Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

nelihenkisen köyhän perheen ruokamenot

Vierailija
22.05.2013 |

Eli miten pieneksi ruokalasku on mahdollista saada neljälle hengelle kotihoidontuen ajaksi? Vinkkejä kiitos!

Kommentit (30)

Vierailija
1/30 |
23.05.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

up

Vierailija
2/30 |
23.05.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihmettelen myös, miksi lapsen on juotava litratolkulla lehmänmaitoa. Valaiskaa toiki tyhmää, kalsium ei riitä perusteeksi kun sitä nyt saa vähän muualtakin kuin maidosta. (Ja sitten ihmetellään miksi Suomessa on paljon laktoosi-intolerantikkoja, hoh.)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/30 |
23.05.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Käy Lidlissä. Säästät ihan huomattavasti rahaa.

Itse en enää muualla käy kaupassa.

Vierailija
4/30 |
23.05.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="22.05.2013 klo 15:13"]

[quote author="Vierailija" time="22.05.2013 klo 15:06"]

Täällä palstalla tähän asiaan näyttää oikeastaan olevan se kanta, että jos ei ole varaa ostaa kuin makaronia (ei siis luomulihaa jota ilman lapset kasvavat vinoon), niin sitten tie käy hirvimetsälle.

[/quote]

Näin juuri. Lisäksi palstan mukaan nelihenkinen perhe voi tehdä hyvää, terveellistä ja monipuolista ruokaa 300€/kk. Tämä sisältää kalaa kaksi kertaa viikossa ja kaikki siivous-, hygienia- ja paperituotteet. 

 

[/quote] Ei. Kolmehenkinen perhe saa tehtyä tuolla summalla kuukauden ruoat ja siihen ei sisälly kuin ruoka. Kun yksi vanhempi syö töissä lounaan ja koululaiset koulussa.

 

Vierailija
5/30 |
23.05.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihan helposti tuo 300€/kk riittää, jos katsoo mitä syö. Sehän on kymppi per päivä...kun tekee päivän toiseksi ruoaksi keiton/puuron/padan niin toisella voi syödä jotain kalliimpaa.

t. 300€/kk 4hlö (2+2), lounaaksi just loimulohta (-50% hinnasta)

Vierailija
6/30 |
23.05.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Teet munakasta, nelihenkiselle perheelle tulee iiiiso munakas neljästä kananmunasta ja sillä pärjääkin koko illan. Ja kahdesta broilerifileestä tulee loistava ruoka nelihenkiselle perheelle, jokainen saa muutaman ruokalusikallisen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/30 |
23.05.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="23.05.2013 klo 15:44"]

Ihan helposti tuo 300€/kk riittää, jos katsoo mitä syö. Sehän on kymppi per päivä...kun tekee päivän toiseksi ruoaksi keiton/puuron/padan niin toisella voi syödä jotain kalliimpaa.

t. 300€/kk 4hlö (2+2), lounaaksi just loimulohta (-50% hinnasta)

[/quote]

Siis tuo 300€ sisältää pesuaineet, wp-paperit, vaipat jne.?

Vierailija
8/30 |
23.05.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="23.05.2013 klo 15:44"]Ihan helposti tuo 300€/kk riittää, jos katsoo mitä syö. Sehän on kymppi per päivä...kun tekee päivän toiseksi ruoaksi keiton/puuron/padan niin toisella voi syödä jotain kalliimpaa.
t. 300€/kk 4hlö (2+2), lounaaksi just loimulohta (-50% hinnasta)[/quote]

Juu kyllä tuolla aterian ainekset saa mutta entä sitten kun alkaa mausteet, jauhot, juusto, leikkelee, vihannekset loppua, puhummattaan maidosta, piimästä, jogurtista, leivästä, mehusta jne.
300 € ei riitä kolmen hengen ruokaa tai sitten syödään tosi yksipuolisesti ja aina kaikkein halvinta, ei niitä -30% tai -50% lihoja ja kaloja riitä kaikille.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/30 |
23.05.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kun olin itse tuossa vaiheessa pienten kanssa kotona ja piti säästää, niin leivoin paljon. Tein usein sämpylöitä ja leipää, koska leipä on aika kallista, jauhot suhteessa eivät ole.

Puuro on halvempaa kuin murot ja myslit, ja myös terveellisempää. totuta siis lapset syömään puuroa.

Kesäisin käy ahkerasti marjassa, jolloin sinulla on talveksi tarpeet kiisseliin ja piirakoihin. Pakastemarjat ovat myös ihania sen puuron kanssa.

Lihan määrää kannattaa vähentää esim. laatikkoruuissa. Voit tehdä makaronilaatikkoa tuplamäärän mutta käyttää vain sen 400 g paketin jauhelihaa.

 

Välipalaksi älä osta sokeroituja jugurtteja ja vanukkaita, vaan mieluummin itse tehtyjä pirtelöitä, sämpylää, omenaa, porkkananpaloja, maustamatonta rahkaa johon voi lisätä mustikoita.

 

Opettele katsomaan ruoan kilohintaa ja miettimään paljonko siitä menee hukkaan. Esim. hedelmissä on niitä joista menee kuoriessa melkein puolet hukkaan (paksukuoriset appelsiinit esimerkiksi). Jotkut taas tulee käytettyä melkein kokonaan (mandariinit, omenat). Valitse pienempiä omenoita, yksi pieni omena tulee halvemmaksi kuin yksi jätti-iso. Marinoidut lihat ovat kalliita, koska joudut maksamaan myös marinadista. On usein halvempaa ostaa marinoimatonta lihaa ja maustaa se itse. Myös paremman makuista. Rasvainen jauheliha on halvempaa, mutta rasva sulaa pannulla ja lihan tilavuus pienenee, se ei siis ole yhtä riittoisaa. Sama koskee broilerin paistisuikaleita, varsinkin marinoituja.

 

Mieti tarvitaanko teillä leivän päälle sekä juustoa että kinkkua. Riittäisikö pelkkä juusto? Muissakin ruokaohjeissa voi miettiä, tarvitaanko kaikkia aineksia siihen. Harrasta tavallista perusruokaa joka tehdään muutamasta edullisesta raaka-aineesta.

 

Suosi kauppojen omia merkkejä, paketissa on usein ihan samaa tavaraa vaikka toisessa lukee Rainbow ja toisessa Kariniemi. Jälleen kerran, kaiva kilohinta esiin.

 

Joka tapauksessa ruoan laadusta ei kannata liikaa tinkiä, ja välillä on herkuteltavakin. Herkkuhetki tuntuu sitäkin juhlavammalta jos arkena on selkeästi arkiruokaa.

 

 

Vierailija
10/30 |
23.05.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="23.05.2013 klo 15:52"] [quote author="Vierailija" time="23.05.2013 klo 15:44"]Ihan helposti tuo 300€/kk riittää, jos katsoo mitä syö. Sehän on kymppi per päivä...kun tekee päivän toiseksi ruoaksi keiton/puuron/padan niin toisella voi syödä jotain kalliimpaa. t. 300€/kk 4hlö (2+2), lounaaksi just loimulohta (-50% hinnasta)[/quote] Juu kyllä tuolla aterian ainekset saa mutta entä sitten kun alkaa mausteet, jauhot, juusto, leikkelee, vihannekset loppua, puhummattaan maidosta, piimästä, jogurtista, leivästä, mehusta jne. 300 € ei riitä kolmen hengen ruokaa tai sitten syödään tosi yksipuolisesti ja aina kaikkein halvinta, ei niitä -30% tai -50% lihoja ja kaloja riitä kaikille. [/quote] Hm, meillä syödään Oivariinia, kermajuustoa ja laktoositonta maitoa, kurkkua ja tomaatteja, lihaa harvoin, kalaa vähän useammin, usein kasvisruokia. Jugurttia litran tölkeissä, mausteet eivät maksa juurikaan, jauhoja menee pussi viikossa kun tehdään sämpylöitä, pannukakkua ja muuta. Mehua menee tiivistepullo viikossa, kahvia pari pakettia kuussa, elovenapaketti riittää kolmeksi viikoksi. Kananmunia menee 10-15 viikossa; perunoita, salaattia, riisiä, kermaa, hiivaa on koko ajan kaapissa kuten myös chiliä, pikkelsiä, majoneesia, ketsuppia jne. Ja en osta koskaan kevyttuotteita enkä mitää joka sisältää sokerin korvikkeita. Limua juodaan kerran viikossa saunan jälkeen, tuoremehua aamuisin. 300 riittää ja olen laskenut sen monta kuukautta. On nimittäin pakko laskea :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/30 |
23.05.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="23.05.2013 klo 16:16"]

[quote author="Vierailija" time="23.05.2013 klo 15:52"] [quote author="Vierailija" time="23.05.2013 klo 15:44"]Ihan helposti tuo 300€/kk riittää, jos katsoo mitä syö. Sehän on kymppi per päivä...kun tekee päivän toiseksi ruoaksi keiton/puuron/padan niin toisella voi syödä jotain kalliimpaa. t. 300€/kk 4hlö (2+2), lounaaksi just loimulohta (-50% hinnasta)[/quote] Juu kyllä tuolla aterian ainekset saa mutta entä sitten kun alkaa mausteet, jauhot, juusto, leikkelee, vihannekset loppua, puhummattaan maidosta, piimästä, jogurtista, leivästä, mehusta jne. 300 € ei riitä kolmen hengen ruokaa tai sitten syödään tosi yksipuolisesti ja aina kaikkein halvinta, ei niitä -30% tai -50% lihoja ja kaloja riitä kaikille. [/quote] Hm, meillä syödään Oivariinia, kermajuustoa ja laktoositonta maitoa, kurkkua ja tomaatteja, lihaa harvoin, kalaa vähän useammin, usein kasvisruokia. Jugurttia litran tölkeissä, mausteet eivät maksa juurikaan, jauhoja menee pussi viikossa kun tehdään sämpylöitä, pannukakkua ja muuta. Mehua menee tiivistepullo viikossa, kahvia pari pakettia kuussa, elovenapaketti riittää kolmeksi viikoksi. Kananmunia menee 10-15 viikossa; perunoita, salaattia, riisiä, kermaa, hiivaa on koko ajan kaapissa kuten myös chiliä, pikkelsiä, majoneesia, ketsuppia jne. Ja en osta koskaan kevyttuotteita enkä mitää joka sisältää sokerin korvikkeita. Limua juodaan kerran viikossa saunan jälkeen, tuoremehua aamuisin. 300 riittää ja olen laskenut sen monta kuukautta. On nimittäin pakko laskea :)

[/quote]

 

 

En usko, laitas tänne mitä nyt mennä viikolla olet ostanut ja miten paljon maksanut?

Vierailija
12/30 |
23.05.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miksi on ylipäätään pakko ostaa maitoa ja mehua, salaattia? Järjettömän hintaisia! Maito ei ole ainoa kalsiumin lähde, mehu on täysin turhaa ja salaatti on vihanneksista kalleimpia hyötyynsä nähden. Jugurttiakin ilman elää varsin hyvin.

 

Jauhelihaa voi jatkaa soijarouheella jne.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/30 |
23.05.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse ostin eilen Lidlistä monen päivän ruoat. Maksoi 65€. Viikonloppuna ehkä joutuu ostamaan maitoa ja leipää lisää. Muuten varmaan pärjäillään maanantaihin.

EN varmaan muista kaikkea mitä ostin, mutta tässä nyt jotain.

broilerin fileesuikaleita

2 pakettia jauhelihaa

grillimakkaraa 2 pakettia

grilliherkkusieniä

paprikaa, tomaattia, kurkkua, salaattia

perunoita

makaronia

3l maitoa

kissanruokaa

rahkaa 2 purkkia

sulatejuusto viipaleita (iso juusto oli jo kotona)

lauantaimakkara pötkö

Keittokinkkua

2 pkt lihapullia

ruokakerma

jäätelöä

mehukeittoa

ruisleipää ja paahtoleipää

pakastepitsa (pieniä pitsoja 12kpl)

kananmunia

tuorejuusto

pakastevihanneksia

En ole se joka pärjää 300€/kk. Meillä menee kyllä paljon enemmän :( Nyt oli kohtuullinen kauppalasku. Jossain Prismassa tai Cittarissa mennään yleensä aina yli 80€.

 

Vierailija
14/30 |
23.05.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä isoimmat lapset ovat jo ylä asteella, mutta syövät edelleen aamuisin puuroa. Keräämme syksyisin marjoja pakasteeseen. Teen kiisseleitä tai laitamme jäisiä marjoja puuron joukkoon. Ostan Lidlistä pääasiassa kaikki. Käyn Prismassa tai S-Marketissa aina kun tulee rahaa ja ostan pakkaseen -30% tuotteita. Meillä iso perhe ja pienet tulot. Ruoka laitetaan alusta asti itse.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/30 |
22.05.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Täällä palstalla tähän asiaan näyttää oikeastaan olevan se kanta, että jos ei ole varaa ostaa kuin makaronia (ei siis luomulihaa jota ilman lapset kasvavat vinoon), niin sitten tie käy hirvimetsälle.

Vierailija
16/30 |
22.05.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="22.05.2013 klo 15:06"]

Täällä palstalla tähän asiaan näyttää oikeastaan olevan se kanta, että jos ei ole varaa ostaa kuin makaronia (ei siis luomulihaa jota ilman lapset kasvavat vinoon), niin sitten tie käy hirvimetsälle.

[/quote]

Näin juuri. Lisäksi palstan mukaan nelihenkinen perhe voi tehdä hyvää, terveellistä ja monipuolista ruokaa 300€/kk. Tämä sisältää kalaa kaksi kertaa viikossa ja kaikki siivous-, hygienia- ja paperituotteet. 

 

Vierailija
17/30 |
22.05.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja se riipuu niin paljon, minkä ikäisiä lapset ovat, teinit syövät paljon enemmän kuin leikki-ikäinen.

Vierailija
18/30 |
22.05.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

suosi sesonkivihanneksia ja -kasviksia, makaronia, aletuotteita ja kasvisruokaa, josta saa valmistettua helposti hyvää ja maukasta käyttämällä kunnolla mausteita ja tuoreita kasviksia ja vihanneksia. Niin, ja jos vain mahdoolista, niin suosittelisin käyttämään lidliä, koska siellä on halvempaa, kuin isommissa ketjuruokakaupoissa.

Vierailija
19/30 |
22.05.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Osta tarjouslihaa pakkaseen, niin mekin teemme. Meillä on pakastimessa useastikin -30% lätkällä varustettuja lihoja, niistä sitten laitamme ruokaa.

Vierailija
20/30 |
22.05.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

100 e/viikko. Kaikki ruoat tarjouksesta, keittoa iso kattila josta riittää 2-3 päiväksi, sitten joku laatikkoruoka jolla selvitään taas pari päivää jne.. Puuroa aamupalaksi. 

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi yhdeksän kolme