kokemuksia voxrasta ja masennuksesta?
Ensimmäisen pillerin jälkeen olin hyvin vihainen kaikille ja kakelle aivan yleisesti ja todella halusin mennä ja tappaa kaikki vastaantulijat. Siksipä lukitsin itseni huoneeseen siksi päiväksi ja oli todella vaikeaa hillitä itseäni lähtemästä kadulle tms. puukon/aseen/kirveen tms kanssa. Tavallisesti olen ajatellut olevani hyvin rauhallinen ihminen, joka on kyllä ehkä sietänyt liikaakin asioita joita ei tarvitsisi sietää. seuraavana päivänä olo oli parempi, lopetin tällöin lääkkeen syönnin. Nyt kokeilussa on taas Voxra ja sen rinnalla rauhoittavana Rivatril ensin 0.5mgx2 (pieni annos koska olen hyvin pieni), mutta sitä piti tasaisesti lisätä aika vauhdilla annokseen 0.5mgx5x2 eli viisikertaiseksi annokseksi vajaassa viikossa tuon raivon hillitsemiseksi. Olen nyt käyttänyt yhdistelmää 8pv eli hyvin vähän, mutta olo on aivan hirveä. Nyt en ole enää vihainen vaan surullinen ja toivoton. Tässä samassa minulla on kaksi alle kouluikäistä, joista kyllä pääosin huolehtii mieheni, joka ei tästä syystä voi olla töissä vaan on työttömänä. Rahatilannekin rassaa eikä auta paranemisprosessissa. Käyn psykoterapiassa nyt viimeinkin kun olen kärsinyt masennusjaksoista nyt 20 vuotta. Tuntuu niin toivottomalta ja kamalalta. Luulin ennen lasten saantia, että masennukset oli selätetty ja tulevaisuus näytti hyvältä ja halusin näyttää näille uusillekin tulijoille että maailma on hyvä paikka jne. Nyt lähinnä ajattelen että omalla masennuksellani pilaan heidän tulevaisuuteni ja masentaa että heidänkin pitää olla tässä surkeudessa mukana. Onko kenelläkään hyviä kokemuksia Voxrasta? Tai huonoja, ei sen puoleen? Kaikenlaisia lääkkeitä on kokeiltu ilman vastetta. Terapia on tähän mennessä ainoa mikä auttaa, mutta nyt olo sellainen että onkohaan sekään tarpeeksi. Mutta siis Voxrasta erityisesti kokemuksia?
Kommentit (11)
Mulle ehdotettiin joskus Voxraa mutta päädyttiinkin sitten toiseen vaihtoehtoon. Eikö tuossa tilanteessa nyt kannattaisi lääkärin määrätä reipas annos ahdistusta helpottavaa lääkettä, jotta tuo aloitusvaiheen kamala oli muuttuisi siedettävämmäksu?
Rauhoittavana juuri onkin ihan reipas annos Rivatriilia, mikä onkin laannuttanut aggression, mutta ihan kamala olo muuten. Koska niin vahvat oireet sain, sopimuksena psykiatrin kanssa oli lopettaa rauhoittavat 2vk käytön jälkeen ja katsoa mikä olo sitten on. Sitten jos ei sovi, niin ei tarvitse sitä tavanomaista 4vk-3kk kärvistell' vasteen saamiseksi van voin lopettaa suoraan. Jännittää vaan miten käy kun rauhoittava, eli Rivatril, puretaan pois. Olisi kiva tietää ennakkoon onko samassa tilanteessa jollakin muulla agetaatio hävinnyt eli onko minulla mitään mahiksia Voxran kanssa jatkossa.
Mulle Voxra ei ole tehnyt mitään. Siis ei yhtään mitään, ei positiivista tai negatiivista.
Minä olen pari kertaa kokeilut voxraa,mutta oli pakko lopettaa viikon tai muutaman viikon päästä,kun en pystynyt nukkumaan yöllä! Siinä mainitaankin yhtenä sivuvaikutuksena unettomuus.Muuten se olisi varmaan ollut hyvä lääke,sillä ei ole seksisivuvaikutuksia,niinkuin cipramililla ym.Päinvastoin seksi oli koko ajan mielessä...
Ihmetteln kyllä tuota isoa Rivatril-annosta.Rivatril on aika vahva rauhoittava, 0.5 mg Rivatril vastaa Diapamia 5 mg.Sitte joudut kärvistelemään sen lopetuksen takia.
Onko sinulle kokeiltu muuta lääkettä kuin voxra?
Jaksamisia,älä tee itsellesi pahaa,lapsesi ja miehesi tarvitsevat sinua.
Lääkkeitä on kokeiltu Venlafaksiinia, mirtatsapiinia ja Cipramil
. Mikään näistä ei käynyt vaikka käytin jokaista väh.3kk. Rivatril on tosiaan isolla annoksella, mutta pakko olla. Agressio puskee esiin muuten niin voimakkaana. Terapeutti sanoi, että saattaa olla että se on sitä laiminlöydyn lapsen patoutunutta vihaa, jota ei ole voinut/osannut purkaa. Omaa äitiä on ollut vaikea vihata, kun myös oli pelkoa hylkäämisestä. Mutta jotenkinhan minun tämä patoutunut viha asia pitää selvittää, mieluummin psykoterapiassa. Olin jo luullut antaneeni anteeksi äidilleni ja ymmärtäväni häntä. Ei se viha siinä pillerissä asu.
Olen syönyt Voxraa noin 3 ja puoli viikkoa. Ensimmäiset päivät olin todella huonolla tuulella, koiraa lenkittäessä oikein toivoi jonkun satunnaisen lenkkeilijän vittuilevan, että pääsisi vetämään turpaan. Onneksi ei tullut vastaan, vaikka eipä tämmönen risukäsi varmaan suurta vahinkoa olis saanutkaan aikaan :D Myös huonoa oloa,unettomuutta ja suun kuivumista oli aluksi.
Noh, nyt nuo sivuoireet ovat hävinneet, mutta masennuksen oireet näyttävät tulevan takaisin. Onneksi pian on lääkäri, saa nähdä vaihdetaanko lääkettä vai lisätäänkö annosta.
0,5 mg Rivatrilia vastaa 10 mg diapamia eli 5 mg rivatrilia on jo todella iso annos, josta on myös todella vaikeaa ja tuskaista päästä eroon, nimim kokemusta on. Voxra + näin iso annos rivatrilia = täysin järjetön lääkitys! Itselläänikin voxra aiheutti vainoharhaisuutta ja todella sairaan väkivaltaisia ajatuksia.
ap: Niin ja tässä oli tilanne että mies ei oli poissa melkein 2vrk. Pakko oli soittaa akuuttityöryhmään ja apupuhelimeen, mutta koska osaan skarpata lasten kanssa, he näkivät että vaaikka minä sitten lasten nukkuessa/tai kun ovat ulkona tms. romahdan täysin, niin kestän kyllä tämän lääkkeenaloitusvaiheen. Itsemurha tapa on kyllä jo valittu, mutta tiedän että en ole vielä niin epätoivoinen että menen siihen. Tosin jokin pahempi tapahtuma voi olla tuo viimeinen pisara. Vähän tuntuu että heikoilla jäillä mennään. ap