Mielikuvitusleikki: Mitä tekisit, jos Venäjä hyökkäisi Suomeen huomenna?
Ja ei please väittelyä siitä voisiko niin ikinä käydä, vaan ihan pelkkää mielikuvitusleikkiä. Mitä tapahtuisi ja miten reagoisit?
Kommentit (173)
Armeijan käyneenä lähtisin rintamalle tietysti. Jos Suomi antautuisi, niin hankkisin itselleni ja lähimmilleni läjän aseita, ja siirtyisimme korpimökillemme elämään metsästäjä-keräilijöinä. Jos vanjat tuonne löytäisivät, niin ampuisimme niin monta kuin pystyisimme ennen loppua.
[quote author="Vierailija" time="08.06.2014 klo 21:40"]
[quote author="Vierailija" time="08.06.2014 klo 21:28"]
Laittaisin itseni mahdollisimman ruman ja vastenmielisen näköiseksi ja pyrkisin kaikin tavoin välttää raiskatuksi joutumisen. Onneksi minulla ei ole lapsia, voin keskittyä suojelemaan vain itseäni.
[/quote]
Kannatan. Tosin en tiedä, auttaako rumuuskaan, mitä minulla on jo omasta takaa. Käsittääkseni sotilaat ovat kautta aikojen raiskanneet kaikkea mitä vastaan tulee.
[/quote]
osa raiskataan, osa ei. nyt on oleellista varautua etukäteen eli hankkia tietoa ja taitoa selviytyä ilman sähköä, viemäriverkkoa ja juoksevaa vettä.
ja varautua myös sotimaan harjoittelemalla ja ostamalla varusteita. tässä valtio päätti säästää lipposen ja halosen kaudella.
Huomenna on arkipäivä. Kävisin nostamassa pankkitilin tyhjäks ja lähtisin Ruottiin. Perhe mukaan ja isovanhemmat kans jos ne saisi nopeasti mobilisoitua ja suostuisivat lähtemään.
En nyt jaksanut lukea koko ketjua mutta mitähän siinä olis tehtävissä enää jos ne huomenna tulis? Mutta jos se olis tiedossa vaikka kuukautta aiemmin niin pakkaisin kamat ja meidän perhe muuttais Australiaan missä asuu sukulaisia.
[quote author="Vierailija" time="01.03.2015 klo 10:36"]
En nyt jaksanut lukea koko ketjua mutta mitähän siinä olis tehtävissä enää jos ne huomenna tulis? Mutta jos se olis tiedossa vaikka kuukautta aiemmin niin pakkaisin kamat ja meidän perhe muuttais Australiaan missä asuu sukulaisia.
[/quote]
No ei tartte kuukautta kamojen pakkaamiseen jos on hätätilanne! Ei se tavara niin tärkiää oo. Ihmiset on krääsään ihan liian kiintyneitä. Pääasia että pääsis itte karkuun.
Kuten viimesodissakin. Häädetään ryssät kotiin, tai ammutaan ne..
Ihan totta toi tavara ei oo tärkeetä mutta tuskin enää vuorokauden sisällä pääsis täältä minnekään jos sota tosiaan syttyis ja suoraan sanoen mä uskon että venäläiset miehittää suomen :( terv. nro 108
Lähettäisin kiitoskirjeen Putinille. Tästä on tullut niin paska maa, että Venäjä ei mitenkään saisi tätä enää pahemmaksi.
Toi ruotsiin muuttaminenkin on käynyt mielessä t. 108 ja 111
älkää minusta välittäkö, jätän vain tämän tänne harmittomasti lojumaan
http://bit.ly/1LTOeOD
Yrittäisin saada iäkkäät vanhempani ensin vaikka Ruotsiin ja sieltä tänne meille K-Eurooppaan. Epäilen kyllä, että eivät suostuisi kotoaan lähtemään.. Kysyisin myös Suomessa asuvilta ystäviltä, voinko auttaa heitä jotenkin, jos haluavat yrittää maasta lähtöä.
Ei kai sitä niin äkkiä mitään osaisi tehdä. Yrittäisin jatkaa elämää mahdollisimman normaalisti. Nuorempana kyllä ajattelin, että koettaisin lähteä maasta mahdollisimman pian, mutta nyt mulla on vanhemmat täällä aika heikossa kunnossa, heitä ei voisi jättää, ja olen itsekin kohta melkein eläkeiässä. Ehkä yrittäisin saada lapsen pois maasta. Toisaalta hänellä on lukio loppusuoralla, olisi sääli keskeyttää koulua tässä vaiheessa. Vaikea kysymys.
116 jatkaa: tarkemmin ajatellen, ehkä koettaisin saada lapsen pois maasta. Hän on melkein nuori aikuinen jo. Meillä on joitakin tuttuja muualla Euroopassa, ehkä he suostuisivat auttamaan.
Mutta kaikkihan riippuu siitä, mitä seurauksia miehityksellä olisi.
[quote author="Vierailija" time="28.02.2015 klo 17:32"]
Sotaprovon mielikuvitusleikki käynnissä taas...
http://www.vauva.fi/keskustelu/4294608/ketju/maailmanlopun_kultit_av_palstalla/sivu/3
[/quote]
Mänisin rajalle ja tappasi kaekki.
Ampusin pyssyllä.
Lappaisin auton takakonttiin aggregaatin, vettä ja sika-nautaa. Sekä tietty sen perheen autoon. Lähdettäisiin Ruotsiin rajan yli autolla ja sieltä lennolla sukulaisten luo Yhdysvaltoihin.
Ajoitus on se tärkein pointti, jopa juutalaiset pääsi karkuun kunhan ne oli ajoissa tai niillä olis suhteita ja rahaa.
[quote author="Vierailija" time="01.03.2015 klo 02:55"]
Lappaisin auton takakonttiin aggregaatin, vettä ja sika-nautaa. Sekä tietty sen perheen autoon. Lähdettäisiin Ruotsiin rajan yli autolla ja sieltä lennolla sukulaisten luo Yhdysvaltoihin.
Ajoitus on se tärkein pointti, jopa juutalaiset pääsi karkuun kunhan ne oli ajoissa tai niillä olis suhteita ja rahaa.
[/quote]
Jutkuilla oli Jahve meriä halkomassa tarvittaessa.
Kai sitä pitäis evakkoon lähteä, kun tässä ihan rajan pinnassa asutaan.
[quote author="Vierailija" time="08.06.2014 klo 21:17"]
Ja ei please väittelyä siitä voisiko niin ikinä käydä, vaan ihan pelkkää mielikuvitusleikkiä. Mitä tapahtuisi ja miten reagoisit?
[/quote]
hyvästelisin perheen, pakkaisin retkeilykamppeet reppuun, lähtisin kohti liikekannallepanopaikkaa (ellei se ole jo vallattu tai tuhottu) - mikäli millään vehkeellä sinne pääsisin.
tarvitaan sveitsin malli. reservillä pyssyt kotona ja muut varusteet.