Huvitti, kun näin nuoren miehen kulkevan tyhjän itsepalvelu kassan ohi perinteiselle kassalle jonoon mummojen kanssa :D
Onko tosiaan nuorissakin ihmisissä näin uusavuttomia ja uutta pelkääviä ihmisiä?
Mielummin jonottaa perinteisellä kassalla!?
Kommentit (99)
Minä inhoan itsepalvelukassoja ja olen valmis jonottamaan mummojen kanssa. Haluan, että kaupoissa on jatkossakin työntekijöitä.
Vierailija kirjoitti:
Kortilla maksoi.
T. Ap
Sinä sieltä itsepalvelukassalta vielä oikein kyyläsit, kun mies asioi? :D
Vierailija kirjoitti:
Eikä ostanut tupakkaa tai alkoholia.
T. Ap
Kassakyttääjä!
Itse menen aina tavalliselle kassalle, vaikka itsepalvelukassa olisi vapaana. Perustelu: mitä enemmän ihmiset käyttävät itsepalvelukussaa, sen vähemmän tarvitaan henkilökuntaa, mikä taas johtaa henkilökunnan vähentämiseen.
Joskus on vaan kivempi latoa ostokset hihnalle, etenkin väsyneenä. Ja joku voi tykätä myös siitä pienestä palveluhetkestä. Eikä kaikilla ole aina niin minuuttikiirekään.
Tai tarviiko kaikkeen jotain erityistä syytä?
Hän halusi mennä sen nätin kassatyttösen simmuja katselemaan, daa.
Tai näin ainakin itse toimin.
Tällainen muiden kyylääminen kaupassa menee kyllä ihan minun ymmärryksen yli. Anna ihmisen maksaa missä haluaa.
Huvittaa ihmiset, jotka kirjoittavat yhdyssanat erikseen.
Ja säälittää ihmiset, jotka kokevat tarvetta toisten tekemisten kyyläämiseen.
Pelkäsi mokaavansa. 90% ihmisistä ei uskalla riskeerata imagoaan edes itselleen merkityksemättömien tuntemattomien silmissä, oli sitten kyse sanomisista tai tekemisistä.
Jos osti aletuotteita tai veikkauksen pelejä.
En itsekään tykkää automaattikassoista, henkilökohtainen kontakti kassahenkilöä kanssa on aina paikallaan ja saa hyvälle tuulelle.
Mä meen aina palvelukassalle koska siinä asiointi on mun kannalta helpompaa. Teen kerralla isoja ostoksia niin sitä mukaan kun ne tulee kassan läpi voin ne jo pakata kasseihin. Muutenkinnon mukavaa tietää että ei itse ole omalla toiminnallaan edesauttamassa palvelualojen alasajoa.
Kerran kokeilin itsepalvelukassaa, enkä enää sen jälkeen. Tykkään asioida perinteisellä kassalla.
Perinteisissä jonoissa näkee kaikenikäisiä. Itse käyn itsepalvelussa ja oon jo nähnyt parhaat päivät .
Itsepalvelukassat ovat liian matalia, tavaroita nostellessa joutuu kuyristymään ja se ottaa selkää. Kun latoo liukuhihnalle niin ei tarvitse väöntyä epaergonomiseen asentoon ja samalla on mukavaa että kassan ääressä istuu joku joka tervehtii, juttelee ja hymyilee - silloin voi tervehtiä, jutella ja hymyillä takaisin jolloin tulee hyvä olo.
Jos halusi maksaa käteisellä