Onneksi on kaksi jääkaappia.
On tarpeen jälleen joulun aikaan. Nyt viikonloppuna kytkin pienemmän jääkaapin päälle ja laitoin sinne tavarat meidän keittiön jääkaapista. Keittiön jääkaappi on sellainen iso, täyskorkea. Sain rauhassa kytkeä ison irti virrasta ja pestä ihan joka suunnasta. Sisältä kaikki mahdollinen irtoava hyllyt ja muut. Samalla tuli perusteellisesti käytyä läpi jokainen purnukka yms.
Nyt on jääkaappi pesty ja saa kytkeä virtaan ja antaa kylmetä rauhassa.
Kommentit (4)
Myös lasikuisti on ihan loistava, ainakin nyt kun lämpötila pyörii nollassa. Eipä lopu tila :)
Meilläkin kaksi jääkaappia, toinen tosin autotallissa. Mutta saman asia auttaa "takaeteinen" juurikin tällaisella kelillä. Vaikka välillä väsyn omakotitalossa asumiseen, niin näissä tilanteissa siitä on iloa.
Mutta hyvinpä me muistaakseni pärjättiin kerrostalossakin, jossa myös parvekkeelle laitettiin ruokatavaroita. Pääasia on, etteivät ole liian lämpimässä liian kauan.
Vanhan rintamamiestalon kellarin portaikossa on näin talvella jääkaappilämpötila. Hyllyille ja portaille mahtuu vaikka kuinka paljon evästä.
Kylmiö on paras, ei tuu tilanpuutetta ikinä.