä sellaisia että möläyttelee toisinaan ajatuksiaan ihan suoraan ilmoille miettimättä miltä ne toisesta tuntuu. En minä suoraan tuon takia häntä hylkäisi.
Ei kannata jatkaa mun mielestä. Varmasti löydät jonkun hienotunteisemman joskus. Jos jo ekalla kirjoituskerralla arvostelee, ei se siitä jatkossa ainakaan vähentyisi.
Okei ehkä on sitten aika mennä etenpäin enkä usko että mies enää ottaakaan yhteyttä. Nyt vaan nolottaa ku annoin oman kuvani.
[quote author="Vierailija" time="18.06.2014 klo 09:15"]
Okei ehkä on sitten aika mennä etenpäin enkä usko että mies enää ottaakaan yhteyttä. Nyt vaan nolottaa ku annoin oman kuvani.
[/quote]
Ei siinä kuvan antamisessa kyllä ole kerta kaikkiaan mitään noloa. Itselläni sellainen on ollut jo nettideittiprofiilissa eikä nolota sekään yhtään, että esim. työkaverit on voineet nähdä että haen seuraa netistä.
Joo ja tosiaan heti ensimmäisellä kerralla ennekuin oli edes nähnyt kuvaani ilmoitti ettei hiustenvärini ole hänen mieleen. Ihmettelin jo miksi tuokin oli pakko ilmaista.
me naiset ei olla niin sen ulkonäön perään mutta miehet joko tuntee heti vetoa sinuun tai sitten ei ollenkaan - jos ei hänen eka kommenttinsa ollut että sinulla on kauniit silmät tai hymy niin eiköhän se ollut siinä
Ja tottakai haluat antaa kuvan että tuokin selviää sitten saman tien.
Varmasti jossain on mies joka sinut nähdessään putoaa polvilleen, minäkään en ole kaunotar mutta kyllä meille jokaiselle on joku jonka mielestä juuri meissä on se jokin erityinen, katseessa tai hymyssä tai olemuksessa... tuo mies ei ollut se joten miksi näkisit vaivaa
Itselleni tuli kyllä heti kertomasi perusteella miehestä reaktio että mikä luuseri. Jos heti ensimmäiseksi menee kommentoimaan että hiusten väri saisi olla se tai tuo niin itsellä ainakin lopahtaisi kiinnostus heti enkä jaksaisi moiseen aikaani tuhlata! Kyseisellä miehellä selvästi jokin mielikuva täydellisestä naisesta jota nyt hakee netistä.
Löydät varmasti paremman tai parempi yksin kuin huonossa seurassa.
Rehellisyys on hyve mutta rajansa kaikella. Toisia ei tarvitse loukata.
Pysy erossa. Löydät parempia.
Ulkonäköasioissa tarvitaan hienotunteisuutta. Sitä ei miehellä ole. Hän saattaa möläyttää tulevaisuudessakin jotain, mikä loukkaa sinua. Siinä sitä ajateltavaa. Itse en jatkaisi. Toisaalta jos mies pyytäisi anteeksi, saattaisin harkita.
En edes usko että ymmärsi miten loukkaantunut olin kun tokaisi vaan että " valehdellakko olisi pitänyt että olet todella kaunis". Kyllä sattui.
Jep, todella tökeröä. Lose the loser, honey. Kunnon mies ei olisi ilmaissut itseään noin. Tuo ei olisi viimeinen loukkaus. Ja kuvan laitto ei todellakaan ollut noloa.
V*u mikä urpo. Ei maksa vaivaa, antaa miehen jatkaa toilailujaan jossain muualla/jonkun muun kans.
No laita sille viesti, kun kerran sovitte että jätätte vielä auki..
"Hei. Jäi vaivaamaan kun eilen sovittiin että voidaan halutessamme vielä olla yhteyksissä.. Ihan rehellisesti sanottuna et ole yhtään mun makuun, mua on aina inhottanut tollaset isot nenät/hörökorvat/pyöreät kasvot tms. Ne olisin kuitenkin vielä kestänyt, mutta eipä tuo sisältökään ollut häävinen. Suljen siis tämän oven. Toivoisin, ettet ota yhteyttä."
Ihan turha tilittää äijälle mitään. Et ole enää yhteydessä, et vastaa hänen yhteydenottoihinsa, jos niitä tulee, ja se siitä. Löydät tasokkaamman. Unohda koko tyyppi.
Tietenkää et ole enää yhteydessä. Jos mies antaa itsestään noin typerän ensivaikutelman ja pahoittaa mielesi heti alkuun, teillä ei voi olla mitään yhteistä tulevaisuutta. Eikä noin käyttäytyvällä miehellä tule olemaan yhtään kenenkään itseään kunnioittavan naisen kanssa mitään tulevaisuutta.
Kiitos vastauksisata nyt tuntuu jo paremmalta. Tosiaan ymmärrän nyt itsekkin että miksi jatkaisin sellaisen ihmisen kanssa joka loukkaa tai joka ei ulkonäöstäni välitä kun voin löytää jonkun joka välittää. Ja en halua vajota hänen tasolleen ja laittaa mitään viestiä.
up