Kuinka monta vuotta pidät samaa talvitakkia?
Kommentit (37)
Niin kauan kuin se lämmittää. Viime talvena käytin takkia, jonka olen tainnut hankkia n. 20 vuotta sitten. Toinen takki on ehkä 8 vuotta vanha. Kolmas 4 vuotta ja uusin 2 talvea ollut käytössä.
Tällä hetkellä vanhin talvitakkini on 1970-luvulta (Vuokon tikkitakki, peritty sukulaiselta). Minulla se on ollut 90-luvulta asti.
Uusin takkini on toissatalvelta. Mulla on monta takkia erilaisiin tarkoituksiin, joten ne kuluvat aika hitaasti.
Mulla on untuvatakki ollu yli 10 vuotta. Muiden talvitakkien ohessa pidän. Pysyy helposti vuosikymmenen ja ylikin kun on useampi mitä käyttää.
Vierailija kirjoitti:
Niin monta vuotta, kun se säilyy ehjänä ja siistin näköisenä.
Itsellä menee vielä helposti ainakin pari vuotta sen jälkeen kun ei ole siistin näkönen :p
Aika pitkään. Ei Helsingissä ole montaa päivää talvea kohti, kun tarvitsee talvitakkia.
Kuka nyt jaksaa talvitakkia pitää vuosikausia päällä. Pitäähän se välilllä poiskin ottaa.
Vierailija kirjoitti:
Aika pitkään. Ei Helsingissä ole montaa päivää talvea kohti, kun tarvitsee talvitakkia.
Ai, mulla on joka vuosi lokakuusta vappuun.
Nykyistä oon pitänyt 7 vuotta.. alkaa jo rikkoontua. Tykkään siitä vaan niin paljon.
Vierailija kirjoitti:
Aika pitkään. Ei Helsingissä ole montaa päivää talvea kohti, kun tarvitsee talvitakkia.
Eipä sitä tarvitse muuallakaan. Armeijassa opetettiin kerrospukeutumaan niin syystakilla menty sen jälkeen kaikkina vuodenaikoina.
Ei kai kukaan täällä kehtaa pitää samaa takkia päällänsä kahta kertaa?
Villakangastakkini on vuodelta 2002. Uusin hankinta on kevään alesta ostettu toppatakki ja -housut. Ehkä mä nämä vaihdan vielä Haltin vastaaviin, löysin haltin plus-mitoituksen vasta kesällä, just perfect. Mökille vein edellisen toppapuvun, ehkä 10-vuotias ja hieman ahdas.
Fellun aivan liian lämmin ulkoilutakki taitaaa olla 5-vuotias, tykkään siitä tosi paljon, mutta ei nyt mitään napajäätikkövaellusta ole suunnitteilla.
Turun loskassa tulee kuitenkin eniten käytettyä parka-mallista kuoritakkia, sekin taitaa olla 5 vuotta.
Villakangastakki on kestänyt jo vuosikymmenen ja on kuin uusi. Kevytuntsikka kestää keskimäätin kolme talvea.
n.20v lämmin ,hyvin kevyt.uuden veroinen edelleen. nyt annan siskolle.hyvä väri mutta aika vaihtaa.
Nykyinen n. polvipituinen hupullinen toppatakki on palvellut minua jo 8 talvea.
Kelpo takki likaisille bussinpenkeille kulututettavaksi työmatkoilla ja hyvin onkin kestänyt.
Toisena vähän parempana takkina minulla on villakangastakki ja se on 4 vuotta vanha ja kestää varmaan hyvin vielä seuraavatkin neljä vuotta.
Klassikko takin kun omistaa, niin aina yhtä muodikas.
Niin kauan kun se toimii. Jos ei enää pidä lämpimänä ja tulee sellaisia vikoja joita ei saa korjattua, takki menee vaihtoon. Useimmiten talvitakit kestää 5-10 vuotta, jokunen sitten pidempään tai lyhyemmän aikaa.
No yhdeksäs talvi edessä. Takki edelleen ihan siisti ja ehjä, ei siis syytä hankkia uutta tilalle.
Vierailija kirjoitti:
Niin monta vuotta, kun se säilyy ehjänä ja siistin näköisenä.
Etenkin vuorellisen nahkatakit säilyvät monta vuotta hyvännäköisinä ja niillä tarkenee hyvin nykytalvina. Alkusyksystä ja loppukeväästä niitä voi käyttää ilman vuoria ja kovilla pakkasilla takin alla voi käyttää lämmintä fleece-paita. Jos tulee parin viikon -20 astetta kestävä pakkanen, niin sitten voi ottaa käyttöön untuvatakin.
Niin monta vuotta, kun se säilyy ehjänä ja siistin näköisenä.