Moraalisesti kumpi menee etusijalle: lapsi edellisestä
suhteesta vai uusi puoliso? Minusta tämä lapsi on tärkeämpi.
Kommentit (3)
No lapsihan se on " tärkein" , mutta ei voi laittaa ihmisiä tärkeysjärjestykseen! Mitä jos on lapsi vanhasta suhteesta ja tulee uusi toisen kanssa, laittaako niitäkin nokkimisjärjestykseen??
-tunneälyisellä vanhemmalle muiden ihmissuhteiden edelle. Ja tietenkin lapsi/lapset pitää asettaa etusijalle uutta ihmissuhdetta eron jälkeen luotaessa.
Ei ihmisiä kuuluisi joutua asettamaan tärkeysjärjestykseen ja minä ainakin rakastan kaikkia, lastani, miestäni, äitiäni, parasta ystävääni jne. ihan tolkuttomasti jokaista ja jokaista aivan eri- ja omilla erityisillä tavoillaan. Silti JOS jostain syystä joskus täytyy jossain ihmissuhteessa valita lapsi tai toinen ihminen on valintani tietenkin, ehdottomasti ja vailla pienintäkään epäilystä lapsi.
Lapsi menee aina kenen tahansa edelle.