Muutto Lappiin?
Minulle on tarjottu työpaikkaa Lapista. En ole koskaan aiemmin edes käynyt niin pohjoisessa. Työpaikka olisi pienessä kylässä, jossa on asukkaita alle 5000.
Nyt asun Hakaniemessä. Olen ollut työttömänä puoli vuotta, eikä työn saaminen täältä päin näytä todennäköiseltä.
Mitä plussia ja miinuksia teille tulee mieleen Lappiin ja pienelle paikkakunnalle muuttamisesta?
Kommentit (234)
Kyllä, napapiirin yläpuolella on.
Se ainakin on varmaa, että tavaroiden muutto sinne tulisi maksamaan todella paljon.
-AP
Plussaa on ainakin mahtavat maisemat tuntureineen. Vaellusreittejä löytyy Lapista.
jos et pidä luonnossa liikkumisesta tai keksi tekemistä/ harrastuksia vapaa-ajalle niin älä muuta. Tylsää tulee olemaan pienessä kylässä jos et ple luonto ihminen. Muutakin siis kuin vaellus. Ne on vaellettu läpi aika nopsaa. Aina pääsee toki pois ja saat työkokemusta :)
Vierailija kirjoitti:
jos et pidä luonnossa liikkumisesta tai keksi tekemistä/ harrastuksia vapaa-ajalle niin älä muuta. Tylsää tulee olemaan pienessä kylässä jos et ple luonto ihminen. Muutakin siis kuin vaellus. Ne on vaellettu läpi aika nopsaa. Aina pääsee toki pois ja saat työkokemusta :)
Tosin jos kyseessä on sesonkityö niissä painetaan yleensä niin pitkää päivää vähillä vapailla, että ei välttämättä energiaa edes ole kauheasti riekkua. ja näin korona-aikaan se nyt ei ole järkevää muutenkaan.
Minäkin muuttaisin ihan kokemuksen vuoksi, aina tosiaan poiskin pääsee. Paitsi asunto pitäisi olla kyllä kunnollinen, ei mikään kimppakämppä.
Ja jostain syystä nyt ajattelen tätä vaan just noiden sesonkityöjuttujen kautta, vaikka ap.han voi olla jossain ihan muussa työssä missä on hyvät asuntoedut jne.
Tavarat voi laittaa varastoon tai myydä. Lapissa ihanaa on ainakin rauha ja hiljaisuus. Ja kyllä sieltä tosiaan pois pääsee, jollei tunnu hyvältä. Se voi avata ihan uusia näkymiä ja ajatuksia.
Plussaa on kaunis luonto. Miinusta lyhyt kesä ja itikat.
Yksinäisyyttä olen miettinyt. Toisaalta, nythän tässä on tottunut siihen, että kavereitakin näkee eniten ruudun äärellä. Luonnossa tykkään kyllä liikkua ja arvostan hiljaisuutta. Se kyllä mietityttää, että minkälaiset valikoimat on paikallisissa ruokakaupoissa ja miten ovat auki. Nyt on tottunut siihen, että kauppa on auki 24h.
Kyseessä ei ole sesonkityö, vaan kunnan virka. Ei tarvitsisi enää koskaan huolehtia työllistymisestä. Muutaman vuoden jälkeen olisi varmaan säästössä niin paljon rahaa, että voisi ostaa asunnon. Tällä hetkellä maksan todella kallista vuokraa ja säästöt ovat huvenneet lähes kokonaan. Muuttamiseen löytyy rahaa, kun saan tästä asunnosta vuokratakuun takaisin.
Katsoin jo, että Kittilän lentoasemaltahan pääsisi sieltä vaikka viikonlopuksi helposti Helsinkiin.
Jos saa kokoaikaisen viran, niin kyllä kannattaa muuttaa. Sen jälkeen on helpompi saada virkoja sitten muualtakin, kun on tehnyt töitä siellä muutaman vuoden.
Välimatkat voivat olla Lapissa todella pitkiä. Oma auto täytyy ehkä hankkia, jos sellaista ei nyt ole. Toisaalta, usein ei tarvitse etsiä parkkipaikkaa pitkään, eikä parkki yleensä maksakaan mitään.
Työpaikalta löytyy usein uusia kavereita. Menet vain rohkeasti mukaan, jos työpaikka järjestää jotain vapaa-ajan toimintaa.
No jos kerran viran saat niin onnittelut ja ilman muuta muutat. Aina sieltä poiskin pääsee jos ei viihdy. Elämä on loppuviimeksi aika samanlaista joka paikassa, työtä ja vapaa-aikaa. Kaupat voi tosin mennä kiinni jo klo 21. Kaiken tarpeellisen voi tilata myös netistä.
Voi kun pääsiskin tuonne, mutta omalla alalla ei ole mitään mahdollisuuksia työllistyä kuin täällä etelässä missä kaikki raha menee asumiseen ja tämä oravanpyörässä eläminen alkaa todella rassaamaan. Muuta ihmeessä, kadut jos jäät työttömänä pyörimään.
Muutat ehdottomasti! Onnittelut virasta!
Asunnon hankkiminen voi olla vaikeaa, joten kannattaa selvittää, onko työn aloitusajassa joustoa tai voiko alkuun tehdä etänä, ennen kuin löydät asunnon. Esimerkiksi Kolarin / Kittilän alueella vuokra-asunnot ovat kiven alla ja niihinkään vähäisiin et pääse ilman omaa autoa. Julkisia ei kulje ja kylissä on loma-asuntoja turisteille ja sesonkityöntekijöille. Varaudu, että saatat joutua tyytymään nykyistä pienempään tai nuhjuisempaan remontoimattomaan asuntoon. Muuttopalvelun voi maksaa luottokortilla.
Lapissa parasta on luonto ja hiljaisuus. Ei kukaan jaksa joka päivä vaeltaa, kotonakin voi puuhailla sisätiloissa kaikenlaista, vaikka neuloa ja katsella ikkunasta lumimyräkkää. Kaupoissa on ihan riittävät valikoimat, aukioloajat ovat toki suppeammat. Mitä ei kaupasta saa, sen voi tilata nettikaupasta.
Mun mielestä sulla on nyt elämäsi tilaisuus, hullua jättää käyttämättä. Kyllä niitä kavereita sieltä töistä saa. Ei se Lappi nyt niin ihmeellinen ole, että pelätä tarvii muuttoa, samat Emmerdalet näkyy telkusta.
Olen hetki hetkeltä vakuuttuneempi, että kyllä kannattaa ottaa se työpaikka vastaan. Onhan se iso muutos, mutta muuttavathan ihmiset ulkomaillekin töiden perässä. Virkaa en takuulla saisi täältä etelästä, kun työttöminä on paljon sellaisiakin, joilla on huomattavasti enemmän työkokemusta kuin minulla. Sijaisuuksia on tarjolla, mutta ei niiden varassa voi tulevaisuutta kunnolla suunnitella. Ja todellakin, täällä asumiskustannukset ovat järkyttävän suuret. Sieltä saa vuokra-asunnon kolmella sadalla. Eli oikeasti jo kolmen vuoden päästä on kasassa käsiraha asunnon ostamiseen.
-AP
Hämmästyin että näin positiivista kommentointia täällä kun yleensä alkaa joku mollaus. Itse lähtisin, välillä jos jotain menoa kaipaat niin aina voi ottaa viikonloppuloman hiihtokeskukseen tai Rovaniemelle.
Muuttaisin itsekin takaisin lappiin mutta nuorin lapsista on este. Tai oikeastaan siis hänen isänsä, joka on asiaa vastaan. Lentokoneella pääsisi tunnissa tänne etelään, mutta se ei käy vaikka nytkin lapsi on minulla 70% ajasta. Työn puolesta voin itse asua missä vaan ja minulla asuu lapissa äitini ja sukulaisia ja ystäviä. Kinkkinen paikka
Suosittelen kokeilemaan.
Varaudu kuitenkin siihen että siellä ilmasto on vielä karmeampi. Pitkä hyytävä ja pimeä talvi joilloin ei kannata mennä ulkoilmaan kuin aivan pakottavassa tilanteeessa ja lyhyt kalpea kesä täynnä hyttysiä ja muita mäkäräisiä. Kesällä on toki valoisampaa kuin etelässä, mutta kaikki eivät pidä siitäkään kun ei kuulemma pysty nukkumaan ennen kuin aurinko laskee.
Mitä enää mietit? Veikkaan, että elämänlaatusi kohenee Helsinkiin verrattuna selvästi. Ehkä jo vuoden päästä olet palstalla hehkuttamassa, miten ihanaa ja rauhallista elämä on. Mutta oma auto pitää Lapissa olla, muuten on vähän hankalaa.
Vierailija kirjoitti:
Suosittelen kokeilemaan.
Varaudu kuitenkin siihen että siellä ilmasto on vielä karmeampi. Pitkä hyytävä ja pimeä talvi joilloin ei kannata mennä ulkoilmaan kuin aivan pakottavassa tilanteeessa ja lyhyt kalpea kesä täynnä hyttysiä ja muita mäkäräisiä. Kesällä on toki valoisampaa kuin etelässä, mutta kaikki eivät pidä siitäkään kun ei kuulemma pysty nukkumaan ennen kuin aurinko laskee.
Höpönlöpön. Lapissa on kaamosaikaankin valoisampaa kuin täällä etelässä, jossa elellään loskapaska-pimeydessä 4kk vuodesta. Kesällä lapissa saa nukuttua kun ostaa pimennysverhot, helppoa.
Jos ei mikään pidättele, niin muuttaisin. Aina pääsee pois jos ei tunnukaan itselle sopivalta. Onko napapiirin yläpuolella?