Kukaan ollut raskaana vaikka testi näyttää negaa?
Mutta en nyt tarkoita sitä, että testailee jo innoissaan ennen kuin kuukautisten kuuluisi edes alkaa. Onko tosiaan kellekkään käyny niin että testi ei ole missään vaiheessa antanut positiivista vaikka raskaana ollaan ja selvät oireet. Kiinnostaisi kuulla kokemuksia ja tarinoita niiltä joilla ollut ihan normaali raskaus.
Mitenkäs ootte saaneet raskaudesta tietää? Ja voiko se muuten olla niinkin jos raskaus on jo pitkällä että testi ei anna positiivista?
Kommentit (10)
En oikein usko että on mahdollista, ellei kyse tosiaan ole siitä että raskaus on alkanut oletettua myöhemmin eikä testi vielä näytä positiivista.
Toinen vaihtoehto on se, että käytetään mahdollisimman halpoja nettitestejä, jotka eivät toimi kuten pitäisi.
Mulla on käynyt pari kertaa niin, että testi on ollut negatiivinen, vaikka kuukautisten olisi pitänyt alkaa. Kuitenkaan en ole ollut raskaana (vaikka "oireitakin" on ollut) vaan kuukautiset ovat olleet pari viikkoa myöhässä jostakin syystä.
kolme raskautta takana ja apteekin testeillä plussat tulivat näkyviin vasta, kun menkat jääneet pari kertaa välistä. oireet olivat alusta asti niin selvät, että tiesin olevani raskaana negoista huolimatta.
Minulle on käynyt ekan raskauden aikana. Olin jo neljännellä kuulla raskaana kun vieläkin näytti negaa. Tämä siis vuonna 2006 ja testejä tein useita terveydenhoitajan vastaanotolla
Tein kotona testin, joka näytti plussaa. Olin aivan innoissani ja halusin asian varmistaa. Menin terveyskeskukseen ja siellä testasivat pissasta....ylläri ylläri, ei mitään merkkiä raskaudesta! Noh, muutaman päivän jälkeen taas kotona testaus ja vahva plussa. Nyt tuo tk:n mielestä negatiivinen on jo 13v.
Moikka, aluksi itselläni oli kaksi negatiivistä tulosta apteekin raskaustestillä. Kolmannes sitten toden kertoi ja oli positiivinen. Kaikki testit tein ns. Sallitun ajan jälkeen, eli kyse ei ollut liian aikaisn tehdyistä testeistä. Pidin noin viikon väliä testejen välissä.
Minulla kierto aina 25-28 pv. Tein testin päivinä 31 ja 33, molemmilla nega. Päivänä 36 nega, päivänä 37 posit. Käytin niitä apteekin omia herkkiä testejä.
Mulla ei näkyny 4-5rv (citymarketin halpistesti) mutta viikon päästä oli jo samanlaisessa testissä kaksi vahvaa punasta viivaa:) menkat oli ollu jo kauan tulematta ja raskausoireet alko olee ihan selviä
[quote author="Vierailija" time="25.12.2013 klo 13:57"]
Mutta en nyt tarkoita sitä, että testailee jo innoissaan ennen kuin kuukautisten kuuluisi edes alkaa. Onko tosiaan kellekkään käyny niin että testi ei ole missään vaiheessa antanut positiivista vaikka raskaana ollaan ja selvät oireet. Kiinnostaisi kuulla kokemuksia ja tarinoita niiltä joilla ollut ihan normaali raskaus.
Mitenkäs ootte saaneet raskaudesta tietää? Ja voiko se muuten olla niinkin jos raskaus on jo pitkällä että testi ei anna positiivista?
[/quote] Kuukautisten olisi pitanyt jo alkaa kolmeviikkoa aiemmin ja paikallisen amerikkalaisen neuvolan testi naytti negaa. Olin todella pettynyt ja "tiesin" olenvani raskaana. Niinpa niin...pari viikkoa viela ja neuvolan testikin naytti sitten viimein positiivista.
On joillekin niin käynyt, mutta se on hyvin harvinaista. Ainut tapa saada selvyyttä asiaan on verikoe. Yksityisellä pääset varmaan heti ja vastauksen saat tunnissa.