Lue keskustelun säännöt.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Alue: Aihe vapaa
Kuinka paljon teidän vauvat itkee??
28.04.2006 |
Kuinka helposti/usein/kauan päivällä? Miksi? Heräättekö yöllä nälkäitkuun? Onko itkun määrä luonteesta kiinni? Kitiseekö vauvasi paljon?
Kommentit (4)
Onneksi se vaihe ei kestä loputtomiin. Kamalasti myötätuntoa ja tsemppiä itkuisten vauvojen vanhemmille, itse en kestäis!
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Syynä useimmiten nälkä tai ilmavaivat, joskus se että ei saa nukutuksi ilmavaivojen takia ja pääsee yliväsyneeksi. Kyllä minäkin olen vauvan itkulle " allerginen" , mutta minkäs teet, kun itkee vaan. Kestettävä on.
Alue: Aihe vapaa
Tai silloin kun haluaa syliin, tai joskus väsyneenä ennen kuin nukahtaa. Ei itke kauaa kerralla, koska pyrin välittömästi tyydyttämään tarpeen. Yöllä ei itke, herään jo ähinään ja nostan tissille, joten ei ehdi alkaa itkeä. Todennäköisesti luonnekysymys, mun molemmat vauvat on olleet tällaisia perustyytyväisiä, hyväntuulisia poikia.